Joka koskee minun kansaani, se koskee minun silmäterääni. Sak. 2:12
Jumalan kansa on erityissuojeluksessa. Olemme hänen silmäteränsä, hänen herkeämättömän katseensa alla, hänen lakkaamattoman rakkautensa kohteena.
Jeesuksen vallassa on koko taivas ja maa. Hänen kädessään on tulevaisuutemme ja toivomme. Ne hän meille antaa!
Juha Vähäsarja, Jumalan kämmenellä, s. 167, Symbolum Oy, 2024.
Evankeliumi on Jumalan voima (dynamis, vrt. dynamo ja dynamiitti). Room. 1:16. Siis kreikan alkukielellä dynamis.
Älä pelkää, sillä minä (Herra) olen lunastanut sinut, minä olen sinut nimeltä kutsunut; sinä olet minun. Jes. 43:1.
Kysyit Mika minun ajatuksia Juutalaisista. Minä kysyn sinulta sitä, mitä ajattelet siitä että monet Suomalaiset pilkkaavat Jumalaa? Jopa täällä kirkollisella Kotimaan palstalla. Ei kai se Jumalan uskollisuutta ja lupausta tee meidänkään kohdalla tyhjäksi. Miksi se sitten tekisi sen Juutalaisten kohdalla. Raamatussa ei puhuta mitään Suomesta, mutta Juutalaisille on osoitettu kaikki suuret lupaukset mitä Raamatussa on. Nikean kirkolliskokouksessa kirkko hylkäsi Juutalaiset. Siihen aikkaan jopa 1/4 osa kristityistä oli juutalaisia Israelin väestöstä. Nyt Antisemismi on kirkossakin hyvin yleistä ja jopa uutislähetykset Israelista lissäävät sitä voimakkaasti. Nyt Juualainen kansa hylätään tekaistujen syytösten perusteella ja se hylätään aivan samalla tavalla kuin Jeesus hylättiin. Siitä kansat joutuvat kerran Jumalan tuomioistuimen eteen.
Kaikenlainen Jumalan pilkkaaminen on tietysti väärin ja kammottavaa. Teki sitä sitten kuka tahansa. Monet juutalaiset muuten haluaisivat vielä rakentaa uudestaan Jerusalemin temppelin. Sitä kannattavat monet kristitytkin. Siellä alettaisiin myös Vanhan Liiton mukaan uhrata eläimiä. Mutta Jeesus on kuitenkin kertakaikkinen Jumalalle kelpaava uhri, jota ei tarvitse eikä saa uusia. Hebrealaiskirjeen yhdeksännessä ja kymmenennessä luvussa puhutaan tästä. Me elämme kuitenkin Uuden Liiton aikaa. Jeesus itse viittasi Uuteen Liittoon viimeisellä aterialla sanoessaan: ”Tämä malja on uusi liitto minun veressäni, joka teidän edestänne vuodatetaan”.
Jeremia:
31:31 Katso, päivät tulevat, sanoo Herra, jolloin minä teen Israelin heimon ja Juudan heimon kanssa uuden liiton;
2.Korinttolaiskirje:
3:6 joka myös on tehnyt meidät kykeneviksi olemaan uuden liiton palvelijoita, ei kirjaimen, vaan Hengen; sillä kirjain kuolettaa, mutta Henki tekee eläväksi.
Hebrealaiskirje:
8:8 Sillä moittien heitä hän sanoo: ”Katso, päivät tulevat, sanoo Herra, jolloin minä teen Israelin heimon ja Juudan heimon kanssa uuden liiton,
8:13 Sanoessaan ”uuden” hän on julistanut ensimmäisen liiton vanhentuneeksi; mutta se, mikä vanhenee ja käy iälliseksi, on lähellä häviämistään.
9:15 Ja sentähden hän on uuden liiton välimies, että, koska hänen kuolemansa on tapahtunut lunastukseksi ensimmäisen liiton aikuisista rikkomuksista, ne, jotka ovat kutsutut, saisivat luvatun iankaikkisen perinnön.
12:24 ja uuden liiton välimiehen, Jeesuksen, tykö, ja vihmontaveren tykö, joka puhuu parempaa kuin Aabelin veri.
Pekka, eivätkö jotkut kristityt myös mielistele epäraittiilla tavalla juutalaisia. Ikään kuin Israelin valtio ei tekisi koskaan virheitä tai väärin toiminnassaan.
Jeesus kyllä sanoi suorat sanat fariseuksille, kirjanoppineille ja saddukeuksille, koska he eivät ottaneet häntä vastaan. Ks. esim. Joh. 8:44.
