Uskooko joku herätysliikkeissä että nykyinen kansankirkon johto antaa ehtoollisenviettoon tarkoitettuja sakramentaalitiloja käyttöön että he voisivat niitä viettää Raamatullisen paimenviran mukaista ehtoollista ?
En ole uskonut yli 10 vuotta sitten siihen ainakaan Uudella maalla olevan mahdollista , mutta miten se tänä päivänä voisi olla mahdollista , kun suunta menee juuri pois Raamatullisesta opista . Nykyinen piispalinja on hyvin ahdasmielistä ja suvaitsematonta , mutta maailman tuulia ja suuntauksia myötäillään kyllä . Vapaus käsitys on vääristynyt , kun vain Kristuksessa ihmisellä voi vapaus sisäisesti . Maailman vapaus tuo orjuutta ja pahoinvointia ihmisten elämään . Ja hedelmät nähdään myöhemmin .
Ehkä ihmetys on miksi kuitenkin pyritään järjästämään messuja vaikka tiedetään ettei onnistu ? Ei kai siitä mitään martyyripisteitä tule jos harhaoppisen kirkon kanssa pelaa . Ainoa mitä nykyinen piispalinja ei ole kertonut mikä on seuraava siirto ? Onko polyamoriset suhteet nyt niin pahoja , jos ihmiset rakastaa toisiaan ?
Kaikki tulevat päätökset tulevat häpäisemään alttarin pyhyyttä , kuten tähänkin asti , sitä pysyvyyttä Kristuksessa jota hän siinä lupaa tullaan sielunvihollisen voimin tekemään . Raamatullinen näkemys on ettei raha tulisi olla millään tavalla ratkaiseva asia kun ojentaudumme sanan mukaan . Päinvastoin , mitä riippuvaisempia olemme Jumalasta niin sen parempi ja siunatumpaa on elämä .
Se on minulle erittäin vieras ajatus kun ensin vakuutetaan että pysytään kansankirkossa ja samaan hengen vetoon rukoillaan Jumalan johdatusta , en käsitä tätä teologiaa alkuunkaan . Niinkuin voisimme sanella Jumalalle ehdot ensin ja sitten tule meitä auttamaan . Jumala vie ja johdattaa tutkimattomia teitä kun annamme hänelle avoimet sydämet ja mielet . Vastuuta voisi katsoa myös eri näkökulmasta kun on paljon yksinäisiä kansankirkon riveissä ja myös pappeja jotka kärvistelevät tämän tilanteen kanssa ja vastuu on aina johtajille annettu ja se on varma että Jeesuksen lupaama rauha on sillä tiellä ja hän pitää huolen kaikesta . Sana tulee olla jalkaimme lamppu kaikessa ja kaikkien päätösten takana . Herra on kuitenkin luvannut pitää omista huolta ja siihen kuitenkin tarvitaan ihmisiä , joille nämä yksilöt ja perheet ovat sydämen asia .
Tuleeko uudet sukupolvet muutamaan kristillistä sielunmaisemaa , kun sille ei kelpaa kirkon ja maailman cocktail , vaan etsivät erilaista totuutta enenevässä määrin ? Kansankirkon rattaat ja valtarakenteet ovat kuin jarruton junavaunu joka ei pysähdy hetkessä . Jotain pirullista on nähtävä siinä että juuri kun on tietynlainen Jumalanpalvelus – herätys Suomessa menossa , niin juuri nyt niitä vastustetaan kovalla vimmalla .
Ne merkkipaalujen siirtäjät jotka ovat laittaneet jonkun merkin kuulumisen ehdoksi kansankirkkoon ovat suurin osa kenties vielä jäseniä ja monet paaluttavat sen nyt herätysliikkeisiin ja katsovat mitä he tekevät .


Siis mitä sanotte pienelle lapselle ja vaimolle jota mies on humalapäissään lyönyt ja sitten he yhdessä menevät kirkkoon ja kaikki saavat syntinsä anteeksi ja ”puhtaan” omantunnon? Näinkö Jumala olisi ratkaissut omien lapsiensa synnit?
Jumala otti pois maailman synnin ja raamatun mukainen kristillisyys opettaa meitä elämään anteeksiantamuksessa Jumalan esikuvan mukaan oppien pienestä pitäen tähän . Sitä myös Jeesuksen kastekäskyn jatko on meidän elämässä , että pidämme ne sen mitä Raamattu opettaa . Nöyryyteen vie Jumalan lapsen tie ja pienestä meidän tulee oppia anteeksiantamuksen tie . Ja joskus lapsetkin opettavat aikuisia siihen , kun anteeksianto kuuluu kaikkiin ihmissuhteisiin , myös kristitty on kutsuttu pyytämään anteeksi kaikilta myös ei kristityiltä .
