Suomen ja Saksan kirkon johtohenkilöt tapaavat Helsingissä

Saksan evankelisen kirkon (EKD) ja Suomen evankelis-luterilaisen kirkon välinen korkean tason konsultaatio järjestetään 14.-17.6. Helsingissä.

Saksasta tulevaa delegaatiota johtaa EKD:n raadin varapuheenjohtaja, piispa Jochen Bohl. Suomalaisiin isäntiin kuuluu arkkipiispa Kari Mäkisen johdolla muun muassa kirkon ulkosuomalaistyön toimikunnan puheenjohtaja, piispa Wille Riekkinen ja kirkkohallituksen ulkoasiain osaston johtaja, kirkkoneuvos Kimmo Kääriäinen.

Helsingissä on tarkoitus vaihtaa ajatuksia kirkkojen tulevaisuudennäkymistä ja ajankohtaisista ekumeenisista kysymyksistä. Myös Saksan suomalaisten ja Suomen saksalaisten parissa tehtävä kirkollinen työ on käsiteltävien aiheiden listalla.

Vastaavia Saksan ja Suomen kirkkojen välisiä konsultaatioita järjestetään joka kolmas vuosi. Edellisen kerran kirkkojen edustajat kokoontuivat Ratzeburgissa Saksassa kesäkuussa 2008.

Ilmoita asiavirheestä
Edellinen artikkeliThaimaassa halutaan kieltää turistien Buddha-tatuoinnit
Seuraava artikkeliSleyn lähetyskurssille ryntäys – missä syy?

Ei näytettäviä viestejä