Jouluradion uusi musiikkipäällikkö Joni Hartikainen luottaa klassikoiden ja uutuuksien tasapainoon

Vuonna 2022 Jouluradio tavoitti yli 958 000 viikkokuuntelijaa. Jouluradion uusi musiikkipäällikkö Joni Hartikainen kertoo, minkälaisen joulumusiikin parissa hän itse viihtyy.

1 Jouluradio kerää huimia kuuntelijamääriä vuodesta toiseen. Mikä joulumusiikissa innostaa ihmisiä?

– Osin joulumusiikin suosio liittyy perinteisiin. Joulumusiikkiin kasvetaan ja tutut kappaleet iskostuvat meihin jo päiväkodissa, esikoulussa, koulujen joulujuhlissa ja joulukirkoissa. Vaikka kaupalliset radiokanavat soittavatkin joulumusiikkia, ihmiset suosivat mainoksetonta vaihtoehtoa. Me tarjoamme sellaisen. Pääpainomme on musiikissa ja joulun tunnelmassa, ei mainoksissa, joita kaupallisilla kanavilla saattaa kuulua kymmeniä minuutteja tunnin aikana. Yksi Jouluradion suosion salaisuus on se, että olemme ahkerasti tekemisissä kuulijoidemme kanssa ja huomioimme jatkuvasti heidän toiveitaan. Tätä työtä tehdään sydämellä.

2 Mikä on hyvän joululaulun salaisuus? Entä millaisesta joulumusiikista et pidä?

– Onnistuneen joululaulun salaisuus on aito jouluinen tunne. Monella jouluun liittyy nostalgiaa ja suosikkeja ovat ne, joiden sävelet kuljettavat lapsuuden jouluihin. Inhokkeja löytyy varmaan kaikilta, mutta itse olen musiikillisesti aika kaikkiruokainen. Henkilökohtaisilla inhokeilla ei myöskään saa tässä työssä olla merkitystä – me emme soita musiikkia itseämme varten.

3 Millainen musiikki säestää sinun joulunviettoasi?

– Valmistelut vierähtävät Rouhea Joulu -kanavan tahdissa. Toinen vaihtoehto sille on uusi PopJoulu-kanava pirteine ralleineen. Aattoillan koittaessa siirrytään sitten perinteisimpiin kauneimpiin joululauluihin.

4 Mitä joulu merkitsee nykyihmiselle?

– Joulu edustaa pysyvyyttä haasteiden, sotien ja luonnonmullistusten keskellä. Joulun aika vie hetkeksi pois ahdistavista uutiskuvista ja maailman selkkauksista. Hetken aikaa kaikki on hyvin. Monelle se on kaivattu pysähdys hektisen arjen keskellä, johon liittyy sukulaisten tapaamista tai edeltä menneiden rakkaiden muistelua.

– Minulle joulu on se hetki, jolloin perhe kerääntyy muutamaksi päiväksi viettämään yhdessä arvokasta aikaa, syömään hyvin, saunomaan ja ilahduttamaan toisiaan lahjoin. Yhdessäolo on tärkeintä.

* * *

Haluatko tutustua Kotimaa-lehteen?

Tilaa Kotimaan näytelehti ilmaiseksi täältä. Lähetämme PDF-lehden sähköpostiisi. Näytelehden tilaaminen ei edellytä jatkotilausta. Näytetilauksen voi tehdä vain kerran. Antoisia lukuhetkiä!

Ilmoita asiavirheestä
Edellinen artikkeliMysteerikuvassa on nuorisoa ja papistoa, mutta keitä ja miksi?
Seuraava artikkeliOsa vanhemmista toivoo seurakuntien iltapäivä­kerhoilta kristillisyyttä, osa tunnustuk­settomuutta – Eri puolilla Suomea on päädytty erilaisiin ratkaisuihin

Ei näytettäviä viestejä