Eräs tapahtuma jonka eräs mies kertoi kun oli tullut illalla riitaa vaimonsa kanssa ja tämä isä vie pientä lasta nukkumaan ja pyysi pieneltä lapselta anteeksi että isä oli huutanut niin pieni lapsi katsoi isää silmiin ja sanoi ettei sinun minulta tarvitse pyytää anteeksi vaan äidiltä . Tai vuosikymmeniä sitten mies oli mennyt papin luo pyytämään synninpäästöä kun oli käynyt vieraan naisen luona niin pappi sanoi että sinun täytyy pyytää anteeksi vaimolta . Siihen kasteessa otettu lapsi tai aikuinen tulee opettaa josta Jeesus puhuu ; kastamalla ja opettamalla . Jukka Lempilampi vanhassa laulussa Jumalan valtakunta tulee laulaa : meidän tärkein tarve anteeksianto , katso Jumalan karitsa syntimme kantoi . Kaikki elämme kätkeytyy Kristuksen sovitustyöhön ja sieltä nousee elämäämme ne mallit ja esikuvat meille . Hiljaisuuteen ja nöyryyteen vie Jumala meitä ja tahtoo vyöttää meitä totuuteen ja vieläpä sinne minne emme tahdo mennä , kuten Jeesus sanoi Pietarille hiilivalkealla . Siksi meidän tulee pysyä puhtaan Jumalan sanan opetuksessa ja keskinäisessä yhteydessä , ehtoollisessa ja Jumalanpalveluksessa . Siitä me saamme mallin elämäämme ja puhtaan omantunnon lähteä rauhassa , Jumalan rauhassa palvelemaan ja elämään kristityn elämää . Jumalan sanan tulisi runsaana asua meissä , siinä on elämän voima joka muuttaa meitä ja asettaa meidät Jumalan lapsen asemaan . Ihmisen on hyvä päästä pois ”oman päänsä” sisältä , kun ihmisen ajatukset , haaveet ja pyrkimykset tahtoo elää itsekästä elämää ja usein olemme olemme kaikki niin rikkinäisiä syntisen luontomme takia että ne vaikuttaa meidän ajatuksiin hallitsevasti. Tämä sama asia tulee riippuvuuksissa hyvin esille joka siellä myös tunnistetaan . Jotakin tästä on tunnistettu päihdetyössä , kuinka ihmiset tunnustavat sen oman pään ja sisäisen elämän ”vankilan ” josta tahdotaan päästä pois . Kuitenkin me kaikki olemme vankeja josta Jumala tahtoo meidät vapauttaa Jumalan lasten iloon ja vapauteen . Sinne kirkkoon vaan askeleet saadaan tänään suunnata ja ottaa vastaan anteeksiantamuksen sanoma , armoa armon päälle ja evankeliumia iloksi elämään .
Jo 50- luvulla on tehty sairausluokitus päihdeongelmaiselle ja se diagnoosi tulisi pystyä lääkäreiden pystyä tekemään yksinkertaisesti ja saada koulutusta siihen . Usein niitä oireita hoidetaan kun ihminen tulee masennuksen ja muiden oireiden kanssa lääkäriin ja aletaan oireita hoitamaan . Yleensä kait ei juuri kukaan puhu rehellisesti lääkäreille tai sosiaalityöntekijöille näissä asioissa . Ja usein läheiset ovat vain mahdollistajia päihderiippuvaisen ympärillä ja sairastuvat itse läheisriippuvuuksiin ja muihin sairauksiin . Kaikessa ihmisen toiminnassa näkyy syntiinlankeemuksen jäljet , puskaan piiloon häveten ja pyritään salamaan ja selittelemään , vaikkapa vaimo jonka minulle annoit . Siksi sellainen kristillisyys jossa ei ole syntientunnustamista on tekopyhää teeskentelyä
Ari kirjoitit : eikö olekkin hienoa kun ei ole mitään perisyntiä!
Harhaoppinen sanoo että tulemme syntisiksi kun teemme syntiä , mutta Raamattu sanoo että teemme syntiä koska olemme syntisiä. Me valehtelemme jos sanomme ettei meillä ei ole syntiä ja totuus ei ole meissä . Ari koko ajan taistelet Jumalan sanaa vastaan , nöyrry ja tee parannus ja luovuta omat väärät ajatukset Jumalalle . Et voi kohdata Jumalaa oman uskosi kanssa , kun et tahdo ottaa vanhurskautta totuudessa vastaan ja kapinoit Jumalan sanaa vastaan . Älä kysy missä kohdin kun tiedät että selvät sanat sen sinulle kertoo . Kiellät pelastuksen pieneltä lapselta , et usko Jumalan lupauksiin , kiellät syntisyytesi jne
Timo Gummerus oliko Jeesus syntinen kun oli maan päällä ja vaelsi lihassa?
Jos vastaat ettei ollut niin miksi ei?
Et ole Pasanen todellakaan oppinut vielä oikein mitään vuosien kirjoittelun ja kommentointien aikana, kun tällaisia kyselet? Luuletko, että Timolla olisi tähän kaksi erilaista vastausta?
Onko Herramme sinulle vain ihminen?
Kun meillä siis on suuri ylimmäinen pappi, läpi taivasten kulkenut, Jeesus, Jumalan Poika, niin pitäkäämme kiinni tunnustuksesta. Sillä ei meillä ole sellainen ylimmäinen pappi, joka ei voi sääliä meidän heikkouksiamme, vaan joka on ollut kaikessa kiusattu samalla lailla kuin mekin, kuitenkin ilman syntiä. Käykäämme sentähden uskalluksella armon istuimen eteen, että saisimme laupeuden ja löytäisimme armon, avuksemme oikeaan aikaan.
1:18 tietäen, ettette ole millään katoavaisella, ette hopealla ettekä kullalla, lunastetut turhasta, isiltä peritystä vaelluksestanne, 1:19 vaan KRISTUKSEN KALLIILLA VERELLÄ, niinkuin VIRHEETTÖMÄN JA TAHRATTOMAN KARITSAN, 1:20 hänen, joka tosin oli edeltätiedetty jo ennen maailman perustamista, mutta vasta viimeisinä aikoina on ilmoitettu teitä varten,
Vain puhdas on Jumalalle kelvollinen uhri.
Vain Jumalan Pojan veri voi meidät puhdistaa.
