Vääräoppisuus tulee kirkon ulkopuolelta , mutta harhaoppi( heresia ) kirkon sisältä . Harhaoppinen on vaihtanut Jumalan sanan ihmisten ajatuksiin ja päättänyt sen asian . Kukaan ei voi harhaoppista auttaa vain itse ihminen joka vaihtaa ajatukset Jumalan tahdon ajatuksiin . Tiituksen kirjeen 3. luvussa Paavali sanoo että hän on itse itsensä tuominnut .
Apostolien opetukset ovat harhaoppisia kohtaan hyvin suoraviivaisia ja selviä . . Kerran tai kaksi nuhtele ja se siinä ei tule enempää huolehtia . Kerta riittää kun nähdään että ihminen on tiensä valinnut . Tai Johanneksen kirjeen opetus ettei harhaoppista tule ottaa luokseen tai häntä pitää karttaa .
Näitä varten kristikunta on laatinut tunnustuksia . mutta Kristuksen oppi on toki laajempi ihmisen elämää ja seurakunta elämään koskien .
Sitten on huolestuttavampi jos koko seurakunta tai kirkko on harhaoppien vallassa . Tästä lopulta seuraa se että Kristus ajetaan ulos seurakunnasta .
Ajattelen että luterilaisuus on aina vaarassa tälle , koska vapaa armo ja vanhurskauttamisoppi vie focuksen hyvään ja kaikki valmiiksi tehtynä , että kulkisimme hyvissä töissä jotka on edeltäpäin valmistettu . On tietynlainen ystävällisyys kaikkia kohtaan ja sitten kun tulee erilaisia haasteita vastaan niin helposti katsotaan ihmisten hyvän kautta eikä Jumalan sanan ja siunauksen kautta asioita , kohteliaisuutena . Tästä vastuu on annettu piispoille ja papeille ei seurakuntalaisille ensisijaisesti .
On tietysti vaikkapa nykymeno monessa kirkossa ja liikkeissä luopumisen aikaa ollut pitkään .
Piispallinen kaitselmus ja paimenen työn pettäessä pian kaikki muuttuu kirkoissa . Sola Scriptura tulisi olla periaatteena selvittää riitakysymyksiä.


Pentille ; uskon että kaikki synnit tulevat kuolemaksi ilman Kristusta . Pyhän Hengen pilkkaa ei anneta anteeksi ja olen sen käsittänyt että kun ei ota vastaan sitä Pyhän hengen työtä joka ilmoittaa pelastuksen .
Arille : älä anna lapsille lahjoja jos et ole saanut niiden suostumusta ja jos ne eivät ole osallistuneet sen keinuhevosen tekemiseen . Täytyyhän jo kuukauden vanhan osata nauloja hakata . Samalla luet itsesi ansioilliseksi pelastukseen kun vetoat että ei lapsi voi itse mitään tehdä . Armo on ihan hukassa ja siksi siitä uudestikastajat ei puhu juuri ollenkaan . Kuuntele 5 YouTube puhetta kastajilta niin tuskin 5 kertaa sana armo tulee . Sen verran tärkeä armo on pelastuksessa . Voi olla Jeesus sanakin on harvinainen varsinkin kun puhutaan ”pyhä hengen ” työt ja ihmeet . Päätä nyt Ari saako kasteessa synnit anteeksi ja pyhän hengen . Luukas kirjoittaa näin ja laitoin sinulle 10 kohtaa mutta sinä vaan haluat jättää lapset ulkopuolelle pelastuksen . Niin ei tehty alkuseurakunnassa eikä ole tehty sen jälkeen niiden keskuudessa jotka tahtovat uskoa selvää apostolien opetusta . Miten voit hirttäytyä johon myöhempään oppiin jolla ei mitään traditiota ja kukaan opin kannattaja ei uskalla edes mainita oppi-isiä . Kuuntelin Niilo- ylivainion yhden puheen youtubessa jossa selvästi sanoo tuntevansa yhden miehen kun hän on sen parantanut . Lue Ari sitä raamattua jos et uskalla mennä seurakuntaan ja rukoile että pelko häviää
Timo Gummerrus mitä Jeesus käskee julistaa, parannusta:
Luuk. 24:47
ja että parannusta syntien anteeksisaamiseksi on saarnattava hänen nimessänsä kaikille kansoille, alkaen Jerusalemista.
Voiko tuosta mitenkään saada vastaus kysymykseesi saako kasteessa synnit anteeksi?
Ari
Luukkaan 24:17
kanssa RINNAKKAINEN TEKSTI on
Matt. 28:18-20
Luukas kertoo tavoitteen tuotteen: Kansojen parannuksen
Matteus kertoo KUINKA tämä tehdään: KASTAMALLA.
Joten Ari hyvä
Älä hölmöjäsi höpötä
”kysehän on siitä pidänkö vauvana saamaani kastetta oikeana kasteena, en pidä!” (Pasanen)
Uskot kuitenkin, että Jeesus sovitti koko maailman synnin Golgatalla?
Jeesus käski myös tehdä kaikki kansat opetuslapsikseen kastamalla ja opettamalla. Ilmeisesti uskot tämän myös? Kasteessa ihmiset liitetään Jeesuksen kuolemaan ja ylösnousemukseen, tähänkin uskot?
Et kuitenkaan usko Jumalan sanan voiman, Isän ja Pojan ja Pyhän Hengen nimeen, kykenevän liittämään pientä avutonta lasta osalliseksi Golgatan voitosta. Se on sinun epäuskoa Jumalan lupaukseen .
Kari Paukkunen tottakai Jumalalle on kaikki mahdollista, mutta se kuinka pelastutaann on Jeesuksen sanan kautta.
Niin, Jeesus on antanut sanansa kasteesta.
Apostolien teot 22:16
“Nouse, huuda avuksi hänen nimeään ja anna kastaa itsesi ja pestä pois syntisi.”
Mark. 16:16
“Joka uskoo ja kastetaan, se pelastuu.”
