Rakkaani Colette Kamerunissa matkamme aikana kuvattu

ja Suomessa erään juhlan aikana kuvattu

Elämäni kukan lisäksi kuva kukista Kamerunissa

Kirkas keväinen aurinko säteillään kaunisti. Valojen ja varjojen leikki kotonani tunnelman loi. Iloa, riemua, kesän aavistusta. Tulevaisen kauneuden esimakua. Ikikesän kuvausta taivaan täyteydessä.
Aikoinaan eräissä teksteissä kuvattiin tulevaa elämää ”varjojen maaksi”. Kirjoittaja kuvitteli sitä synkäksi hämärässä hapuiluksi. Ei huomannut sen puhuvan syvästä onnesta, päivän kauneudesta, kun aurinko ei paahda liian kuumana eikä polta ihoa, kun lauhkea tuuli vilvoittaa, hellii ihoa ja suloinen pilvi verhoaa liiasta helteestä. Valoisa, kirkas päivä, varjoisan verhon suojassa hivelevän hyvästä, syvästä onnesta.
Tulevaisuus aukeaa Jeesuksen turvissa. Hänen kuolemansa oli koko maailmankaikkeuden sovinto, rauha Jumalan ja ihmiskunnan kesken. Vapahtajamme kärsi kuoleman tien loppuun asti. Hänen kuolemansa oli todellinen. Meidän puolestamme hän sen teki. Meidät kuoleman kidasta ulos kantoi. Synnin maailmaan tuli, kuolemallaan kuoleman voitti, haudoissa oleville elämän antoi, avasi tien tulevaisuuteen, ylösnousemukseen ja ikuiseen elämään.
– Kristus kuoli meidän syntiemme vuoksi,
niin kuin oli kirjoitettu,
hänet haudattiin,
Pääsiäinen julistaa ylösnousemusta. Kuoleman valta on murtunut. Taivaan ovet ovat avoinna. Senkin hän teki meidän puolestamme. Hänen takiaan meidänkin tulevaisuutemme avautuu taivaan iloon ja riemuun. Voittovirsi kaikuu, taivaan enkelien kuoro ylistää Jumalan Pojan voittoa, uuden toivon syntyä, kuoleman kukistumista, ylen onnellista ylösnousemusta.
hänet herätettiin kuolleista kolmantena päivänä,
niin kuin oli kirjoitettu,
Koko luomakunta riemuitsee elämän voitosta. Kaikki on täytetty. Pelastus on tullut ihmiskunnalle. Koko luomakunnalle toivo.
Jeesus on mennyt edellä. Meidän Vapahtajamme, kuoleman voittaja.
Kerran kun aika koittaa, mekin nousemme kuolleista, pääsemme rakkaan Vapahtajamme luo taivaan iloon, onneen ja autuuteen.
Tätä me julistamme, toivoa täynnä, luottaen elämän voittoon, ikuiseen autuuteen.
Näin me siis julistamme, minä niin kuin hekin,
ja näin te myös olette uskoneet.
Sunnuntai 20.4.2025
Pääsiäispäivä
Kristus on ylösnoussut!
Toinen lukukappale eli epistola: 1. Kor. 15:1–8 (9–10) 11
Ensimmäisestä kirjeestä korinttilaisille, luvusta 15
Veljet, minä palautan mieleenne sen evankeliumin, jonka olen julistanut teille.
Te olette ottaneet sen vastaan ja pidätte siitä kiinni,
ja sen avulla te myös pelastutte,
jos säilytätte sen sellaisena kuin minä sen julistin;
muuten olette turhaan tulleet uskoviksi.
Ennen muuta annoin teille tiedoksi tämän,
minkä itse olin saanut vastaanottaa:
– Kristus kuoli meidän syntiemme vuoksi,
niin kuin oli kirjoitettu,
hänet haudattiin,
hänet herätettiin kuolleista kolmantena päivänä,
niin kuin oli kirjoitettu,
ja hän ilmestyi Keefakselle
ja sitten niille kahdelletoista.
Sen jälkeen hän ilmestyi samalla kertaa yli viidellesadalle veljelle,
joista useimmat ovat yhä elossa,
vaikka jotkut ovatkin jo nukkuneet pois.
