Luin uutisen siitä, että Sley:n Porin messuyhteisöltä kiellettiin ehtoollisjumalanpalvelusten vietto rukoushuoneella. Ensin ei saatu viettää messua seurakunnan tiloissa(vaikka aikaisemmin yhteistyö oli ollut saumatonta) ja sitten ei saatu viettää messua seurakunnan tilojen ”ulkopuolella”. Kummallista. Nuo Sley:n messut ovat keränneet 125-140 henkilöä viikoittain. Pyhäkoulussa on ollut 15-25 lasta. Päätöksen messujen kieltämisestä teki Turun arkkihiippakunnan tuomiokapituli piispa Mari Leppäsen johdolla. Mistä tässä on oikein kysymys? Eikö ole seurakunnan ja kirkon edun mukaista, että noin ison joukon seurakuntalaisia sanan ja sakramentin ääreen kokoava toiminta saa jatkua? Samaan aikaan on kirkolliskokouksen päätös ohitettu piispain pastoraalisella ohjeella, kirkolliskokouksen, joka on ylin päätäntäelin Suomen evankelis-luterilaisessa kirkossa. Eikö olisi kirkon edun mukaista sallia messut ja kunnioittaa kirkolliskouksen päätöstä? Nyt kirkon toiminta vaikuttaa täysin epäloogiselta. Liitän tahan alle linkin Sley:n kotimaantyön johtajan Juhana Tarvaisen kommenttiin liittyen. Huomasin juuri nyt, että myös Seinäjoen Sley:n messuyhteisöltä on otettu ehtoollisenvietto-oikeus pois. Surullista. Mihin kastekirkkoni on tällä logiikalla menossa?
https://www.sley.fi/mista-on-kyse-porin-ehtoollislupapaatoksessa
https://www.sley.fi/ensin-pori-nyt-seinajoki-missa-kielletaan-ehtoollinen-seuraavaksi
Kotimaa, 26.6.2025
Sopii suoraan blogin otsikkoon, sekä otsikko että pääkirjoituksen sisältö. Ei ole maksumuurin takana. AIVAN UPEA YHTEENVETO. Lukekaa ihmeessä. Kiitos Freija Özcan!:
https://www.kotimaa.fi/paakirjoitus-lakatkaa-venkoilemasta-ja-luokaa-nyt-ihmeessa-jarkeva-toimintamalli-etteivat-kaikki-tee-mita-huvittaa/