Evankelis-luterilaisen kirkon seurakunnat ovat hakeneet vain vähän rahankeräyslupia. Poliisihallituksen myöntämä rahankeräyslupa on ainoastaan 12 seurakunnalla ja kuudella seurakuntayhtymällä.
Rahankeräysluvan hakeminen tuli seurakunnille ja seurakuntayhtymille mahdolliseksi vuonna 2020, jolloin uudistettu rahankeräyslaki tuli voimaan. Seurakuntayhtymään kuuluva seurakunta ei voi hakea rahankeräyslupaa vaan lupa haetaan seurakuntayhtymälle.
Lain mukaan seurakunnilla on oikeus järjestää rahankeräyksiä varojen hankkimiseksi diakonisen avustustoiminnan rahoittamiseen.
Näin on esimerkiksi Rautalammilla, joka poliisin ylläpitämään listaukseen on myös kuvannut hieman tarkemmin, minkälaista diakonista avustustoimintaa rahankeräyksellä toteutetaan:
”Keräysvaroja käytetään ihmisten taloudelliseen auttamiseen Rautalammin seurakunnan diakoniatyön kautta tilanteissa, joissa muut etuudet ja sosiaalitoimen tuki eivät ole riittäviä. Avustus voi olla esimerkiksi maksusitoutus ruokakauppaan tai asiakkaan laskun maksaminen.”
Kontiolahden seurakunta ilmoittaa keräävänsä rahaa myös Kontiolahdelle saapuneiden Ukrainan pakolaisten ja muiden hädänalaisten humanitääriseen tukemiseen.
Kauhajoen seurakunnan keräämiä varoja käytetään vähävaraisille suunnattuun joulupussikeräykseen, jolla on Kauhajoella pitkä perinne jo ennen nykymuotoista rahankeräystä. Vs. kirkkoherra Jouni Niemi kertoo, että rahankeräysluvalla on ollut suuri merkitys.
− Joulupussikeräyksessä osa haluaa tuoda konkreettisen pussin itse, mutta yhä useampi haluaa tukea toimintaa antamalla rahaa. Myös yhdistykset ja yritykset ovat käyttäneet tätä mahdollisuutta osallistua.
Aikaisemmin Kauhajoella kerättiin joulupusseja myös ystävyysseurakunnalle Venäjälle ja tämä on mainittu myös Poliisihallituksen ylläpitämässä rahankeräyslupien listauksessa. Venäjän aloitettua täysimittaisen hyökkäyssodan Ukrainaan neljä vuotta sitten tästä toiminnasta on kuitenkin luovuttu.
− Venäjälle suunnattu toiminta on lopetettu, sanoo vs. kirkkoherra Jouni Niemi.
Oulun seurakuntayhtymä ilmoittaa, että varoilla rahoitetaan myös työttömien ja vähävaraisten ruokailuja seurakuntayhtymän ja seurakuntien tiloissa.
Helsingin seurakuntayhtymän keräämiä varoja voidaan käyttää maksusitoumuksena ruokakauppaan, vaatteisiin sekä lasten ja aikuisten toimintakykyä tukevien harrastusten mahdollistamiseen.
RAHANKERÄYSLUPA MYÖNNETÄÄN nykyisin toistaiseksi voimassa olevana. Poliisihallitukselle on kuitenkin annettava vuosittain selvitys järjestetyistä rahankeräyksistä, niiden tuotoista, keräyksen kuluista ja keräysvarojen käyttämisestä.
Seurakunnat eivät tarvitse omaa rahankeräyslupaa sellaisiin keräyksiin, jotka järjestetään muulle taholle myönnetyllä keräysluvalla. Tällainen on esimerkiksi Yhteisvastuukeräys.
Seurakunnilla on mahdollisuus myös pienkeräykseen, jonka yläraja on 10 000 euroa. Jos yläraja ylittyy, on keräys lopetettava. Pienkeräyksestä tehdään ilmoitus poliisilaitokselle.
POLIISIHALLITUKSEN YLLÄPITÄMÄSSÄ rahankeräyslistassa on seurakuntien lisäksi runsaasti muita uskonnollisia järjestöjä ja yhteisöjä. Ensimmäisten joukossa luvan on saanut toukokuussa 2020 Vakka-Suomen luterilainen jumalanpalvelusyhdistys, joka kerää varoja evankelioimistyöhön kotimaassa ja lähetyskentillä muun muassa Etiopiassa työskentelevän pastorin palkka- ja matkakuluihin.
Tänä vuonna keräysluvan ovat saaneet lisäksi muun muassa Kemin kristillisen koulun ja päiväkodin kannatusyhdistys, Aurinkorannan suomalaisen evankelis-luterilaisen seurakunnan tukiyhdistys, Helsingin vapaaseurakunta, Fire and Rain International Ministries -yhdistys, Valo ja elämä -yhdistys, Valamon ystävät, Lintulan luostarin ystävät, Tampereella toimiva Jeesus Cafe ja sastamalainen Kristus – Sinun tähtesi -yhdistys.
Lue myös:
Käräjäoikeudelta ehdollinen vankeustuomio maallikkosaarnaaja Jalovaaralle rahankeräysrikoksesta
Ilmoita asiavirheestä

