Emeritusprofessori Kaarlo Arffman vaihtoi kirkkokuntaa

Helsingin yliopiston kirkkohistorian emeritusprofessori ja reformaatioon erikoistunut tutkija Kaarlo Arffman on liittynyt katoliseen kirkkoon. Arffman kertoo Kotimaalle, että luterilaisesta kirkosta katoliseen siirtymistä on edeltänyt hyvin pitkäaikainen pohdinta.

– Prosessi eteni hitaasti. Ratkaisevia askeleita oli syventyminen uuteen Mistä tiedämme mitä on oikea kristinusko -kirjaani (Väyläkirjat, 2022). Se on kirkkohistoriallinen tutkimus, joka seuraa kristinuskon alkuhetkistä lähtien sitä, mistä kirkko on uskonut tietävänsä mitä on oikea kristinusko. Se on varsinainen kysymyksenasettelu.

Arffman kertoo lähtevänsä liikkeelle siitä, että oikea kristinusko löytyy varhaisimmasta kirkosta.

– Toki joku voi väittää, että apostolit ja alkukirkko eivät ole ymmärtäneet kristinuskon ydinsanomaa oikein, vaan oivallukset on tehty vasta myöhemmin. Se on kuitenkin niin hurja väite, että itse en siihen lähtisi.

Arffmannin mukaan moinen oletus johtaa suuriin teologisiin ongelmiin.

– Olen tarkastellut kirkon jakaantumisia kirkkohistorian menetelmillä ja tutkimusotteella ja selvittänyt, miksi eri kirkkokunnissa on päädytty mihinkin. Maailmassa on tällä hetkellä noin 20 000 erilaista kristinuskon tulkintaa. Tutkimukseni on johtanut siihen oivallukseen, että katolinen kirkko on selkeästi lähimpänä sitä, miten varhainen kirkko ymmärsi itsensä.

ARFFMAN KERTOO kirkkokunnan vaihdoksen olleen johdonmukainen seuraus tutkimustuloksistaan.

– Täytyy tehdä omat johtopäätöksensä ja pyrkiä elämään niin kuin opettaa. Jonkun verran olen saanut tästä moitteitakin, mutta en osaa panna sille paljoakaan painoa. Viesteistä on uupunut kritiikki eikä kukaan ole löytänyt ajatusketjuistani sen suurempia virheitä.

Arffman kertoo olevansa iloinen edellä mainitun kirjansa saamasta huomiosta.

– Se ei ole kuitenkaan mikään käännytyskirja. Kirja on kirjoitettu tutkimusmielessä itselleni. Tahdoin saada näistä asioista selvää.

Reforaatiotutkijana Arffman ei ollut aiemmin keskittynyt esimerkiksi siihen, miksi idän ja lännen kirkot joutuivat alun alkaen ristiriitaan.

– En myöskään tiennyt kovin syvällisesti, mitä suurta skismaa edeltäneinä vuosisatoina tapahtui.

ARFFMAN ON tietoinen luterilaisuuden parissa yleisestä väittämästä, jonka mukaan reformaatiossa oli kysymys paluusta vanhimpaan kristilliseen perinteeseen.

– Tähän törmää usein. Ajatus siitä, että Luther kumppaneineen poisti uutuuksia ja palasi alkukirkon ratkaisuihin, ei pidä paikkaansa.

Arffman kertoo varhaisen kirkon lähteneen liikkeelle siitä, että Jeesus antoi apostoleilleen vallan johtaa kirkkoa.

– Jeesus asetti Pietarin apostolijoukon johtajaksi. Varhaisen kirkon mukaan Jeesuksen apostoleille antama valta siirtyi apostolien perustamille seurakunnille. Reformaatio Lutherin johdolla kiisti tämän ajatuksen eli piispojen ja paavin vallan.

Arffman toteaa näkevänsä katolisen kirkon samana jatkumona kuin varhaisten vuosisatojen kirkon.

– Luther lähti kumppaneineen aivan uusille teille.

TÄLLÄ HETKELLÄ Arffman kokee olevansa lujemmalla ja selkeämmällä pohjalla

– Toki kaikissa kirkoissa on puutteita, hirveitä ristiriitoja ja kaikenlaisia skandaaleja. Jokaisesta kirkosta löytyy pyhimyksiä, roistoja ja kaikkea siltä väliltä. Koen kuitenkin olevani oikealla tiellä. Katoliseen messuun osallistuminen ilahduttaa minua suuresti.

Arffman muistuttaa kuitenkin, että hän arvostaa suuresti luterilaista kirkkoa.

– Olen saanut sen kirkon parissa kasteen lahjan, mikä on suurin lahja, jonka ihminen voi saada. Luterilaisen kirkon piirissä olen elänyt rikkaan elämän. Siksi arvostan myös sen kirkon työtä.

Lue myös:

Professori Kaarlo Arffman: Euroopan protestanttiset kansankirkot katoavat

Ilmoita asiavirheestä
Edellinen artikkeliRipariryhmän tempaus – keräsi vaellusrippikoulun aikana kansallispuistosta 35 kiloa roskia
Seuraava artikkeliKansanedustaja Inka Hopsu sisusti puolisonsa kanssa alakertaansa kodin kolmelle afgaanimiehelle

Ei näytettäviä viestejä