Tämän jälkeen hän ilmestyi Jaakobille ja sitten kaikille apostoleille.
Viimeiseksi kaikista hän ilmestyi minullekin,
joka olen kuin keskosena syntynyt.
(Olenhan apostoleista vähäisin enkä edes ansaitse apostolin nimeä,
koska olen vainonnut Jumalan seurakuntaa.
Mutta Jumalan armosta minä olen se mikä olen,
eikä hänen armonsa minua kohtaan ole mennyt hukkaan.
Olen tehnyt enemmän työtä kuin kukaan heistä,
en tosin minä itse, vaan Jumalan armo, joka on ollut voimani.)
Näin me siis julistamme, minä niin kuin hekin,
ja näin te myös olette uskoneet.
Perjantai 18.4.2025
Jeesuksen kuolinhetki
Hetken aihe: Jeesus kuolee
Raamatun tekstit
Evankeliumi: Luuk. 23:44–49
Evankeliumista Luukkaan mukaan, luvusta 23
Oli jo kuudes tunti. Silloin, keskipäivällä, aurinko pimeni. Pimeys tuli koko maan ylle, ja sitä kesti yhdeksänteen tuntiin saakka. Temppelin väliverho repesi keskeltä kahtia. Ja Jeesus huusi kovalla äänellä: ”Isä, sinun käsiisi minä uskon henkeni.” Tämän sanottuaan hän henkäisi viimeisen kerran.
Kun sadanpäällikkö näki, mitä tapahtui, hän antoi Jumalalle kunnian ja sanoi: ”Tämä mies oli todella viaton.” Ja kaikki ne ihmiset, jotka suurin joukoin olivat kerääntyneet katselemaan tätä näytelmää, palasivat tämän nähtyään kaupunkiin rintaansa lyöden. Jeesuksen tuttavat seisoivat kaikki etäämpänä ja seurasivat sieltä tapahtumia. Siellä olivat myös naiset, jotka olivat tulleet Galileasta hänen mukanaan.
TAI
Matt. 27:45–56
Evankeliumista Matteuksen mukaan, luvusta 27
Mutta keskipäivällä, kuudennen tunnin aikaan, tuli pimeys koko maan ylle, ja sitä kesti yhdeksänteen tuntiin saakka. Yhdeksännen tunnin vaiheilla Jeesus huusi kovalla äänellä: ”Eeli, Eeli, lama sabaktani?” Se merkitsee: Jumalani, Jumalani, miksi hylkäsit minut? Tämän kuullessaan muutamat siellä olevista sanoivat: ”Hän huutaa Eliaa.” Heti yksi heistä kiiruhti hakemaan sienen, kastoi sen hapanviiniin, pani kepin päähän ja tarjosi siitä hänelle juotavaa. Toiset sanoivat: ”Katsotaanpa nyt, tuleeko Elia hänen avukseen.” Mutta Jeesus huusi taas kovalla äänellä ja antoi henkensä.
Sillä hetkellä temppelin väliverho repesi kahtia, ylhäältä alas asti. Maa vavahteli, kalliot halkeilivat, haudat aukenivat, ja monien poisnukkuneiden pyhien ruumiit nousivat ylös. He lähtivät haudoistaan, ja Jeesuksen ylösnousemuksen jälkeen he tulivat pyhään kaupunkiin ja näyttäytyivät siellä monille.
Kun sadanpäällikkö ja miehet, jotka hänen kanssaan vartioivat Jeesusta, näkivät maan vavahtelun ja kaiken, mitä tapahtui, he pelästyivät suunniltaan ja sanoivat: ”Tämä oli todella Jumalan Poika!”
Siellä oli myös useita naisia jonkin matkan päässä tätä katselemassa. Galileasta lähtien he olivat kulkeneet Jeesuksen mukana ja palvelleet häntä. Heidän joukossaan olivat Magdalan Maria, Jaakobin ja Joosefin äiti Maria ja Sebedeuksen poikien äiti.
