Kotoinen kuva rakkaastani prinsessa Colettesta. Hän laulaa virttä 517.
Pöydällä vasemmalla Parole de Vie raamatunkäännös ranskaksi ja oikealla avoimena friisin kieiinen Raamattu.
Taustalla kirjahyllyssä Raamattuja monilla kielillä.

Kuvassa hollannin kielisiä Raamattuja
Pienemmän hankin 22.1.1980 toimiessani Kumlingen kirkkoherrana.
Kolmiosaisen vanhemman Raamatun sain vuonna 2000. Silloin palvelin Sipoon ruotsalaisessa seurakunnassa.

Jumala armahtaa meitä. Armahtakaamme mekin toisiamme. Jumala rakastaa meitä. Rakastakaamme mekin lähimmäistämme. Jumala pitää huolta meistä. Eläkäämme ihmisiksi toisten kanssa.
Jättäkäämme tuomio. Antakaamme anteeksi. Rohkaiskaamme toisiamme elämään ja toivoon. Kannustakaamme eteenpäin.
Jeesus palveli kansaansa. Hän toimi rabbina. Hän opetti ihmisiä. Hän paransi sairaita. Nälkäisille hän antoi leipää. Syrjäytyneitä hän palautti toisten yhteyteen. Halveksittuja palvelukseensa. Leimatuille antoi inhimillisen aseman. Elämä oli hänelle huono-osaisten auttamista.
Jeesus teki hyvää, tehkäämme mekin, kukin omalla paikallaan. Rohkaiskaamme toisiamme elämään ja toivoon.
Kristuksen kuolema oli koko maailman lunastus synnin, kuoleman ja Perkeleen vallasta. Hän sovitti koko maailman Jumalan kanssa. Taivasten valtakunta tuli luoksemme. Ylösnousemuksensa toi voiton ihmiskunnalle. Taivaan ovet aukenivat. Tulevaisuus ja elämä säteilee meitä vastaan. Jumalan kirkkaus luo valoa elämäämme. Jumala hallitsee koko maailmankaikkeutta, myös kuolemaa ja elämää. ”Kristus nousi kuolleista, kuolemalla kuoleman voitti ja haudoissa oleville elämän antoi.”
Ylistäkäämme Vapahtajaamme täytetystä pelastustyöstä. Rohkaiskaamme toisiamme elämään ja toivoon.
Juuri sitä vartenhan Kristus kuoli ja heräsi elämään,
että hän olisi niin kuolleiden kuin elävienkin Herra.
Kun Paavalin kirje Roomalaisille kirjoitettiin, oli vaarana kahden kulttuurin törmäys Rooman seurakunnassa. Vuonna 49 jKr. keisari Claudius oli kieltänyt juutalaisten oleskelun Roomassa. Jeesuksen seuraajista vain ei-juutalaiset saattoivat jäädä sinne. Vuonna 54 jKr. keisari Nero antoi juutalaisten palata Roomaan. Seurakunnan piti sopeutua siihen, että samassa liturgiassa oli sekä juutalaisia että ei-juutalaisia. Eri tapoja, erilaisia kulttuuriperinteitä. Ennakkoluulojen vaara oli ilmeinen. Silloin Pietari, valovoimainen apostoli, kutsuttiin Rooman ensimmäiseksi piispaksi, virka josta sitten tuli paavin virka.
Paavalin kirjeen tarkoituksena oli luoda sopua kahden väestön kesken. Olipa sitten juutalainen tai ei-juutalainen, niin kaikilla oli sama oikeus seurakunnassa. Kumpikaan ryhmä ei saanut halveksia toinen toistaan eikä tuomita erilaisia tapoja, tottumuksia sekä muita kulttuurisia eroja.
Kuinka sinä voit tuomita veljesi?
Tai sinä toinen, kuinka voit halveksia veljeäsi?
Sekä Pietarin että Paavalin pyrkimys oli yhteinen: Koko Rooman Jeesukseen uskovien yhteinen rakentuminen. Kukaan ei saanut sortaa toisiaan, vaan yhdessä toistensa kanssa mennä eteenpäin Kristusta ylistäen ja hänelle kunnian antaen.
Epistolamme antaa kehotuksen yhteiseen elämään, yhteisessä uskossamme yhteen Herraan ja Jumalaan Jeesukseen Kristukseen.
Sunnuntai 13.7.2025
5. sunnuntai helluntaista
Armahtakaa!
Toinen lukukappale eli epistola: Room. 14:7–12
Kirjeestä roomalaisille, luvusta 14
Kukaan meistä ei elä itseään varten
eikä kukaan kuole itseään varten.
Jos elämme, elämme Herran omina,
ja jos kuolemme, kuolemme Herran omina.
Elämmepä siis tai kuolemme, me kuulumme Herralle.
Juuri sitä vartenhan Kristus kuoli ja heräsi elämään,
että hän olisi niin kuolleiden kuin elävienkin Herra.
Kuinka sinä voit tuomita veljesi?
Tai sinä toinen, kuinka voit halveksia veljeäsi?
Kaikki me joudumme Jumalan tuomioistuimen eteen.
Onhan kirjoitettu:
– Niin totta kuin elän, sanoo Herra,
jokainen polvi on notkistuva minun edessäni
ja jokainen kieli on ylistävä Jumalaa.
Jokainen meistä joutuu tekemään Jumalalle tilin itsestään.
———————————–
Raamattua voi lukea hollanniksi ja friisin kielellä monilla alustoilla. Tässä Hollannin Pipliaseuran sivustolle viite molempiin käännöksiin, viite Roomalaiskirjeen lukuun 14:
https://www.debijbel.nl/bijbel/NBV21,NFB/ROM.14
Ranskaksi on monia käännöksiä monilla eri sivustoilla. Panen tähän viitteen Ranskan Pipliaseuran ylläpitämälle sivustolle Roomalaiskirjeen lukuun 14.
https://lire.la-bible.net/bible/PDV/ROM.14
Eri kielille käännettyjen Raamattujen valokuvien julkaisun säännöllisesti joka blogissani aloin 24.05.2025 11:43. Tähän mennessä kuva on julkaistu Raamatusta 10 kielellä.
