
Kristillinen pääsiäisen vietto jatkuu taas Jerusalemissa palmusunnuntaina sattuneen välikohtauksen jälkeen, kertoo Vatican News. Israelin poliisi esti palmusunnuntaina Jerusalemin latinalaisen patriarkan, kardinaali Pierbattista Pizzaballan pääsyn Pyhän haudan kirkkoon.
Pizzaballa oli ollut matkalla Pyhän haudan kirkkoon yhdessä fransiskaanien yhteisöä, Pyhän maan kustodiaa johtavan isä Francesco Ielpon kanssa toimittamaan messua pyhän viikon alkajaisiksi, kun poliisi pysäytti heidät ja esti heiltä pääsyn kirkkoon. Välikohtaus sai paljon huomiota medioissa.
Kardinaali Pizzaballan toimisto totesi tuolloin, että kyseessä oli ”ensimmäinen kerta vuosisatoihin”, kun latinalaista patriarkkaa estettiin pääsemästä pyhälle paikalle palmusunnuntaina. Pizzaballa siirtyi pitämään rukoushetken Getsemanessa sijaitsevaan Kaikkien kansojen kirkkoon, josta käsin hän siunasi Jerusalemin kaupunkia ja rukoili sille rauhaa.
Israelin poliisin mukaan Jerusalemin vanhan kaupungin kaikkien uskontojen pyhät paikat ovat suljettuina turvallisuussyistä Iranin ohjusiskujen vuoksi ja myös kokoontuminen yli 50 hengen joukolla on Jerusalemissa kielletty. Vanhan kaupungin vanhoissa osissa ei myöskään ole riittävästi väestösuojia.
Alas ammuttujen iranilaisten ohjusten sirpaleita on osunut vanhaan kaupunkiin jo useamman kerran lähelle pyhiä paikkoja Iranin sodan alettua.
Nyt latinalainen patriarkaatti ja Pyhän maan kustodia ovat päässeet sopimukseen Israelin viranomaisten kanssa ja pääsiäisenvietto voi jatkua. Pyhän haudan kirkossa voidaan pienimuotoisesti viettää asianmukaiset liturgiat ja seremoniat, jotka välitetään suoratoistona ympäri maailmaa.
Latinalaisen patriarkaatin tiedotteessa kiitetään Israelin presidenttiä Isaac Herzogia hänen väliintulostaan asiassa. Samalla esitetään toive, että ratkaisuja löytyisi rukouksen turvaamiseksi pyhissä paikoissa kaikkien uskontojen piirissä turvallisuustarpeet huomioiden.
Lue myös:
Patriarkka Pizzaballa armahti maksamatta jääneet koulumaksut riemuvuoden kunniaksi

