KotiUutisetKirkolliskokouksen kyselytunnilla liikuttiin Hämeenlinnasta halloweeniin ja pappisasessorinvaalista Suomen evankelis-luterilaisen kirkon X-tiliin
Kirkolliskokouksen kyselytunnilla liikuttiin Hämeenlinnasta halloweeniin ja pappisasessorinvaalista Suomen evankelis-luterilaisen kirkon X-tiliin
Pitkissä täysistunnoissa neulominen auttaa keskittymistä. Kuva: Jukka Granstöm
Yksi kyselytunnin aiheista oli kirkon X-tilistä luopuminen. Viestintäjohtaja Eevu Heikuran mukaan yksi syy luopumiseen oli X:n ”toksinen keskustelukulttuuri”.
– Vihapuheen ja disinformaation eli tietoisen valheellisen tiedon määrä palvelussa on kasvanut olennaisesti viimeisen parin vuoden aikana, Heikura sanoi.
Etkö ole vielä tilaaja?
Tutustumistarjous uusille asiakkaille! Pääsy kaikkiin Kotimaa.fi artikkeleihin ja näköislehtiin vain 1€ kuukausi. Kuukauden jälkeen tilaus jatkuu automaattisesti 9.90€/kk. Voit lopettaa tilauksen milloin tahansa, ennen seuraavan laskutuskauden alkua.