Mitä on epäusko, se on ettei luota JUMALAN VOIMAAN vaan katsoo omaan voimaan.
Ari
Kiitos siitä, että puhut Jumalan voimasta.
Koko kristikunta eli siis pyhä kirkko tunnustaa Jumalan voiman rajattomaksi.
Vuoden 1933/1938 käännöksen Raamatussa on alkukielillä esiintyvien jopa 66 eri sanan vastineena käytetty suomennoksessa voima sanaa.
Kirkkomme sanoo Jumalan voimaa äärettömäksi:
1. Jumala
Meidän seurakuntamme opettavat suuren yksimielisyyden vallitessa, että Nikaian kirkolliskokouksen päätös 1 jumalallisen olemuksen ja kolmen persoonan ykseydestä on tosi ja että siihen on epäilyksettä uskottava; nimittäin että on olemassa yksi ainoa jumalallinen olemus, jota kutsutaan Jumalaksi ja joka on Jumala, ikuinen, näkymätön, jakamaton, ääretön voimassaan, viisaudessaan ja hyvyydessään, kaiken näkyvän ja näkymättömän luoja ja ylläpitäjä. Kuitenkin on olemassa kolme persoonaa, joilla on sama olemus ja valta ja jotka ovat yhtä ikuisia, Isä, Poika ja Pyhä Henki. Käytämme tässä sanaa persoona samassa merkityksessä kuin vanhan kirkon opettajat; se tarkoittaa sellaista, mikä ei ole toisen osa eikä ominaisuus, vaan on olemassa itsenäisesti.
Miten tuo usko Jumalan voimaan sitten ilmenee, antaako Jumala voiman voittaa KAIKKI kiusaukset niinkuin Raamatussa kirjoitetaan, usko sanoo KYLLÄ, epäusko sanoo EI!!!!
Ari
Jumalan viima esiintyy nimenomaan anteeksi annossa, ei meidän omissa räpiköoinneissämme.
Älä unohda, että perisynti vaivaa kaikkia ihmisiä.
II Perisynti
Edelleen seurakuntamme opettavat, että Aadamin lankeemuksen jälkeen kaikki ihmiset, jotka lisääntyvät luonnollisella tavalla, syntyvät synnissä, so. ilman jumalanpelkoa, ilman luottamusta Jumalaan sekä pahan himon hallitsemina, ja että tämä alkusairaus ja perisynti on todella synti, joka tuomitsee ja tuo jo nyt mukanaan iankaikkisen kuoleman niille, jotka eivät kasteen ja Pyhän Hengen voimasta synny uudestaan.
Seurakuntamme tuomitsevat pelagiolaiset ja muut 8, jotka väittävät ettei perisynti ole synti ja kaventaakseen Kristuksen ansiota ja hänen hyville teoilleen kuuluvaa arvoa katsovat ihmisen voivan tulla omilla järjen voimillaan vanhurskaaksi Jumalan edessä
Matias Roto toteat:””Älä unohda, että perisynti vaivaa kaikkia ihmisiä.””
Tuossa on meidän ero, minulle Raamatun sana on Totuus ja kun kerran siellä sanotaan että Jumala antaa voiman voittaa kaikki kiusaukset niin minä uskon sen, en usko mihinkään ”perisynti-oppiin”!!!!!!
Ari
Selvästikin silmäsi ovat sokaistuneet. Oletko ottanut liikaa löylyä saunassa niin että silmiäsi on alkanut kirvellä etkä ole huomannut OPPISI POIKKEAVAN KOKO RAAMATUN SANASTA, mistä Augsburgin tunnustus on 1500 vuoden uutteran raamattutyöskentelyn yhteenveto.
Kaksikielisesti huippuoppinut Paavali viittaa lukuisiin VANHAN TESTAMENTIN KOHTIIN ja niiden kohtien avulla osoittaa, ETTÄ KOKO MAAILMA, KAIKKI SEN IHMISET, OVAT SYNTISIÄ.
Avaa silmäsi lukemaan KAIKKI -SANAT seuraavista jakeista. Ja huomaa myös verbimuoto PREESENS. Huomaa myös EI KETÄÄN -ilmaukset.
Jos pidät silmäsi auki ja jos sinulla on vähääkään tajua, niin ET VOI puolustaa omaa oppiasi muka raamatullisena.
Roomalaiskirje.
3:9 Miten siis on? Olemmeko me parempia? Emme suinkaan. Mehän olemme edellä osoittaneet, että kaikki, niin hyvin juutalaiset kuin kreikkalaiset, ovat synnin alla,
3:10 niinkuin kirjoitettu on: ”Ei ole ketään vanhurskasta, ei ainoatakaan,
3:11 ei ole ketään ymmärtäväistä, ei ketään, joka etsii Jumalaa;
3:12 kaikki ovat poikenneet pois, kaikki tyynni kelvottomiksi käyneet; ei ole ketään, joka tekee sitä, mikä hyvä on, ei yhden yhtäkään.
3:13 Heidän kurkkunsa on avoin hauta, kielellänsä he pettävät, kyykäärmeen myrkkyä on heidän huultensa alla;
3:14 heidän suunsa on täynnä kirousta ja katkeruutta.
3:15 Heidän jalkansa ovat nopeat vuodattamaan verta,
3:16 hävitys ja kurjuus on heidän teillänsä,
3:17 ja rauhan tietä he eivät tunne.
3:18 Ei ole Jumalan pelko heidän silmäinsä edessä.”
3:19 Mutta me tiedämme, että kaiken, minkä laki sanoo, sen se puhuu lain alaisille, että jokainen suu tukittaisiin ja koko maailma tulisi syylliseksi Jumalan edessä;
3:20 sentähden, ettei mikään liha tule hänen edessään vanhurskaaksi lain teoista; sillä lain kautta tulee synnin tunto.
Joten Ari
Huomaapa miten aito Raamatun sana ja sinun sanasi muka Raamatun mukaisesta opistasi kirkuvat räikeästä vastakohtaisuudesta, missä sinun väitteesi osoittautuvat Pyhän Raamatun sanan vastaisiksi.
