
Tässä esimerkkejä kotikirjastoni teologien tuotannosta. Emil Brunnerin teos sisältää 565 sivua ja LoLohen kuvassa oleva teos 724 sivua saksankielistä tuotantoa.

Kotikirjastossani on myös kaapillinen itäisen naapurimaamme tuotantoa.
Aluksi yksi osa nykyisin ajankohtaisella Luhanskin alueella syntyneen Vladimir Ivanovitš Dalin teoksen neliosaisesta venäjän kielen selittäväst sanakirjasta Tolkovyi slovar živogo velikorusskogo jazyka, Толковый словарь живого великорусского языка. Teoksen ensimmäinen laitos oli vuosilta 1863–1866 ja jota hän työsti noin puolen vuosisataa. Vladimirin isä Johan oli teologi ja erittäin kielitaitoinen, alkuaan tanskalainen, ja äitinsä saksalaissyntyinen Julia Kristoforovna. Teoksen tämän osan koko on 1714 palstaa ynnä liitteitä. Moskovassa 1998 painettu.
Toinen kirja on yksi osa Kristinuskon tietosanakirjasta, христианство энциклопедический словарь. Kirjan koko 863 sivua. Moskovassa 1993 painettu.
2. paastonajan sunnuntai eli Reminiscere
Pääsemme kristinuskon osallisuuteen kasteessamme. Siinä meidät otetaan Kolmiyhteisen Jumalan, Isän ja Pojan ja Pyhän Hengen nimeen. Uskon osallisuudessa kasvamme päivä päivältä. Jumala hoitaa meitä. Jumalaan voi luottaa.
Kasvamme tiedossa ja taidossa. Koko elämä on uuden oppimista. Myös uskon elämään kuuluu kasvaminen. Joka päivä saamme uudistua Jumalan hyvyyden hoidossa. Joka päivä oppimme jotain uutta. Kasteen antama armo pyyhkii pois kaiken, mikä meitä painaa, heittää ne Jumalan armon ja hyvyyden varaan. Jumalaan voi luottaa.
Elämässä voi olla vaikeuksia, vastoinkäymisiä, pettymyksiä ja muuta harmia. Silloinkin on aihetta heittää kaikki murheemme Jumalan hellän laupeuden varaan. Kaiken saamme uskoa hänen käsiinsä. Kiusaustenkin hetkellä on hyvä muistaa Isä meidän rukouksen järjestys. Kun pyydämme, ettei Jumala antaisi meidän joutua kiusauksiin, niin kohta sen jälkeen pyydämme, että hän päästää meidät pahasta. Näin myös kiusausten ja vaivojen keskellä on hyvä muistaa, että Jumala on apumme. Jumalaan voi luottaa.
Koska Jumala on ikuinen, niin hänen ominaan meilläkin on iankaikkinen elämä. Tämä katoavainen vaihtuu katoamattomuuteen. Tämä ajallinen vaihtuu ikuiseen. Kuolevainen ruumiimme herätetään henkiin ja uusi elämä taivaan kirkkaudessa odottaa meitä. Koko luomakunta odottaa Jumalan lasten ilmestystä, koska siinä uudelleen luomisessa, mikä tapahtuu Kristuksen tullessa takaisin, koko olemassaolomme uudistuu. Taivaan ilossa iloiten saamme ylistää Kolmiyhteistä Jumalaa Isää ja Poikaa ja Pyhää Henkeä, joka uskoan on meille antanut, meitä uskossa hoitanut ja viimein vaihtanut uskomme näkemiseksi. Silloin tulee täydessä voimassaan esille Jumalan uskollisuus: Jumalaan voi luottaa.
Sunnuntai 1.3.2026
2. paastonajan sunnuntai (Reminiscere)
Rukous ja usko
Toinen lukukappale1 eli epistola: 1. Kor. 10:12–13
Ensimmäisestä kirjeestä korinttilaisille, luvusta 10
Joka luulee seisovansa, katsokoon, ettei kaadu.
