Pieni mökki pihamme perällä

ja villiruusu väriä täynnä

Eläimetkin sen tajuavat. Pieni oravanpoika tuli meitä tervetulleeksi Svenssonille toivottamaan talon oven edustalla, kun menimme sinne Sanan ja rukouksen iltaa viettämään. Lisätty kuva 30.4.2025 klo 22.21.

Herran uskollisuus täyttää maan.
Herra on sanallaan luonut taivaat.
Sunnuntai 4.5.2025
2. sunnuntai pääsiäisestä (Misericordia Domini)
Pyhän aihe: Hyvä paimen
Muinaisessa Orientissa paimen oli hyvän huolenpidon esikuva. Paimen vei laumaansa ruokapaikalta toiselle. Juomapaikalta toiselle, jos niitä oli useampia. Paimen myös suojeli laumaansa pedoilta. Antoi turvaa, tarvittaessa taisteli vaaroja vastaan.
Muinaisessa Orientissa hyvä paimen oli myös hallitsijan hyvyyden ilmaus, kunnianimi, jolla häntä ylistettiin.
Suomessa olosuhteet ovat olleet toisenlaisia. Kylmää vastaan on tarvittu navetoita, hevostalleja, kanaloita, sikaloita jne. Karjaa olen ruokkinut jo pienestä pitäen. Kesällä on karja viety ulos. Isäni kanssa kuljin, kun hän eläimiä varten aitoja rakensi. Karjaa olemme laskeneet laitumille. Lypsylle olen lehmiä hakenut takaniityiltä navettaan. Jne.
Kun Jeesus sanoi, että hän on Hyvä Paimen, niin hän liittyi Vanhan testamentin sanomaan. Psalmissa 23 paimenen kaitsenta avaa näköalan nykyisestä tulevaan. Jumala itse on Hyvä Paimen. Hän vie vihreille niityille. Nämä kuvaavat tulevan maailmankauden iloa ja onnea, täyttä elämää taivaan riemussa. Virvoittavien vetten tykö tuleminen kertoo tulevan maailmankauden vesistä, missä vesi kostuttaa kuivan maan ja saa sen elämään. Janoinen saa raikasta vettä juodakseen: Elämä ja yltäkylläisyys antavat täysipainoisen onnen.
Jeesus menee puheessaan pidemmälle. Hän puhuu omasta ristin kuolemastaan ja ylösnousemuksestaan koko maailman syntien sovittamiseksi. Hän pelastaa synnin, kuoleman ja Perkeleen vallasta.
Tähän liittyy 1. Pietarin kirjeen teksti, meidän epistolamme eli messun toinen lukukappale.
Jeesus kärsi ja kuoli koko maailman syntien sovittamiseksi. Hänen ristin työnsä toi lunastuksen. Hän on ansainnut meille voiton pahuuden henkivalloista. Hän on meidän Vapahtajamme. Hän antaa armonsa ja laupeutensa meidän, itsessämme syntisten, vanhurskauttamiseksi, niin, että meillä on tulevaisuus ja toivo.
Toinen lukukappale eli epistola: 1. Piet. 2:21–25
Ensimmäisestä Pietarin kirjeestä, luvusta 2
Kristus kärsi teidän puolestanne
ja jätti teille esikuvan,
jotta seuraisitte hänen jälkiään.
– Hän ei syntiä tehnyt,
hänen suustaan ei valhetta kuultu.
Häntä herjattiin,
mutta hän ei vastannut herjauksella,
hän kärsi, mutta ei uhkaillut,
vaan uskoi itsensä oikeamielisen tuomarin haltuun.
Itse, omassa ruumiissaan,
hän ”kantoi meidän syntimme” ristinpuulle,
jotta me kuolisimme pois synneistä
ja eläisimme vanhurskaudelle.
”Hänen haavansa ovat teidät parantaneet.
Te olitte ”eksyksissä niin kuin lampaat”,
mutta nyt te olette palanneet
sielujenne paimenen ja kaitsijan luo.
Hyvän Paimenen sunnuntain aihetta esitellään ja tekstit näytetään täällä
https://www.kirkkovuosikalenteri.fi/kalenteripaiva/sunnuntai-4-5-2025/
Ensimmäisen Pietarin kirjeen toista lukua voi lukea täältä. Panen viitteen suomennoksiin 2020 ja 1992, ruotsinnokseen 2000 sekä käännöksiin vienankarjalaksi 2011 ja pohjoissaameksi 2019.
https://www.raamattu.fi/raamattu/UT2020,B2000,KR92,KAR11,Biibbal/1PE.2
Tässä on muutama osoite 1. Pietarin kirjeen lukuun kaksi
Ndongaksi eli OshiNdongaksi
https://www.bible.com/bible/372/1PE.2.ONDB
Nykykäännös afrikaansiksi
https://www.bible.com/bible/3660/1PE.2.CAB23
Tsadin lisäksi muun muassa Kamerunissa puhuttavalla tsadin arabialla voi sekä lukea että kuunnella
https://www.bible.com/bible/501/1PE.2.ADT19
Tässä lisää Kamerunissa puhutulla kielellä 1. Piet. 2. luku
Bafiaksi
https://www.bible.com/audio-bible/876/1PE.2.BAFNT
Bafutiksi
https://www.bible.com/audio-bible/2147/1PE.2.BFD
Kamerunin bakweriksi
https://www.bible.com/bible/3234/1PE.2.BRI
Tässä edelleen jatkoa Kamerunissa puhutuilla kielillä 1. Piet. 2. lukuun
Bamuniksi
https://www.bible.com/audio-bible/3828/1PE.2.BAX
Bororoksi
https://www.bible.com/audio-bible/2518/1PE.2.BORBIBLIA
Mambilaksi
https://www.bible.com/audio-bible/2226/1PE.2.MCU
Jos Herra suo, niin Keskiviikkona 30.4.2025 klo 18 järjestetään Sanan ja rukouksen ilta Svenssonin lähimmäispalvelukeskuksella Somerolla, Vanhatie 20. Me rakkaani Coletten kanssa olemme ohjelman järjestelijöitä. Minä puhun ja Colette laulaa. Yhteisesti voimme laulaa sekä virsiä ja Siionin kanteleen lauluja.