Ari
Panin hakukoneeseen lauseesi ”aina voittaa kiusaukset” ja tulos oli nolla.
Samoin tulos oli nolla, kun panin hakusanaksi ”voittaa kiusau”, mikä suo useampia muotoja.
Samoin nolla oli tulos, kun lyhensin vielä edellisestäkin muotoon: ”voita kiusau”
Ari
Näistä ja vastaavista hakutuloksista huomaa helposti miten olet saanut joltain omiaan puhuvalta väitteen että kaikki kiusaukset muka voisi voittaa, koska et ole voinut saada tätä oppia Raamatusta, koska siinä sitä ei ole.
Joku siis on sinulle syöttänyt joidenkin raamatunkohtien tulkinnoiksi sellaista, mitä niissä ei ole tarkoitettu, tai sitten sinä olet sepittänyt omiasi.
Matias Roto no entäpä jos tuollainen ” väitteen että kaikki kiusaukset muka voisi voittaa” löytyisi Raamatusta niin mitä sinulle merkitsisi? Uskoisitko sen ja luopuisit perisynti opistasi jonka joku on sinulle opettanut ja jota ei löydy Raamatusta?
Ari
Olen jo edellä selostanut, MITÄ perisyntioppi TARKOITTAA.
Olen myös näyttänyt osan niistä kohdista, joissa suuresti oppinut Paavali lainaa VANHAN TESTAMENTIN OPETUSTA PERISYNNISTÄ siis siitä että me kaikki OLEMME syntisiä omassa itsessämme, vaikkakin meillä KRISTUKSEN TÄHDEN ON ARMO JA ANTEEKSI ANTO KOKO SYNTISYYDESTÄMME.
JOTEN ARI
Sinun olisi aika havahtua omien harhaan johtaneitten vangitsijoittesi harhaisista opeista ja palata yhteisen kristikunnan yhteyteen eli siis TOTUUDEN HENGEN YHTEISÖÖN eli siis kirkkoon.
1. Kor. 10:13
Teitä ei ole kohdannut muu kuin inhimillinen kiusaus; ja Jumala on uskollinen, hän ei salli teitä kiusattavan yli voimienne, vaan salliessaan kiusauksen hän valmistaa myös pääsyn siitä, niin että voitte sen kestää
Ari
Tuon jakeen yhteys on luvatun kansan napina Jumalaa ja hänen asettamaansa kansan johtajaa vastaan. Tämän kapinoinnin takia osa kansasta tuhoutui.
1.Korinttolaiskirje:
10:9 Älkäämme myöskään kiusatko Herraa, niinkuin muutamat heistä kiusasivat ja saivat käärmeiltä surmansa.
10:10 Älkääkä napisko, niinkuin muutamat heistä napisivat ja saivat surmansa tuhoojalta.
10:11 Tämä, mikä tapahtui heille, on esikuvallista ja on kirjoitettu varoitukseksi meille, joille maailmanaikojen loppukausi on tullut.
10:12 Sentähden, joka luulee seisovansa, katsokoon, ettei lankea.
10:13 Teitä ei ole kohdannut muu kuin inhimillinen kiusaus; ja Jumala on uskollinen, hän ei salli teitä kiusattavan yli voimienne, vaan salliessaan kiusauksen hän valmistaa myös pääsyn siitä, niin että voitte sen kestää.
Joten Ari
Otapa tämä opiksesi ja luovu omasta kapinoinnistasi yhteistä kristikuntaa kohtaan eli meidän aikamme Lupausten kansaa eli kasteessa Punaisen meren ihmeen kokenutta kansaa ja sen noudattamaa Jumalan antamaa perintöä vastaan.
Matias Roto minä luen tuon niinkuin se on kirjoitettu eli kaikissa kiusauksissani Jumala valmistaa että voin ne kestää, tuota eivät sinun sanasi muuta, minulla on rakastava Isä joka huolehtii minusta!
Ari
Meidän Jumalamme on kyllä rakastava ja armahtava, mutta häntä ei myöskään pidä mennä kiusaamaan sellaisella, missä erityistapaus luetaan yleislauseeksi.
Niinpä on aiheellista ottaa todesta, mitä Raamattu sanoo, ettemme eksytä itseämme kuvittelemalla itsestämme liikoja, emmekä tee häntä valehtelijaksi, vaan että sen sijaan panemme luottamuksemme yksistään HÄNEN ARMOONSA JA ANTEEKSIANTAMUKSEENSA.
1.Johanneksen kirje:
1:8 Jos sanomme, ettei meillä ole syntiä, niin me eksytämme itsemme, ja totuus ei ole meissä.
1:9 Jos me tunnustamme syntimme, on hän uskollinen ja vanhurskas, niin että hän antaa meille synnit anteeksi ja puhdistaa meidät kaikesta vääryydestä.
1:10 Jos sanomme, ettemme ole syntiä tehneet, niin me teemme hänet valhettelijaksi, ja hänen sanansa ei ole meissä.
Matias Roto meillä on kyllä selkeä ero kuinka otamme Raamatun sanan, minä otan sen uskon kautta eli Jumala valmistaa että voin voittaa kaikki kiusaukset, sinä taasen ettei valmista, sitten tuot Johanneksen kirjeen kohdan jossa on ””Jos me tunnustamme syntimme, on hän uskollinen ja vanhurskas, niin että hän antaa meille synnit anteeksi ja puhdistaa meidät kaikesta vääryydestä.”” niin minä otan tuon että kun tunnustaa synnin niin Jumala puhdistaa etten tee sitä enää, kuinka sinun laitasi???
Mitä on usko ja epäusko kuinka ne ottavat Raamatun sanan????
Ari
Usko on Jumalan teko alusta loppuun asti. Olen päässyt uskon osallisuuteen jo sota-aikana, kun minut on liitetty Jumalan yhteyteen pyhässä kasteessa Isän ja Pojan ja Pyhän Hengen nimeen.
Jumala on uskollinen. Kun hän on omakseen ottanut, niin kukaan ei voi meitä hänestä erottaa.