TAI
Mark. 15:33–41
Evankeliumista Markuksen mukaan, luvusta 15
Keskipäivällä, kuudennen tunnin aikaan, tuli pimeys koko maan ylle, ja sitä kesti yhdeksänteen tuntiin saakka. Yhdeksännellä tunnilla Jeesus huusi kovalla äänellä: ”Elohi, Elohi, lema sabaktani?” Se on käännettynä: Jumalani, Jumalani, miksi hylkäsit minut? Tämän kuullessaan muutamat paikalla olevista sanoivat: ”Kuulkaa, hän huutaa Eliaa.” Joku kävi kiireesti kastamassa sienen hapanviiniin, pani sen kepin päähän ja tarjosi siitä juotavaa sanoen: ”Katsotaanpa nyt, tuleeko Elia ottamaan hänet alas.” Mutta Jeesus huusi kovalla äänellä ja antoi henkensä.
Silloin temppelin väliverho repesi kahtia, ylhäältä alas asti. Kun vastapäätä seisova sadanpäällikkö näki Jeesuksen tällä tavoin kuolevan, hän sanoi: ”Tämä mies oli todella Jumalan Poika!”
Paikalla oli myös naisia jonkin matkan päässä tätä katselemassa. Heidän joukossaan olivat Magdalan Maria, toinen Maria, joka oli nuoremman Jaakobin ja Joosefin äiti, sekä Salome. Jo Galileassa he olivat kulkeneet Jeesuksen mukana ja palvelleet häntä. Siellä oli monia muitakin naisia, jotka olivat tulleet Jerusalemiin Jeesuksen mukana.
Perjantai 18.4.2025
Pitkäperjantain ilta
Illan aihe: Jeesus haudataan
Raamatun tekstit
Psalmi
Minä korotan ääneni ja huudan avuksi Herraa.
Minä korotan ääneni ja etsin apua Herralta.
Hänelle minä kannan huoleni,
hänelle kerron, mikä minua painaa.
Voimani ovat lopussa,
mutta sinä näet jokaisen askeleeni.
Tielle, jota kuljen,
on viritetty ansa minua varten.
Katso minua, niin näet,
että olen vailla puoltajaa.
Minulla ei ole turvapaikkaa,
kukaan ei välitä siitä miten minun käy.
Herra, sinua minä huudan avukseni.
Minä sanon: sinä olet turvani, minun perintöosani elävien maassa.
Kuule, kuinka vaikeroin,
en jaksa enää!
Vapauta minut vainoojieni käsistä!
He ovat minua vahvempia.
Olen satimessa – pelasta minut,
niin saan kiittää sinun nimeäsi.
Ystävät kokoontuvat ympärilleni,
kun pidät minusta huolen.
Ps. 142
Lukukappale: Jes. 53:9–11
Jesajan kirjasta, luvusta 53
Hänet oli määrä haudata jumalattomien joukkoon.
Rikkaan haudassa hän sai leposijansa.
Koskaan hän ei ollut harjoittanut vääryyttä,
eikä petos ollut noussut hänen huulilleen.
Herra näki hyväksi,
että hänet ruhjottiin,
että hänet lävistettiin.
Mutta kun hän antoi itsensä sovitusuhriksi,
hän saa nähdä sukunsa jatkuvan, hän elää kauan,
ja Herran tahto täyttyy hänen kauttaan.
Ahdistuksensa jälkeen hän näkee valon,
ja Jumalan tunteminen ravitsee hänet.
Minun vanhurskas palvelijani tekee vanhurskaiksi monet,
heidän pahat tekonsa hän kantaa.
Evankeliumi
Luuk. 23:47–56
Evankeliumista Luukkaan mukaan, luvusta 23
Kun sadanpäällikkö näki, mitä tapahtui, hän antoi Jumalalle kunnian ja sanoi: ”Tämä mies oli todella viaton.” Ja kaikki ne ihmiset, jotka suurin joukoin olivat kerääntyneet katselemaan tätä näytelmää, palasivat tämän nähtyään kaupunkiin rintaansa lyöden. Jeesuksen tuttavat seisoivat kaikki etäämpänä ja seurasivat sieltä tapahtumia. Siellä olivat myös naiset, jotka olivat tulleet Galileasta hänen mukanaan.