Teitä kohdannut kiusaus ei ole mitenkään epätavallinen.
Jumalaan voi luottaa.
Hän ei salli kiusauksen käydä teille ylivoimaiseksi,
vaan antaessaan teidän joutua koetukseen
hän samalla valmistaa pääsyn siitä,
niin että voitte sen kestää.
Heinrich Emil Brunner eli 23.12.1889 – 6.4.1966.
Johann Konrad Wilhelm Löhe eli 21.2.1808 – 2.1.1872. Hän on ollut piispa Matti Sihvosen väitöskirjan aiheena.
Jumalan kaunein kukka: Wilhelm Löhen kirkkokäsitys. (Väitöskirja) Helsinki: Suomalainen teologinen kirjallisuusseura, 1980. ISBN 951-9111-29-8


Valmistellakseni 3. paastonajan sunnuntain, Oculi,
toista lukukappaletta eli epistolaa Ilm. 3:14-19
kuuntelin ja samalla luin bible.is -sivustolta
Ilmestyskirjan luvun kolme
Kamerunissa puhutulla kielellä
oroko
https://live.bible.is/bible/bduoda/rev/3?audio_type=audio_drama
Valmistellakseni 3. paastonajan sunnuntain, Oculi,
toista lukukappaletta eli epistolaa Ilm. 3:14-19
kuuntelin bible.is -sivustolta
Ilmestyskirjan luvun kolme
Kamerunissa puhutulla kielellä
ouldeme
https://live.bible.is/bible/UDLWBT/REV/3?audio_type=audio_drama
Valmistellakseni 3. paastonajan sunnuntain, Oculi,
toista lukukappaletta eli epistolaa Ilm. 3:14-19
kuuntelin bible.is -sivustolta
Ilmestyskirjan luvun kolme
Kamerunissa puhutulla kielellä
pana
https://live.bible.is/bible/pnzcab/rev/3?audio_type=audio_drama
Valmistellakseni 3. paastonajan sunnuntain, Oculi,
toista lukukappaletta eli epistolaa Ilm. 3:14-19
kuuntelin bible.is -sivustolta
Ilmestyskirjan luvun kolme
Kamerunissa puhutulla kielellä
peere
https://live.bible.is/bible/PFEDPI/REV/3?audio_type=audio
Valmistellakseni 3. paastonajan sunnuntain, Oculi,
toista lukukappaletta eli epistolaa Ilm. 3:14-19
kuuntelin ja samalla luin bible.is -sivustolta
Ilmestyskirjan luvun kolme
Kamerunissa puhutulla kielellä
peve
https://live.bible.is/bible/lmeabt/rev/3?audio_type=audio_drama
Valmistellakseni 3. paastonajan sunnuntain, Oculi,
toista lukukappaletta eli epistolaa Ilm. 3:14-19
kuuntelin bible.is -sivustolta
Ilmestyskirjan luvun kolme
Kamerunissa puhutulla kielellä
pidgin
https://live.bible.is/bible/WESFUL/REV/3?audio_type=audio_drama
Valmistellakseni 3. paastonajan sunnuntain, Oculi,
toista lukukappaletta eli epistolaa Ilm. 3:14-19
kuuntelin bible.is -sivustolta
Ilmestyskirjan luvun kolme
Kamerunissa puhutulla kielellä
pinyin
https://live.bible.is/bible/PNYCAB/REV/3?audio_type=audio_drama
Valmistellakseni 3. paastonajan sunnuntain, Oculi,
toista lukukappaletta eli epistolaa Ilm. 3:14-19
kuuntelin ja samalla luin bible.is -sivustolta
Ilmestyskirjan luvun kolme
Kamerunissa puhutulla kielellä
podoko
https://live.bible.is/bible/PBIWYI/REV/3?audio_type=audio_drama
Pyhäpäivän musiikkihetki
Antti Vuoriston lasten musiikkia.