Matias Roto toistat oppimisiasi teesejä etkä hievahda vaikka kuinka RAAMATTU toisin todistaa, toit tuolla niin korkella äänellä ettei Raamatusta löydy että on voima voittaa kaikki kiusaukset, niinpä löytyi mutta heti kiirehdit sen kumoamaan, tätäkö on uskosi????
Minä taasen olen kokenut vaikeissa inhimillisissä himoissa kuinka Jumala niistä vapauttaa kun tunnustin ne, siis Johanneksen sanoin puhdisti, Raamattu sanoo että te eksytte kun ette tunne kirjoituksia ettekä JUMALAN VOIMAA!!!!
Ari
Annat väärän todistuksen minun uskostani. Olen jo aiemmin kirjoittanut että suomen kielen voima sanalla on alkukielissä 66 ERI SANAA, joilla jokaisella on oma merkityksensä.
JOTEN ARI
Lopeta suunsoittosi toisten uskosta ja sen voimasta. Olet kuin lapsi leikkimässä meren rannalla hiekassa. Kun siltä kysytään mitä se tekee, niin vastaa että hän tyhjentää meren hiekkakuoppaansa.
Juuri näin yksipuolinen on sinun johtopäätöksesi uskostani.
Olet saanut kokea elämässäsi yhden tapauksen, missä olet saanut ruokottua elämääsi vähän siistimmäksi. Siitä saat olla kiitollinen Jumalalle.
Toki vielä sinulla olisi parantamisen varaa, että oppisit näkemään Jumalan hyvyyden myös toisten ihmisten elämässä, niin että oppisit myös elämään toisten seurassa.
Nimittäin. Älä hyvä ihminen kuvittele, että koko maailma pyörii vain yksistään sinun napasi ympärillä. Toisilla ihmisillä on toiset elämän vaiheet ja kokemuksensa. Jos näistä alamme kilpailemaan, niin silloin painopiste helposti siirtyy ihmisten kokemuksiin sen sijaan, että ylistäisimme Jumalaa hänen suurista armoteoistaan.
Itse omalta kohdaltani saan olla kiitollinen Jumalan lukemattomiin hyvyyden osoituksiin, inhimillisesti aivan pienistä hyvinkin suuriin. Niistä kiitos yksistään HÄNELLE.
1. Kor. 10:13
Teitä ei ole kohdannut muu kuin inhimillinen kiusaus; ja Jumala on uskollinen, hän ei salli teitä kiusattavan yli voimienne, vaan salliessaan kiusauksen hän valmistaa myös pääsyn siitä, niin että voitte sen kestää
Matias Roto seltit tuota jaetta:””Tuon jakeen yhteys on luvatun kansan napina Jumalaa ja hänen asettamaansa kansan johtajaa vastaan. Tämän kapinoinnin takia osa kansasta tuhoutui.””
Siinä on myös varoitus:””10:11 Tämä, mikä tapahtui heille, on esikuvallista ja on kirjoitettu varoitukseksi meille, joille maailmanaikojen loppukausi on tullut.””
Siis kun nyt uskovilla on voima voittaa KAIKKI kiusaukset niin kuinka on voiko elää miten sattuu eli syntiä surutta tehden????
Ari
Aivan turhaan heität herjojasi, kun ymmärtämättömyyttäsi menet vastustamaan oppia, jonka alku lähti liikkeelle jo syntiinlankeemuskertomus 1. Mooseksen kirjan luvussa kolme ja joka jatkuu aina siihen asti kunnes Kristus tulee takaisin. ottaa omansa taivaaseen ja heittää perkeleen ja kuoleman ikuiseen tuleen.
Väärä yleistyksesi saa sinut pettämään itseäsi ja tekemään Jumalan valehtelijaksi.
Muista että perisynnin sanoma on siinä, että kaikki ihmiset ovat synnin alaisia Aatamin jälkeläisinä, mutta saavat armon ja autuuden yksistään armosta Jeesuksen Kristuksen sovintotyön tähden.
Muista että ainoa toivomme on Kristuksen armo, joka annetaan ILMAN LAIN TEKOJA.
Roomalaiskirje:
3:28 Niin päätämme siis, että ihminen vanhurskautetaan uskon kautta, ilman lain tekoja.
Roomalaiskirje:
3:23 Sillä KAIKKI ovat syntiä tehneet ja ovat Jumalan kirkkautta vailla
5:12 Sentähden, niinkuin yhden ihmisen kautta synti tuli maailmaan, ja synnin kautta kuolema, niin kuolema on tullut KAIKKIEN ihmisten osaksi, koska KAIKKI ovat syntiä tehneet –
Matias Roto onko uskovalla voima voittaa kaikki kiusaukset?
Ari
Höpötät aina samoja väitteitäsi. Tällä kertaa kysymyksen muotoon muovailtuna.
Mutta annan vastauksen, jossa kerrotaan uskovan ihmisenkin olevan jo syntymästään saakka syntinen.
Daavidista kerrotaan Raamatussa 967 jakeessa. Hänestä kerrotaan, että Jumala oli hänen kanssaan eli hän siis oli USKOVA.
2.Samuelin kirja:
”5:10 Ja Daavid tuli yhä mahtavammaksi, ja Herra, Jumala Sebaot, oli hänen kanssansa.”
Mutta mitä hän sanookaan omasta PERISYNNISTÄÄN:
Psalmit:
51:7 Katso, minä olen synnissä syntynyt, ja äitini on minut synnissä siittänyt.
Ari Pasanen
Huomaan, että levysi jumittaa taas samassa kohdassa kuten aiemminkin.
Muistisi virkistykseksi:
Kiellät olevasi syntinen vastoin Raamatun opetusta. Raamatun mukaan ainoa synnitön on Herra Jeesus Kristus. Huono hedelmä on nousta Raamattua vastaan.
Kerrot, että sinulla itselläsi ”on oikeus tehdä omasta tahdostasi syntiä, vaikka sinulla on kaikki voima vastustaa kaikkia syntejä”. Sanot: ”Se että lankean on eri asia eikä se tee tyhjäksi Raamatun sanaa.”
