Maaningalla vietiin kirkonmenot tanssilavalle – tanssikirkko on kohta jo perinne

tanssipareja tanssilavalla jonka keskellä on alttari
Alttari sijoitettiin tanssikirkossa lavan keskelle. Kuva: Kallaveden seurakunta

Maaningalla ollaan tyytyväisiä suosioon, jonka tanssikirkko on herättänyt. Kallaveden seurakunta järjesti sunnuntaina Tuovilanlahden nuorisoseurantalolla Anna mulle tähtitaivas -tanssikirkon jo kolmannen kerran.

Tanssikirkoissa noudatetaan sanajumalanpalveluksen kaavaa ja puheosuuksien välissä soitetaan tanssimusiikkia kaksi kappaletta peräkkäin. Alttari on tanssilavan keskellä niin, että sen ympäri on mahdollisuus tanssia. Puheosuuksien aikana seurakunta istuu lavan reunustan penkeillä.

Tänä vuonna jumalanpalvelukseen osallistui noin 80 ihmistä, joka on parisen kymmentä enemmän kuin aikaisempina vuosina.

Maaningan aluekappalainen Marjukka Borgman kuvailee tanssikirkon tunnelmaa sanoilla ”hyvä” ja ”pyhä”. Elokuun viimeisenä sunnuntaina pohdittiin lähimmäisen merkitystä, ja tanssikirkko sopi hyvin tähän teemaan.

– Seurakunta osallistui esimerkiksi uskontunnustukseen hienosti. Se kuului eri puolilta salia ihan eri tavalla kuin kirkossa. Siihen vaikutti varmaan myös se, että alttari on näissä tilaisuuksissa keskellä ja näemme toisemme koko ajan.

Tanssikirkon tavoitteena on tavoittaa niitä, jotka eivät muuten käy jumalanpalveluksissa. Tanssiporukoissa tieto tapahtumasta on levinnyt, ja Tuovilanlahdelle tultiin tälläkin kerralla muualtakin kuin Maaningalta.

Tilaisuuden musiikki valitaan niin, että se tukee jumalanpalveluksen tekstejä.

– Monien suosittujen tanssikappaleiden sanoitukset ovat sellaisia, että panevat miettimään elämää. Rukoukseen valjastettuina ne toimivat hienosti, Borgman sanoo.

Musiikin valitsi seurakunnan kanttori Riikka Leinonen yhdessä tapahtumassa soittavan yhtyeen kanssa. Solisteina tilaisuudessa lauloivat paikalliset tangolaulajat Päivi Turpeinen ja Harri Pelkonen.

Myös seurakunnan kirkkoherra Matti Pentikäinen esiintyi solistina. Hän lunasti viime vuoden tapahtumassa antamassa lupauksen ja lauloi päivän viimeisenä kuullun Rakkautta ei kai se ollutkaan -kappaleen.

Seurakunta kuunteli jumalanpalveluksen tekstit salin reunustan penkeillä istuen. Kuva: Kallaveden seurakunta

Kanttori Rikka Leinonen kertoo, että jumalanpalvelukseen sopivien kappaleiden etsiminen ei ollut vaikeaa.

– Valinnanvaraahan on paljon. Soittajat ja solistit tekivät ehdotuksia, ja katsoimme, ettei sanoituksiin sisälly mitään sopimattomuuksia.

Tilaisuudessa kuultiin monia ikivihreitä tanssiin sopivia kappaleita, kuten Vihreät niityt, Satumaa ja Pieni sydän. Tietysti myös nimikkokappale Anna mulle tähtitaivas kuultiin.

– Teemme seurakunnassa muutenkin avaraa jumalanpalvelustyötä. Vaikka tämä on herättänyt jonkin verran kysymyksiä ja ihmettelyäkin, tiedämme mitä teemme, Riikka Leinonen sanoo.

TANSSIKIRKKO ON ajoitettu tarkoituksella elokuun viimeiseen viikonloppuun, jolloin Maaningallakin vietetään kesäkauden päättäjäisiä eli Venetsialaisia. Syyskuun alkaessa monet kesäaikaiset tanssilavat hiljentyvät talvitauolle.

Seurakunnalle on tullut tapahtumasta sekä positiivista että kielteistä palautetta. Kaikki eivät pidä tanssikirkkoa sopivana, mutta heille aluepappi Marjukka Borgmanilla on selkeä toivomus:

– Kannattaa tulle katsomaan ja kokeilemaan tilaisuutta ennen kuin päättää kannastaan. Musiikki toimii rukouksena, kuten yleensäkin jumalanpalveluksissa.

– Ehdottomasti tämä toteutuu uudestaan, ja tästä tulee perinne.

Lue myös:

Pastorin pyhä tanssi: ”Keho on hengellisyyden koti”

Ilmoita asiavirheestä
Edellinen artikkeliTänään televiossa: Vatikaanissa juonitaan ja vehkeillään
Seuraava artikkeliRuoka-avun tarve kasvoi ja jaettavan ruuan määrä väheni

Ei näytettäviä viestejä