Maaliskuun ensimmäisenä päivänä
sunnuntaina 1.3.2026 klo 14
järjestetään Forssan Pikkukappelissa
Lindvallinkatu 2, Forssa
Jos Herra suo, niin pidän siellä puheen tämän blogini tekstistä
Toinen lukukappale1 eli epistola: 1. Kor. 10:12–13.
Tilaisuuden järjestää Sleyn Forssan paikallisosasto.
Mitäpä se muuta on: ”Kristuksen seuraaminen” kuin uskollisuutta Hänen sanoilleen, teoilleen, ja esikuvalleen. Paras tavalliselle vanhemmalle, isälle ja äidille on kertomus ”tuhlaajapojasta”. Isä odottaa uskollisesti langennutta poikaansa kotiin. Me lienemme siitä kaikki yksimielisiä, että tuollainen uskollisuus on ominaista vain Jumalalle. Samoin meidän on sanottava myös viime sunnuntain ”rakkauden epistolan” sisällölle. Sellaista täydellistä rakkautta ei ole muilla kuin Jeesuksella, meidän Vapahtajallamme.
Kyllä kaikkikin Pyhän Hengen hedelmät ovat täydellisessä merkityksessään mahdollisia toteuttaa vain Jumalalle. Me ihmiset olemme aina vain oppipoikia ja tyttäriä.
Reminiskeren evankeliumissa isä pyytää pahan hengen vallassa olevalle pojalleen apua. Poika käyttäytyy samalla tavalla kuin nykyajan huumekourissa olevat kaduilla liikkuvat nuoret. Mutta apua tarvitsevat nykyisin myös näitten riippuvuuksien ja syntien orjuudessa kituvien lasten vanhemmatkin. Meidän perheemme ajelehtivat toivottomuuden yössä. Nyt tarvittaisiin paljon uskollisia ystäviä , joilla on anteeksiantamuksen evankeliumi käytössä. Nykyisin siihen tarvitaan rinnalle myös rohkeutta mennä luokse ja tuoda avun ja siunauksen ilmapiiri mukanaan.
Apostoli neuvoo, että ”Jumalan armo” kasvattaa hylkäämään pahat tavat ja elämään arvokasta elämää. Meitä kasvatettiin sodan jälkeen uskovissa kodeissa armon ja anteeksiantamuksen neuvoilla. Siitä tuli vahva moraalinen pohja, jonka avulla kestimme kiusat ja maailman myrskyt.
Uskovilla vanhemmilla, opettajilla ja papeilla on vieläkin toivo paremmasta elämästä. Me olemme nauttineet Jumalan johdatuksesta, Hänen uskollisuudestaan ha hyvyydestään. Meillä on lupa levittää näitä ominaisuuksia eteenpäin. Joskus on ollut ilo, kun olemme saaneet olla avaamassa tietä pois epätoivosta toivoon ja epäuskosta uskoon. Olemme saaneet olla rukoilemassa yksityisten ja ryhmien kanssa. Tietoisena siitä, että Herra kuulee ja tulee apuun. Me annamme Herran toimia, emme itse ala ajaa pahoja henkiä kenestäkään henkisen väkivallan keinoin, vaan luotamme siihen, että Herra sen tekee, koska Hänen rakkautensa on tuhlaajapojan isän rakkautta. Jokainen meistä haluaa tuoda Herralle ”oman pienenkin lyhteensä” elopellolta.. ”Ah, jospa mitään en oisi, tyhjä , särjetty astia vaan, tuotu Mestarin jalkojen juureen korjaustansa vartoamaan. Minut tyhjän Hän että vois täyttää, kun työhönsä käydä mä saan. Niin murrettu että vois käyttää myös muitakin pelastamaan.”
Valma
Kiitos ihanasta tekstistäsi!
Suloisen persoonallisesti ja samaan aikaan täyttä asiaa kertoen saat kokonaisuuden kertomaan syvästä persoonallisesta luottamuksesta Jumalan ihmeelliseen armoon, jonka turvissa saamme elämämme elää ja aikamme ja voimamme Herran työhön käyttää.
Kiitos armollisen Jumalan hyvyyden esille tuomisesta.