Mitä tehdä helmasynneille , joista kristitty ei pääse eroon ?

Tähän kysymykseen ajattelen että on monenlaisia lähestymistapoja eri kristillisissä piireissä ja kirkoissa . 

Lähestyn asiaa luterilaisen opin mukaan , miten sen ymmärrän.

Yksi ajattelu on ikäänkuin paeta ja pyrkiä ylistämään ja pyrkiä pääsemään lähemmäksi Jeesusta että se synti häviää. Tai se kielletään ja silloin se on jo kielletty jos ei tarvitse syntejä tunnustaa . 

Joissakin piireissä on ajatus että hengelliset harjoitukset tekevät ihmisestä paremman ja voivat siten voittaa synnit .

Jotkut tahtovat väistää sen totuuden että tietyt asiat ovat syntiä , vaikkapa sillä perusteella että kaikkihan tekevät niin tai ihmisen on mahdotonta elää Raamatun opetusten ja käskyjen mukaan . Ihminen tahtoo laventaa Raamatun sanaa ja ajatus että vapaasti tulkita ja sitten vapaus Kristuksessa . Vaikka Jumalan sanan opetuksen noudattaminen antaa sen vapauden elää kristityn vapautta. Jumalan sanan noudattamisesta joutuu aina myös vainottavaksi ja pilkattavaksi , mutta me emme määrittele vapautta vaan se annetaan armosta kun tahdomme pysyä sanassa , Kristuksessa .

Lähtökohtaisesti väärä  ajattelu on että meidän tulee voittaa synnit , vaikka tosiasiassa ei ole pienen pienintäkään syntiä minkä ihminen voisi voittaa , ei yhden yhtäkään . 

Toiseksi Kristus on voittanut kaikki synnit jo Golgatalla ja maksanut siitä ison hinnan . Ja sinun ”hintasi” myös määräytyy sen hinnan mukaan . Niin paljon on Jumalan rakkaus sinua kohtaan . 

Meillä jää aina vaan synnintunnustajan osa ja aina vaan sana vakuuttaa että jos me tunnustamme syntimme niin Jumala on uskollinen ja vanhurskas ja antaa meille synnit anteeksi kun tuomme ne hänelle . Koskeepa se mitä syntejä tahansa . 

Tämä jälkimmäinen tie vie yhä enemmän elämään riippuvuuteen Kristukseen kun ei ole muuta vaihtoehtoa . Ja se vie meitä Kristuksessa kokemaan yhä syvenevää synnin ja armon tuntemista . Voimme tosin  lähteä oman tahdon tielle mutta usein käy niin että Jumalan suuri rakkaus ei päästä meitä tai antaa mennä ja uudestaan kutsuu , kun näämme elämän todellisuuden ettei meillä ole rauhaa muuta kuin hänen luonaan . Sairaudet . onnettomuudet , konkurssit ja jollekin alkoholismi annetaan sallimuksessa elämään . Alkoholistikin voi katua sitä isoa alkoholimäärää mitä juonut , mutta usein juuri ne rekkakuormalliset alkoholia toi Jumalan luo sen ihmisen tai sairauden tai kun on kaikki maallinen omaisuus hävinnyt, niin se voi vapauttaa ihmistä löytämään todellisen rikkauden Kristuksessa .  

Jumalan päämäärä on aina meitä kohtaan että saisi meidät viedä taivaan kirkkauteen . Kun joudumme luopumaan niistä epäjumalista ja näkemään sisäisen tyhjyyden niin voimme paeta tai nöyrtyä Jumalan edessä . Meillä on erilaisia teitä mutta Jumalan suunnitelmassa on vain yksi tie ja se on Kristus . Se mitä Jumala todella meille haluaa on että hän saisi meitä armahtaa ja taas armahtaa , vaikka sielunvihollinen tahtoo meille kuiskia että me menetämme maineemme jos nyt sen kaiken paskan tunnustat mikä elämässäsi on  tai olet jo nyt taivaskelpoinen , vaikka eläisit täysin Jumalan tahdon vastaista elämää. Ei tuhjaalalapsen isä epäröinyt kun juoksi poikaa vastaan ja tahtoi rakastaen ottaa vastaan . Meidän opetuksemme ei tulisi olla kuin se että hän tahtoo meitä armahtaa ja kertoa siitä ristinsovitustyöstä mitä hän on puolestamme tehnyt . Lain ( 3 käyttö) saarnaa tarvitsemme että me voimme tietää Jumalan tahdon ja voimme nähdä itsemme Jumalan edessä sellaisena kuin olemme todella ja tehdä parannusta .

Saulus Tarsolainen  oli todella ansioitunut ja oppinut ihminen ja pystyi elämää täydellisesti farisealainen uskon mukaan , mutta hän piti sitä kaikkea paskana Kristuksen tuntemisen rinnalla ja niin jokaisen tulisi nähdä asiat vaikka olisi kuinka paljon omaisuutta ja oppineisuutta kun sen rinnalle laitetaan Kristus .

Väärällä opetuksella ihmisiä ajetaan ulos seurakunnista ja usein he masentuvat ja tuntevat etteivät kelpaa Jumalalle eikä muiden uskovien joukkoon . Ihminen on aina juuri sellainen kuten ensimmäiset ihmiset että menemme piiloon ja häpeämme itsemme sisäisesti kun Pyhän Hengen kautta näämme oman syntisyytemme . Ja vielä kun särymme elämän varrella ja ihmissuhteet ei kestä , pahat tekomme ovat mielessä vainoamassa . Seurakunta on syntisten sairaala jossa kaikki on sairaita pappia myöten ja tarvitsevat aina uudestaan syntien anteeksiantamusta  . Ja tämän tunnustaminen ja eläminen armossa todeksi tuo yhteyden Kristukseen ja toisiin ruumiinjäseniin . Vain näin voi syntyä todellinen yhteys !  

