Päivi Räsäselle 20 päiväsakkoa — Korkein oikeus muutti hovioikeuden tuomiota

Päivi Räsänen hovioikeudessa 31.8.2023. Kuva: Jukka Granström

Korkein oikeus on tuominnut kansanedustaja Päivi Räsäsen 20 päiväsakkoon kiihottamisesta kansanryhmää vastaan. Samoin Lähetyshiippakunnan piispa Juhana Pohjola tuomitaan 20 päiväsakkoon kiihottamisesta kansanryhmää vastaan. Luther-säätiö tuomitaan 5000 euron yhteisösakkoon.

Tuomio koskee Päivi Räsäsen pamflettia Mieheksi ja naiseksi hän heidät loi. Homosuhteet haastavat kristillisen ihmiskäsityksen (painettu 2004), joka on julkaistu myös Lähetyshiippakunnan nettisivuilla. Tuomio koskee tekstin saatavillaoloa netissä 4.11.2019—24.1.2022 välisenä aikana.

Korkein oikeus määrää tietyt lausumat poistettavaksi kirjoituksesta, mikä ei estä kirjoituksen saatavilla oloa muuten. Näin ollen korkein oikeus katsoo, että tällaisella määräyksellä ei puututa viestintään enempää kuin on välttämätöntä ottaen huomioon sananvapauden merkitys kansanvaltaisessa oikeusvaltiossa.

Poistettavissa lausumissa Räsänen puhuu homoseksuaalisuudesta kehityshäiriönä, josta on mahdollista eheytyä. Korkeimman oikeuden mukaan kohdat ovat solvaavia ja Räsäsellä on lääkärinä ja kansanedustajana täytynyt olla käsitys siitä, miten erilaisten väitteiden totuudenmukaisuutta voidaan arvioida tutkimusperusteisesti ja millaiset kannanotot saatetaan yhteiskunnallisessa keskustelussa mieltää loukkaaviksi tai jopa solvaaviksi.

Juhana Pohjola saa tuomion siitä, että hän Luther-säätiön asiamiehenä ja hallituksen jäsenenä, Lähetyshiippakunnan hiippakuntadekaanina sekä kyseisestä julkaisusarjasta ja hiippakunnan verkkosivustoista vastaavana onpitänyt yleisön saatavilla kirjoituksen, johon sisältyy mielipiteitä, joissa on solvattu homoseksuaaleja ryhmänä seksuaalisen suuntautumisen perusteella.

Luther-säätiö puolestaan tuomittiin yhteisösakkoon, koska rikoslain perusteella yhteisö, säätiö tai muu oikeushenkilö, jonka toiminnassa on tehty rikos, on syyttäjän vaatimuksesta tuomittava rikoksen johdosta yhteisösakkoon, jos se on rikoslaissa säädetty rikoksen seuraamukseksi.

Sen sijaan korkein oikeus jätti voimaan hovioikeuden vapauttavan päätöksen Päivi Räsäsen tviitistä, johon hän oli liittänyt kuvan Raamatun tekstistä, jossa on Uuden testamentin Roomalaiskirjeen 1. luvun jakeet 24–27. Tviitti koski kirkon osallistumista Pride-tapahtumaan. Korkein oikeus katsoo, että kun otetaan huomioon uskonnonvapauden merkitys perus- ja ihmisoikeutena, kynnys puuttua rikosoikeudellisin keinoin keskusteluun uskonnollisessa yhdyskunnassa pyhänä pidetyn kirjoituksen tulkinnasta ja merkityksestä yhdyskunnan toiminnan ohjenuorana on oltava korkealla.

Korkein oikeus katsoo, että Räsänen on tviitissään käyttänyt käsitteitä ”häpeä” ja ”synti” niiden uskonnollisessa merkityksessä ja tämä on ollut myös ulkopuolisten lukijoiden havaittavissa. Räsänen on viestin julkaistessaan toiminut kansanedustajana sekä kirkkovaltuutettuna. Viesti on siten ollut osallistumista suomalaisessa yhteiskunnassa merkittävässä asemassa olevan julkisyhteisön toimintaa koskevaan ajankohtaiseen, yleistä mielenkiintoa herättävään yhteiskunnalliseen keskusteluun. Räsänen on tviitillään osallistunut myös uskonopilliseen keskusteluun siitä, miten Raamattua on tulkittava ja mikä merkitys erilaisilla tulkintatavoilla on kirkon toiminnasta päätettäessä.

Uutinen täydentyy

Lue myös:

Päivi Räsänen vastasi syytteisiin korkeimmassa oikeudessa – Kotimaa seurasi hetki hetkeltä

Ilmoita asiavirheestä

Tutustumistarjous uusille asiakkaille!

Määräaikainen tilaus
3 kk LEHTI + DIGI vain 28 €
Norm. 40,50 €, säästä 31 %

Tarjoukseen sisältyy kerran kuukaudessa ilmestyvä laadukas painettu aikakauslehti sekä täydet oikeudet Kotimaa.fi päivittäin vaihtuvaan digisisältöön.

Tilaus päättyy automaattisesti kolmen kuukauden kuluttua.


Edellinen artikkeliEntinen romanikerjäläinen leipoo nyt ehtoollisleipiä – Näyttely kertoo Itä-Euroopan romanien aktivismista
Seuraava artikkeliLukijoilta: Ilman valinnanvapautta ihminen on kuin vastuuton robotti

Ei näytettäviä viestejä