Lukijoilta: Hiippakuntavaltuustoja tarvitaan kirkossa

Topias Tanskanen vaati kirjoituksessaan hiippakuntavaltuustojen lakkauttamista. Olen eri mieltä kirjoittajan kanssa. Mielestäni hiippakuntavaltuustoja tarvitaan kirkossa. Se on erinomainen toimielin, jolla on merkitystä. Sen avulla pystytään vaikuttamaan hiippakunnan asioihin ja voidaan saada aikaan tärkeitä hiippakuntaa koskevia ennakkotapauksia ja vaikuttaa ja ohjeistaa hiippakuntien kirkollista toimintaa.

Mielestäni pitäisi lisätä luottamuselimiä, esimerkiksi rovastikuntaan oma valtuusto päättämään rovastikunnan asioista ja seurakuntiin eli puolille osa-aluejohtokuntia, jotka toimivat yhteistyössä seurakuntaneuvostojen kanssa. Lisää toimintamahdollisuuksia, ei vähemmän!

Arto Haatanen
luottamushenkilö
Helsinki

Lue myös:

Lukijoilta: Lakkautetaan hiippakuntavaltuustot turhana ajanryöstönä

Lukijoilta: Ilman valinnanvapautta ihminen on kuin vastuuton robotti

Lukijoilta: Mitä kohti olet menossa hyvinvointivaltio Suomi, diakoniajohtaja kysyy

Ilmoita asiavirheestä

Tutustumistarjous uusille asiakkaille!

Määräaikainen tilaus
3 kk LEHTI + DIGI vain 28 €
Norm. 40,50 €, säästä 31 %

Tarjoukseen sisältyy kerran kuukaudessa ilmestyvä laadukas painettu aikakauslehti sekä täydet oikeudet Kotimaa.fi päivittäin vaihtuvaan digisisältöön.

Tilaus päättyy automaattisesti kolmen kuukauden kuluttua.


Edellinen artikkeliKolumni: Lukemattomia syitä loukkaantua Jeesukseen
Seuraava artikkeliMT: Arkki­piispa Tapio Luoma laskisi äänestys­ikä­rajan 16 vuoteen

Ei näytettäviä viestejä