Hamas voitti mediasodassa Israelin 10-0 . Sadistisen hyökkäyksen jälkeen 2 päivän päästä se levitti maailmalle viestiä kansanmurhasta 9. lokakuuta ja pian nälkäkuolemista . Sen nämä Islam- terroristit osaavat hyvin ja hölmö Eurooppa uskoo ja apurina toimii vahvasti äärivasemmisto . Ensin Euroopan tukien kautta mm. edistetään heidän sitä tärkeintä päämäärää eli Israelin kansan hävittämistä . Koulukirjallisuus jo pienestä opettaa vihaan juutalaisia vastaan ja valtavilla betonimäärillä ei ole asumukset parantuneet vaan 700km tunneleita rakennettiin tulevaa pyhää sotaa varten .
Voi sanoa että Euroopan mediaa on hallinnut Islam myönteinen tiedotus ja siihen vipuun on mennyt myös valtionpäämiehiä jopa meillä Suomessa . Hamasin näytelmät , tehdyt filmit Israelin tekemistä tuhoista ja jopa teeskentelty Nobel- palkittu dokumentti meni kuin väärä raha palkintoraadille . Hamasin liittolainen on ollut myös Putin , jonka kanssa Hamas on neuvotellut .
Oikeudenmukaisuutta ei ihmisoikeusjärjestöt kuuluta ja YK on miehitetty Islam- myönteisillä niin ettei sieltä kuulu valituksia vaan Israel – vihaa , vaan olipa YK alainen järjestö mukana tässä Hamasin toiminnassa . Kaikille on ok, että murhamiehiä , elinkautisvankeja vapautetaan 100 krt määrä yhtä viatonta panttivankia kohtaan . Tämä ei ole mahdollista kuin vain juutalaista kansaa kohtaan ja tästä seuraa mediahiljaisuus ja täydellinen empatian puute Israelilaisia kohtaan .
Voi sanoa maailman ja lähi- idän onneksi että USA ssa on presidentti joka ei vain puhu vaan tekee myös . On mielestäni kohtuutonta ollut se parjaaminen Trumpia kohtaan ; täälläkin alkuvuonna valinnan jälkeen oli skenaarioita kolmannesta maailmansodasta lähtien Trumpin toisen kauden alussa . Olihan USA kysely jonka tuloksena vasemmistosta yli 50% piti Trumpin murhaamista oikeana , meillä ei kuitenkaan näin pahasti ole asiat . Jo ensimmäisellä kaudella Trump teki rauhansopimuksia . Sudanissa oli terroristien hallinto , jonka Trump hoiti , Irania kohtaan kaukoviisas ja tätä lähi-idän tilannetta yritti Obama ratkoa Netanhua painostamalla ja samaan aikaan puhui lempeitä Islamvaltiossa . Biden ei jaksanut olla asialla . Obaman tai Bidenin kaudella ei oltaisi tässä tilanteessa varmastikaan.
Trump- viha on nostanut päätään pitkin maailmaa ,kaksi salamurhayritystä häntä kohtaan ja Kirkin murha kuului tähän samaan vihaan . Antifa riehuu , kun rahoitus vähenee ja on tappanut USA saa useita ihmisiä , jota USA hallinto miettii listata terroristijärjestöksi . Israelissa nuorivihkipari surmattiin valokuvaamon edessä ja vain siksi että olivat juutalaisia ja äärivasemmisto oli näisen murhien takana . Israelin Knessetissä jouduttiin poistamaan vasemmistolaisia äänekkään käytöksen puolesta tänään ja kiukku oli kova kun Trumpia kiiteltiin rauhansopimuksesta . joka kertoo hyvin Israelin demokratiasta jossa voi kirjoitella ja saa kuuluviin mielipiteensä .
Hamas on uhonnut jatkavansa taistelua ja se rauhansopimus ei ole tae Hamasin lopettamiselle , varsinkin kun yli 2000 terroristilla vahvistui Hamas . Liittolaiset on tosin vaiennettu osin : Iran ja Syyria , mutta Putin haluaisi sodan jatkuvan , jotta ei olisi maailman katseiden keskipiste . Islamilaiseen ääriajatteluun ei kuulu sodan lopettaminen , koska ei voi hävitä , jos kuolee odottaa 70 neitsyttä paratiisissa joka tapauksessa . Ei ole kelvannut kahden maan malli sille vaikka sitä auliisti on tarjottu useasti .