Se, että lankeat, osoittaa todeksi sen, että sinulla ei ole kaikkea voima vastustaa kaikkia syntejä. Lankeemisesi ei todellakaan tee tyhjäksi Raamatun sanaa, vaan todistaa Raamatun puhuvan totta ihmiskunnan syntisyydestä, myös sinun, vaikka sen kiellät.
Ystävällisesti, Kari P.
Ari
Kaiken maailman toisten ihmisten epäkohtiin tuijottamisesi ja epärealististen kuvitelmiesi itsestäsi rakentelun sijaan
ota Jumalan armo todesta
ja opettele katselemaan ympärillesikin,
jotta voisit huomata, miten paljon meidän Herramme on meille suonut.
Mekin rakkaan prinsessamme kanssa olemme ihailleet peuran tepastelua pihallamme ja talomme alla asustelevan pikku pupun loikkelehtimista ympäriinsä.
Kari
Kiitos hyvästä kommentistasi
Ari
Kun Jumalan ARMO kirkastuu sinulle, niin silloin voit myös vapautua turhista huolista.
Ota rennosti. Minäkin otan.
Minäkin eläkeläisenä tuossa äsken pelasin shakkia yhtä tietokoneohjelmaa vastaan. Mustilla pelaten tein siitä 7 siirron matin. (Toki olen aikoinaan vuosikymmeniä sitten ollut kiinalaisen ja japanilaisen shakin Suomen mestari.)
”Onko uskovalla voima voittaa kaikki kiusaukset?” Uskovalla on oikeus pyytää Jumalalta voimaa kaikkeen. Hän antaa sitä tarpeen mukaan sen verran kuin hyväksi näkee. Silloin voima on Jumalalta eikä uskovalta.
”Kun uskovilla on voima voittaa kaikki kiusaukset, voiko elää miten sattuu eli syntiä surutta tehden?” Vaihtoehtoja ei kannata asettaa ääripäihin, jos haluaa asiallisen vastauksen kysymykseensä. Kristityn kilvoittelu kiusausten ja lankeemusten keskellä ei ole valitsemista kaikkien kiusausten voittamisen ja miten sattuu elämisen välillä. Se on eteen tulevien tilanteiden ja jo tehtyjen ratkaisujen arvioimista Jumalan tahdon näkökulmasta. Se on jatkuvaa rukousta Jeesuksen opettamin sanoin: ”Älä anna meidän joutua kiusaukseen, vaan päästä meidät pahasta.”
Martti
Kiitos kommenteistasi
Ymmärrät elämää ja siksi myös kannanottosi ovat suurenmoisia esimerkkejä terveestä asenteesta erilaisia elämän tilanteita pohdittaessa.
Tää on mielenkiintoista kun kikkaillaan sanoilla, ei oteta täydellisesti sitä mitä Raamattu sanoo, siis kun kerran Jumala on takuumiehenä ettei uskovaa kiusata yli voimien niin kyllä se on sillon jämpti että on voima voittaa kaikki kiusaukset, näin sanoo usko joka ei epäile!!
Ari
1) Jo edellä olen sanonut, että suomen kielen voima -sanaa vastaa peräti 66 eri sanaa Raamatun alkukielissä. Voima -sanaa ei siis voi yleistää, koska nuo 66 eri sanaa ilmaisevat eri luonteisia voimia.
2) Jo aikaisemmin olen myös viitannut puhumasi jakeen loogisen yhteyden. Täydennän vähän.
Kertomus alkaa Punaisen meren ihmeellä. Kohta kertoo, että KOKO KANSA sai pyhän kasteen tuossa tapahtumassa. Kaste kuuluu siis kaiken ikäisille vauvasta vaariin, äskensyntyneistä viimeisiään vetäviin.
Pyhän kasteen sakramentti toteutui siis jo tuolloin. Jeesuksen kastekäsky KANSOJEN kastamisesta on siis jo yli tuhat vuotta aikaisemmin toteen käynyttä tapahtumaan.
Kaste antoi KOKO K A N S A L L E tulevaisuuden ja toivon.
Sitten tuli kiusaus. Kiusaus oli epäuskon aiheuttamaa, ei luotettu Jumalan pitävän huolta kansastaan.
Ulkonaisena ilmiönä tälle kiusaukselle oli kapin kansaa johtavaa Moosesta vastaan. Kyse siis oli KOKO KANSAN johtoa vastaan olevaa murinaa, siis KAPINAA omaa pelastavan yhteisön etenemistä vastaan.
Tästä kapinasta oli siis tässä puhutussa kiusauksessa kysymys.
Joten opetus tästä yhteyden huomioinnista on, että kun tulee kiusaus laiminlyödä oman Herran kansan eli kreikaksi kyriake ekklesia eli siis kielilakien mukaisen muutoksen läpikäytyä suomen kielen KIRKON yhteinen liturgia eli jumalanpalvelus, niin silloin pitää rohkeasti taistella tällaisia eksytyksiä vastaan eli siis uskon voimalla voittaa kaikki yhteisöä vastaan suunnatut murinat eli kirkkoa hajoittavat ja sen eteenpäin kulkua jarruttavat kiusaukset. Siihen Jumala voimansa antakoon!
Matias Roto ilmeisestiitse uskot noihin selityksiisi, voiko noita löytää jostain muualta kuin sinun kirjoittamina, olethan niin monta kertaa kehunut vuosisatoja ellei tuhansia kestäneestä Raamatun tutkimuksesta joten ei kaiketi tuo nyt ihan uusi ole?????
”Kun kerran Jumala on takuumiehenä, ettei uskovaa kiusata yli voimien, se on sillon jämpti, että on voima voittaa kaikki kiusaukset.” Jumala ei ole mikään ihmisen voimien ja kykyjen takuumies. Hän on rakastava Isä, joka auttaa tarpeen mukaan. Voimme luottaa Hänen lupauksiinsa, mutta kuin isään, emme kuin kaikenkattavaan vakuutuskirjaan.
Martti Pentti siis mitä ihmettä kirjoitat, etkö lue mitä siinä jakeessa sanotaan?