Rauhan hän antaa syntinsä tunnustaville ja hyvä on käyttää rippiä jos yhtään kaihertaa mielessä ja muistuttaa meitä tekemisistä ja synneistämme jotka seuraavat elämäämme jatkuvasti . 

Kun meillä Jeesuksen lupaama rauha sydämessä ja puhdas omatunto , emme tarvitse muuta ja saamme Jumalan lupauksiin luottaa että hän vie meidät kotiin . 

283 KOMMENTIT

  1. Se mitä täällä tuodaan on teoriaa, siis myös minä olen sortunut ”väittelemään” teoriasta, ei oikea oppi ketään pelasta vaan kyllä sanan täytyy tulla elämäksi.

    Siis nyt kun näitä ”keskusteluja” ajattelee niin niinkin yksinkertaiset JEESUKSEN SANAT eivät saa mitään vastakaikua eli että hänen opetuslapsensa tunnistetaan keskinäisestä rakkaudesta, mitä rakkaus on, voiko rakastaa lähimmäistä jos tekee pahaa tälle, entä rakastaa Jumalaa ylikaiken, voiko olla piittaamatta Jeesuksen sanoista?

    Minulle rakkaus Jumalaan tarkoittaa Jeesuksen sanojen pitämistä, olla kuuliainen Hänelle. Mitä se arkielämässä tarkoittaa, eikö ole helppoa kun tietää miten kohdella lähimmäistä kun tekee hänelle niinkuin haluaisi itselle tehtävän? Ajattelen kun rakastaa niin ei silloin tarvitse rangaistuksia pelottamaan ettei riko esivallan antamia sääntöjä vaan rakkaus ohjaa ettei aiheuta lähimmäiselle vaaraa.

    • No Ari, ainakaan sinun kirjoituksista päätellen, et ole vielä saavuttanut Kristuksen rakkautta. Sen sijaan osoitat syyttävällä sormella muita, joka on himoa täynnä. Et ole vuosien varrella edennyt vaan elät omassa kuplassasi edelleen. Muistamme sinua Jumalan edessä.

    • Sami Paajanen

      Ymmärrän ettei Jeesuksen sanat tunnu hyviltä kun rakastaa valhetta, tottakai ne tuntuu ”rakkaudettomilta” kun ne lihaan osuu, ei liha niitä ota!

      Nielette kaiken pahan, jopa toisien saman uskonne väliset tappamiset, näkyykö niissä ”keskinäinen rakkaus”?

    • Ari Pasasen linja pysyy samana vuodesta toiseen:

      Muut rakastavat valhetta. Ari oman uskonkäsityksensä mukaan on itse täynnä rakkautta ja hyviä hedelmiä. Hänen yhteisöönsä ei muita kuulu.

      Matteuksen evankeliumi:
18:20 Sillä missä kaksi tahi kolme on kokoontunut minun nimeeni, siinä minä olen heidän keskellänsä.”

    • Ari, jälleen osoitat lihan sormella meitä muita. Et itseäsi. Fariseukset tekivät samoin.

      Suurta rakkautta on antaa henkensä ystävän puolesta. Suurta rakkautta on osallistua sotaan. Suurta rakkautta on osallistua esim hitlerin salamurhaan. Suurta rakkautta on kastaa vastasyntyneet Isän, Pojan ja Pyhän Hengen nimeen.

      Suurta rakkautta on rakastaa Jeesuksen perustamaa kirkkoa. 😇

    • Sami Paajanen siis mitä ajattelet että jos kaikki ihmiset olisivat Jeesuksen opetuslapsia niin olisiko maailmassa pahuutta?

    • Ari

      Avaa hyvä ihminen silmäsi ja näe todellisuus ihmisten lankeemuksesta jo Aaatamista alkaen.

      Eurooppa oli täynnä Jeesuksen opetuslapsia eli siis pyhän kasteen välityksellä opetuslapseuden saaneita.

      Silti ensimmäinen ja toinen maailmansota käytiin Euroopassa.

      Joten – toisin kuin väärillä oletuksilla virittämäsi retorinen kysymys eli muka kysymyksenä esitetty mielipiteesi eli siis omien haihattelujesi mielikuvaa paasaava puheesi opetuslapseudesta edellyttää –
      vastaus on ihan arkitodellisuuden edessä tutkien, kuten eräs arkkipiispamme eräistä Jumalalle todella syvästi antautuneista ihmisistä sanoi terveellä tavalla todellisuuden pyhimmistä ihmisistä lausuen: ”Kurjaa porukkaa.”

      Olen jo edellä kirjoittanut sinulle Kristinopin 1948 lausunnon pyhityksestä, että ihan oikeasti Jumalan todellisuuden edessä pyhitys on yhä syvempää ja syvempää oman syntisyyden tajuamista ja sitä suurempaa ja suurempaa JUMALAN ARMON ymmärtämistä.

      Mutta kun tuntee sinut ja huolimattomuutesi elävän totuuden omaksumisessa, niin panenpa uudelleen tähän. Japanilaisen kanji -merkin opiskeluun sanotaan vaadittavan noin 40 toistokertaa, että sen hallitsee, mutta sinulle on monta sataa kertaa sanottu muutama totuus, etkä vieläkään ole sitä oppinut.

      ”75. PYHITYS
      Kristitty tuntee joka päivä vaivaa synnistään, ja joka päivä hän parannuksessa ja uskossa kääntyy Kristuksen puoleen. Pyhän Hengen työ hänen sydämessään johtaa hänet yhä syvempään synnin ja armon tuntoon. Hän näkee, mitä hänen syntinsä on maksanut hänen Vapahtajalleen, mutta samalla hän iloitsee siitä, että Vapahtaja niin suuresti häntä rakastaa. Vapaaksi synnistä hän ei pääse ajallisen elämänsä aikana, vaan hän on jatkuvasti »samalla kertaa vanhurskas ja syntinen».

