”Tapaus koskettaa koko Pirkkalaa” – Seurakunta tukee monin tavoin puukotuksen järkyttämiä ihmisiä

Vähäjärven koulu sijaitsee Pirkkalan keskustassa. Kuva: Tuomo Törmänen

Tiistaina aamupäivällä Vähäjärven koululla Pirkkalassa koulun oppilas puukotti kolmea muuta oppilasta. Epäilty tekijä on saatu kiinni. Puukotuksen aiheuttamat vammat eivät ole lehtitietojen mukaan hengenvaarallisia. Vähäjärven koulussa on yli tuhat 0-9 -luokkalaista oppilasta.

– Tapaus koskettaa koko Pirkkalaa, se on järkyttänyt perusturvallisuutta, seurakunnan kirkkoherra Tuomo Törmänen sanoo.

Seurakunta pitää tapahtuneen johdosta tänään kirkon ovia auki kello 17–20. Kello 19 aikaan kirkossa järjestetään hartaus.

Lisäksi poikkeuksellisesti tiistaina pidetään nuorten Seuris-ilta Kirkkoveräjän seurakuntatalolla. Paikalla on nuorisotyössä olevia seurakunnan työntekijöitä. Normaalisti tämä satakunta nuorta kokoava ilta järjestetään keskiviikko- ja torstai-iltaisin.

Huomenna keskiviikkona seurakunnan työntekijät ovat koulussa paikalla lasten ja nuorten käytettävissä. Tarvittaessa he ovat koululla myös loppuviikosta.

– Lisäksi seurakunnan työntekijöihin voi ottaa yhteyttä, jos toivoo tapahtuneeseen liittyen henkilökohtaista keskustelua, Tuomo Törmänen sanoo,

Törmäsen perheen kaksi lasta käyvät kyseistä koulua. Vanhemman lapsen kohdalla kesti kolmatta tuntia ennen kuin tuli tieto, että hän on turvassa.

Pirkkalan seurakunnassa piti tänä iltana olla kirkkovaltuuston kokous, mutta se on peruttu koulupuukotuksen johdosta.

Tampereen seurakuntien välittämässä tiedotteessa todettiin, että puukotus on järkyttänyt monia kaupunkilaisia. ”Myös monet nuoret ja lapset ovat peloissaan, kun väkivalta tulee lähelle. Rukoilemme koulun oppilaiden ja henkilökunnan sekä lasten läheisten puolesta”, tiedotteessa todettiin.

Tiedote muistutti, että Kirkon keskusteluapu päivystää joka päivä kello 18–24 numerossa 0400-221 180.

Ilmoita asiavirheestä
Edellinen artikkeliSuomen uusi anglikaaninen kirkkoherra Maria Obafemi-Onuigbo: Eri puolilta maailmaa tulevat seurakuntalaiset ovat siunaus
Seuraava artikkeliEssee: Saako tyrannin tappaa?

Ei näytettäviä viestejä