Jeesus. Osa 2.
Mark. 8:
38 Sillä joka häpeää minua ja minun sanojani tässä avionrikkojassa ja syntisessä sukupolvessa, sitä myös Ihmisen Poika on häpeävä, kun hän tulee Isänsä kirkkaudessa pyhien enkelien kanssa."
Matt.10:
33 Mutta joka kieltää minut ihmisten edessä, sen minäkin kiellän Isäni edessä, joka on taivaissa.
Apt.4:
12 Eikä ole pelastusta yhdessäkään toisessa; sillä ei ole taivaan alla muuta nimeä ihmisille annettu, jossa meidän pitäisi pelastuman."
Olen elämäni aikana paljon kohdannut Jehovan todistajia ja Mormooni-kirkon jäseniä.
Heilä kummallakin on Jeesus. Hän ei kuitenkaan ole Taivaasta alasastunut Jumalan Poika, joka Golgatalla sovitti kaikki maailman synnit ja jokaisen ihmisen. Silti kumpikin yhteisö yrittää uida muodollisen kristillisen uskonnollisuuden “liiveihin”, vaikka Jumalan Seurakuntaan he eivät kajoa. Mormoonit eivät samanlaisuuttaan väitä, vaikka n. 20 vuotta sitten USA:ssa heidän mainoksensa esiintyi kansallisilla tv-kanavilla. Ilmassa leijui Raamattu ja teksti: “Olemmeko sittekään erilaisia”.
Muslimeilla on myös Jeesus, sitä ei juuri samaksi ymmärretä muualla kuin Rooman kirkon (RKK) itseymmärryksessä liittyen “muslimiveljien samaan Aabrahamin uskoon". Siitä on selkeä maininta RKK:n katekismuksessa.
Katolisuus, etenkin RKK, kieltää julkisesti Jeesuksen kertakaikkisen uhrin, jokaisessa messu-eucaristiassa. Se jo pelkästään on kattava ilmoitus toisenlaisesta Jeesuksesta, eli sellaisesta, joka päivittäin uhrataan.
Paavi Johannes-Paavali II elvytti Marian palvontaa 70-luvulla. Hän kirjoitti kiertokirjeen, jossa hän ilmaisi huolestuneisuutensa Marian palvonnan vähenemisestä. Tässä yhteydessä hän toi esille Maria-rakautensa, johon hän oli lähes pakahtua ja jota hän kauan yritti peittää rukoilemalla Jeesusta(kin). Marian ja muiden epäraamatullisten kuvien esilläolo ja niiden edessä polvistuminen ja niitä suutelu on hyvin julkeaa Jeesuksen halveksuntaa.
Jumalaa voi alkaa lähestyä Jeesuksessa, ainoastaan. Jeesus sanoo, että “minä ja Isä olemme yksi, eli “heis” (ei yhtä). Tähän liittyen Jeesus on täydellisesti yksi Isän kanssa.
Jeesus ei merkitystään jaa minkään, eikä kenenkään kanssa, ei edes ’sakramenteissa’.
99 kommenttia
Lopuksi,
Ei Sana ja Pyhä Henki ole eri asia. Tässä samassa ”ketjussa” ovat käsitteet= persoonat, Isä/Jumala ja Poika/Jeesus.
Ei siis auennut Joh. 1:1-3.
Reijo 18.10. klo 15:24: ”Mainitset usein tai uitat ilmaisun Pyhästä Hengestä Sanan kautta. Sitten aletaan toinen ikäänkuin kompensoimaan ja sysäämällä syrjään ainoa Vaikuttaja, eli Jumalan henki.”
Kaikella rakkaudella vieläkin. Ei ole väärin ”uittaa ilmaisua” Pyhästä Hengestä sanan kautta. Jumala toimii vastaansanomattoman vakuuttavasti sanansa kautta. Siihen emme voi vastata muuta kuin niin ja aamen! Jeesus lupasi Pyhän Hengen (Helluntaina srk:lle vuodatetun, joka on toiminut jo ennen helluntaita) muistuttavan ja opettavan kaikesta, minkä hän on meille puhunut. Pyhä Henki kirkastaa Jumalan sanaa ja Jumalan Sanan (Kristuksen). Olen samaa mieltä kanssasi siitä, että ihminen ei voi olla uskossa ilman, että Pyhä Henki ei olisi sitä hänelle ilmoittanut. Kukaan ei voi uskoa, ellei uskoa ole Jumalan armosta ihmiselle annettu. Pyhä Henki toimii sanan kautta. Nämä ovat yhdessä. Usko tarttuu sanaan eikä henkeen.
”Ja Herra ilmestyi edelleenkin Siilossa; sillä Herra ILMESTYI Samuelille Siilossa Herran SANAN KAUTTA. Ja Samuelin SANA tuli koko Israelille. 1. Samuel 3:21
Sillä kun synti otti käskysanasta aiheen, petti se minut ja kuoletti minut käskySANAN KAUTTA. Room. 7:11
USKO TULEE siis kuulemisesta, mutta kuuleminen Kristuksen SANAN KAUTTA. Room 10:17
…että hän sen pyhittäisi, puhdistaen sen, vedellä pesten, SANAN KAUTTA. Efes. 5:26
…te, jotka OLETTE UUDESTISYNTYNEET, ette katoavasta, vaan katoamattomasta siemenestä, Jumalan elävän ja pysyvän SANAN KAUTTA. 1. Piet. 1:23
Ja he ovat voittaneet hänet Karitsan veren kautta ja todistuksensa SANAN KAUTTA, eivätkä ole henkeänsä rakastaneet, vaan olleet alttiit kuolemaan asti. Ilm. 12:11
Emmekö(hän) ole kuitenkin aika lailla samoilla linjoilla?
Jotka sanaan turvautuvat saavat nähdä, että Jumalan sana ei petä. Omat kokemukset voimasta ilman sanaa saattavat pettää. Näihin edellä oleviin Jumalan sanan paikkoihin en ole ”sotkenut katekismusta enkä kristinoppia”, joissa kuitenkin samoista asioista opetetaan.
Luterilaisten keskuudesta löytyy myös paljon ”sanan kristittyjä”, joille Jumalan ilmoitus Raamatussa on ainoa turva elämässä ja kuolemassa. Raamattu kehottaa Ilmestyskirjassa ”pitämään sen, mikä sinulle on annettu” Mielestäni se tarkoittaa (ilman Lutherusta) pitämään kiinni pelastuksen sanasta (ei hengen kokemuksesta). Kuten toteat, kuultu lupauksen sana ei myöskään hyödytä, jos se ei uskossa sulaudu, Hebr. 4:2
Kiitos keskustelusta, hyviä hetkiä alkuperäisen Raamatun tekstin parissa, Jumalan siunausta!
Ilmoita asiaton kommentti