      Ei niin, että jo olisin sen saavuttanut tai että jo olisin täydelliseksi, vaan minä riennän sitä kohti. Fil. 3:12.
      Kun Herramme ja Mestarimme Jeesus Kristus sanoi: »Tehkää parannus», niin hän tahtoi, että hänen uskoviensa koko elämä maan päällä oli oleva jatkuvaa parannuksen tekemistä. Martti Luther.

      Ole varuillasi etsimästä sellaista pyhyyttä, ettet enää pidä itseäsi syntisenä. Sillä Kristus ei asu muissa kuin syntisissä. Martti Luther.”

      Tähän päättyy sitaatti.

  2. Kirjoitit Ari että sanan täytyy tulla elämäksi !
    Ihmiselle annettiin valta hallita maanpiiriä mutta lankeemus tuli ja pelastus on nyt Kristuksen ruumiin osallisuudessa ei sen ulkopuolella . Siellä on myös tie totuus ja elämä koska Jeesus on sen ruumiin pää . Se on teoriaa kun puhelinpylvääseen kiinnitetään : valitse Jeesus lappu , joka sekin menee niin että hän valitsi meidät . Mistä voimme ammentaa kaikkea hyvää minkä Kristus on meille lahjoittanut jos olemme hänen ulkopuolella ? Ei se nouse Jumalan sanasta eikä ole Jumalan tahto eristäytyä ja harrastaa soolo- kristillisyyttä . Muutenkin moni ihminen muuttuu jo ajatusmaailmaltaan jos ei ihmissuhteita ole ja käpertyy omiin itsekeskeisiin ajatuksiin , saati sitten kristillisyydessä jossa on ihan eri luokan asiat kysymyksessä . Miten voi sanoa olevansa Jumalan lapsi jos ei perhettä. Voita pelkosi ja rukoile Ari seurakuntayhteyttä ja unohda kaikki paha puhe muista kirkoista , Pyhä Henki on totuuden henki joka varmasti johdattaa kun tahdot sydämessä antaa sen tapahtua .

    • Timo Gummerus vastaa sinä mitä tarkoittaa ahdas portti?

      13 Menkää ahtaasta portista sisälle. Sillä se portti on avara ja tie lavea, joka vie kadotukseen, ja monta on, jotka siitä sisälle menevät;
      14 mutta se portti on ahdas ja tie kaita, joka vie elämään, ja harvat ovat ne, jotka sen löytävät.

      Siis eikö siitä pidä ”MENNÄ” ja kuinka harvat sen ”LÖYTÄVÄT”?

    • Ahtaasta portista kukaan ei kulje yksin. Jolle kirkko ei ole äiti sille Jumala ei ole Isä. Ehtoollinen ja katumus (synnintunnustus) ovat ravintoa ja lääkettä tällä matkalla. Ilman niitä kaida tie muuttuisi ylivoimaiseksi suoritukseksi. Sellainen kristillisyys jossa ei olla rakkaan kirkon yhteydessä, on lavealla tiellä kuljemista. 🙂

    • Sami Paajanen siis kun kaste on suoritettu niin kuinka voi mennä ahtaasta portista sisään kun olen ymmärtänyt että kasteessa ”päästään” jo sisään?

    • Ari

      Nyt sinä esiinnyt apostolin varoittamien sanakiistojen harjoittajana.

      Jos olisit edes sen verran saanut laiskuudeltasi itsestäsi aikaa, että olisi lukenut edellä olevan selostukseni, miten Jeesuksen lähipiiri Pyhän maan luonnon ympäröimänä ymmärsivät kapean portin vertauksen, niin et menisi tässä olevaa tyhmää sanailuasi harrastanut asian vierestä puhuen.

      Kastehan on meille se toimitus, minkä välityksellä Pyhä Henki ottaa meidät Jumalan kansan yhteyteen.
      Tuossa vuoren laella olevan kaupungin ahtaasta portista sisälle pääsy siis on jo saatu aikaisemmin eli sillä, että on jo heti syntymän jälkeen saanut nimensä kaupungin kirjoihin mihin se on pantu täysivaltaisten kaupunkilaisen asemasta luetteloon YHDESSÄ KAIKKIEN MUIDEN TÄYSIVALTAISTEN KAUPUNKILAISTEN KANSSA.

      Sen sijaan yksinään olija on se joka laveasta portista eli kahden vuoren välisestä kanjonista menee YKSIKSEEN yksikseen autiomaahan itsensä kuivuuteen tappamaan.

      YMMÄRRÄ SIIS ARI

      että nimen pitää olla taivasten valtakunnan kirjoissa eli siis konkreettisesti kirkon kirjoissa

      eli siis Jeesuksen vertauksen kuvasta johtopäätöksiä tehdäksemme:

      Pitää olla kaupungin vakituinen asukas voidakseen ELÄÄ siellä YHDESSÄ TOISTEN KANSSA,
      Tai sen vaihtoehtona jäädä kaupungin ulkopuolelle ja mennä kuolemaan johtavaan harhailuun keskellä autiomaata kuolleet luunsa kuivumaan jättämään henkensä yksinäisyytensä takia heittäneenä.

      Jos yrität kaivella vertauksesta sellaista mihin sitä ei ole tarkoitettu, niin olet kuin auto, joka yrittää toimia tien vieressä olevan metsän puiden kuorimena, metsään menee.