Sekä usko että kaste mainitaan; syntien anteeksiantamus ja pelastus eivät perustu vain yhteen ilman toista. Vaikuttavuus tulee Jumalalta, ei kastettavan omasta kyvystä.
Uudestikastajille kaste ei ole Jumalan teko, vaan ihmisen tunnustautuminen uskovaiseksi ihmisten edessä.
Ns. uskovien kasteeseen ei sisälly synninpäästöä, ei uudestisyntymistä, eikä pelastusta.
Vanhojen kirkkojen opetus kasteesta on täysin erilainen suhteessa ns. uskovien kasteeseen. On eri asia saada kasteessa kaikki Jumalalta lahjaksi kuin suhteessa siihen, että ihminen ottaa kasteen näyttääkseen uskoaan seurakunnalle. Ei näitä voi verrata keskenään. Ei ole ihme, että tulee väittelyä aiheesta.
Ari
Kysyt onko kaste Jeesuksen sanan mukaan.
Vastaan: ON
Kaste KOLMIYHTEISEN JUMALAN NIMEEN
TEKEE OPETUSLAPSEKSI
JA ANTAA JEESUKSEN KOKO ELÄMÄN SEURALAISEKSI KOKO AJAKSI.
Matt. 28:18-20
Ari ymmärrän et ymmärrä koko parannus sanaa kun se on vierasta uudestikastajille elämään jokapäiväisessä parannuksessa , siellä ei juuri koskaan rukoilla Isä meidän rukousta ei ole syntientunnustamista jne . Meillä on niin erilainen uskonkäsitys ja se johtuu pohjiltaan siitä että te kiellätte ihmisessä asuvaisen synnin ja samalla halveksitte Jumalan sanaa . Ei pedofiili pastori mitään pahaa tehnyt vaikka käytti kymmeniä lapsia seksuaalisesti hyväksi , sielunvihollinen oli syyllinen . Selitä nyt sinun parannus ja miten olet pealstukseen itse ansiollinen . Myös ymmärrys on että uskovassa ihmisessä on samaan aikaan sekä syntinen luonto ja Pyhä Henki on vaikea käsittää tuon sinun teologian kautta . Siitä tulee sellaista tilkkutäkkiä ettei yksikään pala sovi mihinkään . Ari missä sinut on liitetty Kristuksen kuolemaan , se on sinun selvitettävä . Et ollut golgatalla ? Sinulle parannus tarkoittaa uskoontuloa tai uskon vastaanottamista , mutta se on Pyhän Hengen työtä ensiksi hän kirkastaa sinun syntisi ja sitten sinä joko kiellät tai mielesi muuttuu että et nää muuta toivoa ja tahdot ottaa avun vastaan .
Timo Gummerus toteat:””Ari ymmärrän et ymmärrä koko parannus sanaa kun se on vierasta uudestikastajille elämään jokapäiväisessä parannuksessa ””
Siis todellinen parannus on kääntymistä pois lihanmielen mukaisesta elämästä Jumalan hengen mukaiseen, siis kerran ja vain kerran tapahtuva ja kun siihen lisätään kasteen ottaminen niin saa Pyhän Hemgen!
Ari
Kerran ihmettelit miksi sinun ei annettu opettaa eräässä ryhmässä missä olit ryhmän toinen vetäjä.
Jos jo tuolloin mielessäsi oli alkuunkaan samantyyppisiä ajatuksia kuin mitä nykyisin pidät esillä niin hyvin ymmärrän että järjestäjät halusivat sinun pitävän suusi kiinni. Niin mielettömän kaukana kaikesta terveestä Raamatun opista sinun opillinen järjestelmäsi liihottelee kuin toisella puolella maapalloa Raamatun todellisuudesta harhaillen.
Matias Roto edelleen todistat mahtavasti omasta harhaan olostasi kun näitä seliseliselityksiäsi vertaa PUHTAASEEEN RAAMATUN SANAAN!
Matias Roto mitä Paavali julisti/teki kun vaelsi evankeliumia julistaen? Julistiko kastetta ja kastoiko hän?
Ari
Käytät Raamatun jakeita sekoittaen niiden ajatukset ristiin rastiin sekaisin.
On kuin jos olisi eläimistä kysymys, niin etujalat olisivat lampaalta, takajalat koiralta, vartalo aasilta ja pää hylkeeltä. Kaikki osat olisi niitä siirtämään lähteissä eläviä, mutta yhdistelmänä ne eivät enää pysyneet elävinä.
Valitettavasti raamatunjakeitten käyttösi ei vsataa niiden alkuperäistä tarkoitusta.
Tässä sinulla olisi paljonkin opittavaa jotta Raamatun käyttösi raitistuisi niin paljon että kukin asia pääsisi omaan tehtäväänsä.
Ari
Paavali ei toiminut yksityisenä yksilönä, vaan yhteisönsä edustajana kaikissa tilanteissa.
Antiokian seurakunta lähetti hänet tehtävään, eikä hän toiminut päättömästi omin päin ryntäillen.
Niin minäkin Kameruniin mennessäni. Kirkko vihki minut lähetyssaarnaajaksi.
Kamerunissa seurakunnissa vieraillesani kasteet toimitti yleisesti paikallinen pappi, mutta jos paikalla ei ollut pappia, niin silloin toimitin kasteet. Paavalikin toimi samoin. Jos paikkakunnalla oli pappi niin Paavali ei kastanut, mutta jos pappia ei ollut, niin hän kasoi.
Uudelle paikkakunnalle tullessa Paavali aina aloitti paikkakunnan jo toimivasta liturgiasta eli siis synagogasta. Vasta sieltä käsin lähtien hän vei evankeliumia eteenpäin uusia seurakuntia perustaen.
Myös Kamerunissa uusia seurakuntia perustettaessamme edellytimme, että jokainen uusi seurakunta aloitetaan vasta kun se voidaan kytkeä johonkin rovastikuntaan, niin ettei se jää yksinään ilmaan roikkumaan. Niinpä useinkin paikallinen lääninrovasti tai hiippakunnan piispaa vastaavan viran haltijaoli mukana kun uusi seurakunta perustettiin.
Ja huimaapa tämä!
