"Olisiko Jeesus ollut oman aikansa elokapinallinen?" – Kirkko järjesti arvokeskustelun puolueille
Kirkko Helsingissä ja Kirkkohallitus järjestivät eduskuntapuolueiden puheenjohtajille arvokeskustelun Helsingin tuomiokirkon kryptassa tiistaina 28.2. Keskustelua johtivat arkkipiispa Tapio Luoma ja Marttaliiton toiminnanjohtaja Marianne Heikkilä. Puolueita edustivat Li Andersson (vas.), Sari Essayah (kd.), Maria Ohisalo (vihr.) Petteri Orpo (kok.), Sirpa Paatero (SDP), Annika Saarikko (kesk.), Sebastian Tynkkynen (PS) sekä Henrik Wikström (RKP). Luoman ja Heikkilän kysymykset käsittelivät tulevan kauden keskeisimpiä arvokysymyksiä, kuten leikkauspolitiikkaa, uskonnonvapautta sekä Suomen roolia maailmassa.
USKONNONVAPAUSLAKI TÄYTTÄÄ vuonna 2023 sata vuotta. Siksi Luoma ja Heikkilä kysyivät juhlavuoden teemaan sopien, kuinka pitkälle uskonnon arvostelemisessa ja pilkkaamisessa saa mennä. Petteri Orpo alleviivasi vapauden ja vastuun tasapainoa todeten, että kaiken tulee lähteä kunnioituksesta. Suomessa ei Orpon kenenkään tarvitse saada polttaa Koraania tai Raamattua.
Sebastian Tynkkynen oli eri mieltä ja painotti, että omaa omaisuuttaan tulee saada halutessaan hävittää. Tynkkynen kuitenkin korosti, että ei ota kantaa, onko tällainen toiminta järkevää. Tynkkysen mukaan jokaisella tulee olla vapaus kritisoida uskonnon nimissä tehtyjä hirveyksiä, vaikka kritiikistä loukkaannuttaisiinkin.
Luotettavat jutut eivät synny ilmaiseksi. Tilaamalla viikon lukuoikeuden Kotimaan tähtijuttuihin hintaan 1,95 euroa tuet laadukasta ja merkityksellistä journalismia.