
Helsingin hiippakunnan tuomiokapituli puoltaa luvan myöntämistä Oulunkylän puukirkon muutostöille ja peruskorjaukseen liittyvälle lisärakentamiselle. Tuomiokapituli on päättänyt Kirkkohallitukselle annettavasta lausunnosta.
Oulunkylän puukirkon kirkkosalin monikäyttöisyyttä on tarkoitus lisätä poistamalla keskiosan kiinteät penkit, jotka korvataan riviin kytkettävillä ja pinottavilla irtotuoleilla. Samalla urkulehterin turvallisuutta parannetaan nykyisestä.
Kirkkosalin lattiaa avataan, alapohjatäytteet uusitaan ja saliin asennetaan lattialämmitys. Seinä ja kattopinnoissa ei ole nähty muutostarpeita. Ulkoseinät ja katto huoltomaalataan.
Tontin takaosaan kirkon ja kellotapulin taustalle rakennetaan yksikerroksinen uudisosa, joka toimii seurakuntatalona. Lisäosaan tulee monitoimisali ja siihen liittyviä aputiloja kuten keittiö ja wc:t. Lisäosa yhdistetään lasikäytävällä puukirkkoon. Lisärakennukseen tulee maalämpöjärjestelmä, johon myös puukirkko liitetään.
Museovirasto on pitänyt lisärakentamisen suunnitelmia onnistuneina, sillä lisärakennus ei vaaranna puukirkon ja kellotapulin asemaa tontilla eikä myöskään kohteen kulttuurihistoriallisia arvoja.
Muutostöiden ja lisärakentamisen jälkeen puukirkosta tulee Oulunkylän seurakunnan pääkirkko ja seurakunta luopuu Teinintiellä sijaitsevasta isosta tiilikirkosta. Helsingin seurakuntayhtymässä suunnitelmia on pidetty hyvinä, koska niiden toteuttaminen vähentää yhtymän kiinteistökantaa. Hankkeen kustannusarvio on 3,5 miljoonaa euroa.



Oulunkylän puukirkko on rakennettu vuonna 1905 alun perin ruotsinkielisen Evankeliumiyhdistyksen rukoushuoneeksi. Alkuperäiset piirustukset on laatinut rakennusmestari K. F. Bergman, ja myöhemmin kirkkoa on korjattu kahteen otteeseen 1970-luvulla ja 2010-luvulla.
Museoviraston mukaan kirkkorakennusta pitää kohdella kuten suojeltua rakennusta, sillä rakennus edustaa arvokasta rukoushuoneden rakennusperintöä. Kirkkorakennusta ei kuitenkaan ole suojeltu. Aikaisemmin kirkko tunnettiin Oulunkylän vanhana kirkkona, mutta vuonna 2023 nimi muutettiin Oulunkylän puukirkoksi.
Korjaus- ja rakennustöiden on tarkoitus alkaa ensi vuonna ja niihin on varattu aikaa 12 kuukautta.
Lue myös:
Puukirkko siirretään kokonaisena Kiirunan kaivostoiminnan tieltä
Ilmoita asiavirheestä
