Voit löytää Tanakhista, Raamatusta ja Koraanista yhteisen saman sanoman. Siksi me mahdumme samaan Taivaaseen ja kuulumme samaan perheeseen, vaikka uskoisimme eri tavoin. Juutalaiset, kristityt ja muslimit ovat saman Jumalan kannattajia ja todistajia. On aika lopettaa toistensa pitäminen harhaoppisina tai vääräuskoisina ja elää yhdessä uskossa, toivossa ja rakkaudessa tehden maailmasta parempi paikka kaikille. Joulun suuri salaisuus ei ollut siinä, kuka Jeesus oli, vaan siinä, mitä Jeesuksella oli sanottavana koko maailmalle.
Tärkeintä ei ole olla oikeassa elämässä. Tärkeintä on elää uskossa, toivossa ja rakkaudessa. Jokainen, joka huutaa avuksi Jumalaa ja pyrkii elämässään hyvyyteen ja rakkauteen, pääsee Taivaaseen. Oikea Jumala on täydellinen Rakkaus. Hän tuntee jokaisen meistä täydellisesti ja näkee, kenen puolella haluamme olla. Oikea Jumala ymmärtää vaikeuksiamme löytää Totuus tämän päivän maailmassa. Siksi oikea Jumala voi hyväksyä yhteyteensä eri tavoin uskovia. Oikea Jumala haluaa, että jokainen ihminen elää oman vakaumuksensa mukaan ja että jokainen pyrkii elämässään hyvyyteen. Oikeudenmukaisuus Jumalalle on sitä, että Rakkaus ja Totuus voittavat lopulta. Kaikki on armoa.
Seimen lapsi haluaa, että uskomme yhteen Jumalaan, jolla on monta nimeä Jahve, Taivaallinen Isä tai Allah. Tämä Jumala antaa katuvalle synnit anteeksi ja lahjoittaa uskovalle ikuisen elämän kuoleman jälkeen. On turha väitellä uskon asioista. Jumala paljastaa Totuuden jokaiselle kuoleman jälkeen. Sama sanoma yhdistää meitä ja siitä meidän pitäisi iloita ja välittää toisistamme joka päivä.
Hyvää joulua aivan kaikille!


Olet väärässä juutalaisuuden suhteen. Jesajasta on pitkäaikainen, vuosituhantinen perinne, miten tämä kirja luetaan ja ymmärretään juutalaisten piirissä. Kirkko on tehnyt kirjasta aivan oman tulkinnan vastoin juutalaisuutta. Tämä on historialllinen fakta. Voit jälleen kerran kysyä asiaa keneltä tahansa juutalaiselta. En ymmärrä, miksi kirkon jäsenten pitää aina turvautua valheisiin ja juutalaisuuden vääristelyyn. Eikö Hitlerin ja Lutherin juutalaisvihasta opittu mitään?
Toivonen taas meni väärin. Juutalaisuudessa on erilaisia haaroja. Rabbien tulkintoja on erilaisia, mitä mielikuvituksellisia. Juutalainen perinne ei ole yksimielinen, koska juutalaisuus ei ole mikään monoliitto.
Juutalaiset pilkasivat lutherin aika samalla tavalla kristittyjä, kuten pilkaavat ja vainoavat edelleen. 🤩
Tuo lause missä yhdistät Lutherin ja Hitlerin osoittaa Pasi huonoa historian tuntemusta .
Pasi, Sami ja Timo.
Kannattaisi muistaa sekin, että läntinen kristikunta samasti pitkään rabbiinisen juutalaisuuden, profeettojen ja Israelin uskonnon, mikä johti väärintulkintoihin. On olemassa myös varhaisen juutalaisuuden tutkimusta, jonka mukaan rabbiininen juutalaisuus nimenomaan torjui myös juutalaisuuden piirissä aikaisemmin hyväksytyt tulkinnat esimerkiksi Jumalasta. Vastareaktiona kristinuskolle. (Mainitsemani De Young, jonka luulisi kiinnostavan erityisesti Samia hänen ortodoksisen apologeettisen intressinsä vuoksi). Sittemmin juutalaisuus on tietenkin kehittynyt omalakisesti.
Juutalaisvihan ja antisemitismin historia on pitkä ja synkkä ja sitä on perattu kirkkohistoriassakin moneen kertaan, jotta päästäisiin eteenpäin menneisyyden virheistä ja synneistä. Valitettavasti Lutherilla on oma osansa sen lietsonnassa, mitä emme tietysti puolusta.