Puheeni aiheena on tämän blogin raamatunkohta 1. Piet. 2:21–25, jota olen lukenut ja/tai kuunnellut äänikirjana eri sivustoilta yhteensä noin puolellatoista sataa eri kielellä. Kahvitarjoilu alkaa jo noin klo 17.30.
Matias Roto tuot paimenesta hyvän havainnon:””>Muinaisessa Orientissa paimen oli hyvän huolenpidon esikuva. Paimen vei laumaansa ruokapaikalta toiselle. Juomapaikalta toiselle, jos niitä oli useampia. Paimen myös suojeli laumaansa pedoilta. Antoi turvaa, tarvittaessa taisteli vaaroja vastaan.””
Siis ymmärätkö mitä lammas ja paimen vertaus kertoo? Kuinka lauma toimii?
Kuka puolustaa laumaa? Taistelevatko lampaat vihollisia vastaan? Luottavtko lampaat paimeneen ja seuraavatko hänen ääntään?
Kuinka siis käy lauman jos sillä ei ole oikeaa paimenta, kuinka se toimii vai toimiiko olllenkaan?
Ari
Kiitos kommentistasi
Lauma, jolla ei ole paimenta, on jatkuvasti petojen uhan alainen.
Näin myös sellainen itseään paimenen omaksi luuluva mutta lauman ulkopuolella oleva lammas on petojen varmin uhri. Sellaista eivät suojaa sen paremmin paimen kuin lauman sarvipäiset pässitkään, joten pedot syövät sen ensi nälkäänsä.
”Taistelevatko lampaat vihollisia vastaan?” Entä taistelevatko lampaat toisiaan vastaan? Pässit ovat toki silloin tällöin puskusilla. Kilpailu on kuitenkin eri asia kuin taistelu. Katraasta ei parane lähteä omille teilleen, vaikka kellokaspässi ei miellyttäisikään.
Ari
Kirjoitat: ”Luottavtko lampaat paimeneen ja seuraavatko hänen ääntään?”
Kyllä eläimet näin tekevät yleensä aina, jos ovat terveitä.
Lapsena hain lehmiä tai hevosia takapellon laitumelta kotiin. Kun he vain näkivät minut pellon laidalla ja kuulivat kutsuääneni, niin he välittömästi lähtivät mukaani kotiin.
Kerran Liljendalissa valtatie 6:lla näin valtavan jonon autoja. Parkkeerasin oman autoni tien sivuun ja menin katsomaan mikä siellä oli hätänä. Paikalle tultuani näin lehmiä autojen joukossa. Ne olivat hämillään, samoin kuljettajat. Menin lehmien luo papinpuku päälläni etsimään lauman kellokasta eli siis johtavaa lehmää. Kun sen näin niin ensiksi taputin sitä ystävällisesti, että se rauhoittuisi ympärillä olevien autojen vilskeestä ympärillämme. Sitten sanoin sille ystävällisesti: ”Kom hit!” Se lähti seuraamaan ja koko lauma sen perässä eri puolilta autoja hajalleen joutuneet, YHTEISEEN suuntaan minua ja kellokasta seuraamaan. Ihmiset olivat hämillään, kun näkivät papin pitkä kaftaani ja liperit kaulassa roikkuen kulkevan edellä ja lauman kiltisti seuraavan perässä. Vein ne takaisin laitumellensa, jonne myös niiden omistaja saapui poliisilta tiedon saatuaan että lauma oli poistunut laitumeltaan ja eksynyt tiellä pahimpaan perjantai-iltapäivän ruuhka-aikaan.
Nämä vain perusteluksi sille, että ELÄIMET SEURAAVAT luonnostaan ihmistä.
Joten sinunkin ARI
olisi aihetta ottaa todesta JEESUKSEN SANA ja liittyä häntä seuraavien YHTEISEEN laumaan eli kirkkoon.
Ari
Kirjoitat: ”Taistelevatko lampaat vihollisia vastaan?”
Sitä vartenhan pässeillä on kovat sarvet. Jos joku peto aikoo käydä lauman kimppuun, niin ensiksi sen pitää pitää kestää äkäisen pässin rajut otteet. Siitä syystä pedot yleensä odottelevat rauhassa laumojen lähellä, että jos JOKU JÄÄ LAUMASTA ERILLEEN, niin sellaisen ne sitten iskevät hampaansa ja raatelevat ruuakseen.
Joten otapa opiksesí ja liity opetuslasten seuraan eli siis kastettujen joukkoon eli Pyhään yhteiseen kirkkoon.
” — opetuslapseuttakaa —- KASTAMALLA —” Matt. 28: 19
”Vierasta ne eivät kuule, vaan pakenevat.”
Sellaisiakin harha opettajia/”vieraita” on välillä liikkeellä, jotka opettavat, että laumassa ei tarvitse olla.
Martti
Kari
Kiitos kommenteistanne!
Ari
Kirjoitat: ”Luottavtko lampaat paimeneen ja seuraavatko hänen ääntään?”
Näissä keskusteluissamme olen pannut merkille, että sinä itse olet laumasta erilleen juosseena joutunut monenmoisten vieraiden oppien vieteltäviksi. Nämä opit ovat sinua tyhmistäneet vääntämään Raamatun selkeää sanaa mitä mielettömimpiin harhoihin.
Niinpä Jumalan kansan eli Jeesuksen lauman yhteydestä olet juossut aina vaan kauemmaksi ja kauemmaksi. Näin olet joutunut ties minkäkinlaisiin risukkoihin ja hyvin kauas tuoreilta laitumilta ja kirkkaan veden ulottuvilta, kuravettä juomaan ja mutavelliä syömään, lasten lorua mukaellakseni.
Etkö tajua että nämä sinun villitsijäsi vain haluavat varastaa sielusi mahdollisimman kauas elämään johtavalta tieltä.
Palaa siis rakkaan Vapahtajamme laumaan elävän uskon osallisuuteen, armosta pelastettujen yhteisöön, pyhän kristikunnan jäseneksi!