  3. Siis mitä on ”kristilliset ”arvot, eikö ennen kirkko määritellyt kuinka elää, siis esivalta oli antanut vallan kirkolle määrittää nämä arvot ja esivalta sitten hoiti niitä rikkoneille rangaistuksia, mutta kun esivalta erotti kirkon tästä ”yhteistyöstä eli kirkko kuohittiin niin sitten alkoi huutoäänestys kuinka voi ”kristillistä” elämää elää ja kaikki synnit poistettiin kun esivalta ei enää rnagaissut niistä vaan hyväksyi ne ihmiselämään kuuluvina.

    • Ei valtio ole määritellyt kirkonoppia Ari !
      Jeesus on puhunut kahdesta tiestä paljon ja juutalaisille tuttua . On kristillisyyttä että portti on uskoontulo ja sillä selvä kun kaste siihen päälle , mutta se ahdas portti on jopa vaikea löytää Jeesuksen puheen mukaan . Sillä ei ole ihmisen helppo ottaa vastaan valmista työtä ja nöyrtyä Jumalan tahtoon elämänsä aikana , eläen syntien tunnustamisessa ja itsensä kieltämisessä armossa, vaan ihminen tahtoisi tulla valmiiksi ja elää oman tahdon mukaan . Kaita tie on itsensä kieltämistä , mutta se on samalla Kristuksen vapaudessa ja rauhassa olemista , ristiä kantaen . Se tie on kaita ja Jeesus on portti joka vie elämään . Suhde Jumalan sanaan on se tärkein , usein puhutaan Israelin kansan vaelluksesta ja Mooseksen vastustamisesta uppiniskaisena kansana ja ajatellaan että olemme parempia , mutta asia on paljon vakavampi meille , kun Israelin kansa oli tottelematon yhdelle ihmiselle , mutta nyt itse Jeesus puhuu joka on Jumala että olemme suurempia rikkojia kun olemme itse Jumalaa vastaan , jos emme tottele hänen sanaansa . Kaikki mitä Jeesus on puhunut myös apostolien kautta on Jumalan puhetta . Ja kaiken päämäärä on olla Kristuksen ruumiin osallisuudessa . Esirippu on revennyt ja nyt sen tilalla on ruumis , jonka kautta me menemme Isän kotiin .

  4. Ari , Paavali kirjoittaa Efesolaisille :
    32 Tämä salaisuus on suuri; minä tarkoitan Kristusta ja seurakuntaa.
    Kukaan ihminen ei ammentaa ulkopuolelta tätä suurta salaisuutta , ei vaikka olisi kuinka oppinut tahansa , siihen osallisuuteen liittyy niin paljon että siitä vois kirjan kirjoittaa ja silti jäisi paljon sanomatta , kun olemme samalla näkymättömän todellisuuden kanssa myös tekemisissä . Mutta uskon silmät ei nää ulkona sitä kaikkea . Ihminen on luotu yhteyteen Jumalan ja ihmisten kanssa ja psykologia todistaa ihmisen tarpeista olevan suurinta tulla nähdyksi ja kohdatuksi . Hyvin tyypillinen kokemus varmaan kaikilla kun meinaa jättää väliin joskus jostain syystä seurakunnan kokoontumisen ja lähtee hiukan vastenmielisestikin ehkä ja tullessa on iloinen ja vapaa mieli , että kerropa tämäkin perusteellisesti sanoin . Korintton kristityt oli kastettu ja Paavali kysyi että ettekö tiedä että teissä asuu Pyhä Henki . Ihmisjärki ja langennut luonto ei voi Jumalan salaisuuksia pukea aina sanoiksi .
    Ja yksi hienoimpia raamatunkohtia on kolossalaiskirjeestä kun Srk oli Jumalanpalveluselämässä mennyt harhaan, kun Paavali rakkaudella neuvoo että Srk voisi sydämet yhteen liittää rakkaudessa ja saada kehoitus tuntea Jumalan salaisuuden , Jeesuksen Kristuksen jossa kaikki viisaus on kätketty . Seurakunta on se koti jossa Kristus päänä hallitsee rakkaudella ja hän on portti mistä saadaan kulkea sisään ja ulos , kuten Johannes kirjoittaa .
    Hebrealaiskirjeen yksi tarkoitus oli ettei vastaanottajat luopuisi uskosta ja siihen on siellä varoitus , ettei kukaan jättäisi seurakunnan kokouksia kuten joillakin oli jo tapahtunut . Asia oli näin päivänselvä silloin että usko ja seurakunta liitettiin yhteen , tilanne ei ole muuttunut vaan sana pysyy samana .

    • Timo Gummerus oletko miettinyt yhtä evankeliumin sanaa jossa Jeesus sanoo:

      Matt. 11:25 Siihen aikaan Jeesus johtui puhumaan sanoen: ”Minä ylistän sinua, Isä, taivaan ja maan Herra, että olet salannut nämä viisailta ja ymmärtäväisiltä ja ilmoittanut ne lapsenmielisille.

      Siis tuossa on kuinka ihminen ei itse voi ymmärtää evankeliumia omassa ”viisaudessaan ja ymmärryksessään” vaan Jumalan tulee se ilmoittaa, eikö vaan?

      Siis ei evankeliumia voi opettaa, ei ihminen voi itse mitään ottaa ellei Jumala anna.

      Siis eikö Jeesuksen ajan fariseukset ja kirjanoppineet olleet lukeneet kirjoituksia ja osanneet ne hyvin, silti he eivät niistä löytäneet Jeesusta vaan uskoivat isiltä perittyyn oppiin/uskoon, eikö Paavali ollut saanut oppia ja silti hän vainosi seurakuntaa kunnes joutui nöytymään.

      Jeesus sanoo etteivät ulkopuolella olevat ymmärrä vertauksia, siis ne on niin yksinkertaisia että jokainen lapsikin ne ymmärtää mutta aikuiset jotka rakastavat valhetta ja ovat sokeita eivät niitä ymmärrä!