Kun Paavali kastoi, niin hän EI JÄTTÄNYT VAUVOJA pakanuuteen semonien valtaan, vaan hän
A I N A
K A S T O I
KOKONAISEN
P E R H E K U N N A N
eli siis koko yhdessä talossa asuvan yhteisö, isovanhemmat perheinee, näden pojat perheineen, ja myös kaikki lapset äskensyntyneistä vauvoista pian aikuisiksi kasvaneihin lapsiin.
Myös talossa asuvat rengit ja piiat eli kuten tuolloin sanottiin talon orjat sekä nurkissa asuvat kerjäläiset kuuluivat tuohon perhekuntakäsitteeseen sisälle kasteesa mukaan otettavina.
Joten Ari hyvä
Jälleen päästelit huteja Paavalin kastetoiminnasta höpöjä väittäessäsi.
Joten nykyajan yksin omissa koloissaan asuvien suomalaisten asumismalli oli tuon ajan yhteiskunnasa täysin vieras. Edelleenkin Välimeren maiden taloissa asuu hyvin usein meille pohjoismaisille vieraalla tavalla hyvin paljon väkeä.
Todella mielenkiintoinen ”keskustelu” ja kyllä PUHDAS RAAMATUN SANA todella näyttää harhat!
Siis kun Jeesus ja Johannes kastaja julistivat parannusta niin ne kastettiin jotka tunnustivat syntinsä ja kun vielä Jeesus selkeästi käskee julista PARANNUSTA SYNTIEN ANTEEKSISAAMISEKSI HÄNEN NIMESSÄÄN niin voiko olla helpompaa enää osoittaa muut ”opit” syntien anteeksisaamiseksi harhaksi ?
Siis kuka tuo valhetta niin hän joutuu selittelyn kierteeseen ja kyllä valheesta jää kiinni Raamatun sanan koetellessa selitykset!
Ari
Kerrot Jeesuksen toiminnasta komen ensimmäisen evankeliumin sanamuotoja tavoitellen.
Mutta! Ota hyvä ihminen todesta se, mitä olen sinulle jo aikaisemminkin hyvin monta kertaa sanonut.
Tasan tarkkaan S A M A N elämäntehtävän Johannes keskittää KAHTEEN sanaan:
J E E S U S
K A S T O I .
Johannes siis kertoi MITÄ ihan oikeasti tapahtui.
Kansa sai vastaanottaa parannuksen JUMALAN LAHJANA KASTEEN ANTAMAN ARMON VÄLITYKSELLÄ.
Joten Ari hyvä
Älä sekoita ihmisen itsensä tekemiä elämänsä ruokkoamisia Jumalan kasteen armosta lahjaksi antamaan elämän kokonaan uudelleen alkamiseen, kun perkeleet lähtevät ulos ja ihmiset tulevat Jumalan lapsiksi ja tämän Jumalan mielisuosion takia jokapäiväisen syntien anteeksiannosta osallisiksi.
Ari
Turhaan poltat päreitäsi
Kerroin mitä Raamatun kirjoittamisen aikana sana perhekunta tarkoitti, miten siihen saattoi kuulua jopa puolesta puoleen toista sataa henkeä ja kaiken ikäisiä vauvasta vaariin.
Edelleen kerroin MITEN Jumala parannuksen antaa lahjaksi syntien vallassa olevan ihmiskunnan pelastamiseksi, nimittäin pyhän KASTEEN välityksellä.
Joten kuuleppas nyt pieni pojan nulikka Ari
Älä polta varapäreitäsi!
Säästä ne tositarpeen varalle!
Olenhan jo sota-aikana pienenä vauvana saanut vastaanottaa
pyhän kasteen syntien anteeksi saamiseksi ja JO SILLOIN olen saanut Pyhän Hengen lahjan.
Joten jo silloin Jumala on ottanut minut omakseen niin, että saan turvallisena elää hänen lapsenaan tietäen että Jeesus on kanssani joka päivä aina täyttymykseen asti minua kanssaan elämän tietä pitkin taluttaen.
Ari
Lisää käsitteestä ”perheväki”
Kub Aaprahami noin vuonna 1690 e.Kr. Kokosi sotaväen omasta perheväestään niin
– avaa Ari ailmäsi –
nämä 318 sotakuntoista miestä olivat kotona syntyneitä, joten
Uskon Isän Aaprahamin
kotoväkeen luettiin myös nämä vauvoina synnyttäneet ja näitä lapsina kasvattaneet ihmiset.
Joten Ari hyvä
Eihän apostoli Paavalin puhe perhekunnan kastamisesta tarkoita ”enstöring” Arin yhden ihmisen sosiaalisessa ”eristysselliä” asuvaa henkilökohtaista ja yksilökeskeistä ”ihmisryhmää”.
1.Mooseksen kirja:
14:14 Kun Abram kuuli, että hänen sukulaisensa oli otettu vangiksi, asesti hän luotettavimmat palvelijansa, jotka olivat hänen kodissaan syntyneet, kolmesataa kahdeksantoista miestä, ja ajoi vihollisia takaa aina Daaniin saakka.
Ari
Vielä yksi esimerkki siitä miten turhaa sinun on kinata Raamatun sanoista kanssani.
Perhekunta sanaa käytti myös naapurimaan Assyrian kuningas puhutellessaan Pohjoisen valtakunnan eli Israelin kuningas Omrille lähettämässään kirjeessä, kun hän puhui tästä Eteläistä valtakuntaa Juudaa isommasta valtakunnasta. Hän käytti koko valtiosta ja koko sen väestöstä nimitystä
OMRIN PERHEVÄKI.
Kerron tämän, jotta ymmärtäisit mikä ero on omien kuvitelmien synnyttämien haihattelujen ja asiallisen tiedon välillä.
Ei vähäinen tieto ole pelastuksen este, mehän pelastumme yksistään armosta, yksistään uskosta ja yksistään Kristuksen tähden, kun olemme hHÄNEEN pyhässä kasteessa päässeet, mutta on tyhmää kinata omaan tyhmyyteensä vedoten asiallista historiallista tietoa vastaan.
