Jeesus ilmestyy väkevien enkeleittensä kanssa

Kuvassa kotikirjastoni Raamattuja ..

ylhäältä vasemmalta alkaen

malagassiksi, mandariinikiinaksi,

njandžaksi ja koreaksi

Sunnuntai 23.11.2025

Tuomiosunnuntai (Kristuksen kuninkuuden sunnuntai)

Kristus, kaikkeuden Herra

Jeesus Kristus on meidän Vapahtajamme. Kerran hän saapuu takaisin suuressa voimassaan. Silloin näkyy, että hänellä on kaikki valta taivaassa ja maan päällä. Silloin tulee näkyviin, että hän on Jumala ja ihminen yhdessä persoonassa.

Tästä lupauksesta Katekismus 2000 sanoo 18. artiklassa:

Aikojen lopulla Kristus tulee takaisin.

Kaikki joutuvat nöyrtymään hänen valtansa ja oikeudenmukaisen tuomionsa alle.

Iankaikkisesta kadotuksesta meidät pelastaa vain Kristuksen armo.

Kristitty odottaa luottavasti tulevaisuutta ja sitä päivää,

jolloin Kristuksen valtakunta tulee näkyväksi.

Näin kirkkomme pitäytyy kristikunnan yhteisessä uskossa. Koko maailmanlaajuinen kirkkohan on suuren lupauksen haltija. Me pelastumme, koska Jeesuksella on kaikki valta.

Tämä rajaton valta tulee julkiseksi, kun Jeesus tulee takaisin enkeliensä saattamana.

Se mitä jo Herran pyhässä ehtoollisessa on koettu uskon osallisuutena muuttuu näkyväksi. Alttarin sakramentissahan me nautimme uuden liiton aterian yhdessä enkelien ja koko taivaan joukon kanssa. Siinä meille tarjotaan ikuisen elämän lahja Kristuksen ruumiissa ja veressä. Siinä tulevaisuus koskettaa nykyhetkeä ja tuo jo nyt meille sen lahjan, joka vie meidät taivaan iloon, täyttymyksen todellisuuteen.

Kirkkomme tunnustuskirjat

Augsburgin tunnustus 25.6.1530 kertoo siitä, että Kristus tulee takaisin suuressa kunniassaan. Silloin Jumalan tekojen vastustaja Perkele kaikkine joukkoineen saa tuomionsa aiheuttamastaan pahuudesta. Silloin myös tulee esille olemmeko Kristuksen ja hänen joukkonsa kanssa vai onko joku jäänyt pahuuden palvelukseen.

XVII Kristuksen tuomiolle tulo

Edelleen seurakuntamme opettavat,

että Kristus on aikojen täyttyessä ilmestyvä tuomiolle

ja herättävä kaikki kuolleet;

hurskaille ja valituille hän antaa iankaikkisen elämän ja pysyvän ilon,

mutta jumalattomat ihmiset ja perkeleet hän tuomitsee ikuiseen piinaan.

Jumalan antamaa tulevaisuutta odotellessamme saamme rohkeasti katsoa eteenpäin. Saamme rohkeasti panna toivomme Jumalan hyvyyteen. Hän pitää meistä huolen. Hänen turvissaan saamme nostaa silmämme rohkeasti eteenpäin. Yhä enenevässä määrin saamme kasvaa pyhän uskomme tuntemisessa ja keskinäisessä rakkaudessa pitää yhteyttä toinen toiseemme. Kirkon yhteys tukee meitä ja Paavalin sanojen mukaisesti voimme ottaa vastaan yhä enemmän ja enemmän kaikkea mitä Jumala meille hyvyydessään suo.

koska teidän uskonne kasvaa kasvamistaan

ja koska rakkaus toisianne kohtaan

yhä lisääntyy teissä kaikissa.

Toinen lukukappale eli epistola: 2. Tess. 1:3–10

Toisesta kirjeestä tessalonikalaisille, luvusta 1

Meidän tulee aina kiittää Jumalaa teidän vuoksenne, veljet.

Siihen on täysi syy,

koska teidän uskonne kasvaa kasvamistaan

ja koska rakkaus toisianne kohtaan

yhä lisääntyy teissä kaikissa.

Me voimmekin ylpeinä kertoa Jumalan seurakunnissa

teistä ja teidän kestävyydestänne ja uskostanne

kaikissa vainoissa ja ahdingoissa,

joiden keskellä elätte.

Ne todistavat Jumalan oikeudenmukaisesta tuomiosta,

siitä, että hän hyväksyy teidät valtakuntaansa,

jonka vuoksi te nyt myös kärsitte.