Raha puhuu ja vain sen kautta voi ohjata maailmaa inhimmillisesti ajatellen , samoin yliopistojen rahoitus ja muiden koululaitosten ideologista ajattelua ohjataan rahoituksella . USA aikaisemmat hallinnot ovat useilla miljardeilla tukeneet Eurooppalaisia yliopistoja joissa on selvä ideologinen sanoma. Soisi suomen median esittävän dokumentteja USA :sta kuinka kansan tyytyväisyys ja vapaus on parantunut , sananvapauden rajoittamisen jälkeen ja ennenkaikkea pelko poistunut sanoa mitä ajattelee. Miten yritysmaailma on vapautunut pakkoposeeraksesta jne . Koulukirjallisuus on oikean tieteen pohjalle rakentuvaa . Suomessakin voisi opetushallituksen lakkauttaa ja sillä ei olisi kuin hyvää vaikutusta . Siellä on 400 ” asiantuntijaa ” kovalla palkalla joiden aikaansaannokset koulukirjoissa suunnilleen , että sukupuolta voi vaihtaa . Opetusministeriö pystyy tekemään lakisääteiset tehtävät että ihan turha laitos . Suomessa on osattu byrokratia kasvattaa joka on maailman suurinta suhteessa väkilukuun suhteutettuna . Uusi hallitus ja taas lisää byrokratiaa , ehkä tämä suomen valtion taloudellinen tila vie pakosta priorisointiin .
Rauhanpalkintoa ei Trump saanut ja tietysti ideologia on takana . Obama oli pressana 8-9kk ja heräsi aamulla yllättyneenä ja oli myönnetty rauhanpalkinto ja sanoi itsekkin rehellisesti ettei ole sitä ansainnut , eikä todellakaan ollut . Onhan se totta että hänen korrekti käytös ja miellyttävä esiintyjä hakkaa Trumpin tyylillisesti mutta tekojen tasolla häviää 6-0 . Vei USA talouden alas ja oli lähinnä kiiltokuvapressa .
Luultavasti lepsu EU alkaa lappamaan rahaa Hamasille joka kätkeytyy Palestiinan kansan taakse kulisseihin . Ilman toisen maltillisen muslimivaltion läsnäoloa ei Gazalaiset saa rauhaa . Hamas on tappanut omiaan vielä enemmän kuin juutalaisia. ”Hamasin poikaa ”kun haastateltiin , hän sanoi että pientä pistettä tarkoitti Israelia kartalla niin se viha kohdistuu siihen ja se on samalla vihaa Jumalaa kohtaan kun Israel on se luvattu maa , jolle luvattu siunaukset .


Tietokirjat ei kerro nykyistä eikä lähihistoriaa . Mutta omia kirjoituksia voi jokainen lukea ”lähihistoriasta ” että onko mennyt arviot oikein ja miettiä että voisko hiukan korjata asennetta ja tietoja mihin ne perustuivat . Täällä kotimaa24 oli alkuvuoden puolella useita kirjoituksia USA:n vaaleista ja Trumpista . Tietoa on sekin että katsoo mistä YLE ottaa uutisensa . Suurin osa on tullut lähi- idästä Hamasilta sodan aikana . YLE voi olla jonkun mielestä hyvä media ja sekin voi olla oikein että veronmaksajien rahoilla koulutetaan ideologiaan salassa . Ex toimittajien juttuja voi myös kuunnella .En tiedä montako amerikkalaista te tunnette mutta heiltä voi kysyä sitä menoa . Sananvapauden rajoittaminen ei tarkoita sitä että ideologisia pesäkkeitä poistetaan , jotta sananvapaus voisi toteutua . Bidenin hallinnon aikana laitettiin rahaa mm. Afrikkaan lapsille sukupuolenvaihdosleikkauksiin ja tukenut miljardeilla eurooppalaisia yliopistoja että saa pro Palestiina lippuja heilutella . Jos tämä hallitus ei pyri nimenomaan USA itsenäisyyspyrkimysten hedelmään eli vapaaseen yhteiskuntaan jossa valtio olisi mahdollisimman heikko niin miksi 82% ameriikalaisista toivoi muutosta kun vaalien alla kysyttiin Bidenin kauden lopulla . Nyt