Vuoden kerhonohjaaja -palkinto sählykerhon ohjaajille Lappeenrantaan

Eemeli Ojalainen, Antton Ojalainen, Jani Ronkanen ja Jere Hovi palkittiin työstään sählykerhon ohjaajina. Kuva: Lasten ja nuorten keskus

Ylämaan sählykerhojen ohjaajat Eemeli Ojalainen, Antton Ojalainen, Jani Ronkanen ja Jere Hovi Lappeen seurakunnasta on valittu vuoden 2025 kerhonohjaajiksi.

Palkintoperusteissa ohjaajia kiitetään pitkäjänteisyydestä sekä innovatiivisesta otteesta. Edelleen perustelujen mukaan toiminta vahvistaa seurakunnan ja paikallisyhteisön kerhotyötä ja edistää lasten ja nuorten osallisuutta.

Tiedotteen mukaan työn tuloksista kertoo, että monet osallistujista ovat jatkaneet harrastuksen parissa vuodesta toiseen. Pitkään ohjaajana toiminut Antton Ojalainen toteaa oppineensa tuntemaan kerhossa hyvin alueen lapsia ja nuoria.

– Hyvä yhteys heihin on säilynyt vuosien aikana. Sählykerhossa eri-ikäiset kohtaavat toisensa, ja keskinäinen kunnioitus on tärkeä osa tätä harrastusta, Ojalainen sanoo.

Vuoden kerhonohjaaja -tunnustusen myöntävät vuosittain Lasten ja nuorten keskus ja Partaharju-säätiö. Valtakunnallinen tunnustus jaettiin nyt kolmatta kertaa. Palkinnon suuruus on tuhat euroa.

Lue myös:

”Lasten tulee saada olla omia itsejään” – Vuoden kerhonohjaaja -palkinto annettiin Annika Syrjäselle

Ilmoita asiavirheestä
Edellinen artikkeliKolumni: Vallankumous pesäpallokentällä
Seuraava artikkeliPääkirjoitus: Kun maailma polarisoituu, ratkaisu ei ole väkivalta vaan sanat

Ei näytettäviä viestejä