Kirkon mediasäätiön Katso minuun -palkinto myönnettiin Uhma-elokuvalle

Rebekka Naatus valitsi tämän vuoden palkintoelokuvan. Kuva: Jani Karlsson

Kirkon mediasäätiön Katso minuun -palkinto on myönnetti Visa Koiso-Kanttilalle elokuvasta Uhma (2025). Uhmaa kuvaillaan ravistelevaksi draamaksi isänsä menettäneestä Vilmasta (Ona Huczkowski), joka etsii paikkaansa uusioperheen elämässä. Tosipohjaisen elokuvan kerrotaan paneutuvan lastensuojelun ongelmiin.

Kirkon mediasäätiön Katso minuun -palkinnon suuruus on 1500 euroa. Se jaetaan joka vuosi Oulun kansainvälisellä lasten- ja nuortenelokuvien festivaaleilla yhden kotimaisen elokuvan ohjaajalle tai ohjaajille.

Tänä vuonna palkinnon tuomarina toimi Vantaan seurakuntayhtymän viestintäpäällikkö ja Kirkon mediasäätiön hallituksen jäsen Rebekka Naatus. Tiedotteessa hän kertoo, että Uhman katsominen ei ollut helppoa.

− Elokuva tuntui pahalta, mutta samanaikaisesti se vaati keskittymään hievahtamatta.

KOTIMAALLE NAATUS kertoo, että pääosassa nähtävä Huczkowski oli roolissaan ”aivan huikea”.

−Elokuvan tarina oli todella viiltävä. Koisa-Kanttila on tehnyt teoksen, joka säilyttää katsojan voimakkaan kiinnostuksen loppuun asti. Elokuvan maisema oli puhutteleva.

Naatuksen mukaan yksi Uhman avainteemoja on kohtaamattomuus.

− Tuntuu, että kukaan ei oikein osaa nähdä tai kuulla päähenkilöä Vilmaa. Hän jää todella yksin. Nuorten pahoinvointi on nyt myös valitettavan ajankohtainen aihe.

Naatuksen se saa ajattelemaan myös esimerkiksi lastensuojelun ongelmia ja resurssikysymyksiä.

− Samankaltaisia kokemuksia minussa herätti viime vuosien kohuttu minisarja Adolescense, joka kuvaa myös nuorten pahoinvointia tinkimättä ja kaunistelematta.

ELOKUVAHARRASTAJANA NAATUS luonnehtii itseään ”hyppiväiseksi”.

− Kestosuosikkejani on silti ranskalaisen Jacques Tatin Mr. Hulot -elokuvat. Voisin luonnehtia niitä lohtuelokuvikseni. Jos joskus maailma tuntuu liian raskaalta, palaan niihin.

Lue myös:

Kirkon mediasäätiö jakoi syksyn avustukset painottaen lasten ja nuorten sisältöjä

Ilmoita asiavirheestä
Edellinen artikkeliLukijoilta: ”Raamatuntutkijoiden Jumala-kuvat olivat kaukana Raamatun opetuksesta”, kirjoittaa Lars Aejmelaeus
Seuraava artikkeliJuha Rintamäki vaihtaa Helsingin seurakuntayhtymän kulttuuri- ja taidepolitiikkaan

Ei näytettäviä viestejä