Todella mielenkiintoinen ”keskustelu” ja kyllä PUHDAS RAAMATUN SANA todella näyttää harhat! (Pasanen.)
Ari P. Mieti miten Raamatun puhtaan sanan mukaan on alussa toimittu:
Uusi testamentti syntyi 1.vuosisadalla, ennen kuin kirkko jakaantui ortodokseihin ja katolisiin. Uudestikastajia ei ollut.
Varhaisen kirkon rakenne (piispat, presbyteerit, diakonit), liturgia ja ehtoollisen ymmärrys, sakramentaalinen teologia, traditio + Raamattu yhdessä ovat lähempänä ortodoksisuutta ja katolisuutta kuin protestanttisuutta.
Varhaiskirkko (1.–4. vuosisata): tunsi vain yhden kasteen, piti uudelleen kastamista kiellettynä, kastoi sekä aikuisia että lapsia.
Jos joku liikkui ryhmästä toiseen, häntä ei kastettu uudestaan, koska:
”yksi Herra, yksi usko, yksi kaste” (Ef. 4:5)
Vanhan liiton merkkinä ympärileikattiin 8vrk:n ikäiset pojat. Etkö Pasanen usko, että toimittiin Jumalan käskyn (puhtaan sanan) mukaisesti? Lisäksi: Roomalaiskirje: 2:29 …oikea ympärileikkaus on sydämen ympärileikkaus Hengessä, ei kirjaimessa; ja hän saa kiitoksensa, ei ihmisiltä, vaan Jumalalta.
Uuden liiton merkki on kaste. Sydämen uskon näkee Taivaan Isä.
Niinkuin vanha liitto koski koko perhettä palvelijat mukaan lukien, niin myös uusi liitto koskee koko perhettä vauvoineen.
Mitä eroa on 8vrk:n ikäisen juutalaisen pojan tai ”pakanavauvan” uskolla suhteessa Jumalan sanan lupauksiin?
Kari Paukkunen kirkon historia on Roomanvaltakunnan pakko käännyttämisen historiaa eli selitä nyt kuinka vainottu alkuseurakunta olisi muuttunut Rooman valtakunnan pakko uskoksi EVANKELIUMIN mukaan?
Siis vainottu seurakunta olisi muuttunut vainoavaksi kirkoksi?
Selitä miten EVANKELIUMIN mukaan voisi ihmisiä pakottaa kristilliseen uskoon?
Ari
Toistat ties monenko kerran uudelleen ja uudelleen samoja yksipuolisia horinoitasi.
Tähänkin Karille asettamaasi kysymykseen olet jo kymmeniä kertoja saanut asiallisen historiallisen selityksen,
mutta
oppimisen sijaan
tapasi toistaa kysymyksiä osoittaa, ettei muistisi riitä oppimaan asioita edes useamman toistamisen jälkeenkään.
Tämänkö haluat tulla esiin vai onko hillitön demagogia vallannut mielesi
ja pakottanut sinut tappelemaan kirkkoa vastaan hyökkäämään
kuin aikoinaan Miguel de Cervantesin (1547–1616) vuosina 1605 ja 1615 kirjoittamassa Don Quijote romaanissa.
Sen koko nimi on suomeksi ltään Neuvokas ritari don Quijote Manchalainen
ja espanjaksi El ingenioso hidalgo Don Quijote de la Mancha.
Siinä hassu päähenkilö hyökkää suin päin tuulimyllyjä vastaan luullen niitä vihollissotajoukoksi.
Juuti tuo veijariromaani tulee mieleen, kun lukee sinun mielettömiä toistojasi toistamisesta päästyäsi eli siis historiallisesti heikosti ymmärtämiäsi turinoitasi, joissa asiat menevät historian tosiasioista katsottuna mullin mallin sekaisin.
Soisin sinulle parempaa asioista selvää ottamista, voidaksemme keskustella ihan asiasta nimenomaan asiallisesti perustellen.
Matias Roto voihan vaikean kysymyksen noinkin ohittaa ja lakasta sinne maton alle, luulisin ettei sinun mattosi alle enää mitään mahdu! Siis kkun et voi perustella EVANKELIUMILLA tätä pakko uskontoa niin yrität epätoivoisesti dissata toista, no tapansa kullakin!
Sorry lyöntivirhe
KORJATTU TEKSTI:
Sen koko nimi on suomeksi Neuvokas ritari Don Quijote Manchalainen
Someron kirjastossa kirjasta sanotaan
”Köyhä aatelismies Don Quijote Manchalainen menettää järkensä luettuaan liikaa ritariromaaneja. Idealistinen hidalgo ryhtyy taistelemaan maailman vääryyksiä vastaan ja kelpuuttaa uskolliseksi aseenkantajakseen järkevän Sancho Panzan. Raihnainen Rosinante-kaakki kulkuneuvonaan tuo ”surullisen hahmon ritari” taistelee jättiläisiksi luulemiaan tuulimyllyjä vastaan ja vannoo ikuista rakkauttaan ihanaksi otaksumalleen naapurin Dulcinealle.”
Siis vainottu seurakunta olisi muuttunut vainoavaksi kirkoksi? Selitä miten EVANKELIUMIN mukaan voisi ihmisiä pakottaa kristilliseen uskoon? (Pasanen)
Sinulla on erikoinen käsitys vainosta?
Evankeliumi on ILOSANOMA. Kristus on voittanut synnin, kuoleman ja perkeleen vallan. Kristus haluaa lahjoittaa elämän ja autuuden, vapauttaa synnin kahleista. Kristus käski tehdä kaikki kansat lapsikseen. Lahjaksi olette saaneet, lahjaksi antakaa!
Kari Paukkunen ohitit selkeästi mitä kysyin eli kuinkam ketään voidaan pakottaa kristin uskoon kuten roomanvaltakunnassa?
