Kirkkoneuvoston kokouksen esityslistan mukaan Mäntsälän seurakunnan kirkkoherra Tarja Meijer on tehnyt neuvostolle esityksen, jossa esitetään samaa sukupuolta olevien parien vihkimisen kieltämistä seurakunnan tiloissa. Esitys on sikäli poikkeuksellinen, että esityksen toteutuessa Mäntsälästä tulisi ainoa Espoon hiippakunnan seurakunta, jossa vastaava linjaus olisi tehty.
Piispainkokouksen vuonna 2025 antaman pastoraalisen ohjeen jälkeen samaa sukupuolta olevien parien vihkimiseen ei ole tarvinnut erillistä päätöstä.
Kotimaa yritti tavoittaa kirkkoherra Tarja Meijeriä, mutta hän ei vastannut yhteydenottoihin. Kirkkoneuvoston varapuheenjohtaja Pirkko Matalamäki viestitti Kotimaalle, että asiaa seurakunnan puolesta kommentoi vs. kirkkoherra Niko-Pekka Ovaskainen.
OVASKAINEN KERTOO Kotimaalle, että ei voi kertoa enempää esityksen taustoista tai siitä, mistä kirkkoherran tekemä esitys kumpuaa. Heti alkuun hän haluaa kuitenkin painottaa, että esittelijä, kirkkoherra Tarja Meijer on vetänyt pois 22.10. kokouksessa käsiteltävät esityksensä.
– Esittelijä eli kirkkoherra Tarja Meijer osaa itse parhaiten kertoa, mistä esityksessä on tai oli kysymys. En voi sitä enempää kommentoida.
Vielä paria vuotta aiemmin Mäntsälän seurakunnassa on järjestetty esimerkiksi sateenkaarimessu kirkkoherra Meijerin päätöksellä. Onko kirkkoherran kanta seksuaali- ja sukupuolivähemmistöihin muuttunut?
– Kirkkoherran kanta ei ole muuttunut ja sateenkaarimessuja järjestetään jatkossakin.
Ovaskainen ei osaa eikä tahdo arvailla palaavatko esitykset kirkkoneuvoston käsiteltäviksi myöhemmin.
– Senkin asian kirkkoherra osaa esittelijänä ja valmistelijana kertoa.
Ovaskainen kertoo olevansa tietoinen siitä, että seurakunnan alueella ja sosiaalisessa mediassa esitys on herättänyt keskustelua.
– Olemme keskustelleet asiasta tänään myös työyhteisön sisällä.
Omana henkilökohtaisena toiveenaan Ovaskainen esittää sen, että jokainen hillitsisi itsensä vaikean keskustelun äärellä.
– Kirkon avioliittoteologiasta puhuttaessa tunteet ja kokemukset ovat voimakkaita. Keskiössä on kuitenkin se, että Kristus yhdistää meitä. Kunnioittava kohtaaminen ja keskustelu olisi nyt tärkeintä.
Ilmoita asiavirheestä