Tänään messussa veisattiin virrestä 9 mm:
Annan valtiaalleni / elämäni kaikkeni
Kristus tule! Olenhan / kastettu jo omaksesi / Anna sanan siunaavan / kirkastaa sun autuuteesi, / että portit avaisin, / vastaan sinut ottaisin.
Kristus, tule perkaamaan / synnin saasta sielustani. / Itse en voi milloinkaan / pestä omaatuntoani. / Sen vain veri puhdistaa, / armo sielun kaunistaa.
Kristus, tule lahjoita / Henki Pyhä sydämeeni /kirkastamaan sinua. /Jeesus tule luokseni.
Vastaus on koska Jeesus oli syntynyt Pyhästä Hengestä, siis kun uskova syntyy uudesti nPyhästä Hengestä, niin onko silloin uskova syntinen, jos olisi niin miksi?
Ei ole muita omassa itsessään puhtaita kuin Kristus. Tämä on Raamatun opetus ja TOTUUS. Tämä ei anna lupaa tehdä syntiä, vaan synnistä pitää tehdä parannus. Syntiä ei saa vähätellä. Jumala ei hyväksy syntiä.
Liha ja veri ei voi periä Jumalan valtakuntaa. Synti lakkaa vasta taivaassa.
Jumalan lapsen puhtaus on lahjavanhurskautta, autuutta ajassa. Ajassa autuaita, perillä pelastettuja.
Etkö huomaa, että focuksemme on koko ajan Kristuksessa. Sinä vakuutat omaa hyvyyttä. Siinä on aivan perustuksia ravisteleva ero.
Kari Paukkunen kuinka ”vakuutan” omaa hyvyyttäni, kerro se?
Siis Jeesus kieltää sanomasta ketään hyväksi, sillä Jumala on yksin hyvä!
Paavali sanoo:
Room. 5:8
Mutta Jumala osoittaa rakkautensa meitä kohtaan siinä, että Kristus, kun me vielä olimme syntisiä, kuoli meidän edestämme.
Kari Paukkunen nyt en ymmärrä kun sanoitat ”” Tämä ei anna lupaa tehdä syntiä, vaan synnistä pitää tehdä parannus. Syntiä ei saa vähätellä. Jumala ei hyväksy syntiä.””, siis kuinka voi tehdä parannusta jos perisynti tekee syntiä vaikkei itse sitä tahdo tehdä, siis kuinka voi tehdä parannusta?
Kari Paukkunen kuinka ”vakuutan” omaa hyvyyttäni, kerro se?
Vakuutuksesi löytyy kommentistasi:
”Vastaus on koska Jeesus oli syntynyt Pyhästä Hengestä, siis kun uskova syntyy uudesti nPyhästä Hengestä, niin onko silloin uskova syntinen, jos olisi niin miksi?” (Pasanen)
Kenestä puhut? ”onko silloin uskova syntinen” Jos ei ole syntinen, niin on silloin vain aina hyvä. Sinä vakuutat olevasi hyvä, koska et ole syntinen?
Pasanen,
Selitä sinä minulle mitä tarkoitat kysymykselläsi Timolle?:
”Timo Gummerus oliko Jeesus syntinen kun oli maan päällä ja vaelsi lihassa?”
Jeesus on ollut aina synnitön, jo ennen aikojen alkua luodessaan kaiken sanallaan. Ei hänen pyhyyttään voi verrata meihin.
Kysyt.
”siis kuinka voi tehdä parannusta jos perisynti tekee syntiä vaikkei itse sitä tahdo tehdä, siis kuinka voi tehdä parannusta?” (Pasanen)
Ihminen tekee itse syntiä.
Pyhä Henki ei ole sinulle avannut, mitä Paavalin sana tarkoittaa : 7:15 Sillä minä en tunne omakseni sitä, mitä teen; sillä minä en toteuta sitä, mitä tahdon, vaan mitä minä vihaan, sitä minä teen. 7:16 Mutta jos minä teen sitä, mitä en tahdo, niin minä myönnän, että laki on hyvä. 7:17 Niin en nyt enää tee sitä minä, vaan synti, joka minussa asuu. 7:19 sillä sitä hyvää, mitä minä tahdon, minä en tee, vaan sitä pahaa, mitä en tahdo, minä teen.
Kun sinulle tulee paha ajatus mieleesi, niin se tulee mieleesi siksi, että sinä olet syntinen mies etkä puhdas. Paha ajatus tulee mieleesi synnin vuoksi, joka sinussa asuu kuolemaasi asti. Sinä olet syntinen. Synnitön on vain Jeesus Kristus.
Saatko itse puhdistettua omatuntosi ajatuksiasi myöten?
Hebrealaiskirje: 12:1 Sentähden, kun meillä on näin suuri pilvi todistajia ympärillämme, pankaamme mekin pois kaikki, mikä meitä painaa, ja synti, joka niin helposti meidät kietoo, ja juoskaamme kestävinä edessämme olevassa kilvoituksessa, 12:2 silmät luotuina uskon alkajaan ja täyttäjään, Jeesukseen, joka hänelle tarjona olevan ilon sijasta kärsi ristin, häpeästä välittämättä, ja istui Jumalan valtaistuimen oikealle puolelle. 12:3 Ajatelkaa häntä, joka syntisiltä on saanut kärsiä sellaista vastustusta itseänsä kohtaan, ettette väsyisi ja menettäisi toivoanne. 12:4 Ette vielä ole verille asti tehneet vastarintaa, taistellessanne syntiä vastaan,
Uskova on samaan aikaan sekä vanhurskas että syntinen. Uskovalla on kaksi luontoa. Tämä ei ole sinulle auennut.