Olen sitä mieltä ollut pitkään että uudestikastajien opin suurin ongelma ei ole kaste vaan syntikäsitys , josta harhainen oppi kasvaa . Totuus on mitä pienempi Kristus niin sitä suurempi ihminen . Tämän voi helposti todeta usein siitä julistuksesta joka ei ole Kristuskeskeistä , synnistä ja armosta ei puhuta lainkaan . Ja liikkeet ovat syntyjuuriltaan lähteneet focusoitumaan kielilläpuhumisestä ja sitä ihmeiden esilläpitämistä hurmahenkisyydessä . Opista muodostuu hyvin erikoista kun isoin syy vieritetään sielunviholliselle kieltämällä oma vastuu . Voi tulkita mennyttä aina postiivisuudenkin kautta . On siis mahdoton saada uudestikastettua luopumaan väärästä opista vaikka sana selvästi sanoo . Ei ole maailmaan syntynyt yhtään heidän joukostaan joka voisi selittää vaikka 10 raamatun kohtaa kasteesta , se on mahdotonta ei kukaan siihen rupea että oppi revitään rikki selvällä Rasmatun sanalla ja ei ole keksijää joka löytäisi aasinsiltoja selittämään näitä kohtia ja kasteesta vyöryys vanha testamentin viittaukset lisäksi päälle ja se olisi suorastaan älyllinen itsemurha . Selityksiä ei voi löytyä koska Raamattu on niin yhtenäinen opin suhteen että sinne ei voi upottaa toista oppia . Yksittäisistä kohdista arpomalla saa tosin jotain rakennettua mutta kiinnijääminen on selviö kun Raamatun kohdat ajaa vain yhteensuuntaan armonjärjestyksessä . Perisynnin kieltäminen johtaa aina tekopyhyyteen ja kieltoon jossa ei jää yksinkertaisesti paljon muuta vaihtoehtoa kuin yrittää nujertaa viestinviejä . Mutta emme silti tuomitse uudestikastajia niin että heiltä olisi taivas suljettu , tämä voi olla luterilaisten tunnustusten valossa liberaalia ajattelua , mutta olen nähnyt ihan elävässä elämässä kuinka armo on kirkastunut vanhoillekin ihmisille jopa kuolinvuoteella ja silloin emme puhu kasteesta opin oikeisuudesta vaan tapahtuvana ja Herran työnä ja menneenä . Nyt ja tästä eteenpäin meidän kaikkien elämälle on se tärkein ja uskonkin että kun Kristus esittäytyy kaiken tehneenä meille niin armossa voimme kaikki kasvaa enemmän tuntemaan Jumalan salaisuutta Jeesusta Kristusta. Suomessa on maailman luterilaisin helluntaiseurakunta ja asioista perillä olevat voivat tietää mitä se on esim. USA ssa , siellä mopo keulii lihanpyhitysopissa ja menestysteologiassa
Timo Gummerus luin nopeasti kommenttiasi ja siellä oli tällainen lausahdus:”” Ei ole maailmaan syntynyt yhtään heidän joukostaan joka voisi selittää vaikka 10 raamatun kohtaa kasteesta ””
Vaikka en pidä itseäni ns ”uudestikastettuna” niin voin kyllä selittää enemmänkin kaste kohtia Raamatusta, ei tuota ongelmaa kun Pyhä Henki kirkastaa Raamatun sanaa.
Sitten toteat:””. Perisynnin kieltäminen johtaa aina tekopyhyyteen ja kieltoon jossa ei jää yksinkertaisesti paljon muuta vaihtoehtoa kuin yrittää nujertaa viestinviejä ””
Siis perisynti-opin vastakohta on Jeesuksen parantama uskova eli joka on vapaa synnin orjuudesta! Oikea vanhurskas on elävä uskosta, siis uskoa on että Jeesus on vapauttanut synnin orjuudesta.
Ari
Etkö todellakaan muista Jeesuksen sanaa:
Matteuksen evankeliumi:
15:19 Sillä SYDÄMESTÄ lähtevät pahat ajatukset, murhat, aviorikokset, haureudet, varkaudet, väärät todistukset, jumalanpilkkaamiset.
Markuksen evankeliumi:
7:21 Sillä sisästä, ihmisten SYDÄMESTÄ, lähtevät pahat ajatukset, haureudet, varkaudet, murhat,
Opettele kunnolla niin että voit tarkistaa oppisi virheitä!
Matias Roto entäpä kun JUMALA vuodatta RAKKAUTENSA uskovan nsydämeen Pyhän Hengen kautta, niin mitä silloin sydämestä lähtee?
Minä USKON JEESUKSEN PARANTAVAN USKOVAN SYDÄMEN!
Ari
Sinä siis julkeat julistautua paremmaksi kuin apostoli Paavali, joka sinua rehellisempänä ihmisenä uskalsi tunnustaa synnin asuvan itsessään.
Mutta olethan jo ehkä satoja kertoja osoittanut puheenvuoroissasi, että petät itseäsi ja teet Jumalasta valehtelijan väittäessäsi synnittömyyttäsi.
Tässä Paavalin rehellisyydestä näyte.
voidaksesi lopettaa sinäkin itsesi pettäminen ja haaveittesi pilvilinnoissa epätosissa liihottelusi ja oppia rehellisyyttä edes jonkin verran, niin että pääsisimme keskusteluissamme itse asiaan eli siis siihen, että Vapahtajamme pelastaa meidät syntiset ihmiset.
Roomalaiskirje:
7:13 Onko siis hyvä tullut minulle kuolemaksi? Pois se! Vaan synti, että se synniksi nähtäisiin, on hyvän kautta tuottanut minulle kuoleman, että synti tulisi ylenmäärin synnilliseksi käskysanan kautta.
7:14 Sillä me tiedämme, että laki on hengellinen, mutta minä olen lihallinen, myyty synnin alaisuuteen.
7:15 Sillä minä en tunne omakseni sitä, mitä teen; sillä minä en toteuta sitä, mitä tahdon, vaan mitä minä vihaan, sitä minä teen.
7:16 Mutta jos minä teen sitä, mitä en tahdo, niin minä myönnän, että laki on hyvä.
7:17 Niin en nyt enää tee sitä minä, vaan synti, joka minussa asuu.