Ja kun aina vedotaan Luther – Hitler -jatkumoon, pitää muistaa kaksi asiaa. Ensiksikin natsit hyödynsivät kaikkea Saksan historiaan kuuluvaa, mitä vain saattoivat, vääristäen sen omien tarkoitusperiensä mukaiseksi. Toiseksi, natseille kelpasi Lutherin vanhana kirjoittama ”Juutalaisista ja heidän valheistaan”. Mutta siitä julkaistiin ”kansanpainos”, josta oli poistettu Lutherin teologinen argumentaatio, joka kuitenkin oli pääosassa. Tiedämme, että jos natsit olisivat sotansa voittaneet, aktiiviset kristitytkin olisi viety ensi tilassa keskitysleiriin.
Nuori Luther uskoi muuten juutalaisten kääntyvän kristityiksi kun katoliset harhat olisi poistettu. Häneltä löytyy nimenomaisia kannanottoja, joiden mukaan kristittyjen tulisi esimerkiksi Kristuksen kärsimystä tutkistellessaan keskittyä omiin synteihinsä eikä syyttää juutalaisia.
Vielä Pasille sovitusopista. Jeesus asetti meille ehtoollisen. Sen asetussanoissa tulee selvästi esille, että Jeesus odotti kuolevansa ja että hänen verensä vuodatettaisiin sovitusuhriksi.
Ettei nyt vain olisi niin, että intosi historiallis-kriittisen eksegetiikan yhtä laitaa kohtaan johtuisi siitä, että kammoat radikaalieksegeettiemme tavoin veristä syntien sovituksen ja anteeksiannon evankeliumia. ”Ristin vanhan luo, joka sovituksen tuo, Hänen veressään” kuten Nuoren seurakunnan veisukirjan mukaisesti laulettiin.
Minun juutalaisten ystävieni mukaan juutalaiset ovat täysin yksimielisiä juutalaisten tärkeimmistä opetuksista. Otan esimerkin asioista, joista kaikki juutalaiset ovat samaa mieltä, oli suuntaus mikä hyvänsä. Asiat olen tarkistanut juutalaisuuden asiantuntijoilta. On myös paljon muita yksimielisyyden asioita. Seuraavilla kohdilla on merkitystä Uuden Testamentin eksegetiikassa.
Juutalainen viitekehys UT eksegetiikassa: 1. Jumala on yksi. Ei ole Kolminaisuutta. Pyhä Henki ei ole Jumala, vaan Jumalan voiman ilmentymä. 2. Jeesus ei täytä juutalaisuuden viittä Messias-vaatimusta. 3. Käännösvirheet Tanakhista Septuagintaan esim. Jesajan nuori nainen. 4. Juutalaisuus ei hyväksy ihmisuhreja syntien sovituksessa eikä yksi ihminen voi sovittaa muiden syntejä. 5. Mooseksen lain noudattaminen oli Jumalan tahto ja laki, ei mitään sydämen ulkokultaisuutta. 6. Jeesus oli juutalainen ja noudatti elämässään juutalaista lakia.
Me voimme olla asioista eri mieltä. Kenenkään ei tarvitse minua kannattaa. Tämä ei ole mitään kilpailua suosiota tai maineesta. Minä olen päätynyt johtopäätöksiini oman vuosikymmenten tutkimuksen ja opiskelun jälkeen ja kuuntelemalla erilaisia lähteitä ja seuraan paljon juutalaisia ja islamilaisia teologeja myös. Esitän kaiken tämän jälkeen vaihtoehdon katsoa asioita ja näytän, että olisi olemassa löytää yhteinen ja sama sanoma juutalaisuudelle, kirkolle ja islamille. Sen yhteyden puolesta minä puhun ja tiedän, kyllä, ettei sellainen toteutu minun elinaikanani, mutta on olemassa toivo tästä unelmasta ja tulee päivä, jolloin kirkko myöntänee, että se teki Jeesuksesta Jumalan ja Messiaan vastoin juutalaisuutta. Olin Wille Riekkisen oppilas ja olen sitä edelleen.
Hyvää Uutta Vuotta 2026!
Pasi taas meni väärin. Ut: n eksegetiikkassa on monia tulkintoja yliopusto tutkijoiden parissa. Juutalaiset tietysti puolustavat omaa tulkintaa. He hylkäsivät Messiaan, tosin eivät kaikki. Juutalaiset ovat alusta asti vihanneet kristittyjä, ja jo varhaisessa vaiheessa synagooga rukouksiin lisättiin kristittyjä karkoittavia rukouksia. Sellainen on juutalaisuus.
