Noora Alleniusta esitetään Kirkkohallituksen hallinto-osaston johtajaksi

Kuvassa on kirkkohallituksen omistama toimistotalo.
Kirkon talo Helsingin Etelärannassa. Kuva: Kotimaan toimitus

OTM Noora Alleniusta esitetään Kirkkohallituksen hallinto-osaston johtajan virkaan. Varalle esitetään OTM Ritva Saariota.

Päätöksen valinnasta tekee kirkkohallituksen täysistunto ylimääräisessä kokouksessaan 16.6.2026. Tavoitteena on, että uusi johtaja aloittaa virassaan syyskuun alussa.

Valittu johtaja johtaa ja kehittää Kirkkohallituksen Hallinto ja lainsäädäntö -osaston toimintaa. Hänen tehtäviinsä kuuluu myös muun muassa toimia kirkolliskokouksen, piispainkokouksen ja kirkkohallituksen juridisena tukena ja osallistua päätöksentekoon virastokollegiossa.

Lisäksi hän huolehtii yhteistyössä vaikuttamisen poikittaistoiminnon johtajan kanssa edunvalvonnasta, joka koskee lainsäädäntöä, seurakuntien yhteiskunnallisia tehtäviä, kirkollisverotusta ja kirkon yhteiskunnallisiin tehtäviin saamaa valtion rahoitusta.

Lue myös:

Kirkkohallituksen hallinto-osaston johtoon 18 hakemusta − katso nimet

Kirkkoneuvoksista ei luovuta − kirkolliskokous pui nimikkeen merkitystä pari tuntia

Ilmoita asiavirheestä
Edellinen artikkeliLaki ei velvoita ilmoittamaan Suvivirrestä etukäteen, linjaa Espoon kaupunki – hyvitystä se ei aio maksaa

Ei näytettäviä viestejä