Kirkolliskokouksen lainoppinut asiantuntija Janne Salminen on aloittanut tänään 1.9. työnsä valtioneuvoston oikeuskanslerina.
Salminen on oikeustieteen tohtori ja dosentti sekä Helsingin yliopistossa että Åbo Akademissa. Salminen on ollut kirkolliskokouksen lainoppinut asiantuntija 2024–2025.
Oikeuskanslerin tehtävään siirtyessään Salminen on pyytänyt kirkkohallituksen täysistunnon tiedotteen mukaan eroa lainoppineen asiantuntijan tehtävästään. Hänen tilalleen Kirkkohallitus esittää kirkolliskokoukselle, että se valitsisi toiseksi lainoppineeksi asiantuntijakseen varadekaani, professori, OTT, VT Juha Raition.
Raitio jatkaisi Salmisen kesken jäävää kautta lainoppineena asiantuntijana 1.9. alkaen aina 30.4.2028 saakka.
Kirkolliskokous kokoontuu seuraavaan täysistuntoonsa 3.–7.11.
Ilmoita asiavirheestä