Piispa ei osaa auttaa ahdistunutta nuorta pappia, mutta ohjaa tämän viisaan eläköityneen seurakuntalehtorin luo. Mitä sitten tapahtuu?
Luonto puhuu -tarinoissa ihminen kohtaa Jumalan yllättävissä tilanteissa. Tällä kertaa kyse on yöperhosesta.
Muutama vuosi takaperin matkustin tutun perhosharrastajan luo. Hän oli mökillään, jossa perhoslampulle (hänellä oli niitä useita) oli yö yön jälkeen tullut kirjokehrääjiä. En ollut lajia ikinä nähnyt. Enkä valitettavasti nähnyt silläkään kertaa.
Mutta viime keväänä aivan toisaalla poltin itse perhoslamppua. Kun aamulla tarkistin munakennojen ja klapien joukosta yön saalista, meinasin kaatua selälleni.
Kirjokehrääjä (Endromis versicolora)! Se on sukunsa ainut edustaja maailmassa. Suomessa laji on Etelä- ja Keski-Suomessa varsin tavallinen, joskin vuosittaiset kannanvaihtelut ovat suuria.
***
Tarina takavuosikymmeniltä kertoo, että eräs nuori pappi oli joutunut ahdistukseen ja uskonkriisiin. Hän otti yhteyttä tuomiokapituliin ja pyysi päästä piispan luokse keskustelemaan. Niin myös tapahtui.
– En osaa auttaa sinua, mutta tiedän erään, joka saattaa osata, sanoi vanha piispa keskustelun päätteeksi.
Piispa antoi ahdistuneelle papille eläkkeelle jääneen seurakuntalehtorin nimen ja puhelinnumeron.
Pappi soitti lehtorille. Tämä suostui tapaamiseen yhdellä ehdolla: pappi sai esittää vain yhden kysymyksen.
– Mieti siis tarkkaan, mistä haluat keskustella, lehtori sanoi.
Pappi saapui lehtorin luokse, mutta ei saanut aluksi sanaa suustaan. Lehtori rohkaisi tekemään kysymyksen, ja lopulta pappi avasi suunsa ja sieltä tuli ulos:
– Miltä Jumala näyttää?
– Hyvä, mutta sano ensin, miltä sinä haluaisit, että Jumala näyttää?
– Ystävälliseltä ja kauniilta.
– Ja nytkö hän ei näytä siltä?
– Hän ei näytä miltään, hän on minulle vain kohinaa kylmässä avaruudessa.
– Tule niin näytän sinulle jotain, lehtori sanoi ja vei ahdistuneen papin puutarhaan. Siellä puun runkoa vasten oli perhonen.
– Katso tarkkaan, tuolta Jumala näyttää.
– Mikä se on?
– Kirjokehrääjä. Löysin sen aamulla. Se on Jumalan ilmestys, kaunis kuin enkelin yöpuku. Ja jos suljet silmäsi, huomaat, että se on myös ystävällinen.
Kun pappi avasi silmänsä, hän näki vain kirjokehrääjän. Lehtori oli mennyt takaisin sisälle. Siellä hän odotti pappia kahvipannun kanssa.
Rukous
Jumala, sinä näytät
ystävälliseltä ja kauniilta
kuin naurava aurinko
ja kirjava perhonen.
Sinuun haluan katsoa,
sinun läsnäolossasi levätä.
Aamen.
***
Kirjoitus on Kotimaa-lehden takasivulla ilmestyvästä Luomakunta-sarjasta ja ilmestynyt 3.6.
***
Haluatko tutustua Kotimaa-lehteen?
Tilaa Kotimaan näytelehti ilmaiseksi täältä. Lähetämme PDF-lehden sähköpostiisi. Näytelehden tilaaminen ei edellytä jatkotilausta. Näytetilauksen voi tehdä vain kerran.
Antoisia lukuhetkiä!
Ilmoita asiavirheestä

