”Päämääränä pitäisi olla näkyvä ykseys” – piispat Jolkkonen ja Goyarrola kommentoivat metropoliitta Ambrosiuksen ekumeenista ehtoollistoivetta

Ehtoollisvälineet. KT / Aarne Ormio

Helsingin eläkkeellä oleva metropoliitta Ambrosius lausui Aamun Koitto-lehdessä viime viikolla ilmestyneessä 80-vuotishaastattelussaan, että ortodoksisella kirkolla on nykyään luterilaisen ja katolisen kirkon kanssa ”vahva yhteinen opillinen perusta”. – Siksi olisi korkea aika harjoittaa vieraanvaraisuutta ehtoollisen vietossa, ekumeenisissa perheissä ensimmäiseksi, Ambrosius esitti toiveenaan Aamun Koiton haastattelussa. Metropoliitan toive tai ehdotus on ekumeenisesti ja teologisesti merkittävä ja rohkea….

Lue koko artikkeli

Tutustumistarjous uusille asiakkaille!
Pääsy kaikkiin Kotimaa.fi artikkeleihin vain 1€ kuukausi. Kuukauden jälkeen tilaus jatkuu automaattisesti 9.90€/kk. Voit lopettaa tilauksen milloin tahansa, ennen seuraavan laskutuskauden alkua.

Oletko jo tilaaja? Kirjaudu tästä

Ilmoita asiavirheestä
Edellinen artikkeliMuusikko Henna-Maria Harju: Jeesus-laulut esiin – kaikilla on oikeus laadukkaaseen kristilliseen kulttuuriin
Seuraava artikkeliTamperelaisen Pekka Ketolan roskakatoksen mallina on Kuortaneen kirkon kellotapuli

Ei näytettäviä viestejä