    • Ari

      Sekotat käsitteitä niin maan perusteellisesti.

      Siitä että monista oikaisuista huolimatta vääristelet Jeesuksen sanoja, saa sen käsityksen, että
      TAHALLASI omaa laiskuuttasi tai pinnaamisen haluasi puolustellen
      pyrit kieltäytymään viisauden hankkimisesta,
      vaikka Pyhän Hengen teksti eli Raamatun sana siihen kehottaa.

      Sananlaskut:

      4:5 HANKI VIISAUTTA, hanki ymmärrystä, älä sitä unhota, älä väisty pois minun suuni sanoista.

      4:7 Viisauden alku on: HANKI VIISAUTTA, ja kaikella muulla hankkimallasi hanki ymmärrystä.

      1) KOHTA ELI MISTÄ ON KYSYMYS JEESUKSEN PUHEESSA

      Et ole ymmärtänyt Jeesuksen puheen retoriikkaa hänen lausuessaan viittaamasi sanat.

      Matteuksen evankeliumi:

      11:25 Siihen aikaan Jeesus johtui puhumaan sanoen: ”Minä ylistän sinua, Isä, taivaan ja maan Herra, että olet salannut nämä viisailta ja ymmärtäväisiltä ja ilmoittanut ne lapsenmielisille.

      HEPREAN KIELESSÄ EI OLE VERTAILUMUOTOJA, siis ei komparatiivia eikä superlatiivia.
      Siksi TÄRKEIMMAN ASIAN korostamiseksi sitä piti verrata TOISEKSI PARHAASEEN ASIAAN.

      Juuri näin Vapahtajamme teki.

      Jumalan lapseksi
      tuleminen pyhässä kasteessa
      on kaikkein tärkeintä.

      Toiseksi tärkeintä on hankkia viisautta.

      Joten Ari hyvä

      Jos olisit vähääkään käyttänyt Jumalan sinulle luomistyössään antamaa järkeäsi,
      niin olisit huomannut ajatustesi räikeän ristiriidan.
      – Toisaalla Jumala pyytää viisauden hankintaan j
      – ja nyt tässä kuvitelmasi, että Jumala muka kieltää viisauden.

      Miksi sisäiset älysi hälytyskellosi eivät toimineet, kun vastoin kaikkea järjenkäyttöä ajattelematon oppisi väittää, että

      JUMALA VAATII VIISAUTTA
      ja samalla
      HÄN HALUAA TYHMYYTTÄ.

      2) VIISAUS AUTTOI JEESUKSEN LUO TULEMAAN

      Jos Itämaan viisaat olisivat olleet Itämaan tyhmiä, niin he eivät koskaan olisi päässeet tervehtimään Jeesus lasta.
      Mutta tähtitieteellisen oppineisuutensa takia he osasivat lähteä liikkeelle
      ja Raamatun profetian saatuaan pääsivät perille asti Jeesus lapsen luo.

      NÄIN TOTEUTUI HENGELLINEN LAINALAISUUS:

      – Etsiessään ihmistä he löysivät Jumalan

      Ja yhtä todellista uskonelämässä on voimassa myös saman lauseen käänteinen sanoma:

      – Etsiessään Jumalaa ihminen löytää ihmisen.

      Näin VIISAAT ITÄMAAN TIETÄJÄT tulivat myös lähetystyön uranuurtajia. He olivat ensimmäiset muiden kansojen edustajat, jotka pääsivät todistamaan Jeesuksesta.

      Raamattu todistaa ettei tyhmyyden propagandistia voi panna Jumalan kansan opastajaksi.
      Tyhmyyttään sellainen vain vetäisi evankeliumin asian lokaan ja sen aiheuttaman pahennuksen takia langettaisi lukuisia vilpittömiäkin mukanaan kadotuksen tielle.

      Sen sijaan Jumalan kansan palvelukseen virallisesti valitun pitää osoittaa VIISAUTTA.

      ja on aihetta huomata että Jumalan kansan vapauteen johdattanut MOOSES OSASI KAIKKEA EGYPTIN VIISAUTTA.

      Apostolien teot:

      – Valintakriteeri:

      6:3 Valitkaa sentähden, veljet, keskuudestanne seitsemän miestä, joista on hyvä todistus ja jotka ovat Henkeä ja viisautta täynnä, niin me asetamme heidät tähän toimeen.

      – Tulos hyvästä valinnasta: osasi asiansa:

      6:10 mutta he eivät kyenneet pitämään puoliaan sitä viisautta ja henkeä vastaan, jolla hän puhui.

      Joosefin viisaus toimi myös -faraon edessä:
      7:10 ja pelasti (JUMALA) hänet (Joosefin) kaikista hänen ahdistuksistansa. Ja hän antoi hänelle armon ja viisauden faraon, Egyptin kuninkaan, edessä; ja tämä pani hänet Egyptin ja kaiken huoneensa haltijaksi.

      Mooses osasi koko egyptiläisen kulttuurin riittävän perusteellisesti:

      7:22 Ja Mooses kasvatettiin kaikkeen egyptiläisten viisauteen,
      ja hän oli voimallinen sanoissa ja teoissa.

      3) ASENTEELLINEN TYHMYYS ON TUHOISAA

      On aiheellista hylätä turmioon vievä oppi ja elämä.

      Huomattakoon seuraavassa heprealaisen kertosäkeen rinnastukset

      PILKKA = TYHMYYS

      LUOPUMUS = TYHMYYS

      Sananlaskut:

      1:22 Kuinka kauan te, yksinkertaiset, rakastatte yksinkertaisuutta, kuinka kauan pilkkaajilla on halu pilkkaan ja tyhmät vihaavat tietoa?

