Näin valon ja viisastuin

Näin valon, kaiken kirkkauden, yksityiskohtien paljouden ja ymmärsin, että olin jo pitkään vaeltanut hämärän valtakunnassa.

Tänän aamulla näkökykyni alkoi nopeasti palautua. Kaihileikkauksen hyödyllisyys paljastui kuin luomisen jälkeinen ensimmäinen aamu. Puoli vuotta kestänyt jonotus oli päättynyt.

Kiitos Jumalalle, joka otti leikkaavan silmälääkärin ja häntä avustavien sairaanhoitajien hahmon ja antoi minulle uuden kuvan maailmasta.

Tuntuu siltä kuin olisin viisastunut. Uusi elämä on koottu kirkkaista yksityiskohdista, ei sumeiden kuvien kokonaisuuksista.

P.S. Kuvassa HUS:n Tammisairaalaan leikkaussali 9, jonka edessä istuin syntyjä syviä pinnallisesti pohtien. Pian joku jo huusi nimeni ja lakkasin ajattelemasta mitään. Tai no, pyysin hoitajalta lasin vettä. Sain myös tippoja ja rauhoittavaa. Pian silmieni edessä syttyi järkyttävän kirkas valo ja leikkaus oli täydessä käynnissä.

P.P.S. Eräs hoitohenkilökuntaan kuuluva kysyi pitkän prosessin aikana (ei leikkaussalissa) nimeni nähdessään, olenko kirjoittanut Kotimaahan. Vastasin myöntävästi. Mukava kohtaaminen.

8 KOMMENTIT

    • Hienoa, että jalka nousee. Liikkuminen ja näkeminen + hiukan ymmärrystä maailman menosta, niin johan kelpaa.

    • Kiitos, niin toivon minäkin. Kun kerroin tutuille kirkastuneen näön kokemuksesta, he sanoivat että kuulostan saarnaajalta. Sanoin, että syytäkin.

Olli Seppälä
Olli Seppälä
Kirjoittaja on eläkkeelle siirtynyt Kotimaan julkaisupäällikkö. Hän on kirjoittanut kirjan Jälleenlöydetty tie (2024), jossa pohtii muistelmanomaisesti uskon tietään ja muistojen merkitystä.