Kuntavaaleissa ehdolla olevien pappien ykköspuolue on kristillisdemokraatit

Kuntavaalien varsinainen äänestyspäivä on 13.4. Kuva on kuntavaaleista 2021. Kuva: Olli Seppälä

Kuntavaaleissa on ehdolla kaikkiaan runsaat 120 Suomen evankelis-luterilaisen kirkon pappia.

Tämä selvisi, kun Kotimaa kävi läpi huhtikuussa käytävien kuntavaalien ehdokaslistat. Tarkastelu koski vain kuntavaaleja, ei samaan aikaan käytäviä aluevaaleja.

Kaikki vaaleissa ehdolla olevat papit eivät ole kirkon viroissa ja osa heistä on jo eläkkeellä. Vapaiden suuntien pastoreita luvussa ei kuitenkaan ole mukana, vaan kyse on nimenomaan evankelis-luterilaisen kirkon papistosta.

SELVÄSTI SUOSITUIN puolue ehdolle asettuneiden pappien keskuudessa on kristillisdemokraatit. Kristillisten listoilta valtuustopaikkaa kuntavaaleissa havittelee Kotimaan selvityksen perusteella 36 pappia.

Keskusta ei jäänyt pappisehdokkaiden määrässä kovin kauas taakse. Sen listoilla ehdokkaana on 29 pappia.

Kristillisdemokraattien ja keskustan välinen ero kasvaa kuitenkin selvästi suuremmaksi, jos se suhteutetaan puolueiden kuntavaaliehdokkaiden kokonaismäärään. Keskustalla ehdokkaita on yli 6000 eli lähes neljä kertaa enemmän kuin kristillisdemokraateilla.

Muiden puolueiden listoilla pappeja on mukana selvästi vähemmän. Kokoomuksen ehdokkaana pappeja on 16 ja vihreiden ehdokkaana 15. Demareiden ehdokkaina pappeja on 11, perussuomalaisilla seitsemän, rkp:llä viisi ja vasemmistoliitolla yksi. Lisäksi yksittäisiä pappeja on ehdolla pienpuolueiden ja paikallisten valitsijayhdistysten listoilta.

MYÖS KIRKKOHERROJA on mukana kuntavaalien pappisehdokkaiden joukossa. Kotimaan selvityksessä virassa olevia kirkkoherroja löytyi yhteensä kymmenen.

Kristillisdemokraateilla ja keskustalla virassa olevia kirkkoherroja on molemmilla kolme, rkp:llä kaksi ja perussuomalaisilla sekä kokoomuksella yksi.

Kristillisdemokraattien listalta paikkaa hakevat Turun Mikaelinseurakunnan kirkkoherra Jouni Lehikoinen (sit.), Nakkilan kirkkoherra Jussi Kärmeranta ja Alavieskan kirkkoherra Erkki Lavanti.

Keskustan listalta ehdolla ovat Tainionvirran kirkkoherra Jeremias Sankari, Helsingin Kallion kirkkoherra Riikka Reina ja Lappeenrannan kirkkoherra Hannu Haikonen.

RKP:n listalta ehdolla ovat Kokkolan ruotsalaisen seurakunnan kirkkoherra Per Stenberg ja Agricolan ruotsalaisen seurakunnan kirkkoherra Stina Lindgård.

Perussuomalaisten listalta ehdolla on Kemijärven kirkkoherra Pentti Tepsa (sit.) ja kokoomuksen listalta Kuopion Kallaveden kirkkoherra Matti Pentikäinen.

Lue myös:

Kuntavaaleissa kirkon väkeä on ehdolla runsaasti – Katso nimet

Ilmoita asiavirheestä
Edellinen artikkeliSanamuoto uusiksi – Virallinen kolehti voi jäädä naispappeutta vastustavalta lähetysjärjestöltä saamatta
Seuraava artikkeliKuntavaaleissa pappeja ja muuta kirkon väkeä on ehdolla runsaasti – Katso nimet

Ei näytettäviä viestejä