Jos Herra suo, niin menemme rakkaani Coletten kanssa Forssan rukoushuoneelle Vappujuhlaan
torstaina 1.5.2025 klo 14.00. Keskuskatu 9, 30100 Forssa. Colette laulaa ja minä puhun blogini epistolatekstistä 1. Piet. 2:21–25. Olen lukien ja/tai äänikirjana kuunnellen tutkinut tekstiä kuluneiden kuukausien aikana esimerkiksi englanniksi yli 40 eri versiona yhteensä yli 150 kertaa ja alkukielellä kreikaksi eri tekstijulkaisusta yhteensä yli 50 kertaa toistaen.
Tänä iltana tiistaina 29.4.2025 klo 18 järjestettiin seurakuntalaisten kuuleminen Rova 2030-hankkeesta srk-keskuksella. Rova hankkeella tarkoitetaan sitä, miten rovastikunnan seurakuntien yhteistyö pitäisi järjestää niin, että saavutettaisiin mahdollisimman hyvä malli rovastikunnan laajuisen toiminnan organisoimiseksi mahdollisimman tehokkaaksi aivan käytännön tasolle saakka ulottuvana ja samalla saataisiin asiat hoidettua riittävän kustannustehokkaasti.
Kolmeakin erilaista mallia on vertailtu ja niiden vahvoja ja heikkoja puolia.
Tähän astisen keskustelun erityisenä työn kohteena on kysymys, olisiko koko rovastikunta liitettävä yhdeksi seurakunnaksi ja mikäli näin tehtäisiin niin mikä malli sopisi tähän parhaiten. Kaikessa pyritään paikallisen toiminnan pitämiseen tärkeimpänä toimintaa ohjaavana tavoitteena.
Niinpä tilaisuudessa esitettiin asiaa tiivistettynä lauseeseen:
Paimion rovastikunta 2030
Yhden seurakunnan hallinto ja talous
– toiminta kuudella seurakunta-alueella
Tilaisuudessa oli antoisa keskustelu. Monia näkökulmia tuotiin esille vapautuneesti. Sekä hankkeen myönteisiä että myös asiaan liittyviä kriittisiä kysymyksiä nostettiin kuultaviksi.
Tilaisuuden vetäjänä oli lääninrovasti Risto Leppänen.
Väkeä oli tullut paikalle ilahduttavan runsaasti. Mekin
rakkaani prinsessa Coletten kanssa osallistuimme tilaisuuteen.
Kun siis lammaslaumaa verrataan Jeesukseen niin kuinka monta paimenta silloin on? Kenen ääntä lampaat silloin kuulevat? Ketä lampaat silloin seuraavat?
Ari
Kiitos hyvästä kysymyksestä
Uskontunnustuksessa todetaan, että kirkko on yksi, yhteinen ja apostolinen Pyhän Hengen johtama YHTEISÖ eli siis sellaisten ihmisten yhteisö, missä ihmiset ovat pyhän kasteen välityksellä opetuslapseutettu Vapahtajamme seuraajiksi ja jotka myös pysyvät tässä konkreettisessa yhteydessä eli siis uskon yhteydessä. Lupauksensa mukaan Jeesus on kanssamme koko ajan, ”joka päivä”, kuten tuolloin ilmaistiin ajatus alati jatkuvasta läsnäolosta.
Sen sijaan ulkonaisesti kirkko esiintyy eri puolilla maailmaa ja eri kansojen ja erilaisten kulttuurien piirissä. Näin ollen ulkonainen kuuluminen eri historialliseen kirkko-organisaatioon ei ole oleellista, vaan oleellista on se että osallistuu Jumalan kansan yhteiseen jumalanpalvelukseen eli yhteiseen liturgiaan, eli siis elää Jumalan sanan ja sakramenttien osallisuudessa.
Aivan historiallisesti voimme todeta, että meidän luterilaisten, anglikaanien, ortodoksien ja katolisten liturgia on suora jatkumo sellaiseen juutalaiseen liturgiaan, joita Jeesuskin oli juutalaisena virkaansa vihittynä rabbina lukenut eli resitoinut eli laulanut eri synagogissa jumalanpalvelusta toimittaessaan.
Matias Roto kun on vain yksi PAIMEN niin ketä seurataan, eikö juuri tämän yhden paimenta? Kun kuulee tämän yhden PAIMENEN äänen niin eikö silloin eroita myös ”valhepaimenten” äänen eikä seuraa heitä?
Kannattaa miettiä miksi eivät fariseukset ja kirjanoppineet ”kuulleet” Jeesuksen ääntä eivätkä siis seuranneet Jeesusta, MIKSI? Eikö Jeesus kutsunut heitä(KIN)?
Ari
Valhepaimenet ovat sellaisia, jotka pyrkivät erottamaan laumasta lampaita varastaakseen niitä erilleen ja lopuksi saadakseen pyydystettyä ne sudenruuaksi.
On siis aihetta pysyä yhteisessä kirkossa niin etteivät kaiken maailman haihattelevat oikosulut viettele ihmisiä lähtemään Jumalan kotoa karkuun.
Matias Roto, en kuule sinun tai yleensäkkään kenenkään papin opettavan sitä mitä Jeesus opetti, miksi? Kun kuulen Jeesuksen äänen niin huomaan sen eron mikä on luterilaisessa opetuksessa siihen mitä Jeesus opettaa. Eikö Jeesus käske opettamaan ”PITÄMÄÄN KAIKKI” mitä Hän on käskenyt???
Ari
Fariseukset olivat yksi juutalaisten noin 15 eri ryhmittymästä. Todellisuudessahan he olivat hyvin lähellä Jeesusta. Otapa selvää kuinka monesti Jeesus opetuksessaan liikkui juuri heidän keskuudessaan.
Voidaanpa jopa ajatella, että Jeesuksen sanat:”Voi teitä fariseukset”, olivatkin liikkeen sisällä olleen itsekritiikkiä omaa liikettään kohtaan. Vastaavassa tilanteessa meidän aikamme ihminen saattaisi sanoa, että kyllä meidän nyt tässä tilanteessamme pitäisi ryhdistäytyä huomaamaan että ihmisen saaminen elämääa kelvollisemmin onnistuu paremmin, kun malja puhdistetettan myös sisäisti eikä vain ulkonaisesti, eli että pyrimme antautumaan kokonaisvaltaisemmin Jumalan kunnioittamiseen ja lähimmäisen rakastamiseen.