niitä faktoja sitten vaan esille miten USA n nykyhallinto rajoittaa sananvapautta ja YLE uutiset ei kelpaa . Yritykset on vapautunut kun ei tartte bisneksien heikentymisen pelossa enää liputtaa mitään värilippuja tangoissa . Jos tietokirjallisuutta haluaa aluksi lukea USA sta vois vaikka lukea Markku Ruotsilan kirjan Trumpin Amerikka alkupaloiksi . Jos hänen vakaumuksensa tai puolueellisuus epäilyttää niin voi tarkistaa ne lähteet , joita kirjassa on runsaasti . Kuka sen maan asioista tietää täällä Suomessa enemmän? Nyt ei kannata ajatella että Fox News on tietolähde Ruotsilan kirjalle . Suomeenkin pitäisi tehdä vapauttavia asioita , vaikkapa Opetushallitus poistaa kokonaan , ettei lapsille opeteta tieteenvastaisia asioita , kuten siellä on ollut . Yhteiskunta käy ahdasmieliseksi , jos sananvapautta ei ole ja ihmiset pelkää puhua mitä ajattelee , jos tätä ei ole huomannut suomalaisessa yhteiskunnassa niin ihme on . Turvallisia tiloja ja sanan merkityksiä käännetään ja liikennemerkkejä vaihdetaan , tämäkö on sitä tiedettä ? Se on totisesti Marko että puurot ja vellit on mennyt sekaisin . ei minulta vaan nykymenolta ja onneksi USA ssa tehdään muutoksia ja toivottavasti täällä Suomessakin , jossain vaiheessa tulevaisuudessa . Eikä Eurooppa nää missä se on , sen huomasi Vancen puheen jälkipuinnista kun piti puheen Saksassa .
”En tiedä, montako amerikkalaista te tunnette, mutta heiltä voi kysyä sitä menoa.” Yhdysvalloissa on monenlaista väkeä. Mahtaako tyypillistä amerikkalaista ollakaan? Kun kysyy maan menoa vaikkapa afroamerikkalaiselta, saa varmaan ihan eri kuvauksen maan menosta riippuen siitä, millä kolkalla tuota liittovaltiota hän asuu.Alabaman meno on taatusti erlaista kuin Massachusettsin. Latinon ja lakotan käsityskset poikkeavat toisistaan varmaan vielä enemmän. Amerikkalaisen mökkinaapurimme asenteista olen selvillä, mutta hän ei taida yhtään tukea sinun ajatuksiasi, Timo Gummerus.
Niin varmasti polarisaatio on hyvin jyrkkää ja median kautta osin se on tänne tullut myös . Minun hyvä ystävä on ameriikkalainen joka on jo koulutuksen ja asemansa puolestaan hyvin tietoinen USA n menosta ja paljon myös häneltä kuulen todistettavasti asioita sieltä mitä media ei kerro . Bidenin aikana räjähtänyt laiton maahanmuutto on iso haaste siellä , kun enemmän kuin suomen asukasluku ( 8milj.) työntyy maahan niin se ei voi olla näkymättä maassa . Rikollisuus noussut sen myötä .
”Niin, varmasti polarisaatio on hyvin jyrkkää ja median kautta osin se on tänne tullut myös.” En tarkoittanut ainoastaan nykyistä polarisaatiota. Yhdysvallat on alueeltaan laaja ja väestöltään kirjava. Hollywood-elokuvista saatu mielikuva on yksipuolinen ja vääristynytkin. – – – Mitä maahanmuuttoon tulee, se ei ole ilmiö sinänsä. Ihmisjoukot lähtevät liikkeelle sekä kotimaansa kurjistuvien olojen että muualla tarjolla olevien parempien elinehtojen vuoksi. Maahanmuuttajat tekevät usein töitä, joita vakituiset asukkaat vierastavat työolojen ankaruuden tai pienen palkan vuoksi. Miljoonienkaan muuttajien joukko ei ole mikään maahan työntyvä massa vaan yksityisiä ihmisiä oikeutettuine tarpeineen.
Vihataanko Donald Trumpia? Nähdäkseni hänelle ilkutaan. Sen lisäksi pelätään, millaisen kaaoksen hänen hallintonsa saa aikaan Yhdysvalloissa ja maailmassa.
