Diakoniatyöntekijöiden liitto myönsi Pro diaconia -mitaleja ansioituneille diakonian toimijoille

Pro diaconia -ansiomitali muodostuu kolmesta luokasta; kultainen, hopeinen ja pronssinen ansiomitali. Pro diaconia -ansioristi on ns. Yrjön risti. Kuva: Diakoniatyöntekijöiden liitto

Diakoniatyöntekijöiden liitto on myöntänyt ansiomitaleja laajalle joukolle diakonian toimijoita. Korkein huomionosoitus, Pro diaconia -ansioristi, myönnettiin Sirpa Tirrille, Johanna Korkeaniemelle ja Tiina Laineelle.

Kultaisen ansiomitalin saivat 14 diakonian toimijaa eri puolilta Suomea. Ansioristi ja kultaisia ansiomitaleja myönnetään vain kerran vuodessa diakonian viran päivänä 1.9. Mitalit tullaan luovuttamaan saajilleen mitaliesityksiä tehneiden tahojen toimesta syksyn aikana.

Pro diaconia -ansiomitaleilla voidaan huomioida seurakuntien, kirkon, kristillisten järjestöjen tai vastaavien toimijoiden työntekijöitä heidän diakonisesta toiminnastaan tai työstä diakoniatyön ja diakoniatyöntekijöiden hyväksi. Mitalin säännöt edellyttävät saajaltaan pitkäaikaista ja aktiivista toimintaa diakonian saralla sekä huomattavaa ansioituneisuutta tehtävässään.

Pro diaconia -ansioristit

Sirpa Tirri, diakonissa, Helsinki

Johanna Korkeaniemi, diakoni, Seinäjoki

Tiina Laine, diakonissa, Sipoo

Kultaiset Pro diaconia -ansiomitalit

Sari Aroheikki, diakonissa, Helsinki

Cecilia Forsén, diakonissa, Helsingfors

Anja Karhula, diakonissa, Ivalo

Heidi Karvonen, diakonissa, Oulu

Päivi Korhonen, diakoni, Helsinki

Merja Korpela, diakonissa, Helsinki

Leena Leskelä, diakonissa, Muhos

Päivi Löytty, diakoni, Tampere

Sannamari Niemi, diakonissa, Kerava

Lisbet Nordlund, diakonissa, Mariehamn

Kari Rekilä, diakoni, Oulu

Päivi Rimpiläinen, diakonissa, Kemi

Virve Valkeavuori, diakonissa, Hollola

Aila Ylinärä, diakonissa, Tornio

Lue myös:

Yhteisvastuukeräys vaihtaa kohteensa nuorista vanhuksiin

Kirkkopalvelut sai 5 miljoonan euron rahoituksen Ruokavirastolta

Saksan evankelinen kirkko nimitti köyhyysvaltuutetun taklaamaan kasvavaa ongelmaa

Ilmoita asiavirheestä

Tutustumistarjous uusille asiakkaille!

Pääsy kaikkiin Kotimaa.fi artikkeleihin vain 1€ kuukausi. Kuukauden jälkeen tilaus jatkuu automaattisesti 9.90€/kk. Voit lopettaa tilauksen milloin tahansa, ennen seuraavan laskutuskauden alkua.


Edellinen artikkeliKirkolliskokouksen lainoppineesta asiantuntijasta tuli uusi oikeuskansleri
Seuraava artikkeliYhteinen paine ajaa herätysliikejärjestöjä yhteisrintamaan

Ei näytettäviä viestejä