KotiHistoriajututSuomalaisia ei käännytetty väkivalloin kristityiksi eikä ruotsalaisiksi, väittää sotahistorian professori
Suomalaisia ei käännytetty väkivalloin kristityiksi eikä ruotsalaisiksi, väittää sotahistorian professori
Janne Könönen
Hämeen linna. Kuva: Pixabay. Rajaus: Niilo Rantala
En usko, että mitään ristiretkiä Suomeen oli olemassakaan, lausuu Martin Hårdstedt painokkaasti.
Etkö ole vielä tilaaja?
Tutustumistarjous uusille asiakkaille! Pääsy kaikkiin Kotimaa.fi artikkeleihin ja näköislehtiin vain 1€ kuukausi. Kuukauden jälkeen tilaus jatkuu automaattisesti 9.90€/kk. Voit lopettaa tilauksen milloin tahansa, ennen seuraavan laskutuskauden alkua.
Tartu nyt tähän tarjoukseen: Pääsy kaikkiin Kotimaa.fi artikkeleihin ja näköislehtiin vain 4,90 €/kk kahden kuukauden ajan. Kahden kuukauden jälkeen tilaus jatkuu automaattisesti 9.90 €/kk. Voit lopettaa tilauksen milloin tahansa, ennen seuraavan laskutuskauden alkua.