Sitä ei usein nähdä vihana vaan oikeutuksena ja se tulee suoraan gender- ideologiasta . Eihän järkevä ihminen halua kenenkään ihmisen kuolemaa ja ole täysin myötätunnoton jos ei oikeustaju ole vinksahtanut . Se nähtiin Trumpin kahden salamurhayrityksen ja Kirkin murhan jälkeen millaisia asenteita ja ”ansiollisia ” palautteita saatiin ja syyllisyys jopa käännettiin toisinpäin . Silloin ei myöskään mitkään meriitit vaikuta siihen kun se on täysin sokea piste ja jos yleinen mielipide toista huutaa niin syy menestykseen löytyy muualta .Tähän tietysti liittyy asia , jos näitä nostetaan esille niin viestintuoja ”tuomitaan” ja ihminen nostetaan vihan kohteeksi eikä sanomaan haluta esittää vastaväitteitä . Tässä on juuri kysymys sananvapaudesta , kuka haluaa sanoa jotain jos tietää tulevansa tuomituksi ? Mikään aate tai ideologia ei saa vallita yhteiskunnassa jos ihmisoikeuden halutaan pitää kunniassa
”Tässä on juuri kysymys sananvapaudesta, kuka haluaa sanoa jotain, jos tietää tulevansa tuomituksi?” Siitähän Yhdysvalloissa juuri on nyt kysymys. Trumpin hallinto sulkee arvostelijoidensa suita joko oikeusjutuilla tai nillä uhkaamalla.
Kamalaa!
Kuun lopussa nähdään taas yksi ihmisoikeuksien oikeuden päätös , jonka ”koeponnistus” on näytelmää kun kaikkien pitäsi tietää ihan normaalilla ajattelulla asioiden laita , mutta tärkeä suunta nähdä Suomen oikeuslaitoksesta . Tämänkin ( Räsäs) tapauksen ympärillä on enemmän ihmisillä toiveita kuin halua turvata jokaisen oikeudet joka koskettaa kaikkia kansalaisia . Jos yhteiskunnassa yksityinen kansalainen ajattelee tietävänsä enemmän kuin lainvalvojat yli kymmenen tunnin haastelujen jälkeen niin jotain on pielessä yhteiskunnallisessa ihmisten oikeustajussa . Haluja saa olla mutta arvovaltaiset ihmiset joiden uskotaan oppisivistyksen kautta saavuttaneen jotain niin heidän lausunnot eivät herätä kunnioitusta ja kirkonjohtajien kommentit on …..
Haluat siis sulkea niiden suut, jotka haluavat rajoittaa sinun ja kanssasi samaan lokeroon kuuluvien vapautta sanoa ihan mitä tahansa?
Otsikosssa on sanat ”Trump-viha”. Donald Trump todella sanoi tv-puheessaan: ”Vihaan vastustajiani.” Myös suomalaiset näkivät/kuulivat sen omista vastaanottimistaan.
Kun Donald Trump valittiin ensimmäisen kerran presidentiksi (2017), edesmennyt kirjailija ja psykiatri Claes Andersson (1937–2019) sanoi ruotsinkielisellä radiokanavalla, että Trump kärsii persoonallisuushäiriöstä. Anderssonin diagnoosi oli, että Trump on psykopaatti. Ja psykopaatille on ominaista tunnekylmyys, valehtelu ja empatian puute. Hän on myös ylimielinen, nopeasti turhautuva ja aggressiivinen, täynnä itseään tuntematta mistään syyllisyyttä.
Vaikuttaa siltä, että Trump ei kykene itsetarkasteluun, hän ei voi myöskään muuttua. Suuruuden kuvitelmat, tarve tulla ihailluksi ja halu, saada erikoiskohtelua kertovat persoonallisuushäiriöstä.
Donald Trump on yksi ajankohtainen esimerkki luonnehäiriöisestä poliittisesta johtajasta. Heitä on ollut ja on nytkin lukuisia, lähinnä autoritaarisissa valtioissa – unohtamatta myöskään Kremlin mafiaa ja sen keulahahmoa Vladimir Putinia.
En ole psykiatri, joten voin vain todeta sen, mitä Claes Andersson on sanonut. Patologisia narsisteja löytyy toki muualtakin kuin vallankamareista. Monet heistä ovat taitavia manipuloijia eli osaavat hallita muita. Asioiden pitää mennä kuten he tahtovat. Ja koska heiltä puuttuu empatia, kyky eläytyä toisen tilanteeseen ja halu nähdä asioita muiden kannalta, he ovat varsinkin johtavassa asemassa kylmääviä tyyppejä.
Mikäpä ei ihmisen evoluutiokehitykselle olisi mahdollista?