    Jumala on oikeudenmukainen:

hän antaa teidän ahdistajienne joutua ahdinkoon,

mutta ahdistetut – niin teidät kuin meidätkin –

hän päästää siitä,

kun Herra Jeesus väkevien enkeleittensä kanssa

ilmestyy taivaasta tulenlieskojen keskellä

ja rankaisee niitä,

jotka eivät tunne Jumalaa

eivätkä suostu olemaan kuuliaisia

Herramme Jeesuksen evankeliumille.

Heidän rangaistuksenaan on ikuinen kadotus,

ero Herrasta ja hänen voimansa kirkkaudesta,

kun hän tuona päivänä saapuu

ottamaan vastaan pyhiensä kunnioituksen

ja kaikkien uskovien ylistyksen.

____________

Netissä voi tutustua Raamattuun yllä mainituilla kielillä esimerkiksi näistä osoitteista

malagassiksi https://live.bible.is/bible/mlgrcv/2th/1

mandariinikiinaksi https://live.bible.is/bible/cmnsbv/2th/1

njandžaksi https://live.bible.is/bible/nyadip/2TH/1

ja koreaksi https://live.bible.is/bible/kornksb/2th/1?audio_type=audio

106 KOMMENTIT

    • Mika

      Kiitos kommenteistasi

      Immanuel Kantin filosofiaan kuuluu tuo väite ettei puhtaan järjen perusteella voi todistaa sen paremmin Jumalan olemassaoloa kuin kieltääkään hänen olemassaoloaan.
      Toki Puhtaan järjen kritiikin toisen laitoksen esipuheessa hän päättäväisesti otti etäisyyttä niistä, jotka käyttivät hänen teostaan muka ateististen väitteittensä puolustukseksi. Antoi ymmärtää, että hän kirjoitti teoksensa osoittaakseen, ettei Jumalan olemassaoloa voida kieltää järkiperusteihin vedoten.

      Sen sijaan käytännöllisen järjen kritiikissään Kant puolustaa Jumalan olemassaoloa pitäen Jumalan olemassaoloa näistä lähtökohdista lähtien erittäin mielekkäänä.

      Oma ajatteluni lähtee siitä että järki on aina elämän muiden voimien alaisena näiden palveluksessa joten Jumalan olemassaolo perustuu lähtökohdissaan Jumalan omaan ilmoitukseensa.

      Tästä näkökulmasta katsoen koko olemassaolomme perustuu häneen ja hänen toimintaansa.
      Hänen suuria tekojaan katsoessamme näemme hänen valtaisan kirkkautensa.

      Roomalaiskirje:

      1:20 Sillä hänen näkymätön olemuksensa, hänen iankaikkinen voimansa ja jumalallisuutensa, ovat, kun niitä hänen teoissansa tarkataan, maailman luomisesta asti nähtävinä, niin etteivät he voi millään itseänsä puolustaa,

    • Yksi tapaus aivan toisesta yhteydestä

      Aikoinaan olin Lapinjärven edustaja Itä-Uudenmaan kansanterveystyön kuntainliitossa. Kun tulimme 1990 -luvun alkuun, niin silloin Suomen raha alkoi virrata ulkomaille. Oli odotettavissa suuri lama Liittovaltuustossa varoitin tilanteen tulosta Silloin Suomen työttömyys oli alle parisataa tuhatta. Mieleni teki kertoa että tilanne näyttää kehittyvän siihen, että pitää ottaa vauhtia puolesta miljoonasta työttömästä. Pelkäsin kuitenkin ettei kukaan ottaisi tuollaista vakavasti joten sanoin että meidän on varauduttava 400 000 työttömään maassamme. Kuntainliitonkin on toimittava sen mukaisesti kaikessa taloudellisessa suunnittelussaan.

      Todellisuus sitten kohtasi tuon puolen miljoonan työttömän määrän. Monet yhtiöt tekivät konkursseja ja moni työpaikka joutui vähentämään väkeä selvitäkseen tilanteesta.

      Mutta meillä oli tilanteeseen varauduttu jo etukäteen Niinpä saatoimme käyttää tilannetta hyväksemme:
      Kaksikielisenä seutuna meillä oli aikaisemmin ollut vaikeuksia saada kaikkia lääkärin virkoja täytetyksi, mutta tuon laman aikana me – lääkäreillemme suunnatun kyselyn jälkeen, haluatteko jatkaa ylitöiden tekoa vai perustammeko uusia virkoja – saatoimme yleisen tilanteen virtaukseen nähden yllättäen LISÄTÄ UUSIA VIRKOJA. Kaikki olimme tyytyväisiä siihen että palvelumme toimivat.