Jokaisen pitää pitää kiinni siitä, minkä hyväksi ja oikeaksi näkee. Minä en ole tuhoamassa Jeesusta, Jumalaa tai kirkkoa. Korkeintaan viestini voivat johtaa perinteisten näkemysten muuttumiseen tai uusiin tulkintoihin asioista. Erilaiset tulkinnat ovat kuuluneet kirkkoon alusta asti ja nyt toivon, ettei viedä roviolle eikä tuhota toisinuskovien kirjoja. Me mahdumme samaan Taivaaseen, vaikka uskoisimme hieman eri tavoin. Oikea Jumala näkee sisimpäämme ja tietää, kenen joukoissa kukin haluaa kulkea. Minäkin uskon Jeesukseen ja hän on minulle tie, totuus ja elämä. Joka päivä elämäni loopuun asti.
Pasi taas meni väärin. Kukaan kristitty ei voi olla kristitty uskomalla tavallasi. Ei kukaan.
Leppoisaaa Uutta Vuotta 2026!
Olen aina tiennyt, että kirkossa vääristellään juutalaisuutta, mutta kaikkea sitä saa lukea ja kuulla. Juutalainen viitekehys ei ole mikään salaisuus eikä teoria. Jeesus oli juutalainen ja eli täysin juutalaisen ihmisen elämää. Totta kai hänen elämääsä ja sanomaansa tulee tarkastella juutalaisesta kulttuuriympäristöstä käsin. Se on eksegetiikan tutkimusmetodin yksi osa. Jos käytät toista viitekehystä, saat toisenlaisia tutkimustuloksia.
Paavalin sanomaa tulee tarkastalla yhtä lailla hellenistisestä kulttuuriympäristöstä käsin. Paavali liittyi osaksi hellenismiä ja tulkitsi sen pakanauskontojen ja kreikkalaisen kulttuurin ideoilla kirkon sanomaa. Paavali hylkäsi juutalaisen viitekehyksen, mikä panee epäilemään hänen taustaansa juutalaisena. Koko heppu taisi olla myös katolisen kirkon keksintöä kuten paavit Pietarista alkaen.
Kuka on kristitty? Minun mielestäni henkilö, joka seuraa historiallista Jeesusta ainakin. Kirkko ei tee ihmisestä kristittyä tai uskovaa. Kuka tahansa voi uskoa yhteen Jumalaan ja Jeesukseen myös ilman kirkkoa ja pappeja.
Tärkeintä ei ole olla oikeassa elämässä, vaan elää uskossa, toivossa ja rakkaudessa. Usko ja rakkaus kuuluvat yhteen. Oikea Jumala paljastaa Totuuden kaikille kuoleman jälkeen ja Rakkaus ja Totuus voittavat lopulta onneksi. Jokainen, joka huutaa avuksi Jumalaa ja pyrkii elämässään hyvyyteen, pääsee Taivaaseen kuoleman jälkeen. Se on Armoa.
Toivonen taas meni väärin. Juutalaisen lahkon kannattaja vain voi puhua näin. Uusi testamentti on sinulle suuri joulusatu. Ei jatkoon.
Jos haluat tietää ja tuntea, millaista on oikea juutalaisuus ja oikeat juutalaiset, voin kädestä pitäen opastaa Noaan jälkeläisten eli Noahide-liikkeen tilaisuuksiin. Näet siellä, keitä he ovat ja millaisia. Voit kysyä keneltä tahansa mitä tahansa juutalaisuudesta ja lupaan, että jokaiseen ihmettelyysi ja kysymykseesi varmasti vastataan. Ennakkoluulosi muuttuvat ja saat faktoihin perustuvan kuvan juutalaisista. Kaiken löydät myös Googlesta nimellä Noahide. Tervetuloa mukaan!
Toivonen taas meni väärin. 1800 luvulla syntynyt juutalaislahko jossa jäseniä on kouralinen ja joka on marginaalin marginaali ei innosta. Kristityille riittää oikea juutalainen Jeesus Kristus.
Nooan jälkeläiset ei ole mikään marginaaliryhmä. Se on avoin liike, jonka juutalaiset ovat käynnistäneet juuri ei-juutalaisia varten. En ymmärrä, miksi kirkon jäsenet vihaavat juutalaisia Lutherin tapaan jakamalla heistä väärää tietoa. Me emme haasta kenenkään kanssa riitaa. Annamme kirkolle vastauksia juutalaisuuden pohjalta ja oikaisemme eksegetiikassa esitettyjä selviä virheitä mitä tulee erityisesti Tanakhin tulkintaan ja Jeesuksen elämään juutalaisena ihmisenä.