      1:32 Sillä yksinkertaiset tappaa heidän oma luopumuksensa, ja tyhmät tuhoaa heidän oma suruttomuutensa.

      4) EI PIDÄ SEKOTTAA TOISIINSA ASENTEELLISTA TYHMYYTTÄ JA SYNNYNNÄISIÄ KEHITYKSEN VAJAVUUKSIA

      Kokonaan oma juttunsa on luonnostaan älyllisestä kehityksestä vaille jääneet.
      Olen tehnyt työtä kehitysvammaistenkin keskuudessa.
      Heidän koko olemuksensa kertoo, että he ovat sydämestään omaksuneet uskon elämän todella syvällisesti.
      Niinpä juuri heidän keskuudessaan tapaa aitoa iloa uskon hyvyyden lahjasta. Heille evankeliumi on ollut todella suuren ilon aihe. Jumalan armo vaikuttaa vapauttavasti ja ilo pursuu heidän kokok olemuksestaan, kun heille on kirkastunut, että Jumala on hyvä.

  5. Ari ; Jeesus ylistää muutamissa kohdissa raamatussa Isää Jumalaa , siitä yksinkertaisesta kaiken valmiiksi tehdystä työstä . Mutta kuten ahtaanportin vertauksessa ihmisen on vaikea löytää edes sitä kun ihmiselle ei kelpaa armo joka vieläpä annetaan syylliselle kuten Jumala vanhurskauttaa syntisen jumalattoman .
    Jeesus puhuu lapsista uskon esikuvina ja tuo lainaamasi kohta liittyy Johanneksen kasteeseen ja siinä Pyhä Henki laskeutui Jeesuksen päälle esikuvana mitä kristillisessä kasteessa tuli tapahtumaan . Jeesus oli tietysti Pyhä Hengessä koska Jumala on kolmiyhteinen , mutta siinä yksinkertaisesti näytettiin miten Jumala armonsa jakaa ihmisille . Sen kieltää ne jotka vaativat ihmistekoja ja haluavat ihmistekojen päälle ottaa Jumalan hyvyyttä , kuten Johanneksen kasteelle tulivat fariseukset joilla oli omia ansioita ja Johannes nimitti heitä kyykäärmeen sikiöiksi.
    Samalla se yksinkertaisuus tuli ilmi kun ihmiset kysyivät Johannes kastajalta : mitä meidän pitää tehdä ja Johannes vastasi että jos sinulla kaksi ihokasta anna toinen pois . Usko on tarkoitettu vastaanotettavaksi yksinkertaisesti sanaan uskoen . Pieni lapsi kun näkee perhosen niin hän tietää että Jumala on sen luonut eikä mieti muuta . Armo on vaikea ja mahdoton ymmärtää ilman omaa syntisyyttä ja mahdottomuutta . Omat ansiot ovat saastaisia vaatteita Herran edessä , hän pukee meidät ei me omien tekojemme kautta vaan armosta

  6. Sinulla Ari on vääristynyt käsitys evankeliumista , joka ilmoitettu kaikille ja hän on kuollut kaikkien ihmisten syntien puolesta . Sanon jopa sitä lahkohengeksi kun sanotaan että Kristus kuoli vain uskovien syntien puolesta ja tämä juontaa syntikäsityksen ymmärtämättömyyteen , joka näkyy sen linjan kristillisyydessä jossa ei tarvita syntientunnustamista . Ei Jumalan ilmoitus ole salatiedettä joka avautuu vain harvoille , se julistetaan kaikille kaikkeen maailmaan kastamalla ja opettamalla ja jotka pysyvät Kristuksessa ne pelastuvat . Helluntaina Pietarin saarna oli ilmoitusta , evankeliumia ja ne jotka kuulivat ja oottivat sanan vastaan ne 3000 ihmistä kastettiin ja saivat siinä synnit anteeksi ja Pyhän Hengen . Jumalan sana tulee ottaa vastaan niin kuin on kirjoitettu ja jos ei ymmärrä niin on raamatun kohtia jotka puhuvat samaa kieltä . Ihmisen kokemukset ja tunne- elämä vastustaa valmista pelastusta ja sitä ei voi käsittää jos ei ymmärrä omaa syntisyyttä josta nousee armon näköalat. Pelastus lahjana on lapseuteen ottamista ja sen jälkeen opetus ja oppia tuntemaan Kristuksen kautta Jumalan tahto , toisinsanoen pyhitys Kristuksessa , minun vähetä hänen kasvaa , enenevää synnin ja armon tuntemista ristiä kantaen , itseään kieltäen ja aina turvautuen armoon syntienanteeksiantamuksessa Kristuksen ruumiin jäsenenä