Muuan neuvoston jäsen, Joosef, joka oli kotoisin juutalaisesta Arimatian kaupungista, ei ollut yhtynyt neuvoston päätökseen eikä osallistunut sen toimiin. Hän oli hyvä ja hurskas mies ja odotti Jumalan valtakuntaa. Joosef meni Pilatuksen puheille ja pyysi Jeesuksen ruumista. Hän otti sen ristiltä, kääri pellavavaatteeseen ja pani kallioon hakattuun hautaan, johon ei vielä ollut haudattu ketään. Oli valmistuspäivä, sapatti oli juuri alkamassa.
Naiset, jotka olivat Jeesuksen kanssa tulleet Galileasta, lähtivät Joosefin mukaan. He näkivät, kuinka Jeesuksen ruumis pantiin hautaan. Palattuaan kaupunkiin he hankkivat tuoksuvia öljyjä ja voiteita, mutta sapatin he viettivät levossa lain käskyn mukaan.
Matias Roto kun tuot että Raamattu on Jumalan puhetta meille niin silti voit sanoa että kun Jeesus sanoo että Hänelle on ANNETTU kaikki valta….. nìn et ota tuota ANNETTU sanaa niinkuin se on Raamatun sanaan kirjoitettu, miksi?
Näinhän se on ’Raamatun sanaan kirjoitettu’: ’εδοθη μοι’. Vulgata sanoo latinaksi: ’data est mihi’. Luther käänsi sen: ’Mir ist gegeben’. Kuningas Jaakon Raamattu kääntää näin: ’is given unto me’.
Martti Pentti onko siis seuraava selitys oikein vai väärin:
””Ei tuo ”antaminen” ole mikään tavallinen ihmisten välinen antaa – ottaa vastakohta, vaan ilmausta siitä, että Jeesus on Ikuinen ja Kaikivaltia Jumala.””
”..vaan ilmausta siitä, että Jeesus on Ikuinen ja Kaikkivaltias Jumala” (Ari Pasanen)
Aivan niinkuin Raamattu sen todistaa:
Matteuksen evankeliumi: 1:23 ”Katso, neitsyt tulee raskaaksi ja synnyttää pojan, ja tälle on annettava nimi Immanuel”, mikä käännettynä on: Jumala meidän kanssamme.
1.Johanneksen kirje: 5:20 Mutta me tiedämme, että Jumalan Poika on tullut ja antanut meille ymmärryksen, tunteaksemme sen Totisen; ja me olemme siinä Totisessa, hänen Pojassansa, Jeesuksessa Kristuksessa. Hän on totinen Jumala ja iankaikkinen elämä.
1:7 Katso, hän tulee pilvissä, ja kaikki silmät saavat nähdä hänet, niidenkin, jotka hänet lävistivät, ja kaikki maan sukukunnat vaikeroitsevat hänen tullessansa. Totisesti, amen. 1:8 ”Minä olen A ja O”, sanoo Herra Jumala, joka on ja joka oli ja joka tuleva on, Kaikkivaltias.
Ari
Tapaasi perustella näkökulmiasi voimme verrata lauseeseen: ”Mennä Tukholmaan.” Mehän arkikielessä sanomme, että menemme ulos, siis KÄVELEMME huoneistosta eteisen kautta ulos.
Nyt sinä omiin selityksiisi luottaen kuvittelet, että Tukholmaankin mennään kävelemällä Turusta Tukholmaan, suoraa reittiä meren toiselle puolelle.
Et näytä alkuunkaan ymmärtävän sanojen merkityskenttien muuttuvan samoja sanoja eri yhteyksissä käytettäessä.
JOTEN
HANKI VIISAUTTA!
Martti
Kari
Kiitos puheenvuoroistanne
Hyvin perustelette: asiallisesti ja ystävällisesti.
Sanonta ’on annettu kaikki valta’ tarkoittaa minun kielikorvani mukaan suunnilleen samaa kuin ’minulla on täydelliset valtuudet’. Ilmaisu ’on annettu’ on passiivissa, se ei siis viittaa mihinkään tai kehenkään, joka on antanut.
Martt i
Kiitos kommentistasi!
Sinun kielikorvasi tajuaa tekstin varsinaisen ajatuksen.
Ari
Kummallisesti näytät kuvittelevan, että uskon muka voisi saada ilman kirkon julistusta. Tämä osoittautuu täysin epäraamatulliseksi haihatteluksi.
Roomalaiskirje:
10:17 Usko tulee siis kuulemisesta, mutta kuuleminen Kristuksen sanan kautta.