7:22 sillä sisällisen ihmiseni puolesta minä ilolla yhdyn Jumalan lakiin,
7:23 mutta jäsenissäni minä näen toisen lain, joka sotii minun mieleni lakia vastaan ja pitää minut vangittuna synnin laissa, joka minun jäsenissäni on.
7:24 Minä viheliäinen ihminen, kuka pelastaa minut tästä kuoleman ruumiista?
7:25 Kiitos Jumalalle Jeesuksen Kristuksen, meidän Herramme, kautta! Niin minä siis tämmöisenäni palvelen mielellä Jumalan lakia, mutta lihalla synnin lakia.
Kristus, tule perkaamaan / synnin saasta sielustani. / Itse en voi milloinkaan / pestä omaatuntoani. / Sen vain veri puhdistaa, / armo sielun kaunistaa. (Virsi 9)
Kari Paukkunen se että sanoitat ”” ”” Tämä ei anna lupaa tehdä syntiä, vaan synnistä pitää tehdä parannus. Syntiä ei saa vähätellä. Jumala ei hyväksy syntiä.””” ja nyt sitten todistat jotain muuta, niin en ymmärrä, siis kuinka synnistä ”täytyy tehdä parannus” jos kerran ei hallitse itseään perisynnin takia?
Et ole ottanut kantaa siihen mitä Paavali sanoo:
Room. 5:8
Mutta Jumala osoittaa rakkautensa meitä kohtaan siinä, että Kristus, kun me vielä olimme syntisiä, kuoli meidän edestämme.
6Mikä lihasta on syntynyt, on liha; ja mikä Hengestä on syntynyt, on henki.
Ari tämä on kristinuskon keskeisimpiä asioita että uskovassa ihmisessä on samaan aikaan syntisestä luonnosta syntynyt ihminen ja hengestä syntynyt uudestisyntynyt ihminen .
16Minä sanon: vaeltakaa Hengessä, niin ette lihan himoa täytä. 17Sillä liha himoitsee Henkeä vastaan, ja Henki lihaa vastaan; nämä ovat nimittäin toisiansa vastaan, niin että te ette tee sitä, mitä tahdotte. 18Mutta jos te olette Hengen kuljetettavina, niin ette ole lain alla. 19Mutta lihan teot ovat ilmeiset, ja ne ovat: haureus, saastaisuus, irstaus….. henki ja liha sotii uskovassa ja tästä Paavali erityisesti kirjoittaa Galatalaiskirjeessä ja Roomalaiskirjeessä .Jos tätä ei ymmärrä niin koko oppi ja sen mukainen elämä on vinoutunutta ja teeskentelyä . Jumalan hengestä syntynyt ihminen ei tee syntiä mutta lihan mukaan syntynyt tekee . Me olemme siis kaikki perisynnin tähden syntymästästä asti syntisiä ilman uudestisyntymistä . Todisteena siitä on kuolema . Pienellä lapsella ei ole tekosyntejä mutta he syntyvät synnin alaisena . Kahdesta syntisestä lihasta ei synny synnitöntä . Tarvitaan uudestisyntyminen jotta yhteys Jumalaan saadaan . Liha ja henki taistelee vastaan toisiaan ja raamattu kehoittaa hengellä kuolettamaan lihan teot . Etkö Ari ole huomannut tätä omassa elämässäsi ?
On opetus taas että kaikki synti laitetaan häntäheikin piikkiin , ihminen on vastuussa itse omista synneistään ja syyttely ei muita auta . Saatana ei tule kättä kääntämään juomaan viinaa tai pistä meitä autonrattiin ja menemään vieraan naisen luo jne . Tarvo Laakso lauloi joskus että uskovainen on enkeli ja pikkupaholainen samaan aikaan . Tämä taistelu on niin kauan kuin elämme lihassa . Luopuneessa ihmisessä ei ole taistelua ja pikkuhiljaa Pyhän Hengen ääni vaimenee kun olemme pois Jumalan sanan kuulosta .
“Kun me vielä olimme syntisiä” = silloin, kun ihmiset eivät vielä uskoneet, eivät eläneet Jumalan tahdon mukaan, ja olivat erossa Jumalasta. Toisin sanoen: emme olleet “hyviä”, parantuneita tai ansainneet Jumalan rakkautta.
Paavali haluaa korostaa kahta asiaa:
1. Jumalan rakkaus ei perustu meidän tekoihimme. Kristus ei kuollut meidän puolestamme vasta sitten, kun olimme muuttuneet paremmiksi, vaan ennen sitä. Rakkaus tuli ensin.
2. Jumalan rakkaus on ehdotonta ja aloitteellista. Jumala itse teki aloitteen pelastuksessa, vaikka ihmiset olivat vielä synnissä. Tämä osoittaa, kuinka vahvaa ja todellista hänen rakkautensa on.
”niin en ymmärrä, siis kuinka synnistä ”täytyy tehdä parannus” jos kerran ei hallitse itseään perisynnin takia?”
Sinulle tuntuu olevan aika ylivoimaista lihan ja hengen välisen taistelun, ja siihen liittyvän kristityn kahden luonnon ymmärtäminen. Raamattu varoittaa synnistä uskovia, koska olemme syntisiä!
