Aito kompromissi avioliittokysymykseen

Piispojen nykyistä esitystä kahdesta avioliitosta ei pidä hyväksyä. Syy on ilmeinen: se ei ole mikään kompromissi, vaan puhtaasti liberaalin agendan läpimurto, joka ei ota konservatiivien huolia juuri lainkaan huomioon. Esityksessähän on kyse puhtaasti siitä, että liberaali näkemys avioliitosta tulee kirkossa hyväksytyksi ja kaikki seurakunnat pakotetaan toteuttamaan sitä. Ainoa kädenojennus konservatiiveille on, että heitä ei (vielä) pakoteta toimimaan uuden näkemyksen mukaan – paitsi kirkkoherrat, josta virasta siis konservatiivit vähitellen savustetaan ulos.

Olen jo vuosia ehdottanut toisenlaista mallia. Myös sen mukaan kirkossa hyväksyttäisiin kaksi avioliittonäkemystä mutta siten, että molemmille näkemyksille taattaisiin aidosti kotipaikkaoikeus myös tulevaisuudessa. Käytännössä ehdotan, että hyväksytään kaksi avioliittonäkemystä mutta samalla:
a) Taataan kaikille työntekijöille täysi omantunnonvapaus ja säädetään se kirkkolakiin määräenemmistön taakse,
b) Annetaan lupa (ja luodaan käytäntö) perustaa itsenäisiä seurakuntia (ns. henkilösrk) suoraan kapitulin / piispan kaitsennan alle ja näille seurakunnille vapaus itse valita avioliittonäkemyksensä,
c) Annetaan seurakunnille lupa perustaa hengellisiä yhteisöjä, joiden piirissä on mahdollista pitää esillä jompaa kumpaa avioliittonäkemystä siten, että saman aluesrk:n sisällä voi olla yhtäaikaa sekä sateenkaariyhteisöjä että konservatiiviyhteisöjä,
d) Vahvistetaan kirkon yksimielisyyttä evankeliumin opista ja sakramenttien toimittamisesta (CA VII), jotta kirkon sisäinen yhtenäisyys vahvistuu vaikka toiminnallisesti moninaisuus lisääntyykin.

Näin toimien kirkossa olisi aidosti tilaa moneudelle eikä ketään pakotettaisi toimimaan omaatuntoaan vastaan. Malli edellyttää joustavuutta ja hyvää johtamista, mutta on muutoin täysin realistinen. Kansankirkolla on erityinen velvollisuus antaa aidosti tilaa erilaisille hengellisille virtauksille. Tämä malli mahdollistaa sen.

34 KOMMENTIT

  1. Jos saman ”lipun ” alla haluaa olla niin vois avata seurakuntien tilat vapaasti käyttöön ja antaa papeille vapaus käyttää tiloja . Kaikki piispojen pöydältä julkinen ja julkaisematon ohjeistus määrittelee seurakuntien toimintaa . Koskee asia tiloja , messuja tai muuta toimintaa . Jos se ei pysäytä niin sitten Kirkkovaltuusto joka käyttää valtaa nykyisen piispallisen kaitselmuksen mukaan . Esimerkkinä Järvenpää ja Pori ja voi kysyä aidosti mitkä on kirkon prioriteetit . Perustavan laatuista ja tärkeintä on lopulta seurakunnallinen toiminta ja ihmiset joita varten kirkko on olemassa että voisi saada avun kun täältä ajasta poistuu . Kun joukkue saa turpaan monessa ottelussa peräkkäin , niin valmentaja alkaa puhumaan peruspelaamisesta ja focusoi prioriteetit oikein , keskutelukultuuri näyttäytyy osin hienona mutta itse perustaa ei juuri käsitellä . Koko uskon olemus vaatiisi kysymyksiä aina olemassaolosta lähtien . Ratkaisut on helppoja kun tieto on samanlainen. Argumentit ovat heikot uudistajilla ja olisi luonnollista sanoa heidän että me muutamme nyt käytäntöjä , sanan tulkintaa ja poikeamme traditiosta , sitä rohkeutta tarvis olla eikä kuvitella Jumalan armosta ja hänen suunnitelmasta että hän siunaa meidän ihmisten näkemyksiä . Kirjat on kiinni ja siellä on meille talletettu tie totuus ja elämä ja siihen ei voi lisätä tai muuttaa mitään . Minun tai kenenkään muu mielipide ei ole tämän rinnalla tärkeä vaan se on valinta meille kaikille haluamme ottaa sen Jumalan sanana meille autuudeksi vai ei .

  2. Eräs maallikko jo 90-luvulla Todistaja-lehdessä näki kehityksen kulun kirkossa ja yhteiskunnassa seuraavasti. Ensin naispappeus, sitten homoliitot, sitten eutanasia ja sitten kristittyjen vainot. Tässä johtopäätöksessä taisi olla tiettyä profeetallisuutta. Juna yhteiskunnassa ja kirkossa tuntuu kulkevan vain tiettyyn ja yhteen suuntaan. Esim. Päivi Räsänen on joutunut kokemaan vainoa ja hiillostusta Raamatun esillä pitämisestä. Joitakin vuosia sitten myös Pori Jazzin toimitusjohtaja erotettiin muistaakseni samantapaisen mielipiteen vuoksi. Muitakin esimerkkejä varmasti löytyy, ne vain eivät saa suurta julkisuutta. Minulle esim. posti on jättänyt useamman kerran jakamatta Todistaja-lehteä. Mutta esim. tämä kiusanteko on pientä verrattuna monen muun kokemaan.

    • 2.Timoteuksen kirje:
      3:12 Ja kaikki, jotka tahtovat elää jumalisesti Kristuksessa Jeesuksessa, joutuvat vainottaviksi.

      Jollakin tavoin.

    • Tämä kommenttini, joka alkaa sanoilla Uusin psykiatrini… voitaisiin kyllä poistaa. Toivon niin.