Käsityöläinen antaa metallitaiteelle sielun – Metallitaidetta kirkoista ja hautausmailta on esillä Suomen käsityön museossa

Metallisia hautaristimalleja. Kuva: Suomen käsityön museo / Antti Nieminen

Suomen käsityön museon näyttely ”Ikuinen metalli” vie heti ensimmäisessä teoksessaan ydinongelman äärelle. Kyseessä on Lemin kirkon 1930-luvulla teräksestä hitsaamalla rakennettu risti, johon kuparipallo oli kiinnitetty tinaamalla. Rakenne ei kestänyt sähkökemiallista korroosiota, ja nyt risti on esillä mittavine ruostevaurioineen. Työn rinnalla on kuvaesitys, jossa seppämestari, kuvanveistäjä Antti Nieminen on jälleenrakentanut Lemin kirkon ja kellotapulin kattoristit 2024–2025….

Etkö ole vielä tilaaja?

Tutustumistarjous uusille asiakkaille!
Pääsy kaikkiin Kotimaa.fi artikkeleihin ja näköislehtiin vain 1€ kuukausi. Kuukauden jälkeen tilaus jatkuu automaattisesti 9.90€/kk. Voit lopettaa tilauksen milloin tahansa, ennen seuraavan laskutuskauden alkua.

Oletko jo tilaaja? Kirjaudu tästä

Ilmoita asiavirheestä
Edellinen artikkeliSaattohoitoystävänä toimiva Anita Ora on mukana kuolevan viimeisissä hetkissä
Seuraava artikkeliVenezuelan katoliset piispat vaativat kansalleen sovintoa, vapautta, demokratiaa ja rauhaa

Ei näytettäviä viestejä