Kanttori Ilari Halonen taitaa myös dubstepin ja se auttaa nukahtamiseen

Outokummun ja Polvijärven seurakunnan kanttori Ilari Haloselle, 34, dubstep kuuluu jokaiseen päivään tavalla tai toisella. Kuva: Virpi Kirves-Torvinen

Tietokoneen ääressä Ilari Halosen hyppysistä nousee ilmoille mitä uskomattomampia sointeja ja rytmejä. Hänen kotinsa olohuoneeseen avautuu biisinteko-ohjelmalla aivan oma dubstepin maailmansa.

Dubstep on elektronisen tanssimusiikin tyylilaji, joka kehittyi Lontoossa 2000-luvun vaihteessa. Dubstepille ominaista ovat bassovoittoisuus, nopea tempo, tummasävyisyys ja kolmimuunteiset rytmit.

– Minulla on oma tyyli tehdä rakenteita. En saa inspiraatiota populaarimusiikin yleisistä kaavoista, mutta hyödynnän niitä, Outokummun ja Polvijärven seurakunnan kanttori Ilari Halonen sanoo.

Halosen ensimmäinen soitin oli piano. Kipinä dubsteppiin syttyi hänen löytäessään 2010-luvulla nopeatempoisen drum & bassin. Hän kuunteli sitä jatkuvasti, ja ensimmäiset kappaleet syntyivät. Opiskellessaan kirkkomusiikkia Tampereen ammattikorkeakoulussa hän harjoitteli vapaa-ajalla säveltämistä.

– Käytin siinä musiikinteorian ja -analyysin tunneilta oppimaani. Myös soittotaito kehittyi.

ALKUVUODESTA 2019 Halonen kävi Tampereella Global Game Jam -pelijamitapahtumassa.

– Musiikki ja tunnelma sytyttivät uuden palon. Halusin tehdä musiikkia ja olla osana liikettä.

Halonen on tehnyt kaksitoista itse tuottamaansa äänitettä, ja uusi on tekeillä. Hän kuuntelee dubsteppiä päivittäin, lempiartisteja ovat esimerkiksi Everen Maxwell, Skybreak ja Virtual Riot. Halonen on tehnyt yhdessä kappaleita sanoittaja Harri Riipisen kanssa, he esiintyvät syyskuussa Joensuu Gospelissa.

Helmikuussa Halonen järjesti pelijamit Outokummun seurakunnassa. Niille on tulossa myös jatkoa.

– Meillä oli ensimmäisillä pelijameilla teemana ”mitä Jeesus pelaisi”.

Halonen ei lähde suoraan dubstepin ääreltä soittamaan vaikkapa hautajaisiin.

– Olen välillä taiteillut rajalla, millaisia sävyjä voi käyttää kirkkomusiikissa. Pyrin löytämään kappaleita, jotka sopivat teemaan ja tunnelmaan.

Hän on käyttänyt itse tekemäänsä dubsteppiä myös nukahtamisen apuna.

– Dubstep elää hetkessä. Olen sen kautta käsitellyt suuria tunteita, saanut rauhan, jaksamisen ja motivaation.

***

Uuden tilaajan etu: Ensimmäinen kuukausi vain 1€!

Innostutko ajankohtaisista aiheista ja laadukkaasta merkityksellisestä sisällöstä? Jos et ole vielä Kotimaan digitilaaja, nyt on loistava hetki tutustua mediaan ja aloittaa tilaus. Saat ensimmäisen kuukauden erikoishintaan vain 1€, ja pääset syventymään kiinnostavaan sisältöömme välittömästi.

Erikoistarjous on voimassa vain rajoitetun ajan ja ainoastaan uusille asiakkaille.

Kuukauden tutustumisjakson jälkeen Kotimaan digitilaus jatkuu automaattisesti hintaan 9,90€/kk, voit perua tilauksen koska tahansa ennen seuraavan laskutuskauden alkua.

Ota kaikki irti Kotimaasta – napsauta tästä!

Ilmoita asiavirheestä
Edellinen artikkeliMuistokirjoitus: Risto Lehtonen 1926–2024
Seuraava artikkeliFCG:n selvitys: Kirkkohallituksen tehtäviä selkiytettävä ja työtä karsittava – Edessä 3 miljoonan säästötoimenpiteet

Ei näytettäviä viestejä