Jos on seurannut sitä keskustelua vaalien jälkeenkin eri sosiaalisen median alustoilla niin siellä on selvästi tuotu esille huoli ja pelko Trumpin politiikan seurauksista . Monissa kommenteissa suoraan että sietäs kuolla . Yksi iso mediaan nostettu lausunto on John D. Gartnerin lausunto jota ilmeisesti Andersson siteeraa , jossa on väitetty Trumpin narsismi , kyvyttömyys empatiaan , vailla lähimmäisen rakkautta , yhteistyökyvyttömyys ja pahoja piirteitä yleensäkin. John D. Gartner On aktivisti , kirjailija mutta myös psykologi ja terapeutti ja se ollut vakuuttava ääni tietysti tietylle medialle . Nämä ovat nostaneet kansalaisissa vihaa Trumpia kohtaan ja motivoineet murhayrityksiin asti . Mitenkähän olisi vaikka lähi- idän tapahtumien askeleet sujuneet ilman Trumpia . Kukaan ei kai voi antaa Obamalle tai Bidenille mitään pisteitä lähi- idän rauhan edistäjinä , päinvastoin , ei edes ne asiantuntijat jotka ovat Trumpia vastaan . Oli myös ainoa kortti tie rauhaan päin että Trump ei uskonut YK ta aseriisunnasta , koska se olisi Hamasille oikeutus jatkaa sotaa. Samalla itsenäisyyden tunnustaminen olisi pahentanut vain asioita , vaikka ei ole varmaan monella taholla nöyryyttä tunnustaa tätä.
Tietysti kaikki kiivaimmat arvostelijat ovat tietyn suunnan edustajia . Fakta meille suomalaisille on amerikkalaisten kokemus Trumpista ensimmäisen kauden saavutuksista ja uudelleen valinta yli 77 miljoonan äänen mandaatilla , että sellainen sekopää piti valita ja tekee niitä rauhansopimuksia ja kansassa paljon tyytyväisiä kun sananvapaus saa olla sananvapautta ja taloudella paremmat näkymät niin kansalaisilla kuin yrityksillä . Kai nämä Euroopan johtajat kehuissaan näyttelevät kun kehuvat Trumpia . Trump ei suostu siihen perinteiseen rooliin mitä presidenttiys yleensä edustaa , mutta nuo puheet narsismista ja kyvyttömyydestä toimia ihmisten kanssa ei resonoi todellisuuden kanssa . Trumpin persoona ei mielytä kaikkia häntä äänestäneitäkään , mutta hänen ajamallaan USA peruslain hengen mukaisella politiikalla on suurempi kannatus kuin siihen liitettynä hänen persoonansa . Euroopan johtajat eivät kykene yhdessä lopettamaan sotaa omalla mantereella . eikä siihen olisi pystynyt kamala Harris , jos Trump ei saa neuvotteluja eteenpäin niin miten sen voi ratkaista ?
Mielenkiintoista tuo väite olla välittämättä toisen tunteista , kun on seurattu Ukrainan sotaan niin monissa tosi useissa Trumpin puheissa toistuu ne turhat kuolemat viikottain jopa 1000 hengen vauhtia , mutta Euroopan johtajilla ei tunnu monissa puheissa olevan huolta ihmishengistä . No vastaus on kait että narsisti näyttelee 😅
Timo G., kirjoitat: ”.. taloudella paremmat näkymät niin kansalaisilla kuin yrityksillä..”.
Jos on niin kuin kirjoitat, niin miksi Trump juuri lähetti 10 miljardia hätäapua Yhdysvaltain keskilännen viljelijöille? Voit varmaan kertoa syyn, kun olet niin perin juurin perehtynyt maan asioihin.
Timo G. En tiedä, huomaatko asiaa itse, mutta sanavalinnoissasi ja arvoja käsittelevissä kohdissa siteeraat hyvin arvostavasti ja itsestään selvyyksinä amerikkalaisten republikaanien tiettyjen ryhmien näkemyksiä ja suosittelet niitä Suomeenkin sovellettavaksi. Suosittelisin lukemaan jonkun – vaikka vanhemmankin – suomalaisen yhteiskunnan juuria käsittelevän kirjan, jotta huomaisit itse, miksi amerikkalaisia yhteiskunta- ja kulttuurisotia ja niiden piirissä syntyneitä erilaisia hallintomalleja EI kannata tuoda Suomeen. Vaikka niistä toki löytyy hyviäkin ajatuksia. Esimerkiksi OPH:n voi varmasti lakkauttaa, mutta olisiko sitten parempi palata sitä edeltävään aikaan? Siihen, oikein hyvään ja wanhaan aikaan, koululaitosta nimittäin valvoivat piispat ja tuomiokapitulit, lukkarit huolehtivat lukuopetuksesta ja sen kontrolloivat papit.