7:18 Sillä minä tiedän, ettei minussa, se on minun lihassani, asu mitään hyvää. Tahto minulla kyllä on, mutta voimaa hyvän toteuttamiseen ei;
7:19 sillä sitä hyvää, mitä minä tahdon, minä en tee, vaan sitä pahaa, mitä en tahdo, minä teen.
7:20 Jos minä siis teen sitä, mitä en tahdo, niin sen tekijä en enää ole minä, vaan synti, joka minussa asuu.
7:21 Niin huomaan siis itsessäni, minä, joka tahdon hyvää tehdä, sen lain, että paha riippuu minussa kiinni;
7:22 sillä sisällisen ihmiseni puolesta minä ilolla yhdyn Jumalan lakiin,
7:23 mutta jäsenissäni minä näen toisen lain, joka sotii minun mieleni lakia vastaan ja pitää minut vangittuna synnin laissa, joka minun jäsenissäni on.
7:24 Minä viheliäinen ihminen, kuka pelastaa minut tästä kuoleman ruumiista?
7:25 Kiitos Jumalalle Jeesuksen Kristuksen, meidän Herramme, kautta! Niin minä siis tämmöisenäni palvelen mielellä Jumalan lakia, mutta lihalla synnin lakia.
Matias Roto tuo mitä tuot Room.7.stä on Paavalin kuvausta ennen kun Jeesus paransi hänen sydämensä, olen tämän sinulle jo useamman kerran kirjoittanut mutta et epäuskossasi ota sitä vastaan!
Paavali muuten itse sanoo:
Room. 5:5
mutta toivo ei saata häpeään; sillä Jumalan rakkaus on vuodatettu meidän sydämiimme Pyhän Hengen kautta, joka on meille annettu.
Paavalin kuvausta ennen kun Jeesus paransi hänen sydämensä,
Todistat väärin Pasanen.
Ari
Pahasti ovat vääräoppiset saaneet sokaista silmäsi.
Eihän tuossa puhuta menneistä ajoista, vaan
P R E E S E N S I S S Ä
Ari hyvä
Avaa silmäsi lukemaan sitä mitä tekstissä seisoo, niin että pääset vapaaksi noista retkuun vetävien harhakäsityksistä.
Tämän harhojen maailmasi saa sinut tulkitsemaan koko yhteyden päätäsi kiviseinään takoen virheellisiin olettamuksiin turvautuessasi.
Eihän luvussa viisi puhuta tuota seitsemättä lukua vastaan vaan sinun harhojesi vastaisesti siinä puhutaan
U S K O N
V A N H U R S K A U D E S T A
eli siis siitä että puhtaasti KRISTUKSEN ARMOSTA SAAMME
S Y N T I M M E
A N T E E K SI
Roomalaiskirje:
5:1 Koska me siis olemme USKOSTA vanhurskaiksi tulleet, niin meillä on rauha Jumalan kanssa meidän Herramme Jeesuksen Kristuksen kautta,
5:2 jonka kautta myös olemme USKOSSA saaneet pääsyn tähän armoon, jossa me NYT olemme, ja meidän kerskauksemme on Jumalan kirkkauden toivo.
Kari Paukkunen Paavali sanoo:””2 Sillä elämän hengen laki Kristuksessa Jeesuksessa on vapauttanut sinut synnin ja kuoleman laista.””, siis eikö Paavalia ollut vapautettu, kyllä oli ja eikö hän vaeltanut Hengen mukaan. kyllä.
Varmaankin tästä kohdasta minulla on kokemus Raamatun selitysteoksesta eli Novumista, kun eräs luterilainen niin korkeasti oppinut väitteli juuri näin minun vasta uskoontulleen kanssa ja hän kaivoi innoissaan Novumin ja luki sieltä että tässä Paavali puhuu elämästään ennen uskoon tuloaan!
Matias Roto selityksesi ovat kyllä mielenkiintoisia, tässä yrität epätoivoisesti niin pilkun tarkasti ottaa kirjoituksen mutta toisaalla et ota kirjoituksista kirjaintakaan kun todistelet valheitasi.
13 Sillä jos te lihan mukaan elätte, pitää teidän kuoleman; mutta jos te Hengellä kuoletatte ruumiin teot, niin saatte elää.
(Room.8)
Siis tuossa Paavali selkeästi sanoo että uskovan tulee Hengellä kuolettaa ruumiin teot, siis tuo kyllä todistaa perisyntioppinne VALHEEKSI!
Ari
Kaksi virhettä
1) Se pienempi. Vetoat Novumiin ikään kuin se olisi joku pätevä peruste. Sehän on laadultaan ja luotettavuudeltaan hyvin EPÄTASAINEN. Joidenkin asiansa tuntevan lisäksi sinne ovat päässeet kirjoittamaan omiaan puhuvia asiaa ymmärtämättömiä selittäjiä.
Sinä satuit viittaamaan jonkun tällaisen omia houreitaan kirjoittavan artikkeliin.
(Yksi noista pätevistä kirjoittajista oli aikoinaan kanssamme Helsingin yliopiston Vanhan testamentin eksegetiikan tutkijaseminaarissa.)
2) Todella radikaalinen mokasi on se, että kuvittelet Paavalin opin vaihtuneen Roomalaiskirjeen lukujen seitsemän ja kahdeksan välillä. Tämä kertoo vain hyvin heikosta kokonaisymmärryksen tasostasi. Irrotat joitakin yksityiskohtia toisistaan aivan satunnaisesti toinen toisistaan erilleen, ikään kuin kuvittelisit että ihmisen pää ja muu vartalo eivät mitenkään kuuluisi yhteen. Tällainen jäsenten toisistaan erottaminenhan oli ennen pyövelin tehtävä ja Ranskan vallankumouksen jälkeen sitä hommaa hoiti giljotiini.
Yhteyden huomioon ottamisesi saa koko esityksesi vääristymään ihmiskeskeiseksi ylpeilyn synniksi, raskaista synneistä suurimpaan.