  7. Mieti Ari aikayhteyttä ?? Evankeliumi levisi apostolien aikana ja vasta helluntain jälkeen syntyi seurakuntia . Fariseukset ja kirjanpppineet kuvataan usein väärässä valossa , kuin eivät olisi tietäneet mitään , vaikka tunsivat kirjoitukset hyvin , mutta Kristus ei ollut kirkastunut .
    Uskon että fariseuksilla ja saddukeuksillakin on ollut Jumalan suunnitelmassa osa . Se ajanjakso mitä kuvataan Malakiasta Johannes Kastajaan usein kuvataan hiljaiseksi ajaksi ja juhannuspuheissa siitä useat mainitsee , mutta ei Jumala ollut toimeton . Silloin Septuaginta käännettiin Kreikaksi ja synogoogia syntyi ja fariseusten ja saddukeuksien ryhmät ja ajattelen että heillä on ollut merkitystä vaikka opiltaan ei ollut kirjoitusten mukaan kaikessa synagoogatpimitukset juutalaisuudessa kehittyivät ja uskon että nämä tapahtumat Jumalan suunnitelmassa valmistivat siihen miten alkuseurakunta vietti Jumalanpalveluksia ja joista on perintö saatu tähän aikaan , sen sisältöjen kautta vaikka laulut ja muoto on erilaista . Ja tietysti apostolien aikana Jumalanpalvelus osat jäsentyivät . Nämä kommentit tuosta ajasta on minun arvioita ei Jumalan sanaa , mutta voi kommentoida jos jollakin on tietoa tradition kautta tuosta 400vuoden ajasta . Luterilainen ei aporyyfikirjeitä yleensä lue epäyhtenäisen opin takia , mutta olisiko siellä historian tietoa asiasta ?
    Tästä aiheesta voisi joku tietävä kirjoittaa blogin ? Varmaan yli 15 vuotta sitten uusi tie lehdessä oli neljän eri tutkijan lausunnot Jumalanpalvelus elämän juurista ja muistan että kaikki olivat sitä mieltä että nykyinen Jumalanpalveluskaava on hyvin samanlainen kuin alkuseurakunnassa vaikka laulut ja esitys erilainen . Mutta ne osat , elementit mitä sisältö oli , oli hyvin samanlainen .

  8. Timo Gummerus tuot minulle:””Sinulla Ari on vääristynyt käsitys evankeliumista , joka ilmoitettu kaikille ja hän on kuollut kaikkien ihmisten syntien puolesta . Sanon jopa sitä lahkohengeksi kun sanotaan että Kristus kuoli vain uskovien syntien puolesta ja tämä juontaa syntikäsityksen ymmärtämättömyyteen , joka näkyy sen linjan kristillisyydessä jossa ei tarvita syntientunnustamista .””

    Tuot täysin omia olettamuksiasi, siis tottakai Jeesus on kuollut kaikkien syntien puolesta, siis kun ihminen syntyy ja kasvaa niin hän tekee syntiä ja lopulta kuolee synteihsä ja tarvitsee tehdä parannuksen Jumalan kutsuessa, saa armon ennen tehdyistä synneistään. Jos kuvittelee että armo käsittää myös kaikki tulevat synnitkin niin ei ole saanut Pyhää Henkeä! Siis kun on saanut kaikki ennen tehdyt synnit anteeksi armosta niin ymmärtää että ei voi tuomita ketään koska mistään synnistä koska itse on saanut omat synnit armosta anteeksi ja kun haluaa elää tästä armosta niin ei voi tuomita ketään!

    • ”Jos kuvittelee että armo käsittää myös kaikki tulevat synnitkin, ei ole saanut Pyhää Henkeä.” On totta, ettei syntejä saa etukäteen anteeksi. Se ei muuta sitä, etträ kristityllä on aina lupa yhä uudestaan tulla Jumalan anteeksiantoon luottaen katumaan syntejään.

    • Kristuksen kirkolle on annettu avaimet. ”Ottakaa Pyhä Henki,…”

      5:14 Jos joku teistä sairastaa, kutsukoon tykönsä seurakunnan vanhimmat, ja he rukoilkoot hänen edestään, voidellen häntä öljyllä Herran nimessä.
5:15 Ja uskon rukous pelastaa sairaan, ja Herra antaa hänen nousta jälleen; ja jos hän on syntejä tehnyt, niin ne annetaan hänelle anteeksi. 
5:16 Tunnustakaa siis toisillenne syntinne ja rukoilkaa toistenne puolesta, että te parantuisitte; vanhurskaan rukous voi paljon, kun se on harras.

    • En minä Ari mitään oleta , kyllä minä tunnen uudestikastajien opin tarpeeksi hyvin jota sinä edustat . Jeesus kuoli ennen tehtyjen ja kaikkien tulevien syntien puolesta ja Kristuksessa ne saadaan anteeksi . Huomaatko miten oppisi on reikäjuustoa? Syntientunnustaminen on sivuseikka , armonjärjestys väärä ja ihminen siellä mestaroi ja määrittelee kenessä on Pyhä Henki ja kenessä ei . Syntikäsitys on suurempi ongelma uudestikastajilla kuin kaste joka sekin on heillä turha teatteri , muka joku hyvyyden osoitus Jumalalle , kuuliaisuuden askel. Armo on narusta vedettävä laastari kun sitä tarvitaan vaikka se on elämämme ja pelastuksen edellytys . Toit sen hyvin esille aikaisemmin että sinussa ei asu synti etkä siis ole varmaan sitä tehnyt aikoihin . Tuo on ongelmasi juuri Ari , kun kiellät syntisyyteesi ja sieltä näköalatornista määrittelet muut harhaoppisiksi . Tuolla opillasi on eri pelastustietä lapsille aikuisille ja usein juutalaisille , Kristus ei tule läheiseksi ja rakkaaksi kuin sen kautta että hän saa meitä armahtaa ja pestä meidän syntejä jatkuvasti aina uudelleen ja uudelleen . Pyhä Hengen työ estyy myös jos kiellämme syntisyytemme ja siitä yhdestä armonkokemuksesta saarnataan joka käänteessä , vaikka hän tahtoo aina vaan meitä armahtaa . Lapseutta ei ilman armon tuntemista . Matias on sinulle monta kertaa kehoittanut sanoilla ; tee parannus ja käsitä se nyt syntien tunnustamisena että et pyri uskoon ja taas kasteelle kuten moni tekee , hän on aina valmis ei niinkuin uudestikastajat opettavat että pari kertaa elämässä ja sitten peli on pelattu , etsikkoaika ja moni muu tulkinta johtuu kun ei tunneta sanaa .

