Ideoita paremmasta maailmasta – voiko taide todella edistää rauhaa?
Maailmanhistoria on surullisen monessa kohdin sotien historiaa. Puhutaanko rauhasta tarpeeksi? Kotimaa kysyi rauhaa taiteessaan käsitelleiltä taiteilijoilta, mitä rauha heille merkitsee ja voiko taide todella edistää rauhaa.
PETRI TIILI ymmärsi jo nuorena, että on asioita, joista ei puhuta. On olemassa jotain niin pahaa, että siitä vaietaan. Myöhemmin Pelle Miljoona -nimellä tunnetuksi tullut muusikko ja kirjailija muistaa yhä sotaa ympäröineen hiljaisuuden.
– Faija oli rintamalla ja haavoittui siellä vakavasti. Luoti lävisti käden ja jatkoi matkaansa muutaman sentin päähän sydämestä. Siitä ei juuri puhuttu.
Luotettavat jutut eivät synny ilmaiseksi. Tilaamalla viikon lukuoikeuden Kotimaan tähtijuttuihin hintaan 1,95 euroa tuet laadukasta ja merkityksellistä journalismia.