Luterilaisia maskuliinisuuksia tutkiva hanke sai 240 000 euron apurahan

Historiantutkimuksen piirissä on tutkittu paljonkin sukupuoleen liittyviä teemoja, mutta painopiste on usein ollut naiseudessa, Sini Mikkola sanoo. Kuva: Satu Ursin

Nelivuotinen tutkimus kartoittaa sitä, miten luterilaisuus on vaikuttanut mieheyteen. Hanketta johtaa kirkkohistorioitsija, yliopistonlehtori Sini Mikkola.

Etkö ole vielä tilaaja?

Tutustumistarjous uusille asiakkaille!
Pääsy kaikkiin Kotimaa.fi artikkeleihin ja näköislehtiin vain 1€ kuukausi. Kuukauden jälkeen tilaus jatkuu automaattisesti 9.90€/kk. Voit lopettaa tilauksen milloin tahansa, ennen seuraavan laskutuskauden alkua.

Oletko jo tilaaja? Kirjaudu tästä

Ilmoita asiavirheestä
Edellinen artikkeliJuankosken lähetysaskartelijat on toiminut yli 50 vuotta – Toinen ohjaajista oli perustamassa piiriä
Seuraava artikkeliLihaksikkaan ristiinnaulitun kuvalla vitsaileva meemi poistettiin Kirkko Helsingissä -sivuilta

Ei näytettäviä viestejä