Yllä olevassa tekstissähän kirkon lähettämä, Antiokiassa apostolin virkaan vihitty lähetyssaarnaaja Paavali sanoo, että oikea evankeliumi on SAARNATTUA evankeliumia, kirkon julistuksen mukana kuulijoille tulevaa Jumalan sanaa.
”—- evankeliumin, jonka olen JULISTANUT teille.”
Joten luovu siis omasta luopumuksestasi ja palaa yhteisen kirkon yhteyteen eli siis Kristuksen yhteyteen.
Suostu siis armovälineen vastaanottamiseen ja suostu kuulemaan Jumalan sanan saarnaa,
eli siis:
HANKI VIISAUTTA!
Martti Pentti toteat:””Sanonta ’on annettu kaikki valta’ tarkoittaa minun kielikorvani mukaan suunnilleen samaa kuin ’minulla on täydelliset valtuudet’.””
Kukas ne ”täydelliset valtuudet” on antanut???
En ymmärrä miksi sidotte itsenne näihin asioihin joita ei voi mitenkään näyttää Raamatun sanalla, no ymmärrän mutta sitä ei voi sanoa kun kommentti poistettaisiin????
Ari
Ei ole hyvää edes VIHJAILLA keljuiluun halukkuuttaan!
Etkö edes ymmärrä antaa kunnioitusta sellaisille, joilla on paljon enemmän elämänkokemusta kuin sinulla edes on elämää takanasi.
HANKI VIISAUTTA!
OTA OPIKSESI RAAMATUN SANA!
3.Mooseksen kirja:’
19:32 Nouse harmaapään edessä ja kunnioita vanhusta sekä pelkää Jumalaasi. Minä olen Herra.
Otetaanpa esimerkiksi montako kirjaa kotokirjastooni on tämän vuosituhannen puolella ajautunut: noin kymmenen tuhatta teosta.
Monellako kielellä minulla on kirjallisuutta: yli puolellatoista sataa kieltä, enemmän kuin 150 kieltä.
Tai otetaanpa ajankohtaisempi eli tämän päivän tilanne, kun olen ajastanut seuraavan blogini, joka jos Herra suo, julkaistaan pääsiäispäivänä klo 15.00.
Aikaisempien perusteellistenkin tutkimusten lisäksi tänään olen mennyt läpi koko 1. Johanneksen kirjeen äänikirjana bulgariaksi, tsekiksi, puolaksi, venäjäksi, serbiaksi ja ukrainaksi, näistä jopa kahdesti Somerolle pakolaisiksi tulleitten ukrainalaisten takia sekä ukrainaksi että heidän joukossaan olevien äidinkieleltään venäjää puhuvien takia venäjäksi.
Tai otetaanpa keskusteluumme osallistunut suuresti arvostamani Martti. Jos en ihan kokonaan ole väärin ymmärtänyt, niin olen nähnyt hänestä kuvia tuolloiselta Ambomaalta eli nykyisestä Namibiasta jo 1950 -luvulta, siis sellaiselta ajalta, jolloin sinun isäsi ja äitisi eivät vielä olleet edes ajatelleet sinun hankkimistasi.
Edelleenkin kehotan sinua HANKKIMAAN YMMÄRRYSTÄ, ettet mene kinaamaan itseäsi lukeneempia ja viisaampia vastaan.
”En ymmärrä, miksi sidotte itsenne näihin asioihin, joita ei voi mitenkään näyttää Raamatun sanalla.” Etkö tee aivan samoin, Ari Pasanen. Tivaat vastauksia, joita Raamattu ei anna. Kun kirjassa ilmaistaan asia passiivimuodolla ’annettu’, se tarkoittaa, että vastausta siihen, kuka on antaja, ei saa. Toki tiedämme, että kaiken hyvän antaja on Jumala. Sen pohtiminen, mikä on Jumalan kolmen persoonan asema eri kohdissa, voi olla teologeille mielenkiintoista pohdittavaa, mutta ei vaikuta ihmisen pelastukseen lainkaan. – – – ’Persoona’ muuten tarkoittaa alkujaan antiikin näyttelijän naamiota. Sanan voisi laajentaa merkitsemään vaikkapa ’roolia’. Auttaisiko kolminaisuuden käsittäminen, jos se ilmaistaisiin: Jumala toimii vuoroin Luojana, vuoroin Lunastajana ja vuoroin Pyhittäjänä?