Sen sijaan Paavali jatkaa aikaisempaa esitystään kertomalla että KOLMIYHTEINEN JUMALA ISÄ, POIKA JA PYHÄ HENKI, YKSI JUMALA KOLMESSA PERSOONASSA on tehnyt kaiken meidän hyväksemme niin että me puhtaasta armosta elämme Pyhän Hengen opastamalla tiellä.
8:11 Jos nyt HÄNEN ( ISÄ ) HENKENSÄ ( PYHÄ HENKI ) , hänen, joka herätti JEESUKSEN ( POIKA ) kuolleista, ASUU teissä, niin HÄN, joka herätti kuolleista Kristuksen Jeesuksen, on eläväksitekevä myös teidän kuolevaiset ruumiinne Henkensä kautta, joka teissä asuu.
Joten Ari
Paavalille tyypillisesti tässähän kerrotaan sinun höpötystesi kanssa tasan tarkkaan päinvastaista pelastuksen järjestystä – nimittäin:
KOLMIYHTEINEN JUMALA TEKEE KAIKEN MEIDÄN PUOLESTAMME.
Pelastumme siis yksin armosta, yksin uskosta ja yksin Kristuksen tähden.
Kaikki meidän omat ansiomme on kokonaan pois suljettu tästä Jumalan itsensä tekemästä pelastuksesta.
Matias Roto et taida ymmärtää mitä on olla synnin orja, siis silloin tekee syntiä täysin voimattomana sitä vastustaa, sitten et USKO sitä että JEESUS VAPAUTTAA tästä synnin orjuudesta uskovan, siis olet epäuskossa!
”Et taida ymmärtää, mitä on olla synnin orja. Silloin tekee syntiä täysin voimattomana sitä vastustaa,” Taas muistutan, mikä ero on synnillä ja synneillä. Synti on ihmisen taipumus pysyä erossa Jumalasta, pärjätä omillaan. Yksittäiset synnit taas ovat tuosta jumalattomuudesta johtuvia ajatuksia, sanoja, tekoja ja laiminlyöntejä. Synnin orja ei välttämättä ole paheellinen ihminen. Hän arvioi elämäänsä omien tavoitteidensa näkökulmasta, ei suhteessa Jumalaan ja lähimmäisiin.
Pasanen, todistat edelleen väärin!
Paavalin kääntymys tapahtui noin 30–36 jaa. (perinteisesti n. 33 jaa.) Damaskon tiellä.
Roomalaiskirje ajoitetaan yleisesti vuosiin 56–58 jaa., kun Paavali oli Korintissa kolmannella lähetysmatkallaan.
Kirje on siis kirjoitettu yli 20 vuotta kääntymisen jälkeen, ja se heijastaa hänen kypsää teologista ajatteluaan.
Ari no selitä ne 10 kohtaa ratkaisukritillisyyden opilla , kun ei ole päivätolkulla kestävässä ”debatissa ” edes siihen saatu vastausta että saako kasteessa synnit anteeksi ? Et ilmeisesti pysty luovuttamaan sitäkään Jumalan lahjavanhurskauden alle mielessäsi ja sydämessäsi . Tuo argumentointi on myös hyvin tavallinen suhtautuminen ”kielto päällä” kun Jumalan sana paljastaa totuuden meidän syntisyydestämme . On minulle aiemminkin sanottu kaikenlaista , esimerkiksi room 3 että Paavali kirjoitti sen ennen uskoontuloa . No mitä siinä voi alkaa keskustelemaan kun toinen on noppitietonsa kanssa ihan pihalla kaikesta . Moni kokee turhaksi jopa alkuselittelyt avatessa kirkkaiden vastaanottajaa ja kontekstia siitä mutta ne osoittautuu tarpeellisiksi jos on ihan pihalla oleva kuulija . Tai milloin nimi vaihtui Sauluksesta Paavaliksi . Me kait rääkätään ja väsytetään itseämme opin alkeista joista ei päästä pidemmälle . Vaikeaa on jos tahtoo uskon keskuksen ankkuroituvan siihen hetkeen kun minä tien ratkaisun ja siitä tulee koko elämän tärkein päätös ja kaikki teologia sulkeutuu siihen jos ei niin se on harhaoppia ja Raamattu todistaa sen puhtaasti juuri niin tutkimattakin ja sitä ei mikään kristikunnan pitkä traditio voi tyhjäksi tehdä .Selitä nyt oma kastekäsitys ja mitä siinä tapahtuu ja perustele se Raamatun kohdilla . Eihän tämä keskustelu näin voi jatkua että sinä sanot mikä väärin mutta selitä nyt oma kastekäsitys kun sinä sanoit että PH sinulle puhui ja sitäkin voit kuvata millä tavalla puhe tuli .
Timo Gummerus mitä sanoo Raamattu, eikö seuraavasti:
Luuk. 24:47
ja että parannusta syntien anteeksisaamiseksi on saarnattava hänen nimessänsä kaikille kansoille, alkaen Jerusalemista.
Timo Gummerus kun ajattelee teidän perisynti oppianne niin ei voi välttyä ajatukselta kun selitätte kaiken pahan jota ns ”kristityt” tekee juuri tällä perisynti opilla, siis synti hallitsee ja saa tekemään pahaa, non sitten tulee vaan mieleen että kuinka on kenenkä ”suuna” olette, siis eikö perisynti hallitse myös teidän puheitanne ja saa puhumaan omiaan?
Ari
Miten tyhmää onkaan panna SAMAAN KESKUSTELUUN UUDELLEEN JA UUDELLEEN SAMAA JAETTA.
Tämä kertoo vain siitä, että kun sinulta loppuvat perusteet niin alat soittamaan samaa levyä missä neula on juuttunut uralleen jo aikoja sitten ja äly on jättänyt sinut jälkeen jo kauan sitten.
Joten Ari
Keskustele ihmisen tavoin äläkä älyttömän levysoittimen tavoin!
Jotta jos mahdollista voisit oppia tästä edes nytten kun ehkä kymmeniä kertoja olen ennenkin sinulle kirjoittanut, mitä MATTEUS sanoo
tasan tarkkaan
S A M A S T A
ASIASTA:
” —- TEHKÄÄ KANSAT — OPETUSLAPSIKSENI
K A S T A M A L L A —- ”
Joten koeta jo lopultakin antaa tilaa omalle älyllesi niin ettet enää anna sen orjailla lahkolaisten harhaisia ajatuksia!
