Voit löytää Tanakhista, Raamatusta ja Koraanista yhteisen saman sanoman. Siksi me mahdumme samaan Taivaaseen ja kuulumme samaan perheeseen, vaikka uskoisimme eri tavoin. Juutalaiset, kristityt ja muslimit ovat saman Jumalan kannattajia ja todistajia. On aika lopettaa toistensa pitäminen harhaoppisina tai vääräuskoisina ja elää yhdessä uskossa, toivossa ja rakkaudessa tehden maailmasta parempi paikka kaikille. Joulun suuri salaisuus ei ollut siinä, kuka Jeesus oli, vaan siinä, mitä Jeesuksella oli sanottavana koko maailmalle.
Tärkeintä ei ole olla oikeassa elämässä. Tärkeintä on elää uskossa, toivossa ja rakkaudessa. Jokainen, joka huutaa avuksi Jumalaa ja pyrkii elämässään hyvyyteen ja rakkauteen, pääsee Taivaaseen. Oikea Jumala on täydellinen Rakkaus. Hän tuntee jokaisen meistä täydellisesti ja näkee, kenen puolella haluamme olla. Oikea Jumala ymmärtää vaikeuksiamme löytää Totuus tämän päivän maailmassa. Siksi oikea Jumala voi hyväksyä yhteyteensä eri tavoin uskovia. Oikea Jumala haluaa, että jokainen ihminen elää oman vakaumuksensa mukaan ja että jokainen pyrkii elämässään hyvyyteen. Oikeudenmukaisuus Jumalalle on sitä, että Rakkaus ja Totuus voittavat lopulta. Kaikki on armoa.
Seimen lapsi haluaa, että uskomme yhteen Jumalaan, jolla on monta nimeä Jahve, Taivaallinen Isä tai Allah. Tämä Jumala antaa katuvalle synnit anteeksi ja lahjoittaa uskovalle ikuisen elämän kuoleman jälkeen. On turha väitellä uskon asioista. Jumala paljastaa Totuuden jokaiselle kuoleman jälkeen. Sama sanoma yhdistää meitä ja siitä meidän pitäisi iloita ja välittää toisistamme joka päivä.
Hyvää joulua aivan kaikille!


Toivoselta on ilmestynyt nyt kirkollinen kummeli 2 jatko-osa.