Matias Roto toteat seuraavan minulle kuinka monennen kerran:””HANKI VIISAUTTA!””
Siis minulle viisautta on juuri Raamatun sana eli Jumalan puhe minulle.
Ari
Olisi hyvä että voisit ymmärtääkin Raamatun sanaa!
Otetaanpa esimerkiksi Pontius Pilatus. Hänen virkamääräyksensä oli prefektin virka.
Mutta koska tuo virka myöhemmin muutettiin maaherran viraksi, niin evankeliumien kirjoittamisen aikaan tuo virka oli jo maaherra. Evankelista on siis ajatellut auttaa lukijoitaan ymmärtämään, mistä virasta oli kysymys ja käytti sellaista virkanimikettä, joka ei vielä Pilatuksen aikana ollut käytössä.
Joten tässä yksi esimerkki siitä, miten hyvä on tuntea tuon ajan olosuhteet aivan historian tapahtumien mukaisesti, jos ajattelee ottavansa osaa TIETOA VAATIVIIN KYSYMYKSIIN.
Eihän pelkästään omaksi hartaudekseen lukiessaan näillä tiedoilla ole niin ratkaisevaa merkitystä. Ne asiat joita ei ymmärrä, voi sivuuttaa vain ”hattua nostaen”, kuten aikansa oppinein teologi eli Luther neuvoi noista tekstinkohdista puhuttaessa.
Olen poistanut Arin kommentteja,
KOSKA
ne edustavat huonoa käyttäytymistä.
Sen sijaan voisin vastata niiden sisältämiin kysymyksiin tai ajatuksiin, jos ne esitettäisiin kohteliaampaa puhetapaa noudattaen.
Koska en ole saanut täsmällisiä kysymyksiä, niin pitääpä ottaa puheeksi muutama esille tullut kohta.
1) Arilla oli halveksiva asenne oman aikansa oppineimpaan mieheen Lutheriin.
Esimerkiksi vuosina 1502 – 1522 hänen lyhin työpäivänsä oli 12 tuntia päivässä.
Voin vain kysyä, montako tuntia Ari on päivittäin käyttänyt omaan opiskeluunsa.
Ennen Lutheria oli tehty ainakin 70 eri käännöstä ainakin osasta Raamattua, mutta Lutherin käännös oli niin etevä, että se edelleenkin pienin täsmennyksin on yksi eniten käytettyjä saksannoksia. Siis se on säilyttänyt arvonsa yli puoli vuosituhatta, noin 503 vuotta.
Itse olen lukenut saksankielisiä kirjoja jo yli 60 vuotta.
Luther on kirjoittanut niin paljon tekstiä, että vasta nykyaikaisilla tekstinkäsittelykoneilla joku kuulemma on päässyt niitä isompaan tekstimäärään. En tiedä kuka.
Edelleen hän oli sillä tavoin nöyrä, että hän ei kuvitellut ymmärtävänsä kaikkea, vaikka Raamatun selitysopin professorina olikin tehnyt valtavan määrän tutkimusta Raamatun syvistä salaisuuksista. Hän ymmärsi antaa Jumalalle kunnian niin ettei yrittänyt ylittää omia tiedon rajojaan. Siis kun itsellä on riittävästi tietoa, niin turha silloin on kuvitella itseään kaikentietäväksi.
Kun hän siis puhui tiedon rajoista, niin ne liittyvät tähän valtavan tiedon omaavan itseymmärrykseen tajutessaan ettei hänkään kaikkea tiedä.
Sen sijaan hänen puheensa omaa väärin perustein nousevaa pöyhkeilyä vastaan, eivät vähimmässäkään määrin anna lupaa omaa laiskuuttaan vanhurskauttavaa eli puolustelua omalle typeryydessä pysymiselle tiedon hankkimista vastustaen. Lutherhan yritti kaikin tavoin nostaa kansan opetusta ja edistää oman yhteiskuntansa koululaitosta.