Mitä parannussaarna on? Onko se ihmiselle suunnattu vaatimus, että hänen on tehtävä parannus, vai onko se sen iloisen uutisen kertomista, että Jeesus parantaa syntisen, joka sitä pyytää?
Ari kun kiellät oman syntisyytesi niin olet valehtelija ja Jumala ei ole sinussa sanoo Jumalan sana . Ei ole kysymys siitä mitä joku sanoo vaan mitä Jumalan sana sanoo . En usko tuota luterilaisen kovin- juttua , kyllä kaikkien vähänkin Raamattua tuntevan pitää tietää että Saulus Tarsolainen sai kasteen jälkeen nimen Paavali ja siitä hetkestä alkaen hän oli kristitty . Se oli myös hyvin tavallinen tapa ja vieläkin annetaan nimiä kun ihminen uudestisyntyy ja on tavallista vanhojen kirkkojen piirissä tänä päivänä . Mutta Ari nyt sano mitä kasteessa tapahtuu ja saako siinä synnit anteeksi ? Jos et halua vastata niin olet epäluotettava ihminen jos haastat omilla käsityksillä toisia ja vannotat olevasi puhdasoppinen ja muut väärässä mutta ole nyt mies ja kerro tuo kasteasia . Ei voi olla että kaikki väärässä ja et vastaa selviin kysymyksiin . Ei tarvitse raamatunkohtia kopioida ja vannoa että tässä se on kun kasteen sisältö muutenkin on uudestikastajilla täysin irrallinen juttu , kuuliaisuuden askel ? Siinä yhdistetään lahjaa ja ihmisen ansioita . Ja kun olet synti asiaa käynyt läpi niin selitä Paavalin sanat sitä hyvää mitä tahdon en tee ja sitä pahaa mitä en tahdo sitä teen ? Sitä on turha syöttää että Paavali ei ollut uskossa kun kirjoitti jos sitä väität niin tämä koko keskustelu on täysin turhaa ja kaikki on hukkaan heitettyä aikaa ja voi se muutenkin olla 😅
Ari saako kasteessa synnit anteeksi vai ei ? Ja kerro nyt oma kasteoppisi , eihän kukaan voi sanoa jonkun olevan väärä jos ei tiedä oikeaa .
Ari kirjoitit
Timo Gummerus kun ajattelee teidän perisynti oppianne niin ei voi välttyä ajatukselta kun selitätte kaiken pahan jota ns ”kristityt” tekee juuri tällä perisynti opilla, siis synti hallitsee ja saa tekemään pahaa, non sitten tulee vaan mieleen että kuinka on kenenkä ”suuna” olette, siis eikö perisynti hallitse myös teidän puheitanne ja saa puhumaan omiaan?
Juuri tämä asia on päinvastoin , luterilaiset tunnustaa omat syntinsä ja näkevät pahuuden sitä kautta , mutta uudestikastajien oppi on että itsessä ei ole syntiä vaan se on muissa ja tämä on helppo todeta muuallakin näistä kirjoituksista . Ei tarvitse synnintunnustuksia ja synnit laitetaan paholaisen piikkiin . Kaikki on harmaata . Armo ei kokonainen .pelastukseen tarvitaan ihmisen apua , synti on kaukana uskovaisesta kun vain varoo ettei se tule pään päälle , Kristus on sivuosassa , kärsimys on saatanasta , kuolemaa ei uskalleta kohdata kun ei uskota kasteen yhteyttä Kristuksen kuolemaan . Teologia on samojen jakeisen toistamista ilman kontekstia , traditiosta ei ole hajuakaan , koko kristikunta on ollut väärässä alusta asti ensimmäiset 1600 vuotta , ei oikeat Kritistityt käy sotia . Vaikka vaimo raiskataan ja lapset surmataan silmien alla niin kunnon kristitty mies katsoo selkä suorana sitä murhenäytelmää . Lahkolaisuuden henki vaikuttaa näiden kautta johon ilman tervettä oppia pesiytyy hurmahenkisyys ja kaikenlaiset sielulliset opit . Surullinen kuvaus eikä varmasti koske kaikkia vapaiden suuntien seurakuntia mutta tätä on tähän ikään nähnyt ja surullisena katsonut ja sen hedelmiä .
Timo Gummerrus aikalailla ”kovaa” tekstiä kirjoittelet, siis mikä on evankeliumissa yksi ulottuvuus, siis Jumala tietää ihmisen kyvyttömyyden ja tietämättömyyden, siis synnin orjuuden, siksi Jumala armahtaa ja ANTAA voiman ja ymmärryksen Pyhän Hengen kautta, siis nyt onkin siitä kyse rakastaako todella Jumalaa että on valmis luopumaan kaikesta mikä sitoo maailmaan kun on JUMALAN VOIMA eikä ole mitään tekosyytä tehdä syntiä!
Kysymys onkin haluatko todella seurata Jeesusta kun sinulla on voima ja ymmärrys siihen, oletko valmis luopumaan maailman viettelyksistä ja rakastaa Jumalaa ylikaiken!
Ari
Tämä on viimeinen kommenttini tässä blogissa
Muista että Pyhä Henki on
T O T U U D E N
H E N K I .
Ja koska tässä keskustelussa olet ainoa joka et ota todesta Raamatun totuudesta, niin puheesi on kaikkea muuta kuin TOTUUDESSA pysymistä.
JOTEN ARI
TEE PARANNUS JA LIITY KOLMIYHTEISEN JUMALAN YHTEISÖÖN
eli siis avaa silmäsi ja korvasi TOTUUDELLE
ja siitä seuraavalle järkevälle seuraukselle LIITY KIRKKOON.
Matias Roto eikö ohjeesi ole täydellisesti oman oppisi vastainen eli voisinko MINÄ OMALLA TEOLLA PELASTAA ITSENI, siis tekemään parannuksen ja pelastua?