Autan sinua Google AI avulla:
”Noahiidi-liike (englanniksi
Noahidism tai Noachidism) on juutalainen monoteistinen uskonnollinen liike, joka on suunnattu ei-juutalaisille. Liike perustuu perinteiseen juutalaiseen tulkintaan seitsemästä Nooan laista, joiden katsotaan olevan Jumalan antama yleismaailmallinen moraalikoodi koko ihmiskunnalle.
Seitsemän Nooan lakia
Juutalaisen lain (Halakha) mukaan ei-juutalaisten ei tarvitse kääntyä juutalaisuuteen, mutta heidän on noudatettava näitä seitsemää perusperiaatetta päästäkseen ”tulevaan maailmaan” (Olam Ha-Ba), joka on vanhurskaiden lopullinen palkinto.
Lait, jotka on lueteltu perinteisesti Babylonian Talmudissa, ovat seuraavat:
Älä palvo epäjumalia. Usko yhteen Jumalaan.
Älä kiroa Jumalaa. Kunnioita Luojaa.
Älä murhaa. Suojele ihmiselämää.
Älä syyllisty seksuaaliseen moraalittomuuteen. Kunnioita avioliittoa ja elä moraalista perhe-elämää.
Älä varasta. Kunnioita toisten omaisuutta.
Älä syö elävästä eläimestä revittyä lihaa. Kunnioita eläinten elämää.
Aseta oikeusistuimia. Perusta oikeudenmukainen ja toimiva oikeusjärjestelmä yhteiskuntaan.
Moderni liike
Moderni noahiidi-liike syntyi 1990-luvulla, ja sen perustivat Israelin ortodoksijuutalaiset rabbit, pääasiassa Chabad-Lubavitch-liikkeestä. Liikkeen myöhäinen johtaja, rabbi Menachem Mendel Schneerson, käynnisti maailmanlaajuisen kampanjan Nooan lakien tunnetuksi tekemiseksi.
Noahiidit (hepreaksi Bnei Noach, ”Nooan pojat”) ovat ei-juutalaisia, jotka pyrkivät elämään näiden lakien mukaisesti ilman muodollista kääntymystä juutalaisuuteen. Liike tarjoaa ei-juutalaisille tavan harjoittaa monoteistista uskoa ja eettistä elämää juutalaisen perinteen ohjauksessa.”
Tervetuloa mukaan!
Toivonen taas meni väärin. Ihminen ei pelastu lain tekojen kautta. Laki annettiin juutalaisille paljon myöhemmin. Syy oli siinä, että syntinen kansa edes jotenkin pysyisi tolkuissaan. Juutalaisia ei kristityn ole lupa vihata, mutta juutalaiset torjuvat kristityjen Jumalan ja levittävät Jeesuksesta harhaoppia. Kirkko ei ole koskaan sellaista hyväksynyt. Eikä hyväksy. Kun löydät Kristuksen sumu hälvenee.
Toivonen taas meni väärin. Laki täytetään uskolla, tulemalla Kristuksen kuvan kaltaiseksi. Ei muuten. Juutalaisilla ja muslimeillä on eri kirjat eri sanoma, sen näkee sokeakin.
Juutalaiset noudattavat Mooseksen lakia, koska Jumala niin käski ja tämä laki annettiin kylla jo kauan kauan sitten, paljon ennen Jeesuksen syntymää ja Jeesus noudatti sitä tarkalleen ja muistutti, että yhtäkään kohtaa laista ei oteta pois.
Juutalaisilla, kirkolla ja islamilla on yhteinen ja sama Jumala, on aina ollut, minkä katolinen kirkko myös myöntää. Kirkko keksi aivan oman tulkinnnan Jeesuksesta ja teki hänestä Messiaan ja Jumalan, kaikki vastoin Jeesuksen omaa uskontoa. Kukaan ei pääse tätä historiallista totuutta pakoon. Se kohdataan ennemin tai myöhemmin ja oikea Jumala paljastaa Totuuden aivan kaikille kuoleman jälkeen ja kertoo, kuka Jeesus oikein oli. Se on monille yllätys ja oikea joululahja kaikille.
