
Jyväskylän seurakunnan kasvatustyön pappi ja kasvatuksen tiimin esihenkilö Johanna Puupposella on käytössään edelleen sama klarinetti, jolla hän aloitti soittamisen kahdeksanvuotiaana. Lapsuuden perheessä musiikki oli vahvasti läsnä, isä kuljetti soittotunneille Savonlinnan musiikkiopistoon.
– Jo matka Kerimäeltä Savonlinnaan oli osa prosessia, Puupponen muistelee.
Myöhemmin Puupponen liittyi Savonlinnan Työväenyhdistyksen Soittokuntaan ja yhdessä soittaminen alkoi tuntua erityiseltä. Hän osallistui myös Partaharjun musiikkileireille. Nuoruuden kohokohdaksi nousee kuitenkin Islannin matka 16-vuotiaana orkesterin kanssa.
– Me majoituimme koulun lattialla. Muistan, miten istuimme makuupussien päällä ja harjoittelimme kappaleita. Soitimme ulkotapahtumissa, joissa oli eri maista orkestereita.
Opiskelu- ja työn alkuvuosina soittaminen jäi vähiin. Juuri kaipuu yhdessä soittamiseen ja huoli oman soittotaidon katoamisesta sai Puupposen palaamaan harrastuksen pariin Jyväskylän Salonkiorkesteriin vuonna 2009.
KLARINETIN SOITOSSA olennaista on ansatsin eli huuliotteen pitäminen kunnossa säännöllisellä harjoittelulla.
– Minulle haastavinta on pitää huuliote niin kunnossa, että jaksan soittaa pidempään samalla kertaa. Varsinkin korkeiden äänien soittaminen vaatii harjoittelua.
Oman lisähaasteensa tuo myös transponointi eli sävelmän muuttaminen eri sävellajiin vaikkapa pianon kanssa soittaessa. Puupuhallin reagoi myös säävaihteluihin ja sitä on suojattava pakkaselta. Klarinetin pehmeä ääni ja laaja ääniala miellyttävät Puupposta.
– Klarinetin äänen synnyttää suukappaleessa olevan ruokolehden värähtely. Itse käytän myös muovista lehteä, joka soi yllättävän hyvin.
Puupponen kokee musiikin ihmisen sieluun, ruumiiseen, henkeen ja hengellisyyteen vaikuttavana lahjana. Hiljaisuuden retriitissä hänen klarinettinsa on tuonut oman sävynsä Taizé-lauluihin. Hän on vasta lopettanut orkesterisoiton ja aloittanut yksityistunnit. Puupponen iloitsee myös jokapäiväisestä musisointirutiinista taskuklarinetin soiton aloittaneen poikansa kanssa.
***
Uuden tilaajan etu: Ensimmäinen kuukausi vain 1€!
Innostutko ajankohtaisista aiheista ja laadukkaasta merkityksellisestä sisällöstä? Jos et ole vielä Kotimaan digitilaaja, nyt on loistava hetki tutustua mediaan ja aloittaa tilaus. Saat ensimmäisen kuukauden erikoishintaan vain 1€, ja pääset syventymään kiinnostavaan sisältöömme välittömästi.
Erikoistarjous on voimassa vain rajoitetun ajan ja ainoastaan uusille asiakkaille.
Kuukauden tutustumisjakson jälkeen Kotimaan digitilaus jatkuu automaattisesti hintaan 9,90€/kk, voit perua tilauksen koska tahansa ennen seuraavan laskutuskauden alkua.
Ota kaikki irti Kotimaasta – napsauta tästä!
Ilmoita asiavirheestä