      Noiden taloudellisen tilanteen ennakointien yksi parhaita tietolähteitä oli Sixten Korkmanin hämmästyttävän tarkat laskelmat tuon ajankohdan reaalisesta taloustilanteesta. Perustimme tuon kehityksen linjausten todeksi ottamisen mukaisesti ja saatoimme kehittää toimintaamme, kun monilla muilla paikkakunnilla piti panna päälle jarruja. Koska olimme olleet tietoisia tilanteen suunnasta niin olimme järjestäneet asiat niin että olimme jo ennakkoon varautuneet sellaisten kuurien nauttimiseen, millä lamasta selvitä. Sixten Korkmanin analyysi maamme talouskehityksestä oli yksi kaikkein keskeiimmistä ja parhaiten toimivista apuneuvoistamme.

  1. ”Silloin wanhurskas seisoo suurella rohkeudella niitä wastaan, jotka häntä ahdistaneet ja hänen työnsä hyljänneet owat. Koska he sen näkewät, niin he hämmästywät sangen hirmuisesti ja tyhmistywät sitä autuutta, jota ei he toiwoneet. Puhuwat toinen toisellensa, ja katuwat, ja huokaawat henkensä ahdistuksesta, ja sanowat: tämä on se, joka me ennen pidimme nauruna ja pilkka-sananlaskuna. Me hullut pidimme hänen elämänsä tyhmänä ja hänen loppunsa häpiänä. Kuinka hän nyt on luettu Jumalan lasten sekaan, ja hänen perintönsä pyhäin sekaan. Sentähden me olemme eksyneet oikialta tieltä, ja wanhurskauden kynttilä ei ole meitä walistanut, eikä wanhurskauden aurinko meille koittanut. Me olemme kaikki käyneet wääriä ja wahingollisia teitä, ja olemme waeltaneet harhoja retkiä,,mutta Herran teitä emme ole tietäneet. Miträ autti meitä koreutemme? Mitä hyödyatti meitä rikkaus ja ylpeys? Kaikki owat menneet ohitse kuin warjo; ja niinkuin sanansaattaja, joka juosten menee!” (Wiisauden kirja 5: 1-9)- Kun olemme saaneet elää pilkan ja vainojen keskellä, on meillä jossakin alitajunnassa elänyt aina tieto siitä, että kerran osat vaihtuvat. Se, että Jumala on vanhurskas, tulee selvästi ilmi mm. kertomuksessa rikkaasta miehestä ja Lasaruksesta. Jumalan lapset , jotka enimmäkseen ovat riippuvaisia Jumalan hyvyydestä ja Jeesuksen ansiosta, saavat kerran nousta pyhien joukkoon, kuten Jeesus Pyhäinpäivän ”autuuden julistuksissa” mainitsee. Jo täällä ”Keedarin majoissa” voimme uskon silmin katsella kohti ”rauhan rantaa” ja kiittää Herraa siitä sanomattoman suuresta armosta, joka on osunut meidän kohdallemme. Lutherin mukaan tosin viimeisellä tuomiolla on ainakin kolme ihmetyksen aihetta: Pyhien joukossa on paljon sellaisia, joita emme uskoneet sinne päässeen; pyhien joukosta puuttuu monta sellaista, jotka ilman epäilystä olisimme sinne laittaneet; mutta suurin ihme on se, kun löydämme itsemme sieltä pyhien joukosta. Uskallamme ehkä huudahtaa veljemme Lutherin mukaan: ”Martti, ei yhtään syntiä”! (Simul iustus et peccator). Tässä Toivossa Valma.

    • Valma

      Kiitos runolllisen kauniista sanoistasi, joilla tuot meille sydämen syvyyksiin ulottuvan sanoman Jumalan valtaisasta pelastuksen ihmeestä ja siitä, miten tämän katoavan maailman keskeltä ikuisuuden eteen saapuessamme saamme kokea suuria.

  2. Jatkoin huomisen tilaisuutta varten ajatusten ulottuvuuksien aukaisemiseksi tutkisteluani 2. Tess. 1 parissa kuuntelemalla sen

    mofaksi eli mafaksi

    https://live.bible.is/bible/MAFMNT/2TH/1?audio_type=audio_drama

    Koska kielen nimi voi merkitä Kamerunissa ja Nigeriassa puhutun kielen lisäksi monia muitakin eri asioita eri yhteyksissä, niin panen tähän viitteen wikipediaan 10,11,2925 klo 6-09 tilanteessa. https://en.wikipedia.org/wiki/Mafa_language

Matias Roto
Matias Rotohttp://www.roto.nu
Eläkkeellä oleva rovasti. Entinen Kamerunin lähetti. Vuoden somerolainen 2012. Kepun Varsinais-Suomen piirin kirkollisasiain toimikunnan puheenjohtaja. Puoliso prinsessa Colette on Someron seurakunnan kirkkovaltuutettu. Fb Tauno Matias Roto Puh 040 - 356 06 25