Siis kun tuon uskoo niin ei ole mitään tekosyytä (lue esim perisyntioppi) että lankeaa, että joku muu kuin itse päättää tehdä.
Ari
Toki luotan teksteihini.
Kysyt vuosituhansien tutkimusprintteen esiintymää. Voin kertoa, että jos panisin esille koko sen tutkimusperinteen, mikä mihinkin Raamatun kohtaan pitäisi panna esiin, niin etpä sinä Ari sellaista ehtisi lukemaan koko ikänäsi.
Otetaanpa kuva yhden tutkijan eli siis Martti Lutherin teoksista tähän. Katso kuvaa osoitteessa https://en.m.wikipedia.org/wiki/Weimar_edition_of_Martin_Luther%27s_works
Ja huomaa, että siinä on vain hänen tuotantonsa. Ja tuhansiin vuosiin mahtuu monia tuhansia tutkijoita.
Minulle tulee yhden kansainvälisen tutkijayhteisön uusista tutkimuksista tiedotteita. Tuon Academian aineistoa on vain noin 55 miljoonaa PDF-julkaisua
https://www.academia.edu/
Kukaan ei ehdi lukea kaikkea. On tehtävä valintoja, mihin aikaansa käyttää ja miten syvällisesti mitäkin asiaa penkoo. Mutta yksi seikka on aihetta tiedostaa. On paikallaan hankkia edes jonkinlainen tieto niistä asioista, mistä puhuu. Joten en suinkaan liiku missään salaseuran porukoissa vaan siellä missä asioista otetaan selvää ennen kuin niistä alkaa suutaan aukomaan.
Matias Roto taas taattua ”hyvää päivää kirvesvartta” vastaus, et sitten vastaa siihen mitä kysytään eli missä on tuon selityksesi alkuperä, voiko sitä löytää netistä vai pitääkö etsiä vain sinun ajatuksista?
Ari
Vastauksessasi Martille sotket käsitteitä perinpohjaisesti.
Kaikesta näkyy, ettet vielä ymmärrä alkeitakaan kristinopin peruskäsitteistä.
Ari
Kysyt esittämäni selityksen alkuperää.
Sehän on Raamattu sellaisena kuin se on kirjoitettu. Olen lukenut ja/tai kuunnellut Raamattua yli 150 eri kielellä. Ajallisesti Raamatun tutkimiseni on ulottunut yli seitsemän vuosikymmenen, joten selitykseni sattuu ymmärtämään Raamattua aivan eri tasolla, kuin sinun asenteellisen viisauden vastustamisesi aiheuttamat oikosulut ovat tuottaneet karvaita väärinymmärryksen hedelmiä.
Sullakin voisi olla toiveita opia jotain, jos vain heität menemään tuon asenteellisen tyhmyyden vanginpukusi ja avaat korvasi aidolle viisaudelle.
Ari
Vain oma olematon perustietosi taso sai asiallisen ja selkeä selostukseni tietojeni lähteistä kuulostamaan Hyvää päivää kirvesvarta -vastaukselta. Et tajua, että olen elämäni aikana käynyt nuo jakeet läpi niin moneen kertaan ja niin monessa eri tilanteessa, että niiden luetteleminen ei ole mielekästä.
Vertausta käyttäen:
Kun sinä kysyt minkä aapisen sivulta olen opetellut sen tai sen asian, niin vastaukseni liikkuu, että tämän kohdan olen oppinut siltä ja siltä professorilta siinä ja siinä tilanteessa, ja tämän ja tämän osan asiasta olen lukenut siitä ja siitä kirjasta. Jne..
Ei sinun tarvitse tulla ammattilaiseksi, mutta aina on mahdollisuus oppia lisää, jos vain on avoin mieli, pitää korvansa ja silmänsä auki ja vapautuu vastaanottamaan asiallista tietoa kaiken maailman roskan sijaan.
Ari Pasanen sanoo viittaavansa ainoastaan Raamatun selkeään tekstiin. Niinpä kiinnitin hänen sanomaansa, että Jumala on uskovan takuumies. Sitä sanaa en löytänyt. Takuista puhutaan näköjään Sanalaskujen kirjassa: ”Poikani, jos olet toisen puolesta mennyt takuuseen, lyönyt kättä vieraan kanssa, jos omat puheesi ovat kietoneet sinut verkkoonsa, lupauksesi vanginneet sinut ansaan, vieneet sinut vieraan ihmisen käsiin, tee silloin näin, poikani, jotta pelastuisit: Mene ja vetoa häneen, ahdista häntä pyynnöilläsi, älä suo silmillesi unta äläkä luomillesi lepoa. Pelasta itsesi niin kuin pakeneva gaselli, kuin lintu, joka väistää pyyntimiehen paulan.”
”Antaessaan teidän joutua koetukseen hän samalla valmistaa pääsyn siitä, niin että voitte sen kestää.” Tässä ei puhuta voimasta vastustaa kiusausta vaan koetuksen kestämisestä. Vanhassa suomennoksessa käytetään jopa ilmaisua kiusauksen kärsimisestä. Se kestäminenkään ei riipu siitä, että ihmisellä olisi kestävyyttä, vaan siitä, että ihmisen heikkouden tunteva Jumala ei anna koetuksen käydä yli ihmisen sietokyvyn.
Martti Pentti kovin olet ”tarkkana” kun etsit ns ”virheitäni”, et yritä tai halua edes ymmärtää!!!
Teillä on mielestäni mielenkiintoinen vuo-kaavio kun alatte ratkaisemaan esittämiäni kysymyksiä, ensimmäisessä laatikossa on ”Ari on oikeassa” mutta siinä on vain yksi ulosmeno eli ”EI”, ei ole toista mahdollista eli että olisikin oikeassa eli ”kyllä” reitti puuttuu, toisessa laatikossa on sitten ”Raamattu on niinkuin siihen on kirjoitettu” ja tässäkin on vain ”EI” vaihtoehto eli kaikenkarvaiset selitykset saavat näin mahdollisuuden kun ei tarvitse miettiä miksi Raamatussa sanotaan niin vaan voi keksiä oman ajatuksen omiin oppeihin sopivan!!!!