Toiseksi. Kirjanoppineet olivat enemmän oppia saaneet, kuin vain alkeita opiskelleet. Jeesus oli aikansa oppinein kirjanoppinut, joka opetti Jerussalemin temppelissä, joka oli aikansa etevin juutalaisen opin tyyssija, kaksi kertaa isompi kuin kreikkalaisten Areiopagi, yksistään Salomonin pylväskäytävä oli kaksi kertaa isompi kuin Rooman Forum, jonka rauniot näkyivät paavin hautauksen lähetyksessä TV:ssä.
Valitettavasti roomalaiset tuhosivat sen vuonna 70 jKr..
Kun Jeesusta sitten alettiin vastustaa, niin vastustajat nousivat juuri häntä lähinnä olevasta piiristä.
Kateus lienee yksi syy, kuten niin monesti muinakin aikoina erilaisten ajojahtien takana.
Psalmin sanoin:
41:10 Ystävänikin, johon minä luotin, joka minun leipääni söi, nostaa kantapäänsä minua vastaan.
Ari
Kerrot ettet kuule luterilaisten pappien julistavan sitä mitä pidät Jeesuksen opetuksena.
Sinun olisi aika avata korvasi Jumalan sanan saarnalle niin kuulisit.
Matias Roto tuot edelleenkin tuota ”Jeesus oli aikansa oppinein kirjanoppinut” teemaasi, sitä ei voi millään löytää Raamatusta vaan päinvastoin Raamattu selkeästi todistaa juuri päinvastoin, miksi on todella tärkeää huomata tuo Jeesuksen opin perusta eli Hänen oppinsa oli Jumalalta suoraan, ei siis kirjaintakaan ihmisopetusta, koska nyt kun jokaisen ihmisen tulee saada juuri tuo Jeesuksen opetus niin mitä silloin tarvitsee tehdä, se mitä Jeesus julisti ja käski julistaa, PARANNUS!
Matias Roto mitä sinulle tarkoittaa ””Matt. 28:20 ja opettamalla heitä pitämään kaikki, mitä minä olen käskenyt teidän pitää.””?
Mitä ajattelet kun joku on hyvää maata ja kasvaa hyvää hedelmää, siis Jeesuksen kylväjä vertauksen mukaan?
Ari
Ota huomioon, että Vanha testamentti oli Jeesuksen Raamattu, kuten muidenkin juutalaistenkin. Raamattu on Jumalan sanaa. Siksi myös voidaan sanoa, että KAIKESSA Jeesuksen opetuksessa KAIKKI, mitä hän sanoi oli Jumalan ilmoitusta jo sen takia. että se perustui hänen aikansa Raamatun eli meidän Vanhan testamentin ilmoitukelle. Hänen ihmisenä saamansa oppineisuus ja hänen JUMALANA puhumansa sana eivät siis olleet ristiriidassa keskenään, vaan kuten hän on yksi persoona, niin myös hänen opetuksensa, on yksi opetus.
Sen sijaan hänen käytämänsä kieli ja hänen vertaustensa ulkonaiset rakenteet olivat hänen kuulijoittensa elämäntodellisuuteen kuuluvia, onhan Jumalan huolenpito maailman historian kulusta yhtä todellista kaikkina aikoina. Jumala on uskollinen ihmille kaikkina aikoina, niin tuolloin kuin nykyisinkin. Hänen rakkaudellaan ja uskollisella huolenpidollaan ei ole vaihteen varjoa.
Ari
Kysyt, mitä minulle merkitse lähetyskäskyn jälkiosan sanoma eli siis, mitä opetetaan sen jälkeen, kun kansa ensiksi on otettu Jeesuksen omaksi pyhän kasteen välityksellä.
Vastauksena siis sanon että koko kansan on saatava kristillinen kasvatus, jotta ihmiset tiedostavat kasteen antaman elämän ja autuuden osallisuuden rajattoman suuren lahja arvon ja aina taivaan ikuiseen elämään ulottuvan vaikutuksen.
Ja sinuun soveltaen, että sinäkin rohkenisit palata jo vauvana saamasi ainoan tosi kasteen armon osallisuuteen eli liittyisit kirkkoon.
Matias Roto Jeesuksen opetus oli erilainen kuin VT.n mukainen, siis kun VT.ssä oli yksi maallinen Jumalan kansa niin kun Jeesus ristiinnaulittiin niin silloin tuli meille pakanoillekkin pelastus, siis kun Jumala kutsuu ja tekee parannuksen ja ottaa kasteen niin saa Pyhän Hengen.
Ari
1)
Jeesuksessa avautui koko maailmalle se avara Jumalan armo, josta jo Vanha testamentti puhuu.
Vapahtajamme armoa on, että kaikki maailman kansat ovat osallisia hänen lunastustyöstään. Näin erottava väliseinä juutalaisten ja muiden kansojen välillä on murrettu ja evankeliumi kaikuu koko maailman kaikille kansoille.
Efesolaiskirje:
2:14 Sillä hän on meidän rauhamme, hän, joka teki molemmat yhdeksi ja purki erottavan väliseinän, nimittäin vihollisuuden,
2)
Se, ettet tajua Jeesuksen opetuksen kauttaaltaan perustuvan Vanhan testamentin opetukselle, näyttää johtuvan sinun vajavaisesta Raamatun sisäisen kehityksen kulun tuntemuksestasi. Älä välitä, eivät tätä ole huomanneet useat toisetkaan, kun ovat paneutuneet Raamatun sisäiseen kehityslinjaan vain pintapuolisesti.
3)
Kaste antaa parannuksen. Tämä on Jumalan lahjaa. Armo avautuu, kun meidän vanhurskautemme ja pyhityksemme on meille annettu kasteessa saamamme puhdistuksen eli PESUN KAUTTA.