Ei Raamatussa lue niin, että ihminen ei voi tehdä parannusta. Alla pari esimerkkiä:
4:27 älkääkä antako perkeleelle sijaa. 4:28 Joka on varastanut, älköön enää varastako, vaan tehköön ennemmin työtä ja toimittakoon käsillään sitä, mikä hyvää on, että hänellä olisi, mitä antaa tarvitsevalle. 4:29 Mikään rietas puhe älköön suustanne lähtekö, vaan ainoastaan sellainen, mikä on rakentavaista ja tarpeellista ja on mieluista niille, jotka kuulevat. 4:30 Älkääkä saattako murheelliseksi Jumalan Pyhää Henkeä, joka on teille annettu sinetiksi lunastuksen päivään saakka. 4:31 Kaikki katkeruus ja kiivastus ja viha ja huuto ja herjaus, kaikki pahuus olkoon kaukana teistä. 4:32 Olkaa sen sijaan toisianne kohtaan ystävällisiä, hyväsydämisiä, anteeksiantavaisia toinen toisellenne, niinkuin Jumalakin on Kristuksessa teille anteeksi antanut.
Hebrealaiskirje: 12:1 Sentähden, kun meillä on näin suuri pilvi todistajia ympärillämme, pankaamme mekin pois kaikki, mikä meitä painaa, ja synti, joka niin helposti meidät kietoo, ja juoskaamme kestävinä edessämme olevassa kilvoituksessa, 12:2 silmät luotuina uskon alkajaan ja täyttäjään, Jeesukseen, joka hänelle tarjona olevan ilon sijasta kärsi ristin, häpeästä välittämättä, ja istui Jumalan valtaistuimen oikealle puolelle. 12:3 Ajatelkaa häntä, joka syntisiltä on saanut kärsiä sellaista vastustusta itseänsä kohtaan, ettette väsyisi ja menettäisi toivoanne. 12:4 Ette vielä ole verille asti tehneet vastarintaa, taistellessanne syntiä vastaan,
”Keskustelu” kanssanne on mielenkiintoista kun ensin puhutte perisynnistä niin totaalisena ja nyt aikakin Kari Paukkunen kirjoittaakin että on synneistä onkin tehtävä parannus, ei oikein ymmärrettävää?
Toisaalta edelleenkin kysyn että mistä tunnistaa kenen ”suuna” olette kun perisynti on niin voimakas eli mistä voi tietää puhutteko kenen sanoja? Tätä voi vielä korostaa esim tuolla naapurissa olevan kirkon johtajat siunaavat sotaa/erityisoperaatiota saman kirkon jäneniä kohtaan, siis oletan että olemme samaa mieltä että he eivät ole Jumalan suuna vaan….
Lankeemus ja synti ovat totaalisia. Samoin on Jumalan armo Jeesuksessa Kristuksessa totaalinen niille, jotka häneen uskovat.
Roomalaiskirje: 6:23 Sillä synnin palkka on kuolema, mutta Jumalan armolahja on iankaikkinen elämä Kristuksessa Jeesuksessa, meidän Herrassamme.
Tuli vaan mieleen Paavalin kirjoitus:
1. Kor. 1:21
Sillä kun, Jumalan viisaudesta, maailma ei oppinut viisauden avulla tuntemaan Jumalaa, niin Jumala näki hyväksi saarnauttamansa hullutuksen kautta pelastaa ne, jotka uskovat,
Siis mikä on tämä ”viisaus” jonka avulla maailma ei oppinut tuntemaan Jumalaa?
Entä mitä on se ”hullutus” jonka kautta uskovat pelastuu?
Lue Ari raamatusta kokonaisuuksia edestä ja takaa ;
20Missä ovat viisaat ja oppineet, missä tämän maailman älyniekat? Eikö Jumala ole tehnyt maailman viisautta hulluudeksi? 21Jumala on kyllä osoittanut viisautensa, mutta kun maailma ei omassa viisaudessaan oppinut tuntemaan Jumalaa, Jumala katsoi hyväksi julistaa hulluutta ja näin pelastaa ne, jotka uskovat. 22Juutalaiset vaativat ihmetekoja, ja kreikkalaiset etsivät viisautta. 23Me sen sijaan julistamme ristiinnaulittua Kristusta. Juutalaiset torjuvat sen herjauksena, ja muiden mielestä se on hulluutta, 24mutta kutsutuille, niin juutalaisille kuin kreikkalaisillekin, ristiinnaulittu Kristus on Jumalan voima ja Jumalan viisaus. 25Jumalan hulluus on ihmisiä viisaampi ja Jumalan heikkous ihmisiä voimakkaampi.
Eli ihmisten viisaudella ei tulla vanhurkaaksi , aina on ollut ja on ihmisiä jotka pyrkivät tuntemaan Jumalan joko tiedon kautta tai ihmeiden kautta , mutta niin ei opita Jumalaa tuntemaan vaikka juostaisiin kaikkien ihmeiden ja merkkien perässä . Risti on se hullutus joka on pelastukseksi uskoville ja muille hullutus . Kristikunnassa on paljon jotka tahtovat sivuuttaa ristinsanoman ja sanovat että se on taakse jäänyttä elämää ja pitää keskittyä Jeesuksen seuraamiseen ja ylösnouseeseen Jeesuksen ja sivuttavat ristiinnaulitun Kristuksen vaikka joskus rististä puhuvatkin . Se ilmenee siinä että kun syntien anteeksiannon kautta ristinsanoma meille kirkastuu ei muuten , ei ihmeillä eikä muilla tavoin . Ja se on harhaa opetusta jos ihminen saa maailmasta syntisenä tulla Kristuksen luo ja anteeksi saada syntinsä ja kokea suurta vapautta että sitten tulevat opettajat ja sanovat että nyt olet vapaa synnistä ja voit alkaa seuraamaan Jeesusta ja tehdä hyviä töitä ilman että ihmisen tarvisisi enää puhdistua synneistä ja elää parannuksen armossa päivittäin . Parannus on siis kääntymistä Jumalan puoleen . Ristinsanomaan kätkeytyy Jumalallinen viisaus .