Jormalle ; tietysti kun väjäämätön Kiinan valta , diktatuurinen vaikutus alkaa vaikeuttamaan maan oman teollisuuden ja yrittäjyyden kannatusta niin suitsia sitä pitää . Samaa mieltä ovat olleet myös demokraatit USA ssa . Tullit ovat syy mutta taustalla on kauppasota jota voi arvioida onko Kiinan suurvalta hyväksi .Se ei ole tuominnut esim. Ukrainan sotaa ja tekee Venäjän kauppaa eikä tietysti osallistu pakotteisiin, enemmän ystävyyttä kuin rauhanpyrkimyksiä. Kukaan ei tiedä millainen uhka Kiina on joka vakoilee ja on sotilastiedustelua joka mantereella . Maanviljejöitä Trump on siis luvannut tukea ja tämä on omavaraisuuden periaate joka maassa että oma maatalous pidetään hengissä . Aina kun tehdään muutoksia on erilaisia seurauksia , kokonaisuus pitkällä aikajänteellä ratkaisee .
Marko ; en tunnista mitään republikaanien ihailua , viittasin opetushallitukseen ja ne hallintoelimet missä tuotetaan ideologiaa joka on myös tieteen vastaista tulee mielestäni lopettaa . Suomessa maksetaan 2 miljardia puoluetukia ja yhdistyksille ja järjestöille jotka voisivat mielestäni lopettaa myös . Meidän maassa olis paljon karsittavaa ja kaikki ei tarkoita mitään ideologista puhdistusta vaan byrokratian tuotosta , miten poliitikot ratkaisevat ongelmia – lisätään byrokratiaa . Aina voi erilaisia malleja miettiä mutta yhteiskunnat elävät ajassa ja sitä henkeä ei muuta historian valossa kuin suuret muutokset esim. sodat . Arvoista tässä nimenomaan on kysymys ja toivottavasti kaikilla on päämääränä vapaa yhteiskunta , jossa kuitenkin pidetään heikoista huolta . En ole USA:n terveydenhuollon kannalla ja toivoisin että julkinen terveydenhuolto voisi Suomessakin hoitaa sen yksin lähes , kun veroja maksetaan täällä Suomessa ihan kohtuullisesti .
Timo G., oletko sokea sille, mitä Yhdysvalloissa tällä hetkellä todella tapahtuu? Mikä saa sinut selittelemään Trumpin toimien aiheuttamia ongelmia parhain päin?
Trump kuvitteli panevansa Kiinan polvilleen lätkäisemällä korkeat tullit. Kiina ei nöyrtynyt, vaan vastasi. Niin vastatoimien kierre oli valmis. Yhdysvaltain ja Kiinan välinen kauppa on romahtanut. Kiina on olut Yhdysvaltain keskilännen viljelijöidn tuotteiden suurostaja. Ei ole enää. Kiisa on ryhtynyt tuomaan viljaa Argentiinasta.
”Toivottavasti kaikilla on päämääränä vapaa yhteiskunta.” Millaista vapautta tarkoitat, Timo Gummerus? Vapauden voi ymmärtää vapaudeksi jostakin tai vapaudeksi johonkin. Jotkut ottavat itselleen vapauksia, toiset vapauttavat niitä, joilla ei vapauksia ole. Yksilöiden ja ryhmien erivapaudet rajoittavat usein muiden vapatta. Kaikesta sääntelystä vapaata yhteiskuntaa ajavat anarkistit. Tuskinpa olet sellainen.
Timo G. Niinpä: olet sisäistänyt tietyn version
kristilliskonservatiivisesta ideologiasta ilman, että tiedostat asiaa itse. Totean vain, että meikäläinen OPH tuottaa myös paljon erittäin tasokasta opetusmateriaalia. Opetussuunnitelman perusteita voidaan aina kritisoida, koska ne tapaavat sekä olla kompromisseja että heijastella oman laatimisajankohtansa arvoja. Myös poliittisia.
Vapaus edellyttää aina myös vastuuta ja säätelyä, vaikka viimeksi mainittu voi joskus olla