”Raamattu on niinkuin siihen on kirjoitettu.” Se ei kuitenkaan ole aina niinkuin se luetaan. Onhan sanonta: ’lukee kuin piru Raamattua’. Herännäiset puhuvat ’korvasyyhystä’, kun viitataan tarkoitushakuiseen valikointiin ja tulkintaan. Äärimmäisenä esimerkkinä siitä, mitä Raamattuun on kirjoitettu voisi mainita 5. Moos. 21:18-21: ”Jos vanhemmilla on tottelematon ja uppiniskainen poika, joka kurituksesta huolimatta ei kuuntele heitä, heidän on otettava poika kiinni ja vietävä hänet kaupunkinsa portille ja sanottava kaupungin vanhimmille: ’Tämä meidän poikamme on tottelematon ja uppiniskainen. Hän ei kuuntele meitä, vaan viettää kevytmielistä ja juopottelevaa elämää.’ Silloin kaupungin miesten on joukolla kivitettävä poika hengiltä. Hävittäkää paha keskuudestanne. Kaikkien israelilaisten on saatava kuulla tuomiosta, että he ottaisivat opikseen.”
Ari
Kinaamisesi itseäsi viisaampia ja kokeneempia keskustelukavereitasi vastaan osoittaa ainoastaan omaa tuittupäisyyttäsi. Omin päin olet kuvitellut ratkaisevasi sellaisia kysymyksiä, joiden oikea vastaus on kristikunnan yhteisessä perinteessä ratkaistu jo eri aikoina uskomme yli parituhantisen historian aikana, mutta joissa sinä tästä huolimatta haluat vieläkin yrittää räpiköidä samoihin ”asfalttiläpiin” itsesi sulkien.
Pannanpa tähän tuon noin 1690 eKr. käydyn sodan aikaiset ”asfalttiläpiin” uppoamiset näkyviin.
1.Mooseksen kirja:
14:10 Mutta Siddimin laakso oli täynnä maapihkakuoppia. Ja Sodoman ja Gomorran kuninkaat pakenivat ja putosivat niihin; mutta henkiin jääneet pakenivat vuoristoon.
Ymmärrän täysin kuinka vaikeaa on hyväksyä sitä että todellisilla uskovilla on voima voitta kaikki kiusaukset, sehän laittaisi ajattelemaan miksi joku meidän oppi-isitä on tehnyt noin ja noin ja toisaalta perisynti oppi on todella hyvä selitys niihin kauheuksiin joita oman uskon ihmiset ovat tehneet ja tekevät yhä tänä päivänäkin. Eikö siinä oma ”järki” menisi jos joutuisi uskomaan että Jeesuksen seuraajat tunnistetaan keskinäisestä rakkaudesta kun ympärillä ”näkee” mitä oman uskon jäsenetovat tehneet ja mitä tänä päivänä tekevät kun ne teot eivät todista keskinäisestä rakkaudesta!!!!
”Todellisilla uskovilla on voima voittaa kaikki kiusaukset.” Kokemukset osoittavat, ettei näin ’todellisia’ uskovia ole olemassa. Et sinäkään täytä itse asettamiasi edellytyksiä, Ari Pasanen. Ethän ole voittanut tätäkään kiusausta kinastella julkisesti uskonasioista itseäsi viisaampien kanssa.
Martti
Tuosta Arin kummallisesta tavasta kinastella itseään viisaampien kanssa tulee mieleeni meidän kanatarhassamme tilanne, missä pieni kukonpoika koettelee ensi kiekumisiaan, mutta tekee sen vanhemman kukon edessä tälle uhoten. Tuollainen pienen rääpäleen pöyhkeily yleensä päätyi siihen, että sen piti juosta karkuun niin nopeasti kuin koivista lähti.
Martti Pentti toteat minulle ” itseäsi viisaampien””, siis tuo sinun ”viisauden” mittari on että mittaat sitä ihmis viisauden mukaan, siinä todella olen täydellisesti alakynnessä, mutta kun puhutaan Jumalan antamasta viisaudesta tai oikeastaan Jumalan ilmoittamasta Raamatun sanasta niin siinä olen toisella puolen kun Jumala salaa ”viisailta ja ymmärtäväisiltä” ja ilmoittaa lapsenkaltaisille, siis olemme noista eripuolilla!!!
Ari
Jälleen kerran vedät hädissäsi tuon tyhmyyden apostolin korttisi kuvitellen tyhmyyden olevan kaikkein otollisinta Jumalan edessä.
Muista että tyhmyys on todella vastenmielistä Jumalan edessä. Tässä muutama jae jotka siitä puhuvat:
1.Aikakirja:
21:8 Niin Daavid sanoi Jumalalle: ”Minä olen tehnyt suuren synnin tehdessäni tämän; mutta anna nyt anteeksi palvelijasi rikos, sillä minä olen menetellyt ylen tyhmästi”.
Job:
5:2 Mielettömän tappaa suuttumus, tyhmän surmaa kiivaus.
Saarnaaja:
10:3 Tietä käydessäkin puuttuu tyhmältä mieltä: jokaiselle hän ilmaisee olevansa tyhmä.
10:12 Sanat viisaan suusta saavat suosiota, mutta tyhmän nielevät hänen omat huulensa.
Efesolaiskirje:
5:15 Katsokaa siis tarkoin, kuinka vaellatte: ei niinkuin tyhmät, vaan niinkuin viisaat,
Olen jo aikaisemmin pannut lukemattomia kertoja Sananlaskujen kirjasta otteita, missä tyhmyyttä pidetään pahana ja viisautta Jumalan tahdon mukaisena.
Muista Vapahtajamme vertauksia missä jumalatttomia nimitetään TYHMIKSI.
Matteuksen evankeliumi:
Vertaus kahdesta rakentajasta
7:26 Ja jokainen, joka kuulee nämä minun sanani eikä tee niiden mukaan, on verrattava tyhmään mieheen, joka huoneensa hiekalle rakensi.
Ja vertaus neitsyistä jotka odottivat yljän tuloa:
25:2 Mutta viisi heistä oli tyhmää ja viisi ymmärtäväistä.