Tässä Johanneksen kasteeseen liittynyt saarna julisti Jeesusta:
Apostolien teot:
19:4 Niin Paavali sanoi: ”Johannes kastoi parannuksen kasteella, kehoittaen kansaa uskomaan häneen, joka oli tuleva hänen jälkeensä, se on, Jeesukseen”.
Tässä kasteen lahjaa ovat pyhitys, vanhurskaus. Tämän lahjan antaa Kolmiyhteinen Jumala.
1.Korinttolaiskirje:
6:11 Ja tuommoisia te olitte, jotkut teistä; mutta te olette vastaanottaneet PESON, te olette pyhitetyt, te olette vanhurskautetut meidän Herramme Jeesuksen Kristuksen nimessä ja meidän Jumalamme Hengessä.
Tässä todetaan, etteivät meidän tekomme pelasta meitä, vaan kasteen peso antaa uudestisyntymisen eli siis Pyhän Hengen uudistuksen.
Tiituksen kirje:
3:5 pelasti hän meidät, ei vanhurskaudessa tekemiemme tekojen ansiosta, vaan laupeutensa mukaan uudestisyntymisen peson ja Pyhän Hengen uudistuksen kautta,
Matias Roto eikö jos liittyisin kirkkoon takasin olisi minun oma teko eli sillonhan minä itse vaikuttaisin pelastukseeni, eihän sellanen voi mitenkään olla mahdollista teidän oppinne mukaan, eihän?
Ari
Asetat Jumalan ja ihmisen samalle tasolle. Tätä voi verrata siihen kun näissä keskusteluissamme olet toisinaan asettanut itsesi koko maailmaa vastaan ikään kuin puhuisit molemmista yhtä vahvoina osapuolina.
Oikea asenne on huomata, että kasteen armoon palaaminen on kuin merihätään joutuneen laivasta vahingossa pudonnut nostetaan laivasta lähetettyyn pelastusveneeseen. Eihän ihmisen oma pulikointi tuossa tilanteessa ole varsinainen pysyvän pelastuksen väline, vaan veneen saapuminen hukkuvan luo.
Näin myös kirkon yhteyteen palaaminen on Jumalan käyttöön asetettuun pelastuksen paattiin palaamista.
Ari
Kirjoitat: ” —-siis kun VT.ssä oli yksi maallinen Jumalan kansa —-”
Etkö ole lukenut Raamattua, kun väität Pyhää Kansaa vain maalliseksi kansaksi.
JUMALA KUTSUU OMAA KANSAANSA PYHÄKSI KANSAKSI
2.Mooseksen kirja:
15:13 Mutta armossasi SINÄ (JUMALA) johdatit lunastamaasi kansaa, sinä veit sen voimallasi pyhään asuntoosi.
19:6 Ja TE (PYHÄ ISRAELIN KANSA) olette minulle pappisvaltakunta ja pyhä kansa.’ Sano nämä sanat israelilaisille.”
Ari
Tuolla edellä klo 11:53 kerroin mitä Jeesuksen opetuksen pitäminen tarkoittaa 1) koko kansalle ja 2) mitä se sinulle tarkoittaa. Tässä voi vielä kertoa mitä se merkitsee minulle.
Minulle se merkitsee koko elämän antamista Jumalan käyttöön. Sen mukaan mitä aikaa ja voimia annetaan saan ylistää Jumalaa kaikesta hyvyydestä mitä hän minulle on lahjaksi antanut.
Sitten se merkitsee myös sitä että alati saan maiskutella Jumalan sanan suloista mannaa yhä enemmän ja enemmän,
kuten esimerkiksi
edellä kommentissani 28.04.2025 20:03 Klo 20:03 lausuin, että olen
tämän blogin raamatunkohtaa 1. Piet. 2:21–25 lukenut ja/tai kuunnellut äänikirjana eri sivustoilta yhteensä noin puolellatoista sataa eri kielellä
ja edelleen kuten kommentissani 29.04.2025 12:20 Klo 12:20 totesin, niin olen myös lukien ja/tai äänikirjana kuunnellen tutkinut tätä samaa tekstiä kuluneiden kuukausien aikana esimerkiksi englanniksi yli 40 eri versiona yhteensä yli 150 kertaa ja alkukielellä kreikaksi eri tekstijulkaisusta yhteensä yli 50 kertaa toistaen.
Ja jotta mieleni olisi riittävän valveilla tänä iltana ja huomenna iltapäivällä tämän tekstin äärellä, niin sekä eilen että tänään olen vielä kerrannut koko Eka Pietarin kirjettä kuunnellen sitä espanjaksi WordProject sivustolta.
https://www.wordproject.org/bibles/audio/06_spanish/b60.htm
Kerron tätä vain rohkaistakseni sinua omien reaalisten arkisten olosuhteittesi mukaan avoimin silmin ja kuulevin korvin tutkimaan KOKO RAAMATTUA niin, että se saa avata mielesi ylistämään Jumalaa koko elämäsi hänen käyttöönsä pyhittäen.
Matias Roto toteat minulle:””Se, ettet tajua Jeesuksen opetuksen kauttaaltaan perustuvan Vanhan testamentin opetukselle, näyttää johtuvan sinun vajavaisesta Raamatun sisäisen kehityksen kulun tuntemuksestasi.””
Sehän tässä onkin ongelma että tuo mitä tuot on juuri sinulla, siis vajavainen Raamatun tunteminen, en tätä ihmettele koska yrität ymmärtää Raamattua omalla viisaudellasi ja ymmärrykselläsi, se taas ei onnistu kun kerran Jumala sen salaa sinulta. Raamattu on todella yksinkertaista sille jolle JUMALA SEN ILMOITTAA.
Ari
Valitettavasti lausuntosi on sellainen, että omien mielikuvituksesi ilmassa liihottelevien aatosten varassa annat lausuntosi minun uskonelämästäni.
Olet kuin hiiri joka kävelee elefantin rinnalla puisella sillalla ja natinan kuullessaan lausuu norsulle, että kylläpä tässä puut jytisevät sen pienoisen kävellessä lankkuja pitkin.