Sen sijaan lukemattomissa puheenvuoroissaan Ari on tuonut esiin tasan tarkkaan viisauden hankkimista vastustavia kannanottoja. Tällaisia oppimista laiskasti harrastavaa asennetta olen ruoskinut sanoessani hänelle, että hänen olisi aihetta ottaa todesta RAAMATUN KEHOTUS.:
HANKI VIISAUTTA!
Sananlaskut:
4:5 Hanki viisautta, hanki ymmärrystä, älä sitä unhota, älä väisty pois minun suuni sanoista.
4:7 Viisauden alku on: hanki viisautta, ja kaikella muulla hankkimallasi hanki ymmärrystä.
2)
Jossain vaiheessa Ari kysyi minulta, olenko lukenut Paavalin oppia. Hän ei ilmeisesti ole ottanut todesta sitä, että olen lukenut Raamattua jo yli 70 vuotta, siis jo paljon ennen kuin hän on edes syntynyt.
Vanhan testamentin alkukieliä hepreaa ja arameaa sekä Uuden testamentin alkukieltä kreikkaa olen alkanut lukea jo yli 60 vuotta sitten.
Edelleenkin käytän niitä tarvittaessa. Esimerkiksi sunnuntain 4.5.2025 eli siis 2. sunnuntain pääsiäisestä, latinaksi Misericordia Domini, toisen lukukappaleen eli epistolan olen tähän mennessä lukenut jo yli 50 kertaa kreikaksi, vaikka ajastimeen olen pannut vasta edellisen sunnuntain epistolan pohjalle rakennetun blogini, joka jos Herra suo tulee luettavaksi 20.4.2025.
Olen huomannut Arin ajattelevan, että hän luulee oma kääntymyksensä antaneen hänelle sellaisen hengellisen tiedon, joka ylittää kaiken lukemalla saatavan tiedon. Hän ei huomaa, että Raamatussa Jumalan salaisuus on JULKI TUOTUA Jumalan salaisuutta. Sen sijaan kaikenlainen salatieteily torjutaan Raamatussa.
Seuraavassa jakeessa tulee esille, että evankeliumi on julki tuotua totuutta, mutta salatieteet ovat Jumalan edessä hävettävää Jumalan sanan väärentämistä.
2.Korinttolaiskirje:
4:2 vaan olemme hyljänneet kaikki häpeälliset salatiet, niin ettemme vaella kavaluudessa emmekä väärennä Jumalan sanaa, vaan julkituomalla totuuden me suositamme itseämme jokaisen ihmisen omalletunnolle Jumalan edessä.
Lauantai 19.4.2025
Hiljainen lauantai
Päivän aihe: Jeesus haudassa
Toinen lukukappale eli epistola: 1. Piet. 3:18–22
Ensimmäisestä Pietarin kirjeestä, luvusta 3
Kristus kärsi ainutkertaisen kuoleman syntien tähden, syytön syyllisten puolesta, johdattaakseen teidät Jumalan luo. Hänen ruumiinsa surmattiin, mutta hengessä hänet tehtiin eläväksi. Ja niin hän myös meni ja saarnasi vankeudessa oleville hengille, jotka muinoin eivät totelleet Jumalaa, kun hän Nooan päivinä kärsivällisesti odotti sen ajan, kun arkkia rakennettiin. Vain muutama ihminen, kaikkiaan kahdeksan, pelastui arkissa veden kantamana. Tuon esikuvan mukaisesti teidät pelastaa nyt kaste, ei siksi että te siinä luovuitte saastaisesta elämästä, vaan koska Jumala teki kanssanne hyvän omantunnon liiton. Sen perustuksena on Jeesuksen Kristuksen ylösnousemus, hänen, joka on mennyt taivaaseen ja istuu Jumalan oikealla puolella ja jolle on alistettu enkelit, vallat ja voimat.
Lauantai 19.4.2025
Pääsiäisyö
Yön aihe: Kristus on voittanut kuoleman
Uuden testamentin lukukappale
Room. 6:3–11
Kirjeestä roomalaisille, luvusta 6
Tiedättehän, että meidät kaikki Kristukseen Jeesukseen kastetut on kastettu hänen kuolemaansa. Näin meidät kasteessa annettiin kuolemaan ja haudattiin yhdessä hänen kanssaan, jotta mekin alkaisimme elää uutta elämää, niin kuin Kristus Isän kirkkauden voimalla herätettiin kuolleista. Jos kerran yhtäläinen kuolema on liittänyt meidät yhteen hänen kanssaan, me myös nousemme kuolleista niin kuin hän.