25:3 Tyhmät ottivat lamppunsa, mutta eivät ottaneet öljyä mukaansa.
25:8 Ja tyhmät sanoivat ymmärtäväisille: ’Antakaa meille öljyänne, sillä meidän lamppumme sammuvat’.
Joten Ari hyvä
Koeta jo vihdoinkin ymmärtää ettei tyhmyys anna mitään hyvää elämässä.
Nyt vielä muutama jae Jumalan puheesta Sananlaskuissa, missä kerrotaan tyhmyyden vahingollisuudesta ja kehotetaan viisauden hankkimiseen.
Sananlaskut:
1:22 Kuinka kauan te, yksinkertaiset, rakastatte yksinkertaisuutta, kuinka kauan pilkkaajilla on halu pilkkaan ja tyhmät vihaavat tietoa?
1:32 Sillä yksinkertaiset tappaa heidän oma luopumuksensa, ja tyhmät tuhoaa heidän oma suruttomuutensa.
3:35 Viisaat perivät kunnian, mutta tyhmäin osa on häpeä.
8:5 Tulkaa, yksinkertaiset, mieleviksi; tulkaa järkeviksi, te tyhmät.
Matias Roto siis kumpi ”viisaus” on iankaikkisen elämän kannalta parempi ´, sinunko vai minunko, siis sinä luotat omaan isiltä perittyyn oppimaasi ja minä taasen lapsenkaltaisesti uskon sen mitä Jeesus sanoo????
Etkö nyt omassa ”viisaudessasi” huomaa kuinka ohtat JEESUKSEN SANAT luottaen OMAAN VIISAUTEESI, etkö todella ymmärrä mitä nyt kirjoitan eli tee parannus tuosta omasta viisaudestasi ja nöyrry Jeesuksen edessä, jokaisen siis aivan jokaisen on nöyrryttävä Jeesuksen edessä, kukaan ei ole niin viisas ettei sitä tarvitsisi tehdä!!!!!!
Ari
1)
Tapasi asettaa uskomme toisiaan vastaan on jo perusteissaan saatanallinen ajatus.
Kristillinen uskohan on YHTEISTÄ USKOA YHTEEN JUMALAAN.
Koska siis teet eron meidän kahden uskon välillä ja koska minä jo sotavuosina sain pyhän kasteen liitossa Jumalan lapseuden ja olen pysynyt uskon yhteydessä niin sinä puolestasi omasta kasteen liitosta luopuneena olet tällä hetkellä Jumalan valtakunnan ulkopuolella.
Huomaapa seuraavasta Ilmestyskirjan kohdasta lauseen ensimmäiset sanat ULKOPUOLELLA OVAT:
Ilmestyskirja:
22:15 Ulkopuolella ovat koirat ja velhot ja huorintekijät ja murhaajat ja epäjumalanpalvelijat ja kaikki, jotka valhetta rakastavat ja tekevät.
Ota todesta nuo kaksi ensimmäistä sanaa ja liity takaisin sen kasteen liittoon, jonka jo lapsena sait. Tuon kasteen takia sinäkin pääset sisäpuolelle, kun parannuksen tekemisessä palaat kasteesi antamaan Jumalan valtakunnan lapseudesta elämään.
Ari
Olen jo aikaisemminkin useaan kertaan selostanut sekä koko blogien lukijakunnalle että erityisesti sinulle, että ilmaus ”LAPSEN KALTAISEKSI TULEMINEN” on suora viittaus KASTEEN TOIMITUKSEEN.
Juutalaisessa kääntymyksen kasteessa nimittäin jo hyvin varhain oli ollut se periaate, että kasteessa tapatuva pyhän kansan jäsenyyteen liittyminen antaa
KOKONAAN UUDEN ELÄMÄN
ELI SIIS SIINÄ KOKO PERHE VAUVASTA VAARIIN ALKOI KOKO ELÄMÄNSÄ UUDELLEEN
PERHE SIIS SYNTYI VASTASYNTYNEEN LAPSEN IKÄISESTÄ KOKONAAN UUDELLEEN.
Kun sinä omissa funtsaamisissasi olet vääntänyt tuon puheen lapsen kaltaiseksi tulemisesta muka lapselliseksi tulemiseksi, niin sellaisesta voidaan sanoa vain
että LAPSELLISIA VÄÄRINKÄSITYKSIÄ ESILLE TUOT.
Ari
Jaat viisauden kahtia aivan väärästä kohdin. Kaikki aito VIISAUSHAN on JUMALAN LAHJAA.
Jobin kirja on yksi maailmankirjallisuuden suuria helmiä. Sen alkutekstin erityinen rakenne vain on tehnyt siitä yhden vaikeimmin käännettäviä teoksia koko maailmassamme.
Mutta kaksikielisen käärmeen myrkkyä pursuava jako kahteen erilaiseen viisauteen kumoutuu jo perusteissaan vääräksi tämän ihanan runoteoksen yhdessä jakeessa.
Siinähän sanotaan että viisaus on Jumalan antama.
Job:
12:13 ”Jumalalla on viisaus ja voima, hänellä neuvo ja ymmärrys.
Paavali puolestaan luokittelee viisauden yhdeksi armolahjaksi:
1.Korinttolaiskirje:
12:8 Niinpä saa Hengen kautta toinen viisauden sanat, toinen tiedon sanat saman Hengen vaikutuksesta;
Sitten tämän Jumalan viisautta korostavan viisauden ulkopuolella on kokonaan toisenlaisessa loogisessa ympäristössä liikkuva maailmallinen viisaus, mutta sen toimialasta ei tässä keskustelussa käsitellä.
Ari
Etkö todellakaan huomaa, että käytät irralleen yhteydestään revittyjä raamatunlauseita tarkoittamaan aivan eri asiaa, kuin alkuperäisessä yhteydessään.
Tässä näkyy miten pahasti menee pieleen kun lukee teksteihin omien mielikuvituksensa haaveista nousseita mielijohteita.
Martti
Kiitos että tuot keskusteluumme syvän elämänkokemuksesi tuomaa viisautta.