Siis se ”viisaus” jolla maailma ei oppinut tuntemaan Jumalaa on selkeä, siis kun Jumala antoi selkeät käskyt kuinka elää niin niiden mukaan elämällä Jumala siunasi ja varjeli, eikö tämä käy selkeääkin selkeämmin esille israelin historiasta, kyllä!
Mitä on sitten hullutus jonka uskomalla pelastuu?
”Mitä on sitten hullutus, jonka uskomalla pelastuu?” Se on luottamus siihen, että käskyjen noudattamisessa pahastikin epäonnistunut saa Jumalan armoon turvautuen syntinsä anteeksi.
Lue Ari koko korintolaiskirje 1 läpi niin asia selviää .
1:18 Sillä sana rististä on hullutus niille, jotka kadotukseen joutuvat, mutta meille, jotka pelastumme, se on Jumalan voima.
Ristiinaulittuun Kristukseen suhde kertoo meidän ja kirkkojen suhteen uskoon .
Siinä on:
1. Ymmärrys ihmisen syntisyydestä ( perisynti)
2. Syntiemme sovituksesta ja sen tarvitsevuudesta
3. Kristuksen kuolemaan meidät liitetään kasteessa , jotta voimme olla osallisia syntiemme sovituksesta ja ylösnousemuksesta , yhdessä Kristuksen kanssa
En ole teologi mutta sanan valossa ajattelen että nämä ovat sitä ”hulluuden ” tietoisuutta jonka kautta me pelastumme ja ihmisjärki ei tätä käsitä .
Jos Ari et paljon tykkää lukea , niin esim. Jukka Norvannon raamattu kannesta kanteen on ihan asiallista raamatun opetusta . Ja vaikka poimien siltä niitä aiheita mistä haluaa tietää , kun vaan tietää raamatunkohdan mistä haluaa tietoa . Tai puheita , saarnoja on runsaasti tarjolla . Raamattua voi opiskella monella tavalla , minä olen sitä mieltä että parempi ottaa yksi kirje vaikka ja oppia se hyvin kerrallaan kuin lukea koko raamattu pötköön . Raamatun konteksti eli asiayhteys on tärkeää että voi ymmärtää tekstin . Kun on yhden vaikka Paavalin kirjeen opiskellut niin se jää mieleen ja sen opetukset yhtyvät muuhun raamatun teksteihin Ja olen sitä mieltä jos ihan alusta lähtee niin Luukas ensin evankeliumi ja apostolin teot , kun Luukas on helpoin ja tarkin kirjoittaja mielestäni . Usein sanotaan että Johanneksen evankeliumi ensin mutta se on vaikeampi kuin Luukas ymmärtää . Sitten Roomalaiskirje joka on mielestäni tärkein kirja Raamatussa opin suhteen , josta olisi hyvä kuunnella vaikka luento , koska olen huomannut että joillekin se teksti voi aiheuttaa tuskaisia oloja jos on opetettu ihan erilailla , vaikka se lopulta on lohdullista tekstiä sen suuren evankeliumin kautta kun kirje etenee . Yli 40vuotta sitten olin raamattukurssilla , E. Koskeniemi sanoi silloin jos Raamatusta ei olisi mitään jäänyt jäljelle kuin Roomalaiskirjeen kolme ensimmäistä lukua niin meillä olisi oppi . No kuitenkin vaikka 8 ensimmäistä lukua niin meillä olisi paljon tietoa pelastuksesta . Ja sitten voisi lukea Hebrealaiskirjeen joka avaa vanhaan testamenttiin ovia ja kirjoittaja kuvaa vanhan liiton ja uuden liiton eroa ja uuden liiton suuruutta ja Kristus kirkastuu siitä kirjeestä hyvin . Mutta väitän että vaikka ihminen kuinka tutkisi ja lukisi Raamattua ja kävisi raamattupiireissä niin ihminen tarvitsee seurakuntayhteyden ja sen kautta Jumalan sana toulee todeksi sen yhteyden kautta . Sana puhuu pitkälti seurakunnille ja yksilö ei voi kokea kaikkea sitä mitä sana opettaa . Olen tämän huomannut kun olen elinaikanani ollut yhteenlaskettu liki 50 vuotta raamattupiireissä ja kun seurakuntayhteys tiivis sellainen syntyi niin huomasin että asiat täytyy kokea sisältäpäin seurakunnasta eikä kaikkea voi ilman kokemusmaailmaa sisäistää . Usko voi ja onkin varmaan todellista ilman tiivistä seurakuntayhteyttä , mutta monen kokemus on että se elämä yhteydessä tuo turvaa , lepoa ja rauhaa kun ihminen pääsee ”oman pään” sisältä elämään uskoa todeksi veljien ja siskojen kanssa . Siksi sinulle Ari monesti sitä seurakuntaa tarjotaan . Luulen että se pelkkä messuissa käynti antaa enemmän kuin omat lukemiset , kun sillä yhteydellä on vaikutusta aktivoida muuta hengellistä elämää .
Timo Gummerus tuot edelleen näkemystäsi että roomalais kirje olisi Raamatun tärkein osa, et tunnu ottavan tosissasi että vain ja ainoastaan Jeesuksella on iankaikkisen elämän sanat, jos et voi omaa uskoasi sovittaa Jeesuksen sanoihin niin olet harhassa.
Edelleenkin tuon että Paavalin kirjeet ovat uudestisyntyneille eli heille joilla on Pyhä Henki joka ne avaa. Siis kun usko perustuu oletukselle että Paavalin kirjeet on kirjoitettu meille (omalle seurakunnalle) niin ilman Pyhää Henkeä ne eivät aukea.