Mika, onko sinulla mitään tietoa siitä historiasta miten kauhistuttavalla tavalla kristillinen kirkko on kohdellut juutalaisia? Ihmettelen sinun verukkeitasi, joilla vähän kuin rivien välistä oikeutetaan ja perustellaan se, miten maailma, kirkko ja kristityt ovat heitä kohdelleet. Jehovan todistajat muuten pitävät juutalaisten syntiä Messiaan hylkäämisestä ja tappamisesta sellaisena, jota Jumala ei voi koskaan hyväksyä. Kansallissosialistitkin perustelivat juutalaisvihan ja holokaustin sillä, että he tappoivat Kristuksen. Ja juuri noita ”suoria sanoja fariseuksille, kirjanoppineille ja saddukeuksille” voidaan käyttää antisemitismin oikeuttamiseen. Eihän siitä kauaa ole kun Suomessakin teologit (liberaalit.) sanoivat, että Raamatussa on antisemitismiä ja viitattiin juuri näihin Jeesuksen sanoihin.
Jos nykyisessä ajassa ei näe tätä antisemitismin räjähdystä ja vääryyttä, eikä ole oikein historiakaan ”hanskassa”, niin kyllä sokeus ja pahuus on jo sen laatuinen että onko mitään enää tehtävissä.
Juutalaiset ovat joutuneet kärsimään valitun kansan asemastaan.
”Kysyn siis: eivät kai juutalaiset sen vuoksi kompastuneet, että he jäisivät maahan makaamaan? Päinvastoin! Heidän lankeemuksensa on avannut pelastuksen muille kansoille, ja näin juutalaiset ovat saaneet aiheen kadehtia niitä. Jos heidän lankeemuksensa on koitunut rikkaudeksi maailmalle ja heidän tappionsa rikkaudeksi kansoille, kuinka paljon enemmän saakaan aikaan heidän täysimääräinen voittonsa!” Room.11:11-12
”Jos juutalaisten hylkääminen on avannut maailmalle pääsyn sovintoon, niin mitä tapahtuukaan, kun Jumala ottaa heidät yhteyteensä? Silloin kuolleet heräävät eloon! Jos ensimmäinen leipä pyhitetään, on koko leipomus pyhä, ja jos puun juuri on pyhä, ovat myös oksat pyhät.” Room. 11:15
Tässä pitää kääntää sana ”hylkääminen”-> ”lankeemus” eikä hylkääminen. Juurihan luvun alussa Paavali sanoo, että Jumala ei ole hylännyt kansaansa. Nähtävästi Paavali odottaa jotain hyvin merkittävää vielä tapahtuvaksi juutalaisille ”kuolleet heräävät eloon” (elämä kuolleista KR-38). Onko se ehkä Hesekielin näky kuolleista luista, jotka virkoavat eloon?
Paavali varoittaa ylpeilemästä oikeiden oksien rinnalla ja puhuu öljypuun mehevästä juuresta. Juuri kannattelee sinua etkä sinä kannattele juurta. Jos luonnolliset oksat taitettiin pois epäuskonsa tähden, niin ihan varmasti hakataan sinutkin pois, joka olet villistä öljypuusta oksastettu. Paavali kehottaa pelkäämään eikä ylpeilemään. Onko näin tapahtunut kirkon historiassa? Ei. Vaan kirkko irrottautui juuresta ja luuli olevansa valittu ja alkoi vainota ja vihata heitä, joiden tulisi olla rakastettuja isien tähden. (Room. 11:28)
Ja sitä voi myös miettiä, ovatko kaikki kristilliset kirkot ja niiden jäsenet vastaanottaneet ja sisäistäneet Paavalin julistaman ainoan oikean tosi evankeliumin? Eivät takuulla ole! Eivät edelleenkään! Ja yhä vähemmän kuulee evankeliumia julistettavan. Siis tätä tosi evankeliumia. Ei ole mitään kanttia syyttää siis juutalaisia siitä, että he hylkäsivät Messiaansa. Katsoisivat vain korvausteologit peiliin.
Mitä ihmettä! Numerosarja minullakin nimen sijasta!
2Tes 2:4 mainitaan tuleva temppeli. Jollei uutta temppeliä rakeneta , niin tuo ennustus ei voi toteutua.
Jos Israel ei enää ole Jumalan valittu kansa, niin miksi Jeesus on luvannut palaavan juuri Öljymäelle?
Tuon 2. Tess. 2:4 on katsottu tarkoittavan seurakuntaa, jonka antikristus ja antikristillinen henki ja oppi valloittaa. Siinä puhutaan Jumalan temppelistä eli kristillisestä seurakunnasta eikä Jerusalemin temppelistä. Todellinen Jumalan kansa koostuu nykyisin meistä uskovista kristityistä ja niistä juutalaisista, jotka uskovat Jeesukseen. Voisi ajatella, että juutalaiset ovat vieläkin yhteiskunnallisesti Jumalan valittu kansa, mutta eivät hengellisesti. Kyllä heillä tietyllä tavalla on erityisasema kansakuntien joukossa.
