Floridan Lake Worthissa sijaitseva Pyhän Andreaan suomalainen seurakunta täytti tammikuussa 70 vuotta. Piispa Jukka Keskitalo kävi tutustumassa yhteisöön.
1 Mitä matkasi piti sisällään?
– Minulla on piispojen työnjaossa ulkosuomalaistyön nimikkopiispan tehtävä ja vierailukäynti kuului siihen. En ole aiemmin käynyt Floridassa. Odotukseni kaiken suhteen ylittyivät. Ehdin nauttia yhteisön vieraanvaraisuudesta kuuden päivän ajan. Päivät olivat täynnä merkityksellisiä kohtaamisia.
– Kaikki huipentui juhlaviikonloppuun. Luvassa oli muun muassa seurakunnan kuoron upea konsertti. He olivat saaneet vahvistusta myös muualta amerikan- ja kanadansuomalaisten joukosta. Lauantaina järjestettiin gaala. Yhdysvalloissa osataan juhlallisuuksien järjestäminen. Sunnuntaina vietimme kahta messua.
2 Miten kuvailet Floridan suomalaisyhteisöä?
– Ensimmäisen ja toisen polven suomalaisia asuu Floridassa noin 26 000. Väestö jakautuu karkeasti jakaen kahteen osaan: jatkuvasti asuviin sekä niin kutsuttuihin ”lumilintuihin”, jotka asuvat talvet Floridassa ja muun vuoden Suomessa.
– Suomalaiset ovat jättäneet Floridaan vahvan jäljen. Suomalaisia yrityksiä on runsaasti ja yhteisö on vahva ja virkeä. Kirkon lisäksi suomalaisyhteisöllä on Suomi-talo, jossa he viettävät aikaa ja järjestävät esimerkiksi tansseja. Suomalaisille löytyy myös oma lepokoti, jossa on tällä hetkellä lähes 100 asukasta.
3 Millaista on paikallisen seurakunnan toiminta?
– Pastori Sami Ettanen on hyvin aktiivinen ja jumalanpalveluksiin kerääntyy mukavasti väkeä. Pappi on seurakunnan ainoa työntekijä ja messun lisäksi seurakunnassa järjestetään muun muassa lounaita kahtena päivänä viikossa. Niiden kantavana voimana on papin puoliso Tarja Ettanen vapaaehtoisten kanssa. Seurakunta on sosiaalisen elämän keskus monelle suomalaiselle.
– Usea lumilintu kertoi käyvänsä kirkossa Suomessa ainoastaan Kauneimmissa joululauluissa, mutta Floridassa istuu kirkon penkissä melkein joka sunnuntai. Se ei välttämättä liity suoraan uskonnollisuuteen. Kirkko on Yhdysvalloissa enemmän arkipäivän keskellä.
Ilmoita asiavirheestä