Etkö jo muista, että pöyhkeilyissäsi olet kuin kukkoileva Joukahainen, joka isotteli vakaan Vanhan Väinämöisen rinnalla, mutta joutui suohon lauletuksi.
Esperantoksi tuo kohta toistuu Kalevalan kolmannessa laulussa sanoin:
Li perkantis junan Joukon, sorcxis plu lin pli profunden.”
(Kalevalan käännös esperantoksi sivut 28-29. ISBN 951-9005-51-X)
Joten Ari
HANKI VIISAUTTA!
Ja erityisesti tämän kommenttisi johdosta vielä neuvo:
Lopeta typerä tapasi herjata, ja käytä jatkossa siistimpää kieltä!
Ari
Jotta ymmärtäisit ettet voi muka omaan erityiseen salatietoosi vedota omaa oppimattomuuttasi puolustellaksesi, panen tuon yhden fraasin Kalevalan kolmannesta laulusta vielä parilla muullakin kielellä:
– Karjalankielinen Kalevala. ISBN 978-952-5790-09-2 sivut 33-34
”Lauloi nuoren Joukahaizen.
Lauloi sidä syvembäle.”
– Kalevala latina. USBN 951-717-470-5 sivu37
”Eius cantu Joukahainen
adhuc altius est mersus.”
Yritän sanoa, että uskon vakaumus on Jumalan teko, mutta hänen työhönsä ei pidä vedota silloin, kun jokin tietämättömyys johtuu omasta itsestään. Aivan samoin ei saa kuvitella kantavansa Jumalan antamaa ristiä, jos omasta syystään joutuu kärsimään vastoinkäymisiä.
Jaakobin kirje:
1:13 Älköön kukaan, kiusauksessa ollessaan, sanoko: ”Jumala minua kiusaa”; sillä Jumala ei ole pahan kiusattavissa, eikä hän ketään kiusaa.
Sen sijaan on aihetta kestää koettelemuksia silloin kun tietää kärsivänsä aivan aiheesta Jumalan sanan tähden.
Efeson ensimmäiselle piispalle Timoteukselle lähetetyssä kirjeessä tästä koettelemusten kestämisestä muistutetaan:
2.Timoteuksen kirje:
2:15 Pyri osoittautumaan Jumalalle semmoiseksi, joka koetukset kestää, työntekijäksi, joka ei työtään häpeä, joka oikein jakelee totuuden sanaa.
–
Ari
Kun omaa tyhmyyttäsi kiellät Jeesuksen puheen liittyvän Vanhan testamentin sanaan, niin otanpa esimerkin yhdestä ainoasta lauseesta, ettei asia kasvaisi liian pitkäksi.
Johanneksen evankeliumi:
1:47 Jeesus näki Natanaelin tulevan tykönsä ja sanoi hänestä: ”Katso, oikea israelilainen, jossa ei vilppiä ole!”
Tämä on viittaus Jaakobin painiin Jabbok joen lähellä.
1.Mooseksen kirja:
32:22 Mutta yöllä hän nousi, otti molemmat vaimonsa ja molemmat orjattarensa ja yksitoista lastansa ja meni kahlauspaikasta Jabbokin yli.
32:27 Ja hän sanoi hänelle: ”Mikä sinun nimesi on?” Hän vastasi: ”Jaakob”.
32:28 Silloin hän sanoi: ”Sinun nimesi älköön enää olko Jaakob, vaan Israel, sillä sinä olet taistellut Jumalan ja ihmisten kanssa ja olet voittanut”.
Sana Jaakob merkitsee hepreaksi sekä ”kantapäätä” että verbiä ”hän pettää”.
Sana Israel merkitsee ”Jumalan taistelija”
Näin Jeesus sanoo Natanaelista, että hän on aidosti uusi ihminen joka toimii aitona Jumalan puolesta taistelijana eli hänessä on Israelin sisältö elämässään, eikä hänessä enää vilppiä ole eli hänessä ei enää ole Jaakobia eli pettäjää. Näin siis tämänkin kohta Jeesuksen puheesta sisältää viittauksen Vanhan testamentin siihen kohtaan, missä Jaakob vääntää painia Jumalan kanssa. Näin Natanelkin on JEESUKSESSA KOHDANNUT JUMALAN ja tällä tavoin on alkanut aidon taistelun Jumalan palveluksessa.
JOTEN ARI
Ei se tämän vaikeampaa ole, kun sen osaa, mutta jos ei ymmärrä niin ei ymmärrä, vain siksi ettei ole hankkinut viisautta, vaan omaa vetelyyttään ja laiskuuttaan laiminlyö asiallisen tiedon hankinnan.
JOTEN
HANKI VIISAUTTA!
Ari Pasanen,
Sinun logiikkasi mukaisesti kuka tahansa voi julistautua oikeaksi Raamatun osaajaksi. Sitten vain sivusta huutelet, että Raamattu ei ole auennut muille kuin sinulle, vaikka kristinusko on levinnyt jo lähes kaikille maailman kansoille.
Ari Pasanen, uskot, että olet oikeassa ja muut ovat väärässä! Et ole antanut tunnustusta millekään suomalaiselle seurakunnalle, et kirkoille etkä vapaille suunnille. Mikään niistä ei kelpaa sinulle. Nimeä edes yksi hyvä.! Miten voi olla mahdollista, että kuvittelet yksin olevasi oikeassa Raamatun tulkinnassa?
Kari Paukkunen miksi takerrut henkilöön, eikö Raamatun sana olekkaan se jolla nähdään kuka tuo puhdasta Raamatun sanaa?
Mietipä nyt ihan ensimmäisiä ihmisiä kuinka he lankesivat tai kuinka fariseukset tai kirjanoppineet eivät uskoneet Jeesuksen sanoja?
Mikä on este ettei ihminen kuule Jeesuksen sanoja, se on ylpeys, minä en voi olla väärässä, mutta jokainen ihminen on ja jokaisen on nöyrryttävä tunnustamaan se niin silloin vasta Jeesus voi parantaa paatuneen sydämen.
”Kari Paukkunen miksi takerrut henkilöön,”
En takerru. Viittaan siihen, että esität olevasi oikea Raamatun opettaja ja tulkitsija. Kerro nyt opettaako sinun mielestäsi joku muu oikein Raamattua Suomessa tai koko maailmassa kuin sinä?