1.Pietarin kirje:
2:9 Mutta te olette ”valittu suku, kuninkaallinen papisto, pyhä heimo, omaisuuskansa, julistaaksenne sen jaloja tekoja”, joka on pimeydestä kutsunut teidät ihmeelliseen valkeuteensa;
2:10 te, jotka ennen ”ette olleet kansa”, mutta nyt olette ”Jumalan kansa”, jotka ennen ”ette olleet armahdetut”, mutta nyt ”olette armahdetut”.
ARMO ON SUUREMPI KUIN ELÄMÄ
Suurempi kuin elämä on sinun armosi. Minun huuleni ylistävät sinua. Ps. 63:4. (Sillä sinun armosi on parempi kuin elämä. Ps. 63:4 KR 1933/38.)
Mikä voi olla suurempaa kuin elämä? Eikö juuri se ole arvokkainta, mitä ihmisellä on? Jumala sanoo, että armo on elämääkin suurempaa. Armo ei tähtää vain nykyisen elämän parantamiseen, vaan tulevaan. Ihmisen elämä on psalminkirjoittajan sanoin ”vain kourallinen päiviä” tai ”kuin ohikiitävä hetki”. Se on pian jo takana. Armo on ihmeellinen ja elämääkin suurempi, koska se avaa tien taivaaseen Jumalan suojaan. Taivaaseen päästään vain uskosta, armosta ja Kristuksen ristinansion tähden, siihen uskossa turvautuen. Muuta tietä ei ole. Jeesuksen ristinkuoleman voima on siinä, että se poisti kaikki esteet armoon turvautumiselta. Tulkaa kaikki, sanoo Jeesus. Tulkaa ja ottakaa ilmaiseksi anteeksiantamus ja taivas. Armo on todellakin suurempi kuin elämä; kuka voisi olla sitä ylistämättä!
Juha Vähäsarja, Joka päivä elävää vettä, tämän päivän teksti, Symbolum Oy, 2021. Sulku on allekirjoittaneen lisäys.
Sillä vaikka minä olen riippumaton kaikista, olen tehnyt itseni kaikkien palvelijaksi, voittaakseni niin monta kuin suinkin. – Ettekö tiedä, että jotka kilparadalla juoksevat, ne tosin kaikki juoksevat, mutta yksi saa voittopalkinnon? Juoskaa niin kuin hän, että sen saavuttaisitte. Mutta jokainen kilpailija noudattaa itsensähillitsemistä kaikessa; he saadakseen vain katoavaisen seppeleen, mutta me katoamattoman. 1. Kor. 9:19, 24-25
Taivaan ja maan Herra. Auta meitä pyhän sanasi valossa löytämään oikea suhde ruumiin kulttuuriin. Anna meille tarmoa ja uutteruutta harjoittamaan itseämme kestävyyteen. Anna nuorisollemme rehti kilpailun henki ja kyky ottaa vastaan niin onnistuminen kuin epäonnistuminenkin. Varjele kansaamme tekemästä urheilusta itselleen epäjumalaa, ettemme menettäisi elävää suhdettamme sinuun. Auta meitä ennen kaikkea kilvoittelemaan oikeaa uskon kilvoitusta saavuttaaksemme elävän katoamattoman seppeleen.
Jaakko Haavio, Taivaan avain, s. 251-252, WSOY, 1965.
Kuva kristitystä soturista:
https://www.facebook.com/photo/?fbid=1541574830501514&set=pb.100039470347322.-2207520000
Sinun on oltava fanaattinen realisti, kiihkoilija jalat maassa.
Lasse Viren, Juoksemisen salaisuudet, Mauno Saari, s. 216, Otava, 1979.
Jos et kestä tappioita sinä et voita.
Lasse Viren, Juoksemisen salaisuudet, Mauno Saari, s. 215, Otava, 1979.
Tämä on Mika Rantasen oma blogi. Jostakin syystä nimeni tilalla näkyy tämä numerosarja.
Uuttera rukous saa aikaan huomattavan viisauden ja voiman kasvun. Jos näet hedelmää tuottavan kristityn, jolla on tavallista runsaammat armolahjat, voit olla varma, että hän on ollut paljon polvillaan Jumalan edessä.
Siksi on kuvaavaa, että menneiden aikojen pyhät ovat olleet ahkeria rukoilijoita. Tämän tiedämme esimerkiksi Daavidista ja Danielista. Ja apostoli Johanneksesta kerrotaan, että hänellä oli polvissa yhtä paksu nahka kuin jalkapohjissa. Se johtui siitä, että hän oli niin suuren osan elämästään viettänyt polvillaan. Ja Pretorius sanoo: ”Yhdenkään ihmisen kanssa en ole puhunut niin paljon kuin Jumalan kanssa.”
C. O. Rosenius, Jumala on, s. 118-119, SLEY, 1976.