Tiedämme, että vanha minämme on yhdessä hänen kanssaan ristiinnaulittu, jotta tämä syntinen ruumis menettäisi valtansa emmekä enää olisi synnin orjia. Se, joka on kuollut, on näet päässyt vapaaksi synnin vallasta. Mutta jos kerran olemme kuolleet Kristuksen kanssa, uskomme saavamme myös elää hänen kanssaan. Tiedämme, että koska Kristus on herätetty kuolleista, hän ei enää kuole eikä kuolemalla ole enää valtaa häneen. Kun Kristus kuoli, hän kertakaikkisesti kuoli eroon synnistä. Kun hän nyt elää, hän elää Jumalalle. Ajatelkaa tekin samoin itsestänne: te olette kuolleet pois synnistä ja elätte Jumalalle Kristuksessa Jeesuksessa.
TAI
Kol. 3:1–4
Kirjeestä kolossalaisille, luvusta 3
Jos siis teidät on yhdessä Kristuksen kanssa herätetty kuolleista, niin tavoitelkaa sitä mikä on ylhäällä, missä Kristus istuu Jumalan oikealla puolella. Ajatelkaa sitä mikä on ylhäällä, älkää sitä mikä on maan päällä. Tehän olette kuolleet, ja teidän elämänne on Kristuksen kanssa kätketty Jumalaan. Kun Kristus, teidän elämänne, ilmestyy, silloin tekin ilmestytte hänen kanssaan kirkkaudessa.
Matias Roto kiitos että toit Raamatun kohdan joka sopii ainkin osittain minuun:
””4:2 vaan olemme hyljänneet kaikki häpeälliset salatiet, niin ettemme vaella kavaluudessa emmekä väärennä Jumalan sanaa, vaan julkituomalla totuuden me suositamme itseämme jokaisen ihmisen omalletunnolle Jumalan edessä.”” (1.Kor.)
En kylläkään ”suosittele” itseäni, mutta olen hyljännythäpeälliset salatiet joissa ennen elin.
Ari
Käsitykseni mukaan elät yhä edelleen luopumuksen tilassa.
Olethan jättänyt opetuslasten joukon eli siis Jumalan kansan eli kirkon ( Herran kansa kreikaksi kyriake ekklesia —-> kirkko) .
Matias Roto siis näytä nyt missä olen ”jättänyt” opetuslasten joukon, siis näytä Raamatusta??
Ei se ole todellista ”näyttämistä” jos todistelusi perustuu olettamuksellesi/uskollesi että kirkko on oikea Jumalan kansa.
Ari
2) Olen useasti törmännyt myös väitteeseesi, että sinun ”YKSILÖLLINEN PARANNUKSEN TEKOSI” muka on antanut sinulle suuremman viisauden kuin kristityillä eli siis kirkon jäsenillä on.
Et näköjään ole huomannut, että Jumala antaa kaikki armolahjat YHTEISELLE KIRKOLLE ELI KRISTUKSEN RUUMIILLE. Tämän Kristus -ruumiin eli siis kirkon yhteyteen Pyhä Henki on liittänyt meidät pyhän KASTEEN toimituksessa.
1.Korinttolaiskirje:
12:8 Niinpä saa Hengen kautta toinen VIISAUDEN SANAT, toinen tiedon sanat saman Hengen vaikutuksesta; —
12:11 Mutta kaiken tämän vaikuttaa yksi ja sama Henki, jakaen kullekin erikseen, niinkuin tahtoo.
12:12 Sillä niinkuin ruumis on yksi ja siinä on monta jäsentä, mutta kaikki ruumiin jäsenet, vaikka niitä on monta, ovat YKSI RUUMIS, niin on Kristuskin;
12:13 sillä me olemme KAIKKI YHDESSÄ HENGESSÄ KASTETUT YHDEKSI RUUMIIKSI, olimmepa juutalaisia tai kreikkalaisia, orjia tai vapaita, ja kaikki olemme saaneet juoda samaa Henkeä.
12:14 Sillä eihän ruumiskaan ole yksi jäsen, vaan niitä on siinä monta.