Jeesus sanoo että Hän vapauttaa synnin orjuudesta (lue perisynnistä) niin se on Totuus! Samaa todistaa Paavali kun sanoo:
2 Sillä elämän hengen laki Kristuksessa Jeesuksessa on vapauttanut sinut synnin ja kuoleman laista. (Room.8)
Ihmisellä on suuri synti ylpeys eli uskoo olevansa oikeassa niin ettei tarvitse nöyrtyä Jeesuksen edessä, mutta jokaisen polven on notkistuttava Jeesuksen edessä, tapahtuupa se eläessä tai vasta viimeisellä tuomiolla!
Mikä tuomitsee jokaisen ihmisen, Jeesuksen sanat!
Joh. 12:48
Joka katsoo minut ylen eikä ota vastaan minun sanojani, hänellä on tuomitsijansa: se sana, jonka minä olen puhunut, se on tuomitseva hänet viimeisenä päivänä.
”Ihmisellä on suuri synti ,ylpeys. Hän uskoo olevansa niin oikeassa, ettei tarvitse nöyrtyä Jeesuksen edessä. Jokaisen polven on kuitenkin notkistuttava Jeesuksen edessä.” Eikö se ylpeys ole myös synti, kun ihminen uskoo kerran Jeesuksen edessä nöyrtyneenä saaneensa kaikki oikeat vastaukset haltuunsa? Riittääkö, että kerran notkistaa polvensa? Olisi varmaan syytä polvistua rukoukseen vaikkapa päivittäin.
Ari , puolustelet omaa oppiasi noilla ja vääristelee asioita . Oletko saanut Jehovan todistajajilta vaikutteitta oppiisi vai etkö ymmärrä että alkuseurakunnasta lähtien usko perustui apostolien opetukselle . Profeetat ja apostolit ovat puhuneet mitä Jumala heille on antanut puhuttavaksi . He juuri todistavat Jeesuksesta ja opin yhtenäisyys tulee juuri Roomalaiskirjeessä kokonaisena vanhurkauttamisessa . Raamattu on yhtenäinen ja ei ristiriitainen. Juuri Roomalaiskirje on uudestikastajille täysin pimennossa ja kukaan ei siitä heistä halua puhua. Olet kieltänyt apostoli Paavalin opetuksen monta kertaa ja et halua uskoa Pietarin helluntaisaarnaa kuten se on kirjoitettu . Kun silloin Pietarin saarnan vaikutukset ihmiset kääntyivät Jumalan puoleen heidät kastettiin ja saivat synnit anteeksi ja saivat Pyhän Hengen niin sinä Ari et sitä usko vaan haluat ihmiskunniaa ja ottaa itsellesi kunniaa syntien anteeksisaamisesta ja Pyhästä Hengestä vaikka se kasteessa lahjoitetaan . Niiden 3000 joukossa oli tottakai myös lapsia kun samat lupaukset on heille annettu . Miksi vääristät selvää Jumalan sanaa ? Et pysty yhtään kohtaa kasteesta perustelemaan , niin miten pystyisit kymmeniä tai profetioita kasteesta vanhasta testamentista ? Ja samalla koko kristikunnan opetuksen alkuseurakunnasta lähtien vedät vessanpöntöstä alas . Ymmärrän kun on puhujia pilvin pimein jotka puhuvat ja nostelevat jakeita omaan puheeseensa ikäänkuin sopiviksi ja jotkut voi jopa käydä mutta ei raamattua tule tutkia kuin asiayhteydestä käsin ja kun alku väärin ja ristiinaulittu Kristus on jätetty taka-alalle niin miten voi syntyä kuin harhaista tulkintaa .
Älä käytä Jumalan sanaa lyömäaseena kun se on tarkoitettu meitä puolustamaan , mutta sen sanoma avautuu vain syntisille ja syntinsä tunnustaville armon kautta . Et halunnut puuttua Jumalan hulluuteen joka on ristin hulluutta ja Kristuksen sovitustyöhön uskomme perustuu . Se armonjärjestys ei ole oikea että usko alkaa siitä kun syntinen ihminen ratkaisee asiat ja alkaa elämään pyhää elämää . Vaan se on tapahtunut yli 2000 vuotta sitten ja Jumala on tehnyt liiton hänen oman verensä kautta ja siihen kuolemaan kastetut otetaan kasteeliittoon ja heidät tulee opettaa tuntemaan Kristus ja vaellus on jokapäiväisen parannuksen tie syntien tunnustamisen ja anteeksiannon vastaanottamista uskossa ja hän vaikuttaa meissä tahtoimista ja tekemistä tahtonsa mukaan . Kaikki raamatussa sopii siihen oppii jo alusta asti on kokonaisena annettu Raamatusta . Ota ristiinnaulitun Jeesuksen kuva eteesi ja kysy itseltäsi sopiiko oppisi siihen kuvaan ,mitään omia lisäämättä tai pois ottamista ? Kirkastuuko siitä kuvasta ymmärryksellä kaste , ehtoollinen , syntien anteeksisaaminen , sovitus , lunastus , pyhitys , ikuinen elämä ? Vai onko sinulla omia : ratkaisuja , kuuliaisuuden askelia . pyhitystä omasta takaa jne . Jumala on pyhä ja ei jaa kunniaa ihmisille ja se totisesti pitää paikkaansa Jeesuksen sanat – se on täytetty . Aina meidän osaksi jää lapseudessa nöyrtyminen ja alamaisuus Kristuksessa ja se on parasta koska hänellä elämän ja kuoleman avaimet . Hän tuomitsee meidät ei me ihmiset .
