Kai Kortelainen on Radio Dein uusi päätoimittaja

Kai Kortelainen. Kuva: Radio Dei

Kai Kortelainen on Radio Dein uusi päätoimittaja. Kortelainen työskentelee tällä hetkellä kanavan ohjelmajohtajana. Valtakunnallisen radiokanavan nykyinen päätoimittaja ja perustaja Kirsi Rostamo jää eläkkeelle tammikuun alussa.

Kai Kortelainen ottaa vetovastuun sekä radiosta että kanavan uudesta Dei Plus -suoratoistopalvelusta 1. tammikuuta 2026 alkaen.

— Sisältöjämme kohtaan on kuluvan vuoden aikana herännyt aivan uudenlaista kiinnostusta sekä radion että suoratoiston puolella. Tämä resonoi yksiin sen kanssa, että viimeaikaisissa tutkimuksissa on havaittu etenkin nuorempien ikäryhmien kasvavasta mielenkiinnosta hengellisiä ja henkisiä asioita kohtaan, Kortelainen sanoo Radio Dein tiedotteessa.

Radio Dei on vuonna 1997 perustettu kristillinen valtakunnallinen radiokanava, jonka kuuluvuusalueella asuu 88 prosenttia suomalaisista. Sen musiikkiprofiilissa korostuvat gospel ja hengellisyys.

— Tänä syksynä kanavatunnisteidemme yhteydessä on soinut sanapari jotain tolkkua. Siinä tiivistyy tapamme käsitellä ennakkoluulottomasti yhtäältä yhteiskunnallisia aiheita, että toisaalta kuuntelijoiden tarpeista nousevia hengellisiä kysymyksiä, Kortelainen toteaa.

Kai Kortelainen on koulutukseltaan yhteiskuntatieteiden maisteri. Hän on valmistunut Tampereen yliopistosta pääaineenaan tiedotusoppi. Hän on työskennellyt muun muassa maakuntalehdissä, paikallisradioissa ja Ylellä. Seurakuntalainen.fi-verkkosivuston päätoimittajana hän toimi vuosina 2010–2011 ja 2013–2014. Radio Dein ohjelmajohtajana hän on työskennellyt syyskuusta 2010 alkaen.

Lue myös:

”Ihmiset ovat ryhtyneet kaipaamaan perinteisiä arvoja”– Radio Deille uudet omistajat

Radio Dei täyttää 25 vuotta: ”Suuntana on tulla monimediaksi”

Ilmoita asiavirheestä

Tutustumistarjous uusille asiakkaille!

Pääsy kaikkiin Kotimaa.fi artikkeleihin vain 1€ kuukausi. Kuukauden jälkeen tilaus jatkuu automaattisesti 9.90€/kk. Voit lopettaa tilauksen milloin tahansa, ennen seuraavan laskutuskauden alkua.


Edellinen artikkeliViikon väite: ”Jooga taipuu myös rukoukseen”

Ei näytettäviä viestejä