    • Timo Gummerus en minä itse katso olevani mikään ns ”uudestikastaja/uudestikastettu”, minulle Pyhä Henki avasi Pietarin sanat ”tehkää parannus ja OTTAKOON KUKIN TEISTÄ kasteen, siis en voi tuota mitenkään sovittaa siihen mitä minulle on sanottu/opetettu vauvana tehdystä kasteesta, olin siis kuuliainen tuolle sanalle!

    • ”Pyhä Henki avasi Pietarin sanat: ”tehkää parannus ja ottakoon kukin teistä kasteen.” Olisipa Henki avannut sinulle, Ari Pasanen, senkin, milloin ja keille Pietari nuo sanansa sanoi! Hän ei puhunut kristilliselle seurakunnalle; sellaistahan ei tuolloin vielä ollut.

    • Ari

      Pyhä Henki ei puhu itseään vastaan.
      Kun menit uudelleen kasteelle, niin sen sai aikaan vain saamasi Hubmeierin vuosina 1525-1527 KEKSIMÄ väärennös evankeliumista. Tuo kapinapäälliköksi pyrkinyt, mutta siinä epäonnistunut SINUN KASTEOPPISI

      K E K S I J Ä

      joutui vääristelemään useampia raamatunkohtia voidakseen jatkaa tammikuussa 1525 ensimmäisten uudelleenkastajien perinnettä. Tuo tammikuun porukka teki moisen teon PROTESTOIDAKSEEN ZÜRICHIN KAUPUNGINRAADIN YHTÄ PÄÄTÖSTÄ VASTAAN.

      Joten Ari

      Koeta nyt edes vähän totella Jumalan sanaa, niin etteivät moisten kapinahankkeitten perintönä meille saakka ajautuneet Raamatun sanoman vääristelyt voisi enää pitää sinua orjanaan.

  9. Minulla alkaisi kellot soimaan jos kristikunta on ollut väärässä koko ajan , kuten kasteen ja ehtoolisen merkityksestä pitkälti ovat olleet ja vasta 1600 luvulla tuli uudestikastajien oppi . Ja myös synti ja armokäsitys on paljon yhtenäisempi kuin reformoitu teologia toi uskonpuhdistuksen jälkeen . Ja juuret menee tietysti apostolien opetuksiin asti ja vaikka kirkkokunnat jakautuivat siellä on yhteisiä uskontunnustuksia opissa ja nämäkin on ymmärretty usein turhiksi hokemiseksi vaikka ne ovat sanan mukaan myös ylistystä Jumalalle . Ei väärin ymmärretty Pietarin saarna ole ”pomppu” ja aikamatka teologiassa 1900 luvulle , se ei ole traditiota vaan uutta ihmisjärjen tuotosta jota Raamattu kutsuu harhaopiksi . Tähän ei tarvitse kuin ihan 1% verran sitä maalaisjärkeä . Kaikki tutkiminen on hyvästä ja moni löytänyt Jumalan suuruuden Kristuksesta tutkimalla jos se seurakunnan ovi on vaikea avata

    • Timo Gummerus siis mistä näkee oikean kristinuskon, teoriasta vai teoista?

      Miten ajattelet Jeesuksen todellisten opetuslasten elävän, samoiko kuin elivät kun seurasivat Jeesusta maan päällä?

      Miten ajattelet sielunvihollisen oman ns ”kristityn” seurakunnan elävän, näkyisikö se teoista, olisiko siellä väkivaltaa?

      Siis mielenkiintoisesti Jeesus sanoo jo etukäteen että sielunvihollinen perustaa oman ”taivasten valtakunnan”!

      Matt. 11:12
      Mutta Johannes Kastajan päivistä tähän asti hyökätään taivasten valtakuntaa vastaan, ja hyökkääjät tempaavat sen itselleen.

      Sille mille tuo väärä ns ”kristillinen” kirkko perustuu, perustuuko se valheelle, kyllä, sen oppi on valhetta ja sen jäsenien teot on selkeästi nähtävissä mm väkivaltana ja kaikkinaisena pahuutena!

    • Ari

      Viittauksesi Matt. 11:12 on kaiken hölmöilyn huippua. Tuolla jakeella ei ole mitään kosketuskohtaa keskustelemamme aiheen kanssa.

      Toimit kuin jos joku pikkupoika olisi kärähtänyt tupakanpoltosta, ja sitten asiasta huomauttaneelle menisi sanomaan, että he yhdessä naapurin pojan kanssa tekivät bensiiniä.

      Juuri tämän tason logiikkaan – eli oikeammin sanoen sen puutteeseen – kuuluu esittämäsi jae tässä keskustelussa.

      Ari hyvä

      HANKI VIISAUTTA!

      Sananlaskut:

      4:5 Hanki viisautta, hanki ymmärrystä, älä sitä unhota, älä väisty pois minun suuni sanoista.

      4:7 Viisauden alku on: hanki viisautta, ja kaikella muulla hankkimallasi hanki ymmärrystä.

      Muista että Vanha testamentti on Pyhän Hengen sanoittamaa.

      NIIN SIIS MYÖSKIN TÄMÄ KEHOTUS VIISAUDEN HANKKIMISESTA

      JA KOSKA PYHÄ HENKI ON IKUINEN JUMALA,
      NIIN HÄNEN SANANSAKIN ON VOIMASSA
      TÄNÄ PÄIVÄNÄKIN.

      TÄNÄ PÄIVÄNÄ

      Hebrealaiskirje:
      3:7 Sentähden, niinkuin Pyhä Henki sanoo: ”Tänä päivänä, jos te kuulette hänen äänensä,

      https://www.koivuniemi.com/raamattu?tila=pikahaku&hakuehto=++t%E4n%E4+p%E4iv%E4n%E4%2C++&kaannos=fi-38&kirjat=vt

Timo Gummerus
Timo Gummerus
Armahdettu syntinen , luterilainen