KotiKirkko ja minäKirkko & minä: Maatilan emäntä Outi Juntti käy Alatornion kirkossa melkein joka...
Kirkko & minä: Maatilan emäntä Outi Juntti käy Alatornion kirkossa melkein joka sunnuntai
Minnamaria Koskela
Uusklassistinen Alatornion kirkko on Outi Juntin, 64, kotikirkko. Kuva: Minnamaria Koskela
Olin yhdeksänvuotias, kun menin kirkkoon ensimmäistä kertaa. Kyseessä oli Alatornion kirkko, jonne menin koulun kanssa. Kirkko oli tilana minulle ihan outo, ja sinne meneminen pelotti.
Etkö ole vielä tilaaja?
Tutustumistarjous uusille asiakkaille! Pääsy kaikkiin Kotimaa.fi artikkeleihin ja näköislehtiin vain 1€ kuukausi. Kuukauden jälkeen tilaus jatkuu automaattisesti 9.90€/kk. Voit lopettaa tilauksen milloin tahansa, ennen seuraavan laskutuskauden alkua.
Tartu nyt tähän tarjoukseen: Pääsy kaikkiin Kotimaa.fi artikkeleihin ja näköislehtiin vain 4,90 €/kk kahden kuukauden ajan. Kahden kuukauden jälkeen tilaus jatkuu automaattisesti 9.90 €/kk. Voit lopettaa tilauksen milloin tahansa, ennen seuraavan laskutuskauden alkua.