Kari Paukkunen juuri kun pääset sanomasta ettet takerru henkilöön niin heti taas teet sen, onko sillä väliä mitä minä olen tai teen, keskustellaan Raamatun sanasta, siinä on iankaikkisen elämän sanat eikö vaan?
Ari Pasanen,
Sanot, että Raamatussa ovat iankaikkisen elämän sanat. Siitä olen samaa mieltä kuten monet muutkin minun kanssani. Sinä kuitenkin kerrot olevasi ainoa lapsenmielinen, jolle Raamattu on oikein avattu! Eikö se kerro sinusta, henkilöstä? Samalla toteat, että muut ovat väärässä. Et ole johdonmukainen, jos suljet itsesi (henkilösi) pois tästä keskustelusta Raamatun ymmärtämisessä! Sinuun ei muka saisi viitata?
Ari Pasanen, sinä et ymmärrä Raamattua oikein. Sinulle Raamattu aukeaa väärin. Kuvittelet kuitenkin ymmärryksesi olevan oikea! Sinä olet yksin, etkö ymmärrä?
”Siis ymmärrän ettei ulkopuolella olevat ymmärrä eroa kun ihminen saa Pyhän Hengen, mutta ne jotka saavat ymmärtävät todella mitä se saa aikaan.” (Ari Pasanen)
Pasanen, sinä et ymmärrä Pyhän Hengen työtä kaikkialla maailmassa!
Pyhä Henki kehottaa sinun mielestäsi olemaan ilman yhteyttä toisiin kristittyihin? Ei Raamattu näin opeta Pasanen! Herää jo ihmeessä!
Hyväksytkö Pasanen kristillisten seurakuntien työtä Ukrainassa? Vastaa kysymykseeni, jonka olen esittänyt jo monta kertaa!
Uskotko Pasanen, että ihmisiä tulee koko ajan/joka päivä uskoon? Ei vain Ukrainassa, vaan myös Suomessa, Kamerunissa ja kaikkialla maailmassa missä evankeliumia saarnataan!
Evankeliumi on tarkoitettu muillekin kuin sinulle, kaikille kansoille kaikkeen maailmaan! Myös kaikkien kristillisten seurakuntien uskoville Suomessa. Heitä et kuitenkaan suostu hyväksymään veljiksi ja/tai sisariksi.
Jeesus tulee takaisin vasta kun Jumalan valtakunnan evankeliumi on julistettu todistukseksi kaikille kansoille. Tämä toteutuu kristillisten seurakuntien kautta.
Ikioma väärä Raamatun tulkintasi ei tuota hedelmää vaan yksin näivettyy ja kuolee sinun heikossa olkihimmelissä.
Kari Paukkunen kuinka oli kun Jumala vapautti Israelin kansan Egyptin orjuudesta ja vei luvattuun maahan, kuinka monta aikuisista pääsi perille, MIKSI ei kaikki?
Jeesus kysyy evankeliumissa:
Luuk. 18:8 Minä sanon teille: hän toimittaa heille oikeuden pian. Kuitenkin, kun Ihmisen Poika tulee, löytäneekö hän uskoa maan päältä?”
Tuot minusta kovin vieraan kuvan, tietysti en tse ole kelvollinen itseäni suosittelemaan, enkä niin teekkään.
Onko mahdotonta että näyttäisit missä olen tuonut jotain omaa enkä Raamatun sanaa? Tottakai minun toive olisi että mahdollisimman moni tulisi parannukseen ja sen kautta pelastukseen, se vain ei ole minun käsissä, Jumala kutsuu ketä kutsuu ja milloin kutsuu ja vain Jumalan kutsuessa on mahdollista tehdä parannus.
”Kari Paukkunen kuinka oli kun Jumala vapautti Israelin kansan Egyptin orjuudesta..”
Se on kaiken perustana syntiinlankeemuksen ja Jumalan lupauksien lisäksi.
Siitä kertovat Mooseksen kirjat (laki), psalmit ja profeetat. Näistä keskustellaan eri seurakunnissa. Sinulla ei ole mahdollisuutta peilata ajatuksia muuten kuin oman peilin edessä?
Et vastaa kysymyksiin, vaan teet uusia kysymyksiä!
Sinä olet yksin omien tulkintojen kanssa.
Ari
Jumalan kutsu tapahtuu SAARNATUN SANAN KAUTTA.
Roomalaiskirje:
10:17 Usko tulee siis kuulemisesta, mutta kuuleminen Kristuksen sanan kautta.
Saarnattuun sanaan tarvitaan kirkon seurakunta, jossa on virkaan asetettu pappi, julistaja, joka Jumalan armon julistaa seurakuntalaiselle.
Seuraavissa jakeissa on Pietarin kutsu piispan virkaan, koska se on yksikössä, ja sen jälkeen muillekin apostoleille, koska se on monikossa.
Matteuksen evankeliumi:
16:19 Minä olen antava sinulle taivasten valtakunnan avaimet, ja minkä sinä sidot maan päällä, se on oleva sidottu taivaissa, ja minkä sinä päästät maan päällä, se on oleva päästetty taivaissa.”
18:18 Totisesti minä sanon teille: kaikki, minkä te sidotte maan päällä, on oleva sidottu taivaassa, ja kaikki, minkä te päästätte maan päällä, on oleva päästetty taivaassa.
Kukaan ei voi KUULLA Jumalan sanaa ellei ole sitä varten valittua viranhaltijaa.
Kari
Kiitos kommenteistasi
Hyvin tuot esille sen, miten tärkeää on olla seurakunnan yhteydessä, jotta voisi olla Kristuksen maailmanlaajuisen kirkon eli Jumalan kansan yhteydessä.
Ari
Tässä keskustelussa ainoa, joka vastustaa Jeesuksen sanoja, olet sinä itse.
Se jolta tämä on salattu olet sinä itse, koska et suostu elämään Jumalan tahdon mukaisesti kirkon yhteydessä.