Timo Gummerus selitä nyt ihan selko suomella kuinka suomen luterilainen kirkko kirkastaa Jumalaa kun se on mm ollut suomen liki ainoa kirkko eli suomen kansa oli koostunut vain sen jäsenistä ja SILTI suomessa syttyi sisällissota, selitä tämä niin ettet tuo ohi Raamatun mitään?
Sovita tuo vielä JEESUKSEN SANOIHIN:
Joh. 13:35
Siitä kaikki tuntevat teidät minun opetuslapsikseni, jos teillä on keskinäinen rakkaus.”
Pomppaat aiheesta toiseen etsien perusteita sille että voit pyhässä tornissasi istua ja kertoa kuka on syntinen , mutta vielä ei ole käynyt ilmi kuin sinä joka olet antanut kuvan synnittömästä ihmisestä . Kasteen kautta ihminen liitetään myös seurakuntaan ja jos ihminen jää vaille opetusta tai ei tahdo ottaa vastaan Jumalan lahjoja niin usko raukeaa , kun Jumala hylätään . Se on syntiä , ei kannata luterilaista kansankirkkoa ja sen historiaa laittaa kokonaan alas , vaikka siellä on viime vuosikymmeninä mennyt huonosti ja tulevaisuutta ei tiedä . Kaikissa kirkoissa on ollut syntiä koska se muodostuu syntisistä ihmisistä ja sen tarkoitus on olla syntisten sairaala . Niin vapaissa suunnissa myös ja siellä ne pahat teot halutaan kätkeä, koska syntiä ei tahdota tunnustaa Kun katolinen kirkko ja lestadiolaisuus on halunnut pedofilian ottaa esille ja tutkia ja poistaa sitä keskuudestaan , niin suomen vapaat suunnat ei ole tätä tehnyt vaikka olisi hyvin aiheellista puuttua siihen ja viittaan vaan julkisiin tietoihin enkä halua aiheesta enempää vaihtaa ajatuksia . Kristuksessa on yhteys ja keskinäinen rakkaus . Miksi Ari osoitat aina toisten ihmisten kirkkojen ja kansakuntien syntejä ja suurin osa sormista osoittaa aina näin tehden omia syntejä kohden . Sinua ja minua ei ole kutsuttu tunnustamaan toisten syntejä ja vieläpä kun ja jos ne anteeksi annettu niin millä valtuudella Ari Pasanen menee niitä onkimaan armon merestä? Ystävällisesti tahdon sanoa että lopeta toisten syntien etsiminen kun se näyttäytyy vain ja ainostaan puolustelulta omaa itseään kohtaan . Ne kokemukset mitä olet kokenut on tehnyt sinusta katkeran ihmisen ja syytät niistä jatkuvasti pääsi sisällä muita ja siihen on vain yksi tie että luovutat kaiken Jumalalle ja tuot kaiken rehellisesti sellaiselle papille joka tahtoo ne yhdessä viedä Jumalalle armoa pyytäen ja antaa sinulle synninpäästön ja vapauden . Ei se Ari ole sen vaikeampi asia kun tahtoo vaan nöyrtyä ja hän osoittaa verrattoman tien vapauteen iloon ja rauhaan . Mutta jos et halua luopua pääsi sisäisistä solmuista niin katkeroidut entistä enemmän ja sen kauemmaksi menet Jumalan armosta ja rakkaudesta . Et ole yhtään huonompi kuin kukaan muukaan ihminen mutta toivottavasti olet rohkea ja käydä armollisen Jumalan eteen , että saisi rakastaa sinua niin että se sattuu .
Timo Gummerus siis missä teen väärin kun kuulen Jeesuksen sanat että keskinäisestä rakkaudesta tunnistetaan Hänen opetuslapsensa, niin kun etsi sellaisesta kirkosta mitään jonka jäsenet ovat tappaneet toisiaan, eikö hedelmistä puu tunneta, voiko Jeesus ruumiin jäsenet tappaa toisiaan?
Minä en ole sokea enää, siis olin liki 40 vuotta ja kun kohtasin Jumalan aloin etsiä kirkosta Häntä ja vasta kun Jeesus paransi minut eli aloin ”nähdä ja kuula” niin silloin vasta ymmärsin mitä kirkko on ja kenen suuna se se on!
Minä tirdän mitä on pimeys ja mitä on valo, minä tiedän mitä on Totuus ja mitä on valhe, en niitä omassa viisaudessa ja ymmärryksessä ole ymmärtänyt vaan Jumala on ne ilmoittanut!
Matt. 11:25
Siihen aikaan Jeesus johtui puhumaan sanoen: ”Minä ylistän sinua, Isä, taivaan ja maan Herra, että olet salannut nämä viisailta ja ymmärtäväisiltä ja ilmoittanut ne lapsenmielisille.
”Kun kuulen Jeesuksen sanat, että keskinäisestä rakkaudesta tunnistetaan Hänen opetuslapsensa, missä teen väärin, kun enetsi sellaisesta kirkosta mitään, jonka jäsenet ovat tappaneet toisiaan.” Teet väärin, kun käännät selkäsi kristilliselle seurakunnalle menneiden sukupolvien rikkomusten vuoksi. Rakkaus ei muistele vanhoja syntejä: ”Olkaa siis ymmärtäväiset ja raittiit voidaksenne rukoilla. Ennen kaikkea pysykää kestävinä keskinäisessä rakkaudessanne, sillä ’rakkaus peittää paljotkin synnit’. Olkaa nurkumatta vieraanvaraisia toinen toisellenne (1. Piet. 4:7-9).”