Lohjan kirkoissa voivat nyt avioitua kaikki parit – täpärä äänestys jakoi neuvoston kahtia, mutta sujui hyvässä hengessä

Lohjan kirkoissa voidaan jatkossa vihkiä avioliittoon myös samaa sukupuolta olevia pareja. Asiasta päätti Lohjan kirkkoneuvosto kokouksessaan 22.8.

Asian toi kirkkoneuvoston päätettäväksi kirkkoherra Juhani Korte kirkkovaltuuston varapuheenjohtajan Toivo Haation ehdotuksesta. Esittelytekstissä aloitetta perustellaan seurakuntalaisten yhdenvertaisuudella. Siinä todetaan lisäksi, että asia on muodostumassa käytännöksi Espoon hiippakunnassa.

Kokouksessa puheenjohtajana toiminut kirkkoneuvoston varapuheenjohtaja Hannu Nyman kertoo, että asiasta käytiin erittäin lyhyt keskustelu.

– Tiesimme etukäteen, kuka on mitäkin mieltä. Varmasti jokainen koki, että sellaiseen argumentointiin, jossa yritetään vaikuttaa toisen osapuolen näkemyksiin, ei ole tarvetta.

– Osittain vaikutti sekin, että meillä on erittäin hyvä yhteys kirkkovaltuuston neljän ryhmän vetäjien kesken. Valmistelupalaverissa kävimme avoimen keskustelun, jossa jokainen meistä kertoi selkeästi mielipiteensä. Niinpä kokouksessa ei jännitteitä tullut esille.

Hannu Nyman teki kirkkoherran päätösesitykseen vastaesityksen. Äänestyksessä kirkkoherran esitys sai 7 ääntä ja Nymanin esitys 6 ääntä.

Toivo Haatio ei ole kirkkoneuvoston jäsen, mutta hänellä on neuvoston kokouksissa läsnäolo- ja puheoikeus. Haatio kertoo hieman yllättyneensäkin siitä, kuinka sujuvasti täpärän äänestyksen jälkeen kokouksessa siirryttiin muihin asioihin.

– Ei se sitten sen jälkeen puhuttanut, eikä se tässä minun piirissäni ole puhuttanut myöhemminkään, hän sanoo.

Päätökseen jätettiin kuitenkin neljä eriävää mielipidettä. Yhden niistä jätti Hannu Nyman. Hän perustelee sitä sillä, että kirkon virallisen kannan mukaan avioliitto on yhä miehen ja naisen välinen liitto. Toiseksi Nyman kysyy, voiko Lohjan kirkkoneuvosto tehdä päätöksen, joka on ”kirkon opin vastainen”.

– Papit tekevät omia ratkaisujaan omantuntonsa mukaan ja vastaavat siitä piispoille ja tuomiokapituleille. Mutta onko sillä enemmän vakavuutta, että seurakunnan keskeinen instituutio eli kirkkoneuvosto asettui päätöksellään kirkon oppia vastaan. Tämä on minusta iso kysymys.

Lohjan Pyhän Laurin kirkko. Kuva: Emilia Karhu

Lohjan seurakunnassa on seitsemän kirkkoa. Sen pääkirkko on keskiaikainen Pyhän Laurin kirkko.

Kotimaan tietojen mukaan vastaava päätös on tehty noin 50 seurakunnassa. Kaikkiaan Suomen evankelis-luterilaisessa kirkossa on 354 paikallista seurakuntaa.

* * *

Haluatko tutustua Kotimaa-lehteen?

Tilaa Kotimaan näytelehti ilmaiseksi täältä. Lähetämme PDF-lehden sähköpostiisi. Näytelehden tilaaminen ei edellytä jatkotilausta. Näytetilauksen voi tehdä vain kerran.

Antoisia lukuhetkiä!

Ilmoita asiavirheestä
Edellinen artikkeliTaivaan taimia tapaamassa – Päiväkoti Kullannupussa kerrotaan lapsille, että jokainen heistä on Jumalan luoma, kaunis ja ihana
Seuraava artikkeliUusi tutkimus: Buddhalaisuus ja islam ovat osa Etelä- ja Kaakkois-Aasian kansojen identiteettiä – uskonnollisia vähemmistöjä suvaitaan silti yleisesti

Ei näytettäviä viestejä