Herran veli Jaakob on kanssasi eri mieltä. Hän tunsi kyllä Jeesuksen sanoman varmasti toteamalla kirjeessään, että ihminen tuomitaan tekojen perusteella, mikä tarkoittaa, että usko ja hyvät teot kuuluvat yhteen. Tämä kohta oli Martti Lutherille arka paikka. Hän ei voinut tätä hyväksyä ja hylkäsi opetuksen ja samalla hyväksyi kirkon muokkaukset Jeesuksen sanoihin ja valitsi historiallisen Jeesuksen sijasta Paavalin omat ideat.
Toivonen taas meni väärin. Laki täytetään uskolla, tulemalla Kristuksen kuvan kaltaiseksi. Ei muuten. Jaakobin kanssa kristityt ovat samaa mieltä. Ilman uskoa Messiaaseen on mahdoton olla otollinen Jumalalle. Juutalaisilla ja muslimeillä on eri kirjat eri sanoma, sen näkee sokeakin.
Jeesuksen sanoma oli yksinkertainen: Rakasta Jumalaa yli kaiken ja kaikkia muita kuin itseäsi. Älä tapa koskaan ketään, äläkä vihaa. Kulje jokaisen rinnalla elämässä ja kerro Jumalan lahjoista ihmiskunnalle: syntien ja virheiden anteeksiantamisesta, ikuisesta elämästä kuoleman jälkeen ja rakkauden voimasta jokaisen elämässä. Ketään ei saa vihata tai syrjiä uskon eikä minkään muun asian tähden. Syvä uskonnollisuus ei ole tiettyjä ruokia, tiettyä vaatetusta tai määrättyjä menoja ja tapoja. Jeesuksen mielestä syvä uskonnollisuus on arkista elämää uskossa, toivossa ja rakkaudessa.
Toivonen taas meni väärin. Pelkkä moraalihötön julistaminen ei ketään pelasta. Koska Nooan pojat ovat rikkoneet kaikki. Heillä ei myöskään ole syntien anteeksisaamista. Temppeli ja uhrikultit ovat tuhotut ja loppuneet. Kristityillä sen sijaan on avoin lähde syntiä ja saastaisuutta vastaan. Kristuksen veri puhuu parempaa kuin Aabelin veri.
Kristuksen, uhri on ylivertainen ja voimakkaampi kuin Vanhan testamentin Abel (Aapeli) hänen vanhurskaasta elämästään huolimatta, sillä Jeesuksen veri tuo pysyvän sovituksen ja iankaikkisen elämän, kun taas Kainin tappama Aapelin veri huusi kostoa Jumalalle, mutta Kristuksen veri puhuu rauhaa, anteeksiantoa ja uutta liittoa. Tätä nooan lahkolla ei ole tarjolla. 🙂
Joo. Kaikki tämä palstatilan käyttö juupas-eipäs-onpas -debattiin, jonka taustalta paljastuu yhden blogistin into levittää uutta noakiittien ”evankeliumia” verhottuna radikaalieksegetiikan näkemyksiin.
Eipä mitään uutta auringon alla. Aikanaan Rudolf Steinerin okkultismi sai mukaansa muutamia silloisen liberaaliteologian mitäänsanomattomuuksiin pettyneitä teologeja. Syntyi ”kristiyhteisö”, antroposofinen kristinuskontulkinta. Ihminen ei elä pelkästä demytologisaatiosta vaan tarvitsee ripauksen salatiedettä tai juutalaista eksotiikkaa. Tai jotain muuta kiehtovaa. Enpä usko, että meidän kannattaa jatkaa tätä yhtään pidemmälle ja tarjota ilmaista mainosta uudelle harhaopille (valitettavasti tätä sanaa on pakko nyt käyttää).
Erilaiset tulkinnat ovat kuuluneet kirkkon alusta asti ja asioista oltiin aikanaan montaa mieltä. Kaikki muuttui, kun monarkkinen piispuus sai vallan yleisen pappeuden sijaan. Alussa naiset olivat tasa-arvoisia ja olivat myös äänessä, mutta valta sekoitti kirkkoisien päät. Paavalin nimissä on tehty paljon pahaa kirkon historiassa.
Toivonen taas meni väärin. Et tunne kirkkoa ja sen opetusta. Kirkossa saa keskustella erilaisista näkemyksistä ihan vapaasti. Eri asia on sitten sinun ahdistava, hyökkäävä propaganda, sellaiselle kirkossa ei ole tilaa. Hyvä, että kirjoituksesi laitetaan roskiin. Syy on selvä, kirjoituksesi on niin lapsellisia, että ei kukaan kirkossa ota niitä vakavasti. Sinulla ei ole mitään kompetenssia koska olet aivan pihalla ja sekaisin. Juutalainen lahkon opetukset aineuttavat aivosumun. 😍