
Kaksi kristillistä kustannusyhtiötä on yhdistynyt. Helluntailainen Aikamedia Oy on ostanut pääosan vapaakirkollisesta Päivä Oy:stä.
Lauantaina allekirjoitettu sopimus antaa Aikamedialle 71 prosentin osuuden Päivästä. 29 prosenttia omistuksesta jää vapaaseurakunnille ja sen piirissä oleville yhdistyksille.
– Meidän resurssimme alkoivat olla huonossa hapessa, Vapaakirkon kirkkokunnanjohtaja Tommi Koivunen totesi yhdistymisen syistä tänään maanantaina pidetyssä tiedotustilaisuudessa.
Lukutottumusten muutos on vaikuttanut kustannusalaan. Aikamedian tarjoama mahdollisuus e-kirjojen tekemiseen herätti Koivusen mukaan toivon, että yhdessä voisi syntyä parempaa tekemistä. Aikamedia omistaa myös oman digipainon ja sillä on Keuruulla varasto, jota käyttävät myös Suomen Pipliaseura ja Kuva ja Sana.
– Ollaan Jumalan lapsia ja mennään yhteiseen suuntaan, kommentoi yhdistymistä Aikamedian toimitusjohtaja Olavi Kumpulainen.
Päivän liiketoiminta siirtyy Aikamedian haltuun, mutta Päivän kirjat eivät katoa, vakuuttaa Aikamedian kustannusjohtaja Anniina Jakonen. Jatkossa Aikamedia julkaisee kristillistä kirjallisuutta sekä Aikamedian ja Päivän brändeillä. Tarkoitus on tuottaa kummallakin brändillä 15–30 nimekettä vuodessa.
Päivä on julkaissut paitsi vapaakirkollista, myös yleisemmin muutakin kristillistä ja kirkollistakin kirjallisuutta. Aikamedia on keskittynyt palvelemaan helluntaiherätyksen tarpeita.
Aikamedian omistavat Suomen helluntaikirkko 51 prosentilla sekä helluntaiseurakunnat, helluntailaiset yhdistykset ja yksityishenkilöt yhteensä 49 prosentilla.
Lue myös
Teologista kirjallisuutta ei myydä niin kuin ennen – ”Ei me uiskennella Roope Ankan rahasäiliössä”