Raamattuhan kehottaa sinua mitä vakavimmin tekemään parannusta tästä ulkopuolella Ylipaimenen lammaslauman olemisestasi.
Hebrealaiskirje:
10:25 älkäämme jättäkö omaa seurakunnankokoustamme, niinkuin muutamien on tapana, vaan kehoittakaamme toisiamme, sitä enemmän, kuta enemmän näette tuon päivän lähestyvän.
Ari
Etkö tajua sitä mitä pieni oravakin tajuaa: Jos ihmisellä on Jumalan rakkaus, niin sekin on turvallinen ihmisen lähellä, mutta jos ihmisellä ei ole elävää rakkautta, niin sekin pakenee ihmisen luota.
Aikoinaan Lapinjärven ruotsalaisen pappilan pihalla liikkuessani oravanpojat saattoivat mennä ympärilläni piirileikkiä, koska ne kokivat aitoa rakkautta ja saattoivat elää turvallisesti pappilan pihapiirissä.
Muista mitä körtit sanoivat 1800 -luvulta alkaen, että hevonen ensimmäisenä huomaa, kun ihminen on tullut herätykseen. Eläin siis vaistoaa ihmisen sydämen liikkeet hyvinkin herkästi, onko ihminen Jumalan rakkauden vallassa vai eikö ole.
Samoin tänä iltana yksi pieni oravanpoika tuli meitä tervehtimään meidän mennessämme tämän illan 30.4.2025 Sanan ja rukouksen iltaa viettämään Svenssoniin.
Ari
Lisäsin kuvan tänä iltana 30.4.2025 Svenssonin ovella meitä tervehtimään tulleen oravan armaani Coletten jaloissa kun olimme saapuneet oven edustalle.
Joten Ari
Tämän kuvan edessä voit tutkistella itseäsi, onko sinulla aitoa rakkautta, vai onko ”rakkautesi” vain pelkkää sanahelinää.
Matias Roto mitä on aito rakkaus?
Eikö Jeesuksella ollut sitä ja eikö kun ihmiseen tulee Pyhä Henki niin samalla vuodatetaan Jumalan rakkaus ihmiseen? Näin siis luen Raamatusta.
Siis kun ihminen saa armon niin onko silloin edes mahdollista puolustaa itsdeään väkivallalla? Onko evankeliumin oikeudenmukainen?
Ari
Muista että Jeesus on JUMALA ja ihminen yhtä aikaa. Samaten Pyhä Henki on JUMALA, yhtä persoonallinen kuin Jeesuskin. Ihminen ei siis omista Pyhää Henkeä, vaan saa HÄNEN lahjansa, kun HÄN toimii KIRKON yhteydessä.
Vuoden 1938 käännös käyttää kirkosta sanaa seurakunta:
1.Korinttolaiskirje:
14:4 Kielillä puhuva rakentaa itseään, mutta profetoiva rakentaa seurakuntaa.
14:12 Samoin tekin, koska tavoittelette henkilahjoja, niin pyrkikää seurakunnan rakennukseksi saamaan niitä runsaasti.
14:26 Kuinka siis on, veljet? Kun tulette yhteen, on jokaisella jotakin annettavaa: millä on virsi, millä opetus, millä ilmestys, mikä puhuu kielillä, mikä selittää; kaikki tapahtukoon rakennukseksi.
14:33 sillä ei Jumala ole epäjärjestyksen, vaan rauhan Jumala. Niinkuin kaikissa pyhien seurakunnissa,
”Matias Roto mitä on aito rakkaus?”
Sama laulu jatkuu…
Pasanen,
Et vastaa kysymyksiin. Teet uusia kysymyksiä, vaikka olet saanut vastukset samoihin kysymyksiin jo monta kertaa!
Hyvää jatkoa sinulle Ari Pasanen omassa yksinäisessä seurassasi! Matias jaksaa vastata sinulle yhä uudelleen!
Kiitos Matias!
Ari
1)
PYHÄ HENKI vuodatetaan. Siis kasteen veden valelussa HÄN tulee luoksemme, kun meidät kastetaan Isän ja Pojan ja PYHÄN HENGEN nimeen.
2)
Miksi edes kysyt, onko evankeliumi oikeudenmukainen. Jumala ON oikeudenmukainen. Näin ollen myös hänen sanansa on oikeudenmukainen. Evankeliumin saarnassa hän ANTAA ANTEEKSI syntimme. Näin itsessään syntinen JULISTETAAN VANHURSKAAKSI eli siis oikeudenmukaisuus toteutuu anteeksiannon muodossa.
3)
Väkivallan minimointi on jokaisen rakkaudellisen toiminnon tavoite. Mikäli jotain väkivaltaista toimintaa ei muutoin saada pysähtymään, niin silloin on käytettävä voimakeinoja. Niiden laiminlyönti nimittäin olisi todellisen rakkaudellisen toiminnan laiminlyömistä.
Muista että JEESUS julisti aikansa kaikkein suurimman uskon omaavaksi henkilöksi roomalaisen UPSEERIN, joka toimi vakituisessa sotilaan ammatissa.
Matteuksen evankeliumi:
8:10 Tämän kuultuaan Jeesus ihmetteli ja sanoi niille, jotka häntä seurasivat: ”Totisesti minä sanon teille: en ole kenelläkään Israelissa löytänyt näin suurta uskoa.
Paavali puolestaan sanoo miekkaa kantavasta esivallasta, että se on JUMALAN PALVELIJA.
Roomalaiskirje:
13:4 sillä se on Jumalan palvelija, sinulle hyväksi. Mutta jos pahaa teet, niin pelkää; sillä se ei miekkaa turhaan kanna, koska se on Jumalan palvelija, kostaja sen rankaisemiseksi, joka pahaa tekee.
Kari
Kiitos aktiivisuudesta tässä ketjussa. Jaksoit hämmästyttävän pitkään keskustella ”totuuden väistelijämme” kanssa vaikka hän koko ajan yritti kiemurrella välttääkseen totuuden kohtaamista heittelemällä kerta toisensa jälkeen samoja mielikuvituksensa keksimiä ajatuksellisia kapistuksiaan, luikerrella rehellisen totuuden katsomista pakoon.